جمعه ۰۲ مهر ۱۴۰۰
۱۷:۱۷ - ۰۴ مرداد ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۵۰۰۷۵
جامعه

فیلم/ آب را با تونل می‌برند، با تانکر برمی‌گردانند! خوزستان قربانی بی‌تدبیری دولتمردان

خوزستان علاوه بر کارون، دارای چند رود پرآب دیگر مثل کرخه، دز، جراحی و زهره است اما ۷۰۰ روستای این استان از نبود آب شرب سالم رنج می برد.

مدتی است که خوزستانی‌ها به دلیل آب و تشنگی خشمگین هستند. خوزستان استانی است که طولانی ترین رود یعنی کارون از آن عبور می کند. رودی که از کوه های چهار محال و بختیاری سرچشمه می گیرد و به خلیج فارس می ریزد.

در چند سال گذشته برخلاف رضایت شهروندان خوزستان، چند پروژه انتقال آب از کارون به اصفهان و یزد  اجرا شده و تعدادی از طرح ها نیز در آستانه اجراست.

خوزستان علاوه بر کارون، دارای چند رود پرآب دیگر مثل کرخه، دز، جراحی و زهره است اما ۷۰۰ روستای این استان از نبود آب شرب سالم رنج می برد و هنوز به آب لوله کشی دسترسی ندارد و همچنان با تانکر آبرسانی به این روستاها انجام می شود که طی ماه های گذشته این روند با مشکلات جدی روبه رو بوده است.

از سوی دیگر ندادن حق آبه تالاب هورالعظیم باعث مرگ دام ها و از بین رفتن کشاورزی حاشیه این تالاب به ویژه پایین دست شد.

بعد از اینکه نبود آب کارد را به استخوان مردم رساند و بعد از شروع اعتراضات مردمی در خوزستان، دولت دوازدهم بودجه ای ۱۱۵۰ میلیارد تومانی برای حل بحران آب و پرداخت خسارات دامداران و کشاورزان کرد.

همچنین به دنبال اعتراضات، آب سدهای کرخه و دز رهاسازی شد و آب به هورالعظیم رسید اما پیش بینی ها حاکی از آن است که با این اقدام خوزستان تا آخر تابستان با مشکل کم آبی مواجه خواهد بود. از سوی دیگر در این شرایط آب مورد نیاز برای کشت پاییزه کشاورزان خوزستان تامین نخواهد شد.

در گزارش ویدیویی پیش رو، ضمن تشریح بخشی از مشکلات خوزستان به چرایی این وضعیت آبی نابسامان در این استان اشاره شده است.

زینب رحیمی

asriran.com
  • 15
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر