سه شنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۳
۰۰:۴۸ - ۱۵ تير ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۴۰۲۶۶
دیجیتال

«دبی» هوشمندترین شهر جهان در آینده؛ دنیای بشر در دستان هوش مصنوعی

ربات ها به سرعت بخشی از زندگی ما میشوند و دبی با استفاده از جایگاه خود به عنوان شهری با نگاهی همیشگی به آینده ای مدرن در راه تبدیل شدن به یکی از هوشمندترین شهرهای دنیاست. شهری که در آن ربات ها به صورت فزاینده ای در حال ایفای نقش های حساسی از تولید و جراحی تا امنیت و حمل و نقل بسته های پستی هستند.

خلیفه القامه، رئیس آزمایشگاه آینده دوبی در بنیاد آینده دوبی می گوید: «ما ۲۰ سال است با سرمایه گذاری در خدمات دیجیتال با هدف فراهم کردن راحتی بیشتر برای شهروندان، این گذار تکنولوژیک را آغاز کرده ایم. و بخاطر دراختیار داشتن همین زیرساخت هاست که اکنون می توانیم از وجود ربات ها در شرکت ها و جامعه و بالا رفتن بهره وری توسط آن ها استفاده کنیم.»

تاثیر بر صنعت

پزشکی و مراقبت های بهداشتی یکی از اصلی ترین بخش هایی است که ربات ها را بکار می گیرد. دکتر یاسر سعیدی، اورولوژیست و جراح رباتیک در دانشگاه دبی اولین شهروند امارات است که در استفاده از ربات ها در عمل جراحی آموزش دیده، او درحال حاضر از چهارمین نسل سیستم رباتیکی که توسط ناسا توسعه داده شده، استفاده می کند. داوینچی ۱۱، پیشرفته ترین سیستم موجود است.

دکتر یاسر معتقد است علاوه بر مزیت هایی مانند به حداقل رساندن جراحی های ناموفق و افزایش دقت در جراحی، تکنولوژی به جراحان کمک می کند با استفاده از بازوهای رباتیک عملیات پیچیده تری را انجام دهند. او به یورونیوز می گوید:« اکنون به وسیله جراحی رباتیک، جراحی لاپروسکوپی توسعه یافته است و نتایج بسیار بهتر از جراحی سنتی هستند. ازدست دادن خون کمترو بهبودی سریعتر از برتری های این روش است. به همین خاطر است که بیشتر جراحان ترجیح می‌دهند از جراحی رباتیک استفاده کنند.»

دی جی ورلد، شرکتی است که روی فناوری های هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) و دیجیتالی سازی کار می کند و راه حلهای رباتیک، اتوماسیون صنعتی و حمل و نقل پیشرفته ارائه می کند. این شرکت در حرکت صنعت به سمت خودکارسازی سرمایه گذاری کرده است و کامیون ها و وسایل نقلیه کوچک تحویل پستی خودران و بازوهای روباتیک را توسعه داده است. سگ رباتیک بوستون داینامیک، وظایف بازرسی شامل بررسی صحنه جرم و جمع آوری اطلاعات از مناطق پر خطر را انجام می دهد.

ماتیاس کراوس، مدیر شرکت دی جی ورلد می گوید: «افزایش محسوسی در علاقه مندی به ربات ها مخصوصا در مورد سگ های رباتیک بوستون داینامیک بوجود آمده است. ما شاهد این هستیم که مقام های هسته ای درحال بررسی موارد استفاده از ربات ها هستند. می بینیم که پلیس به صورت فزاینده ای در حال بررسی موارد استفاده از ربات ها مانند بازرسی از صحنه های جرم و شمار دیگری از استفاده ها و ایده هاست. شرکت دوبی کاستوم هم با ما تماس گرفت و به دنبال سیستم نظارت پیشرفته و مداوم بود. پس همان طور که مشاهده می کنید، کاربری های این چنینی بسیاری از جانب مشتریان درخواست می شود.»

شهر هوشیار

سینگولاریوس که متعلق به هلدینگ آریوس است، علم رباتیک و هوش مصنوعی را به مرحله جدیدی وارد می کند که گامی فراتر از یک شهر هوشمند است. این گروه که در ساخت نخستین شهر هوشیار در امارات فعالیت می کند، معتقد است که روند ساخت جوامع را بازتعریف خواهد کرد.

کریس رابرت، رئیس هیات مدیره سینگولاریوس و مدیرعامل گروه التیزام می گوید: «ما می خواهیم درآینده شهرهای جدیدی را که به جای ساختمان های گنگ سنتی بیشتر برپایه هوش مصنوعی باشند طراحی کنیم و بسازیم. شهر هوشیار، شهری است که به وسیله هوش مصنوعی خودش فکر می کند. این چیزی است که در سبک زندگی، نحوه نگهداری و مدیریت شهرهای آینده تأثير چشمگیری خواهد داشت.»

دکتر بن گورتزل، دانشمند برجسته و مدیرعامل سینگولاریتی نت و محقق ارشد سینگولاریوس کسی است که در ساخت ربات انسان نمای اجتماعی سوفیا، ربات موسیقی دسدمونا و ربات مراقبت های پزشکی گریس نقش داشته است. او همچنین روی نقشه اصلی پروژه شهر هوشیار سینگولاریوس کار می کند. 

این دانشمند می گوید:« در اکثر شهرهای هوشمند شما مجموعه ای ناهمگون از وسایل هوشمند دارید که کارهای خاصی انجام می‌دهند ولی آنها در یک سیستم یکپارچه شناختی کلی کار نمی کنند. و این هدف اصلی شهر هوشیار است. درواقع به جای وسایل هوشمند جداگانه، شهری هوشیار در خدمت اهالی است.»

هوش مصنوعی عمومی و آینده

دکتر بن همچنین انتظار دارد در سه تا چهار سال آینده، هوش مصنوعی عمومی با توانایی هایی انسان گونه، از حالت آزمایشی به گسترش جهانی برسد. او می گوید:« فکر می کنم دراختیار داشتن ربات های انسان نما در زندگی روزمره مان، به ما فرصت می دهد تا با سیستم هوش مصنوعی ارتباط بهتری برقرار کنیم و راهی طبیعی تر از در اختیار داشتن رابط های کاربری مختلف مثل گوشی های هوشمند یا حرف زدن با الکسا و نظیر آن است.»

per.euronews.com
  • 14
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر