پنجشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱
۲۰:۵۴ - ۰۴ مهر ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۷۰۰۲۴
علمی

فیلم/ شبیه‌سازی ابرهای خروشان سیاره مشتری

این ویدیو توسط داده های ارائه شده توسط دوربین های JunoCam تهیه شده که ابرهای خروشان بالای سیاره مشتری را نشان می دهد.

سیاره غول گازی مشتری دارای ابرهای گردبادی، طوفان های باورنکردنی و نوارهای رنگی است، ولی بیشتر مناظر قابل مشاهده توسط ما از این سیاره کاملا صاف است. حالا تیمی از دانشمندان با کمک فضاپیمای جونو (Juno) ناسا رندرهای سه بعدیی زیبایی ایجاد کرده اند که ابرهای طوفانی سیاره مشتری (Jupiter) را نشان می دهد.

«جرالد آیششتات» (Gerald Eichstadt)، شهروند دانشور و پردازشگر تصاویر فضایی، این پروژه را رهبری کرده که در آن از داده های دوربین‌های JunoCam فضاپیمای جونو استفاده شده است. دوربینی که از زمان آغاز مأموریت این فضاپیما در سال ۲۰۱۶ تصاویر زیبایی از این سیاره غول گازی منتشر کرده است.

محققان از داده های JunoCam برای ساخت نقش های دیجیتالی جوی استفاده کرده اند که ابرها را از زاویه بالا نشان می دهد. در این ویدیو خیره کننده که در ادامه میتوانید آنرا مشاهده کنید، شاهد انیمیشنی هستیم که با دیدن آن احساس خواهید کرد ابرها به صورت یخ‌زده از صفحه بیرون می آیند.

آیششتات در بیانیه ای که توسط Europlanet منتشر شده، گفت: «مأموریت جونو به ما فرصتی می دهد تا مشتری را بگونه ای مشاهده کنیم که اساسا توسط رصدخانه های تلسکوپی روی زمین غیرقابل دسترس است. می توانیم[ از طریق آن] در عرض چند دقیقه به ویژگی های ابری آن از زوایای بسیار متفاوتی نگاه کنیم.»

Eichstadt نتایج این پروژه را این هفته در در جلسه کنگره علوم سیاره اروپا ارائه کرد.

مشخصا این پروژه برای اهدافی بیشتر از زیبایی طراحی شده است. تیم تحقیقاتی می گوید که مدل های دیجیتال میتوانند به دانشمندان کمک کنند تا درک خود از ترکیباتی شیمیایی ابرهای سیاره را اصلاح کنند. این ویدیو به بینندگان عادی نیز کمک می کند تا سیاره مشتری را نه تنها به عنوان یک سنگ مرمر ساده و صاف که در تاریکی فضا آویزان است، بلکه ای بعنوان یک سیاره لایه ای و عمقی بشناسند.

  • 13
  • 1
۵۰%
بیشتر بخوانید:
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر