شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱
۱۲:۴۶ - ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۲۰۲۸۴
علمی

فیلم/ فوران شعله عظیم خورشیدی

رصدخانه «Solar Dynamics» ناسا، ویدئویی از فوران شعله خورشیدی به ثبت رسانده است. این شعله جزء «کلاس X» یا همان قوی ترین فوران تولید شده خورشیدی است.

لکه های خورشیدی نواحی روی سطح خورشید هستند که در آن میدان های مغناطیسی قدرتمندی در اندرکنش هستند. این میدان ها در اثر جریان بار های الکتریکی ایجاد می شوند. آزاد شدن انرژی حاصل از برخورد این میدان ها شعله خورشیدی را پدید می آورد و مواد خورشیدی با نام «CME» را به صورت انفجاری به بیرون پرتاب می کنند.

سازمان ملی اقیانوسی و جوی «NOAA» شعله های خورشیدی را بر اساس شدت پرتو هایی که منتشر می کنند، از A تا X طبقه بندی می کند. هر سطح از این پرتو ها ده برابر از سطح پیشین خود قوی تر است.

شعله خورشیدی که در ویدئو زیر شاهد آن هستیم، با نام «X۱.۱» به ثبت رسیده است. این شعله دومین شعله قدرتمند ثبت شده در هفته گذشته و سومین شعله پرقدرت در سال ۲۰۲۲ است. دو شعله خورشیدی دیگر در تاریخ های ۱۹ آپریل باقدرت «X۲.۲» و ۳۰ مارس باقدرت «X۱.۳» به ثبت رسیدند. این رخداد ساعت ۱۷:۵۵ بعدازظهر سه شنبه ۱۳ اردیبهشت ماه اتفاق افتاده است.

ناسا در توضیح این رویداد نوشت: «این شعله ها در حالت عادی نمی توانند از جو زمین عبور کنند و به صورت فیزیکی بر انسان تأثیر بگذارند. ولی زمانی که به اندازه کافی شدید باشند، می توانند جو را در لایه ای که سیگنال های GPS و ارتباطات در آن فعال است، دچار اختلال کنند. این اختلال جهش امواج رادیویی با فرکانس بالا را غیرممکن می سازد و اصطلاحاً سبب «خاموشی رادیویی» می شود.»

ستاره شناسان از سال ۱۷۷۵ تاکنون به رصد خورشید مشغول هستند و اکنون می دانند فعالیت این شراره ها در چرخه تقریبا یازده ساله دچار افزایش و کاهش می شود.

افزایش فعالیت این شعله ها، پرتو های ایکس را به صورت انفجاری به میدان های مغناطیسی زمین می فرستد که می تواند ماهواره های «استارلینک» را دچار اختلال مکند و سبب خاموشی رادیویی شود و شفق های قطبی را شدت می بخشد.

پیش بینی می شود فعالیت خورشید به صورت پیوسته افزایش داشته باشد و با رسیدن به اوج خود در سال ۲۰۲۵، سپس سیر نزولی را در پیش بگیرد.

iribnews.ir
  • 12
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر