پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲
۱۷:۰۱ - ۲۵ بهمن ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۱۱۰۱۹۱
خواندنی ها و دیدنی ها

فیلم/ استفاده از ربات سرآشپز در رستورانی در کرواسی

یک ربات در رستورانی در زاگرب کرواسی توانایی طبخ ۷۰ نوع غذا را دارد.

رستورانی در کرواسی در ابتکاری جالب، یک ربات را که به ۷۰ غذا تسلط دارد، بعنوان سرآشپز خود معرفی کرده است.

صاحبان این رستوران معتقد هستند نه تنها در شهر زاگرب، بلکه در کل جهان، این تنها رستورانی است که در آن سرآشپز های رباتیک غذا ها را در یک کاسه بدون هر گونه دخالت انسانی به جز پر کردن دستگاه ها با مواد تازه آماده می کنند.

به گزارش رویترز، این دستگاه ها روغن و ادویه ها را طبق دستور العمل های دیجیتالی که توسط یک انسان سرآشپز تهیه شده است، اضافه می کنند.

در دیگر رستوران های مشابه، ربات ها سیب زمینی و همبرگر پخته و سرخ شده تهیه می کنند، پیتزا آماده می کنند، غذا سرو می کنند یا به خانه تحویل می‌دهند، ولی به گفته هرووی بویاس از صاحبان رستوران، هیچ رباتی وجود ندارد که بتواند یک غذا را در یک کاسه غذای تازه آماده کند.

هفت سال طول کشید تا پویاس پارتنرز این ایده را به واقعیت تبدیل کرد و سال گذشته پس از سرمایه گذاری بیش از ۱.۰۷ میلیون دلار، رستوران را افتتاح کرد.

بویاس در این رستوران که متکی بر فناوری های پیشرفته است به رویترز گفت: البته این یک چالش بود که غذاهای آماده از غذا های تازه در کوتاه ترین زمان ممکن و با لذیذترین طعم ممکن آماده شود.

سرآشپز رباتیک «گاما شف» نام دارد و توسط سرآشپز رستوران به صورت الکترونیکی نحوه طبخ غذا را «آموزش» می دهد، سپس سرآشپز رباتیک غذا را به خاطر می آورد و آنرا بی نهایت بار تکرار می کند.

بویاس با بیان این که ۵ دستگاه دارد که هر کدام میتوانند ۴ غذا را در عرض ۱۵ دقیقه آماده کنند یا در عرض یک ساعت حدود ۱۰۰ غذا را با هم بپزند، افزود: قیمت یک دستگاه در صورت عرضه ۱۰ هزار یورو خواهد بود.

fararu.com
  • 18
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر