جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰
۱۷:۲۱ - ۰۳ آبان ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۸۰۰۴۸
جامعه

زمین در حال بلعیدن اصفهان/ فروچاله‌ها تا زیر شهر آمده‌اند؛ ترک‌های خطرناک روی میراث جهانی

فروچاله‌ها اگرچه از بیرون شهر اصفهان شروع شده‌اند اما حالا احتمال می‌دهیم که زیر شهر اصفهان هستند. یک زلزله خاموش اصفهان را در خطرناک‌ترین زمان خود قرار داده‌است.

در نیمه مهر ۱۴۰۰ هستیم. رودخانه زاینده‌رود مثل اغلب روزهای سال خشک است. حالا خیلی این رودخانه فرقی با یک جاده خاکی ندارد. پل‌های تاریخی اصفهان هم مثل همیشه تشنه هستند. اما خطری بزرگتر از تشنگی آن‌ها را تهدید می‌کند. فرونشست زمین. خشکی رودخانه و خالی بودن آبخوان‌ها دارند کمر پل‌ها را می‌شکنند. ردپای این خطر جدی روی دیوار پل خواجو خودش را نشان می‌دهد. نشانه‌هایی که کارشناسان وزارت میراث فرهنگی بارها تلاش کرده‌اند تا آن‌ها را محو کنند. اما باز کردن ترک‌ها برای فرونشست زمین کاری ندارد.

فرونشست زمین در اصفهان فقط به اطراف رودخانه زاینده‌رود محدود نمی‌شود. در پشت مسجد جامع عباسی میدان نقش جهان حالا یک ترک بزرگ به وجود آمده است. ترکی که کارشناسان معتقدند، ناشی از فرونشست زمین است.

فروچاله‌ها اگرچه از بیرون شهر اصفهان شروع شده‌اند اما حالا احتمال می‌دهیم که زیر شهر اصفهان هستند. یک زلزله خاموش اصفهان را در خطرناک‌ترین زمان خود قرار داده‌است. با این‌حال هیچ مسئولی آنطور که باید توجه نمی‌کند.

بیشتر بخوانید:

فروچاله زمانی پدیدار می‌شود که آبخوان‌ها خالی شده باشند. آبخوان‌ها چطور خالی می‌شوند، با چاه‌های کشاورزی. که تعدادشان آنقدر زیاد و نزدیک به هم است که رمقی برای آبخوان نگذاشته‌اند. برداشت بی‌رویه از آبخوان باعث شده تا لایه‌های سنگی نگهدارنده آب فرو بریزند و زمین اینطور شکاف بردارد. اتفاقی که می‌گویند در همه اصفهان رخ داده. حتی در زیر شهر.

حسن ظهوری و فرزانه احمدی

***

مدیرعامل شرکت گاز اصفهان: در صورت فرونشست زمین در هر نقطه ای تنش ایجاد می شود و احتمال پارگی خطوط گاز وجود دارد

سیدمصطفی علوی مدیرعامل شرکت گاز اصفهان   در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: همه افرادی که در این زمینه شناخت و مسوولیت دارند باید این مسائل را برای آحاد جامعه تبیین کنند و همانطور که کمپینی برای موضوع آب زاینده‌رود راه اندازی شد، برای پدیدا فرونشست زمین هم باید دایر شود.

وی با بیان اینکه هیچگونه کوتاهی در این زمینه جایز نیست، تاکید کرد: باید شرایطی فراهم شود تا مسائل اساسی و درخواست‌های منطقی در این زمینه مطرح شود.

مدیرعامل شرکت گاز اصفهان گفت: این مساله باید بعنوان یک معضل اجتماعی و عمومی و فارغ از مباحث سیاسی و به دور از هیاهوهای مختلف در جامعه مطرح شود.

وی اضافه کرد: همه ما درون یک کشتی نشسته‌ایم و در صورت آسیب رسیدن به این کشتی، همه ما با مشکل مواجه خواهیم شد.

علوی با هشدار در باره اینکه فرونشست زمین و آسیب رسیدن به تاسیسات گاز خطرات بسیاری به  همراه دارد، خاطرنشان کرد : امروز در شرایط مناسب و خوبی قرار داریم اما احتمال اینکه در آینده با وضعیت بدتری مواجه شویم، وجود دارد.

وی با تاکید در باره خسران ناشی از فرونشست زمین برای خطوط گاز تاکید کرد: در صورت فرونشست زمین در هر نقطه ای تنش ایجاد می شود و احتمال پارگی خطوط گاز وجود دارد.

با این حال به گفته علوی، استحکام لوله‌های پُلی اتیلن گاز بسیار بالاست و از نظر انعطاف در وضعیت خوبی قرار دارند.

وی با بیان گستره شبکه گازرسانی در همه جای استان اصفهان خاطرنشان کرد: فرونشست زمین و بروز حادثه برای آب و سایر منصوبات آن خطر چندانی ندارد اما اینگونه حوادث برای تاسیسات گاز با خطر انفجار و مرگ انسان ها همراه است.   

به گفته وی، تجربیات بسیاری در باره حرکت زمین و تنش بُرشی در تاسیسات گازرسانی وجود دارد که با حدوث این شرایط، هزاران تُن فشار به لوله‌های گاز وارد خواهد شد.

مدیرعامل شرکت گاز اصفهان با بیان اینکه احتمال تهدید شبکه های گاز در همه مناطق استان وجود دارد، گفت: تاکنون حدود ۲۷ هزار کیلومتر شبکه‌گذاری و ۱۰ هزار علمک گاز در نقاط مختلف استان نصب شده است که در صورت وقوع فرونشست، احتمال تبدیل شدن این تجهیزات و امکانات به یک معضل با مخاطرات بسیار جدی، وجود دارد.  

وی بیان کرد: شریان‌های حیاتی نصب شده توسط شرکت گاز در زیر زمین، از نظر حفظ جان انسان ها و در صورت وقوع حادثه بسیار خطرناک است.

علوی افزود: فرونشست زمین در شهر دامنه اتفاق افتاد و چند نقطه آن با پارگی لوله مواجه شد که خسارت زیادی را به تاسیسات و خطوط گاز وارد کرد که بلافاصله ترمیم شد.

شهر دامنه با جمعیت ۱۰ هزار نفر در ۱۲۰ کیلومتری غرب اصفهان قرار دارد.

وی با بیان اینکه اطلاع دقیقی از میزان خسارت وارد شده به این منطقه ندارم اما فشار روحی این مساله بسیار بدتر و سنگین تر است، گفت: خطوط لوله گاز در شهر دامنه بطور کامل تحت کنترل است و بازدید کارشناسان از آن انجام می شود و با توجه به اینکه عملیات نشت یابی باید بصورت سالیانه انجام شود در این منطقه هرچند ماه یکبار، بازدیدها صورت می گیرد.

 مدیرعامل شرکت گاز استان اصفهان هشدار داد: احتمال وقوع این وقایع در کل استان وجود دارد و مسوولان شرکت گاز در مرحله نخست بصورت چشمی، تاسیسات و خطوط را تحت نظر دارند و در صورت بروز فرونشست و احتمال خطر، بلافاصله وارد عمل می شوند.  

asriran.com
  • 28
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۱۱
غیر قابل انتشار: ۱۱
جدیدترین
قدیمی ترین
اصفهان را با خشکاندن زاینده رود و انتقال ابش به سایر شهرها نابود کردید
چهل سال هیچ کاری نکردید برای مردم
مشاهده کامنت های بیشتر
مطالب پیشنهادی,وبگردی