چهارشنبه ۰۲ خرداد ۱۴۰۳
۱۹:۳۰ - ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۲۰۰۱۶۱
فوتبال ایران

فیلم/ سردار آزمون: فقط پرسپولیسی‌ها به من فحش دادند

کنایه‌های آزمون به برانکو و پرسپولیس و بازگویی اتفاقات جام‌جهانی

سردار آزمون، مهاجم ایرانی تیم فوتبال زنیت سن پترزبورگ پس از درخشش در ترکیب صدرنشین لیگ روسیه و رسیدن به صدر جدول گلزنان لیگ این کشور، حالا بیش از همیشه مورد توجه قرار گرفته است. او همچنین مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی اینترنتی انجام داده است که پیش از آغاز مصاحبه و در واکنش به این صحبت مجری شبکه که اعلام کرد با مسی ایرانی صحبت می‌کنیم، گفت: زلاتان ایرانی.

وی در آغاز مصاحبه با شبکه «Raw Talk» اظهار داشت: وقتی گل می‌زنید، مزد زحمات‌تان را می‌گیرید. بهترین حس در فوتبال این است که شما می‌توانید خیلی چیزها را یاد بگیرید. چه نقاط قوت و چه نقاط ضعف.

مهاجم تیم فوتبال زنیت در مورد درخشش در این تیم، خاطرنشان کرد: شرایط در تیم زنیت خیلی فرق می‌کند. این تیم بسیار هجومی بازی می‌کند و در چنین شرایطی مهاجم بسیار به چشم می‌آید. سرگئی سماک (سرمربی تیم زنیت) هم خیلی به بازیکنان کمک می‌کند. او نه تنها به من، بلکه به دروازه‌بان تا مهاجم تیم کمک می‌کند. آن چیزی که از ما می‌خواهد گل زدن و پاس گل دادن است و خیلی مسائل را در تمرین به ما نشان می‌دهد. تیم ما هم هجومی بازی می‌کند و این نقطه قوت ماست.

آزمون در واکنش به این سؤال که از انگلیس، ایتالیا و اسپانیا پیشنهاد داشته، اما زنیت سن پترزبورگ را انتخاب کرده است و آیا فکر می‌کرد تنها یک ماه پس از پیوستن به این تیم به عنوان بهترین بازیکن ماه انتخاب شود، گفت: برای یک بازیکن خیلی سخت است که همیشه در مورد او صحبت کنند و به دروغ یا راست بگویند که او از انگلیس، ایتالیا، اسپانیا یا هر جای دیگر پیشنهاد دارد. این مسائل مربوط به حریم خصوصی یک بازیکن است و به نظرم آن مسائلی که بین من و باشگاه‌هایی که با آنها مذاکره کردیم، وجود داشت، کاملاً خصوصی بود. فکر هم نمی‌کنم کسی متوجه این مسائل شده باشد، اما اینکه برخی نیز به دروغ مسائلی را می‌نویسند، خوب نیست، چون مربوط به حریم شخصی می‌شود. من دوست ندارم این اتفاق رخ بدهد. در مورد بهترین بازیکن شدن هم، همه بازیکنان به من کمک می‌کنند. از دروازه‌بان تا مهاجم و حتی بازیکنانی که روی نیمکت می‌نشینند. کمک آنها باعث شد من بهترین بازیکن ماه شوم که حس خوبی است و به همین دلیل این جایزه متعلق به تمام تیم است.

وی در خصوص اینکه تیم زنیت قهرمان لیگ روسیه خواهد شد و به لیگ قهرمانان اروپا باز می‌گردد و آیا برای حضور مجدد در این مسابقات و درخشش در اروپا آماده است یا نه، تصریح کرد: صد درصد لیگ قهرمانان اروپا بهترین و بالاترین سطح بازی‌ها در دنیاست. آرزوی هر بازیکنی است که در این مسابقات حاضر باشد. حتی رونالدو؛ رونالدو هم وقتی در یک بازی پیروز می‌شود، خیلی خوشحال می‌شود. این مسابقات سطح بالایی در مسابقات دنیا دارد، همه‌ی مردم آن را نگاه می‌کنند و امیدوارم بازهم در لیگ قهرمانان بازی کنم و خودم را نشان بدهم.

مهاجم ایرانی تیم زنیت درباره اینکه زمانی که جوان‌تر بود و در روستوف بازی می‌کرد توانست به بایرن مونیخ گل بزند چه حسی داشت، اظهار داشت: احساس خیلی خوبی بود، اما خب من تا زمانی که زیر نظر قربان بردیف بازی می‌کردم، چه در لیگ و چه در لیگ قهرمانان اروپا، نباید مغرور می‌شدم. اگر مغرور می‌شدم، نمی‌توانستم به راهم ادامه بدهم و روند خوبی داشته باشم. به همین دلیل فقط یک روز خوشحال بودم و فردای آن روز همه چیز به خاطره‌ها پیوست.

«آیا لحظه‌ای که مقابل یک تیم بزرگ بازی می‌کنید و گل می‌زنید، این احساس را می‌کنید که جهان زیر پای شماست؟»، آزمون در واکنش به این سؤال گفت: نه، من هیچ وقت چنین حسی نداشتم. این فوتبال است. شما یک روز می‌توانید به بهترین تیم گل بزنید و یک روز به بدترین تیم. اینکه شما گل می‌زنید، یعنی مزد زحمات‌تان را گرفته‌اید. من فقط می‌توانم به این فکر کنم که کجا بودم، چگونه تمرین کردم و اکنون مزد زحماتم را می‌گیرم. به نظرم این‌گونه نیست که دنیا زیر پای من باشد و من از همه بالاتر باشم.

وی در مورد این سؤال که دوست دارد پس از بازگشت به لیگ قهرمانان اروپا در فصل آینده به کدام تیم گل بزند، اظهار داشت: هر تیمی به لیگ قهرمانان بیاید و من گل بزنم، صد درصد برای من خیلی حس عجیبی است و دوباره به خاطره‌های فوتبالی‌ام اضافه می‌شود که می‌توانم به فرزندانم تعریف کنم.

آزمون در واکنش به این پرسش که ممکن است مقابل رئال مادرید بازی کند و آیا می‌تواند در مقابل مدافعی چون سرخیو راموس گل بزند، تأکید کرد: هر چه خدا بخواهد، من تمام تلاشم را می‌کنم.

مهاجم تیم فوتبال زنیت درباره اینکه آیا مدافعی در اروپا وجود دارد که از بازی مقابلش ترسی داشته باشد یا اینکه بگوید بازی مقابل این بازیکن سخت است، خاطرنشان کرد: درست است که هر چقدر تیم قوی‌تر باشد، مدافعان بهتری دارد و شما انگیزه و عطش بیشتری برای گلزنی دارید. هر چقدر تیم قوی‌تر باشد، انگیزه شما هم بیشتر می‌شود که نه تنها به تیم حریف، بلکه می‌خواهید به کل دنیا خودتان را نشان بدهید.

«می‌خواهم در مورد شرایطت در تیم ملی ایران هم صحبت کنیم. شما سالی دیوانه‌وار را پشت سر گذاشتید که ابتدا جام جهانی را پشت سر گذاشتید، پس از آن لیگ روسیه آغاز شد، بعد به جام ملت‌ها رفتید، تا نیمه نهایی رسیدید که به آن شکل به ژاپن باختید و دوباره لیگ روسیه. حالا یک سوپرمهاجم در تیم زنیت هستید، اما چگونه بدون خستگی فیزیک بدنی خود را حفظ کرده‌اید؟». وی در واکنش به این سؤال تصریح کرد: درست است. واقعاً سال سختی برای من بود. چون وقتی یک بازیکن در مدت زمان یک دوره مسابقه پنج شش ماهه قرار دارد، به ریکاوری خوب نیاز دارد. باید شما ریکاوری کنید، باید دوباره شادابی پیدا کنید و از ابتدا با انگیزه‌ای جدید کار را آغاز کنید. اینجا شرایطم به شکل عادی نبود، چون بعد از نیم‌فصل جام ملت‌های آسیا را داشتیم و دوباره بلافاصله سه چهار روز استراحت کردم که نیم‌فصل دوم با لیگ اروپا و لیگ برتر روسیه آغاز شد.

آزمون افزود: بازیکن شاید اوایل عطش داشته باشد، چون تیم جدید است و می‌خواهد خودش را به هواداران، به مردم، به تیم و آنهایی که اعتماد کرده‌اند، نشان بدهد. به خصوص وقتی شما با مبلغی به تیم جدید آمده‌اید که باید نشان بدهید شما با قیمتی که ترانسفر شده‌اید، می‌ارزید و نباید کسی پشیمان شود که سردار آزمون را با این قیمت آوردیم، اما به دردمان نخورد. با این حال این فوتبال است و باید نگاه حرفه‌ای به آن داشت. من خیلی دوست دارم فوتبال بازی کنم و تنها چیزی که در فکر من قرار دارد، قهرمانی لیگ است.

«شما در جام جهانی در گروهی حضور داشتید که اسپانیا و پرتغال در آن بودند. جام را خوب شروع کردید، مقابل اسپانیا هم فرصت داشتید، اما شکست خوردید با این حال حمایت خوبی از سوی هواداران وجود داشت.»، مهاجم تیم ملی فوتبال کشورمان در واکنش به این صحبت‌ها اظهار داشت: ما خیلی بازی‌های دوستانه کمی قبل از جام جهانی داشتیم. حتی بازی‌های دوستانه ما هم ضعیف بود که مثلاً با تیم‌های درجه دوم آسیا یا نه چندان قوی بازی کردیم. وقتی شما به تورنمنتی چون جام جهانی می‌روید، مانند ژاپن، کره جنوبی یا تیم‌های دیگر باید بازی‌های تدارکاتی زیاد و قدرتمندی داشته باشید. این مسئله اعتمادبه‌نفس شما را بالا می‌برد که ما نتوانستیم این کار را انجام بدهیم و بازی‌های تدارکاتی ضعیفی را به دلیل مشکلات مالی یا تحریم‌ها علیه کشورمان پشت سر گذاشتیم. ما می‌توانستیم این را درک کنیم که سخت‌ترین تورنمنت عمر ماست که تیم‌هایی چون اسپانیا، پرتغال و مراکش را در گروه داشتیم که هر طوری هم باشند، سطح خیلی بالایی دارند. بهترین بازیکنان دنیا در این تیم‌ها بازی می‌کنند و فکر می‌کنم مهمترین عامل نتیجه نگرفتن ما، اردوهایی بود که برای ما برگزار نشد.

سردار آزمون در مورد اتفاقاتی که پس از جام جهانی برای او رخ داد و از تیم ملی خداحافظی کرد که با واکنش‌هایی روبه‌رو شد و از طرفی برخی هواداران از او انتقاد داشتند و برخی نیز از او حمایت کردند و چه احساسی به او دست داده بود که از تیم ملی ایران خداحافظی کرد، گفت: من هیچ وقت نمی‌بازم. هیچ وقت نمی‌بازم. اینکه هواداران فکر کردند که به خاطر آنها خداحافظی کرده‌ام، اشتباه است. ما دو نوع هوادار داریم که یک عده قدر شما را می‌دانند و یک عده قدر شما را نمی‌دانند. من هم باید این درک را داشته باشم که یک روز از من انتقاد می‌کنند و یک روز هم من را بالا می‌برند.

وی ادامه داد: من اکنون ۲۴ ساله‌ام و در این سن جزو پنج گلزن برتر تاریخ ایران هستم. همه چیز را می‌توانم با آمار نشان بدهم. متأسفانه اینکه به خانواده تو فحاشی کنند، در حالی که نمی‌دانند شرایط آن خانواده چگونه است، درست نیست. حتی اگر می‌خواهند فحاشی کنند، رو در رو این کار را انجام بدهند و بگویند سردار تو فلان، فلان و فلان؛ تمام می‌شود. برخی می‌آیند در اینستاگرام این فحاشی را می‌کنند. همه چیز را هم می‌دانم که این اتفاقات از سمت چه کسی آمد، چه اتفاقاتی قبل از آن رخ داد و در آن زمان فقط هواداران یک تیم به من فحاشی کردند که آن مسئله را هم درک می‌کنم.

مهاجم تیم ملی فوتبال کشورمان که با ماجرای حاشیه‌هایی که در مورد پدرش با برانکو ایوانکوویچ به وجود آمده بود اشاره می‌کرد، یادآور شد: پدرم در رابطه با مربی آن تیم صحبت کرده و انتقاداتی کرده بود. صحبت‌های او هم به این دلیل بود که من پسرش هستم و یک پدر هیچ وقت نمی‌تواند تحمل کند که پسرش ناجوانمردانه مورد انتقاد قرار بگیرد. به همین دلیل پدرم صحبت کرده بود و حتی اگر یک بار دیگر هم آن اتفاق رخ بدهد، مطمئن باشید پدر من جواب می‌دهد. نه تنها پدر من، بلکه همه‌ی پدرها این حس را دارند. شما یکی را نشان بدهید که از فرزندش انتقاد کنند و همین‌طور بایستد و چیزی نگوید. شاید پدرها، پدر من را درک کنند. دست او هم درد نکند که پشت من ایستاد تا در جام ملت‌های آسیا موفق باشم. در جام جهانی شاید ۲۴ ساعت دیگر هم بازی‌های ما ادامه داشت، نمی‌توانستم گل بزنم. نمی‌خواهم بگویم کمکم نکردند، اما تیم ما خیلی دفاعی بازی می‌کرد، ما مجبور بودیم دفاعی کار کنیم و به همین دلیل کار من سخت بود. من بین بهترین مدافعان دنیا تنها بودم.

