سه شنبه ۰۵ تیر ۱۴۰۳
۲۰:۲۶ - ۲۰ فروردین ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۱۱۷۲
علمی

فیلم/ میمونی که با کمک تراشه های کاشته شده در مغزش، بازی کامپیوتری می‌کند

رویای ایلان ماسک در پیوند هوش مصنوعی با مغز یک گام دیگر به واقعیت نزدیک‌تر شد. اولین محصول کمپانی Neuralink {موسسه کاشت ابزار الکترونیک در مغز} انسان را قادر می‌سازد تا در استفاده از گوشی هوشمند از طریق ذهن سریعتر از حرکت انگشتان دست عمل کند. ایلان ماسک از ویدئوی جدیدی رونمایی کرد که میمون ۹ ساله به نام pager با مغز خود مشغول بازی Pong است.

چندي پیش ایلان ماسک در آخرین گزارش خود از فعالیت های جدید شرکت نورالینک (شرکتی که مشغول توسعه فناوری اتصال مغز انسان به رایانه است) از نصب تراشه در مغز یک خوک خبر دارد.

اکنون این شرکت در گزارشی از پیشرفت خود میمون ماکاکی به نام« پیجر» را نشان داده که یکی از تراشه های «لینک» در مغز آن نصب شده و مشغول بازی پینگ پنگ است. نخست نشان داده می شود این میمون با استفاده از یک ابزار مخصوص بازي رایانه ای مشغول بازی پینگ پنگ است اما طبق گزارش، میمون به تدریج از مغز خود بعنوان یک ارتباط بی سیم استفاده می کند.

این شرکت در یک پست وبلاگی همراه این گزارش اعلام می کند دستاورد امروز بر پایه چند دهه تحقیق است که به توسعه سیستم هایی منجر شد که چند صد الکترود را بهم متصل می کردند. این الکترودها برای اتصال دهنده فیزیکی از طریق پوست لازم بودند. این در حالیست که تراشه N۱ Link این شرکت ۱۰۲۴ الکترود دارد.

بر اساس گزارش نورالینک هدف این شرکت ایجاد یک سیستم ایمن و تاثیرگذارBMI کلینیکی است که بطور بی سیم کار می کند و کاربرانی که این تراشه در بدن آن ها ایمپلنت شده میتوانند خود آنرا به کار بیندازند و تعداد الکترودها را برای افزایش ظرفیت پذیرش اطلاعات ارتقاء دهند.

ماسک مانند همیشه در توییت های خود کمی غلو کرده و نوشته:نخستین محصول نورالینک به فرد دچار فلج اجازه می دهد با استفاده از مغزش، سریع تر از یک فرد عادی که انگشتش را به کار می گیرد، از موبایلش استفاده کند.

mehrnews.com
  • 17
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر