سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹
۱۷:۲۴ - ۱۴ تير ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۴۰۰۱۵۶
علمی

فیلم/ پارچه رباتیک با قابلیت تغییر شکل برای جلوگیری از زخم بستر

پژوهشگران نوعی پارچه رباتیک توسعه داده اند که در مجاورت گرما شکل و حجم آن تغییر می کند.

به گزارش مهر به نقل از انگجت، پارچه های رباتیک پدیده ای بسیار نوین هستند. این نوع پارچه اصولاً به ماشین های خارجی سنگین و بزرگی متصل هستند. ماشین های ذکر شده فشار هوا داخل پارچه را طوری تنظیم می کنند که پارچه بتواند حرکت کند یا شکل خود را تغییر دهد.

البته وجود این ماشین ها قابلیت های کاربرد پارچه های رباتیک را محدود می کند. در همین راستا جمعی از پژوهشگران دانشگاه هاروارد نرم رباتی مبتنی بر پارچه توسعه داده اند که میتواند بدون اتصال به هیچ ماشینی شکل خود را تغییر دهد.

پژوهشگران انستیتو «ویس»، دانشکده مهندسی و علوم کاربردی جان پلسون و بخش شیمی و شیمی زیستی دانشگاه هاروارد این پارچه را طراحی و STATs نامگذاری کرده اند. پارچه ذکر شده شامل جیب هایی است با درزهایی کاملا محکم و حاوی مایعی به اسم نووک ۷۰۰۰ (Novec۷۰۰۰) است. با گرم شدن پارچه، مایع ذکر شده بخار می شود و حجم آن تا ۱۰۰ بار بیشتر می شود تا شکل پارچه را تغییر دهد. هنگامیکه پارچه سرد می شود، مایع به حالت اولیه بر می گردد و در نتیجه حجم آن کاهش می یابد.

پژوهشگران برای حذف ماشین های بزرگ، از رشته هایی با روکش نقره و رسانای برق در پارچه رباتیک استفاده کردند. این رشته ها بعنوان گرم کننده و حسگر پارچه هوشمند عمل می کنند و به آن قابلیت تغییر دما و فشار را می دهند.

به گفته پژوهشگران میتوان پارچه را به صورت عمده و با اشکال هندسه های دلخواه تولید کرد و به این ترتیب کاربردهای آن افزایش می یابد.

می توان با استفاده از آن گجت های پوشیدنی ساخت که روی زخم ها فشار وارد می کنند و ترمیم بافت را سرعت می بخشند. همینطور می توان با استفاده از آن از ایجاد زخم بستر در بیماران جلوگیری کرد.

  • 19
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
شاید از دست داده باشید