آزمون با اشاره به حواشی به وجود آمده برای او پس از جام جهانی و اتفاقاتی که برخی از کاربران اینستاگرام برای او رقم زدند، گفت: اینستاگرام در ایران بد جا افتاده است و این خیلی آدم را اذیت می‌کند. ما نمی‌دانیم چطور باید از این شبکه اجتماعی استفاده کنیم. همه جور آدمی هم در آنجا هست. برخی به شما فحاشی می‌کنند، برخی خوبی شما را می‌گویند و شما باید همه‌ی آنها را درک کنید. با این حال می‌خواهم یک چیزی بگویم که همیشه هم می‌گویم. من مردانه به دنیا آمدم و باید مردانه زندگی کنم. اگر بخواهم پشت سر این و آن فحاشی کنم، مرد نیستم و اَلکی به دنیا آمدم. برای خودم و خانواده‌ام چه کار کرده‌ام؟ می‌توانم همه‌ی اینها را نشان بدهم. اگر حال پدر و مادرم خوب باشد، من مقابل همه آنهایی که اَلکی انتقاد می‌کنند، می‌ایستم و پاسخ می‌دهم؛ من نمی‌بازم. اگر بخواهم کاری انجام بدهم که حال خانواده‌ام خوب نباشد، هیچ حرفی نمی‌توانم بزنم. اگر حال پدر و مادرم خوب باشد، نمی‌توانم بایستم و به کسی باج بدهم. نه فقط من، بلکه همه‌ی بازیکنان این شرایط را دارند.

وی در واکنش به این مسئله که گویا پس از رفتن کارلوس کی‌روش از تیم ملی ناراحت هم بوده و در اینستاگرام این ناراحتی را اعلام کرد و آیا رفتن او باعث ناراحتی شده است، اظهار داشت: صد درصد، چون او نسلی را در تیم ملی تشکیل داد که در این نسل جوان من، علیرضا جهانبخش، میلاد محمدی، سعید عزت‌اللهی، علیرضا بیرانوند، مرتضی پورعلی‌گنجی، مهدی طارمی و خیلی‌های دیگری به تیم ملی آمدند و نسل جوانی را تشکیل دادند. این خدمت بزرگی بود که کی‌روش برای فوتبال ایران انجام داد. شاید مربیان قبلی این‌طور نبودند. دست او درد نکند و امیدوارم که در کلمبیا بهترین نتایج را بگیرد. مردم ایران همیشه کی‌روش را دوست خواهند داشت، به جز یک تیم. ان‌شاالله که او همیشه بهترین باشد.

«پس از شکست ایران مقابل ژاپن و حذف از جام ملت‌ها، کارلوس کی‌روش از ایران رفت. اکنون شرایط شما در تیم ملی چگونه است و آیا هنوز شکست خورده‌اید یا هدف جدیدی را در تیم ملی دنبال می‌کنید؟»، آزمون در پاسخ به این سؤال گفت: صد درصد هدف جدیدی را دنبال می‌کنیم. ما در تیم ملی بازیکن حرفه‌ای خیلی داریم که حرفه‌ای رفتار می‌کنند. وقتی یک تیم باخت می‌دهد، صد درصد همه ناراحت هستند، اما اخلاق‌ها متفاوت است. یکی یک روز ناراحت است و دیگری یک سال. سرگئی ریژکوف چیزی را به من گفته است که همیشه به یاد دارم؛ مثلاً اولیور کان وقتی شکست می‌خورد، دیگر ناراحت نبود، چون تلاش کرده و مشکلی نبود و به بازی آینده فکر می‌کرد. ما هم همین‌طور هستیم و از باخت به ژاپن خیلی ناراحت شدیم، اما باید فراموش کنیم. ما در بازی‌های آینده با قدرت بیشتری می‌آییم تا بتوانیم هواداران واقعی ایران را خوشحال کنیم.

بازیکن گنبدی تیم ملی و مهاجم تیم زنیت سن پترزبورگ درباره اینکه زمانی که برای تعطیلات به ایران رفته بود برای کمک به سیل‌زده‌ها راهی گلستان شده بود، خاطرنشان کرد: درست فردای روزی که به ایران برگشتم، سیل آمد. خیلی از هموطنان ما خانه‌های‌شان را از دست دادند و خیلی‌ها در این راه شهید شدند و زندگی‌شان را باختند. وضعیت خیلی بد بود و وظیفه من بود که به مردم خودم به خصوص ترکمن صحرا کمک کنم که همیشه پشت من بودند. من همه کاری برای آنها می‌کنم،‌ چون مردم ترکمن صحرا خیلی برای من باارزش هستند. هر کاری هم کردم پشیمان نیستم. وقتی هم به اینجا آمدم، فکر می‌کنم تا دو روز نتوانستم خوب تمرین کنم و آهسته آهسته شرایطم بهتر شد.

سردار آزمون درباره اینکه گل خود را هم به مردم گلستان تقدیم کرد، گفت: بله، خودم هم خیلی دوست داشتم گل بزنم و گل اولم را به مردم گلستان تقدیم کردم و گل دوم را هم به آن کسی تقدیم کردم که در زندگی شخصی‌ام قرار دارد، چون به او قول داده بودم. از طرفی به عنوان بازیکن حرفه‌ای وقتی کاری انجام می‌دهم، باید به جای خود باشد و تمرکزم روی فوتبال باشد. باید اینجا خوب بازی کنم تا بتوانم نان حلال برای خانواده‌ام ببرم.

وی در مورد علاقه میلیونی مردم ایران به فوتبال و اینکه برخی تیم‌ها ۴۰، ۵۰ میلیون هوادار دارند، اظهار داشت: در ایران مردم خیلی به فوتبال علاقه‌مند هستند. درست است که در جام جهانی فحاشی می‌کنند، اما این فحاشی‌ها هم فقط برای اینستاگرام بود. خیلی از مردم به من لطف دارند. مردم ایران فهم و شعور فوتبالی‌شان خیلی بالاست و به من هم خیلی لطف دارند و دیدار با آنها خیلی روحیه‌بخش  است.

مهاجم تیم ملی فوتبال کشورمان در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه چرا در ایران مجسمه بازیکنی چون علی دایی را نساخته‌اند، گفت: شاید این خنده‌دار باشد، اما خب واقعاً ناراحت‌کننده است. دایی بهترین گلزن دنیاست که تا الان کسی نتوانسته رکوردش را بشکند، اما کاری برای او نکرده‌اند. این موضوع خیلی ناراحت‌کننده است، اما اگر برای من هم نباشد، اهمیتی ندارد، چون وقتی برای بازیکنی مثل علی دایی کاری نکرده‌اند، برای من هم اهمیتی ندارد، چون سطح او خیلی بالاتر بود.

آزمون درباره اینکه آیا علی دایی الگوی اوست، تأکید کرد: بله، من همیشه گفته‌ام بین بازیکنان خارجی زلاتان ابراهیموویچ الگوی من است، اما در ایران همیشه علی دایی الگوی من است. همیشه جنگیدن و نباختن علی دایی را خیلی دوست دارم.

وی در مورد رکورد علی دایی، اظهار داشت: خیلی گل‌های زیادی زده است. ۱۰۹ گل خیلی زیاد است. حق او بوده که برای این ۱۰۹ گل زحمت و سختی زیادی کشیده، خوب کار کرده و خدا هم به او داده است.

مهاجم تیم زنیت در واکنش به سؤال پایانی مبنی بر اینکه فکر می‌کند کدام تیم قهرمان لیگ قهرمانان اروپا در فصل ۱۹-۲۰۱۸ می‌شود، خطاب به مجری برنامه گفت: لیورپول. فقط به خاطر شما که طرفدار لیورپول هستید، واقعاً دوست دارم لیورپول قهرمان شود، چون می‌دانم طرفدار دو آتشه هستی و دوست دارم آنها پیروز شوند.

آزمون همچنین در خصوص تحول لیورپول پس از حضور یورگن کلوپ، خاطرنشان کرد: صد درصد، لیورپول از این رو به آن رو شد. الان هم فکر می‌کنم لیورپول قهرمان می‌شود.

  • 12
  • 15
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر