صوت و فیلم گزارش تصویری کاریکاتور
sarpoosh
نگارخانه > جشنواره کن

جشنواره فیلم کن

جشنواره کن

جشنواره بین‌المللی فیلم کن (به فرانسوی: Le Festival International du Film de Cannes) جشنواره‌ای سالانه است که در کن فرانسه برگزار می‌شود. این جشنواره یکی از بزرگترین و باشکوه‌ترین رویدادهای سینمایی جهان و محلی برای پیش‌نمایش فیلم‌های جدید از تمامی ژانرها از جمله مستند به‌شمار می‌آید.

 

تاریخچه ی جشنواره کن

جشنواره کن از اولین سال های تأسیس اش در سال ۱۹۴۶ به گواه اکثر سینما دوستان و منتقدان سینمایی، معتبرترین جشنواره اروپایی و یکی از معتبرترین جشواره های جهان است. فیلم های جشنواره کن هرساله در سطح برترین فیلم های سینمای جهان از لحاظ سینمایی و نه سرگرمی (برخلاف اسکار) قرار دارند. نام فیلم هایی که در جشنواره کن برنده جایزه می شوند در تاریخ سینما ماندگار خواهد شد. حضور بزرگترین کارگردانان و ستارگان کهکشان سینما در جشنواره کن، به این رویداد فرهنگی جهانی اعتبار زیادی بخشیده است.

 

فیلم هایی که در جشنواره کن نمایش داده می شود کمتر در بقیه جشنواره ها مورد توجه قرار می گیرند و اصولاً فروش زیادی هم در گیشه نخواهند داشت. ولی جایزه جشنواره کن از لحاظ هنری ارزشی والاتر از سایر جوایز بین المللی دارد. به عبارت دیگر بعد معنوی جشنواره کن بالاتر از بعد های مادی آن است. در هر سال دهها کارگردان بزرگ که آثارشان را غیر از جشنواره کن نمی توانید در جشنواره های دیگری پیدا کنید در این جشنواره حضور دارند.

 

هدف از برگزاری جشنواره کن چیست؟

وب‌سایت رسمی جشنواره کن این رویداد را جشنی برای تجلیل از هنر سینما توصیف کرده است. پس می‌توان گفت که در معتبرترین جشنواره فیلم جهان در وهله نخست فیلم‌ها و مستندهای ژانرهای مختلف سینما از کشورهای متفاوت به نمایش در‌می‌آیند.

 

برخی از بزرگترین آثار سینمایی جهان برای نخستین نمایش جهانی خود، جشنواره کن را انتخاب می‌کنند و بسیاری از این آثار پس از نمایش در کن پیروزمندانه تا انتهای فصل جوایز سینمایی پیش می‌روند.

 

داوری فیلم‌های جشنواره کن به عهده چه کسانی است؟

هر سال بیش از هزار فیلم از سراسر جهان به جشنواره کن فرستاده می‌شود. کمیتۀ انتخاب به تماشای تک‌تک فیلم‌ها نشسته و از میان آن‌ها فیلم‌های حاضر در جشنواره کن را انتخاب می‌کنند. در جشنواره فیلم کن دو هیات داوران وجود دارد : یکی برای فیلم‌های بلند و یکی برای فیلم‌های کوتاه و سینه‌فونداسیون.

 

داوری بخش نوعی نگاه و دوربین طلایی را هم هیات‌های داوری برعهده دارند. در جشنواره کن برای انتخاب برنده، اعضای هیات داوران به صورت مخفی رای می‌دهند و در نهایت فیلمی که بالاترین رای را دارد، برنده می‌شود. تمامی داوران جشنواره فیلم کن به دعوت کمیته انتخاب به جشنواره کن می‌آیند و همگی از فعالان صنعت سینمای جهان و اغلب کارگردان و بازیگر هستند.

 

یکی از نکات جالب جشنواره کن این است که داوران می‌توانند با در نظر گرفتن فیلم‌های حاضر در بخش رقابتی جایزه‌ای به این جشنواره اضافه کنند. برای نمونه ساموئل ال.جکسون سال ۱۹۹۱ برای فیلم «تب جنگل» به کارگردانی اسپایک لی جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد گرفت که در جشنواره کن وجود ندارد.

 

برنامه های جشنواره کن

برنامه های جشنواره کن از هفت بخش اصلی مسابقه، خارج از مسابقه، نوعی نگاه، سینه فونداسیون، هفته منتقدان، دو هفته کارگردانان و بازار فیلم تشکیل شده است.

 

۱. بخش مسابقه جشنواره کن: در بخش مسابقه جشنواره فیلم کن معمولا ۲۰ فیلم حضور دارند که نامزد دریافت نخل طلا هستند که کسب جایزه کن تاثیر بسزایی در فروش آن فیلم در اکران های عمومی خواهد داشت.

 

۲. خارج از مسابقه جشنواره کن: تعداد زیادی از فیلم های سینمایی بلند در این بخش جشنواره کن به نمایش گذاشته می شوند که معمولا فیلم هایی هستند که ازسوی هیئت انتخاب برای بخش مسابقه انتخاب نمی شوند، اما ازنظر برگزارکنندگان جشنواره کن شایستگی حضور در این جشنواره را دارند. یکی از برنامه های این بخش جشنواره فیلم کن، نمایش بخش های تدوین نشده فیلم های درحال تولید کارگردانان مطرح سینما است.

 

۳. بخش نوعی نگاه: این بخش از جشنواره کن برای اولین بار در سال ۱۹۷۸ برگزار شد که به معرفی آثار برجسته سینمای جهان اختصاص دارد. این بخش غیررقابتی است.

 

۴. بخش سینه فونداسیون جشنواره کن: این بخش به مسابقه فیلم های کوتاه اختصاص دارد در سال ۱۹۹۸ به برنامه های جشنواره کن اضافه شد. حدود ۱۵ فیلم کوتاه از سراسر جهان که عموما توسط دانشجویان مدرسه های فیلم ساخته شده، توسط جشنواره فیلم کن انتخاب می شوند. این بخش از جشنواره کن هیات داوری جداگانه دارد و سه جایزه به فیلمهای برگزیده اعطا می شود.

 

۵. بخش هفته منتقدان: این بخش از جشنواره فیلم کن به عنوان قدیمی ترین بخش جنبی جشنواره کن در سال ۱۹۶۲ پایه گذاری شد و توسط انجمن منتقدان فیلم فرانسه اداره می شود. این بخش از جشنواره فیلم کن به معرفی آثار فیلم سازان جدید جهان می پردازد.

 

۶. بخش دوهفته کارگردانان: این بخش از جشنواره کن در سال ۱۹۶۸ هم زمان با اعتصاب های سراسری فرانسه که به لغو برگزاری جشنواره کن در آن سال انجامید آغاز به کار کرد. این بخش به رادیکال ترین بخش جشنواره کن مشهور است و به معرفی فیلم های بلند و کوتاه فیلم سازان جهان می پردازد.

 

۷. بخش مارش دو فیلم: مارش دو فیلم و یا همان بازار فیلم از دیگر بخش های اصلی جشنواره کن است. بازاریاب ها و پخش کننده های فیلم از سراسر دنیا برای خرید، فروش و گرفتن اجازه پخش جهانی فیلم به جشنواره کن می آیند. این بازار در نوع خودش مهم ترین و بزرگ ترین بازار فیلم جهان محسوب می شود.

 

نخل طلای جشنواره کن

از سال ۱۹۳۹ تا ۱۹۵۴ جایزه ای تحت عنوان "جایزه بزرگ جشنواره کن" به برنده بهترین فیلم این رویداد سینمایی اعطاء می شد اما در سال ۱۹۶۵ هیئت داروان جشنواره فیلم کن پیشنهاد دادند جایزه ی بزرگ جشنواره کن هر سال با طراحی جدید از یکی از هنرمندان معاصر ساخته شود.

 

در اواخر سال ۱۹۵۴ هیئت مدیره جشنواره کن گروهی از جواهرسازان را برای طراحی "نخل" دعوت کردند و در نهایت «لوچینه لازون» طراحی نخل طلای جشنواره کن را انجام داد. دریافت نخل طلا بالاترین افتخاری است که در جشنواره کن نصیب یک فیلمساز می‌شود. در حقیقت هر سال در جشنواره کن دو نخل طلا اهدا می‌شود؛ یکی برای بهترین فیلم بلند و یکی برای بهترین فیلم کوتاه، اما معمولا وقتی کسی به این جایزه جشنواره کن اشاره می‌کند منظورش همان نخل طلای بهترین فیلم بلند است.

نخل‌طلایی جشنواره کن از طلای ۲۴ عیار ساخته شده است و به بالشی از جنس کریستال تکیه دارد.

 

اولین جایزه نخل طلای جشنواره کن در سال ۱۹۵۵ به «دلبرت مان» کارگردان آمریکایی برای فیلم «مارتی» اعطاء شد و تا سال ۱۹۶۴ نخل طلا جایزه اصلی این رویداد سینمایی بود تا اینکه بدلیل برخی مشکلات مرتبط با کپی رایت، جایزه بزرگ دوباره جای نخل طلا را گرفت.

در سال ۱۹۷۵ جایزه نخل طلا دوباره به عنوان جایزه اصلی جشنواره کن معرفی شد و تا به امروز جایزه سمبولیک این رویداد سینمایی باقی مانده است.

 

کشور هایی که بیشترین نخل طلایی را در جشنواره کن دارند

کشور هایی مختلفی در این جشنواره نخل طلایی را بدست آورده است اما کشور آمریکا در این زمینه پیشتاز است و بعد از آن ایتالیا، فرانسه و انگلیس قرار دارند. در ادامه همه کشور هایی را که نخل طلایی را کسب کرده اند میبینیم:

آمریکا

۱۸

ایتالیا

۱۲

فرانسه و انگلیس

۱۱

دانمارک، ژاپن

۴

بلژیک، آلمان، صربستان و مونته‌نگرو، سوئد، روسیه، لهستان، ترکیه

۲

الجزایر، ایران، برزیل، چکسلواکی، هندوستان، مکزیک، مجارستان، نیوزیلند، اسپانیا، سویس، چین، یونان، رومانی، تایلند، تونس

 

جشنواره فیلم کن - تصاویر

تصاویری از اختتامیه جشنواره فیلم کن ۲۰۱۸ عکس‌های بهناز جعفری، سولماز پناهی، پناه پناهی، هیروکازو کورئیدا، اسپایک لی، لئا سیدو در اختتامیه جشنواره فیلم کن ۲۰۱۸ را می توانید در ادامه ببینید. ...

تصاویر/ بازیگران و عوامل فیلم «سه رخ» در جشنواره کن در جشنواره کن عوامل فیلم "سه رخ" جعفر پناهی قبل از حضور در سالن نشست مطبوعاتی فیلم جلوی دوربین عکاسان قرار گرفتند.بهناز جعفری (بازیگر)، مرضیه رضایی (بازیگر)، مستانه مهاجر(تدوینگر)، امین جعفری(فیلمبردار) و سولماز پناهی(دختر جعفر پناهی) در این مراسم حضور داشتند. مستانه مهاجر/بهناز جعفری/امین...

تصاویر منتخب جشنواره کن در ۴ روز گذشته جشنواره کن که از ۱۸ اردیبهشت با فیلم "همه می دانند" اصغر فرهادی شروع به کار کرد امروز (روز چهارم) فیلمی از فیلمساز بزرگ ژان لوک گدار را به نمایش خواهد گذاشت. منتخبی از تصاویر ۴ روز گذشته این جشنواره معتبر را مرور می کنیم: ...

آلبوم عکس از جشنواره کن ۷۰ ...

جشنواره کن
عکس بازیگران فیلم سه رخ,تصاویربازیگران فیلم سه رخ,عکس عوامل فیلم سه رخ
تصاویر جشنواره فیلم کن 2018,عکسهای منتخب جشنواره کن 2018,عکس های جشنواره کن 2018
تصاویرجشنواره کن 70,عکس های جشنواره کن70,عکس جشنواره کن70

جشنواره فیلم کن - هنر و سینما

فیلم‌های کوتاه کن ۲۰۱۹ اعلام شد/ دستِ خالیِ ایران در هفتاد و دومین دوره جشنواره به گزارش صبا به نقل از سایت جشنواره، در هفتاد و دومین دوره جشنواره فیلم کن ۱۱ فیلم کوتاه شامل ۹ فیلم داستانی، یک مستند و یک انیمیشن کوتاه برای حضور در بخش مسابقه فیلم کوتاه انتخاب شدند. در این دوره ۴ هزار و ۲۴۰ متقاضی شرکت در این بخش بودند. فیلم برگزیده این بخش نخل طلای فیلم کوتاه... جشنواره فیلم کن برعهده کلر دنی نویسنده و کارگردان فرانسوی است. هفتاد و دومین جشنواره فیلم کن از تاریخ ۱۴ تا ۲۵ می (۲۴ اردیبهشت تا...

نخل طلای افتخاری جشنواره کن برای «آلن دلون» هفتاد و دومین دوره جشنواره فیلم کن، جایزه نخل طلای افتخاری امسال خود را به پاس حضور فوق العاده در تاریخ سینما به «آلن دلون» بازیگر نامدار فرانسوی اعطاء می‌کند. به گزارش ایسنا، پس از چهره‌های شاخصی چون «ژان مورو»، «وودی آلن»، «برنارددو برتولوچی»، «جین فوندا»، «کلینت ایستوود»، «ژان پل بلموندو»،... جشنواره فیلم کن از تاریخ ۱۴ تا ۲۵ می (۲۴ اردیبهشت تا ۴ خرداد) در کشور فرانسه برگزار می‌شود و امسال «الخاندرو گونزالز ایناریتو» کارگردان برنده اسکار مکزیکی...

معرفی سه فیلم قطعی بخش مسابقه کن ۲۰۱۹ شنیده های خبرنگار بانی فیلم حکایت از قطعی بودن حضور سه فیلم در بخش مسابقه کن ۲۰۱۹ دارند. به گزارش بانی فیلم، اگرچه پنج شنبه ساعت ۱۱ صبح کنفرانس مطبوعاتی جشنواره کن برگزار و اسامی فیلمهای برگزیده اعلام خواهند شد، اما بر مبنای خبری دقیق، حضور سه فیلم در بخش مسابقه قطعی است. این آثار عبارتند...

پوستر جشنواره فیلم کن ۲۰۱۹ رونمایی شد / ادای احترام به آنیس واردا واردا یکی از چهره‌های محبوب جشنواره فیلم کن بود و بسیاری از فیلم‌هایش در این رویداد سینمایی به نمایش درآمد. برگزارکنندگان جشنواره فیلم کن در پوستر رسمی هفتاد و دومین دوره جشنواره فیلم کن به آنیس واردا سینماگر فرانسویِ متولد بلژیک که از او به عنوان مادر موج نو سینمای فرانسه یاد می‌شود، ادای... جشنواره فیلم کن ۱۴ تا ۲۵ مه برگزار می‌شود. "مردگان نمی‌میرند" به کارگردانی جیم جارموش فیلم افتتاحیه جشنواره امسال است. آلخاندرو گونزالس ایناریتو کارگردان...

فیلمساز لبنانی رییس هیأت داوران نوعی نگاه کن ۲۰۱۹ شد یک فیلمساز لبنانی رییس هیأت داوران بخش نوعی نگاه کن ۲۰۱۹ شد. به گزارش بانی فیلم، خانم نادین لبکی که سال گذشته با فیلم «کفرناحوم» دربخش مسابقه کن بود و جایزه هیأت داوران را هم به دست آورد، امسال به عنوان رییس هیأت داوران بخش نوعی نگاه این رویداد مهم سینمایی انتخاب شد. وی با همین فیلمش...

اولین اکران «روزی روزگاری در هالیوود» تارانتینو در جشنواره کن ۲۰۱۹ هفتاد و دومین جشنواره فیلم کن از تاریخ ۱۴ تا ۲۵ می (۲۴ اردیبهشت تا ۴ خرداد) در کشور فرانسه برگزار می‌شود و امسال «الخاندرو گونزالز ایناریتو» کارگردان برنده اسکار مکزیکی ریاست هیأت داوران بخش رقابتی را بر عهده دارد. ...

رئیس جشنواره کن: به اسکار اهمیت نمی‌دهیم به گزارش ایسنا به نقل از هالیوود ریپورتر، «تیری فرمو» دبیر جشنواره فیلم کن در حاشیه برگزاری جشنواره فیلم مراکش در پاسخ به انتقادهایی مبنی بر عدم توفیق این جشنواره سینمایی در جذب فیلم‌های پرهزینه هالیوودی در سال اخیر و ترجیح استودیوهای بزرگ فیلمسازی به حضور در ونیز و تورنتو در مقایسه با کن،...

تاریخ برگزاری جشنواره کن ۲۰۱۹ اعلام شد مسئولان برگزاری جشنواره فیلم کن تاریخ برگزاری هفتادودومین دوره این رویداد سینمایی در سال ۲۰۱۹ را اعلام کردند. به گزارش ایسنا به نقل از هالیوود ریپورتر، دوره آتی جشنواره فیلم کن از تاریخ ۱۴ تا ۲۵ می ۲۰۱۹ (۲۴ اردیبهشت تا چهارم خرداد) برگزار می‌شود و همچون سال گذشته ار روز سه شنبه آغاز و ۱۲ روز بعد... جشنواره فیلم کن با تغییراتی همراه شد تا فصل جدیدی از این رویداد معتبر سینمایی پس از برگزاری جشن تولد ۷۰ سالگی جشنواره در سال ۲۰۱۶ آغاز شود. جشنواره...

دلیل بی‌اعتنایی نخست‌وزیر ژاپن به برنده «نخل طلا» چیست؟ به گزارش ایسنا به نقل از هالیوود ریپورتر،‌ سینمای ژاپن در هفتادویکمین جشنواره فیلم کن توانست پس از سال‌ها دوباره نخل طلای بهترین فیلم را با «دزدان فروشگاه» ساخته «هیروکازو کورئیدا» از آن خود کند اما در اتفاقی نادر «شینزو آبه» نخست‌وزیر ژاپن هیچ واکنشی به کسب این موفقیت برای سینمای ژاپن نداشت. در...

ونیز گوی سبقت را از کن می‌رباید؟ هفتادویکمین جشنواره فیلم کن که اخیرا به پایان رسید با نمایش چند فیلم تحسین شده از جمله «جنگ سرد» ساخته «پاول پالیکوفسکی»، «کلنزمن سیاه» از «اسپایک لی» و «کفرناحوم» از «نادین لبکی» فیلمساز لبنانی همراه بود اما در نهایت نتوانست انتظارات را برآورده کند و با انتقاداتی بویژه درباره عدم انتخاب...

یک سال از ۲۳ سال کندنِ 'کن' سیف‌الله صمدیان هنرمند ایرانی که در دو دهه‌ی گذشته از مسافران ایرانی هر ساله‌ی جشنواره‌ی فیلم کن بوده است و در حال کار روی پروژه‌ی مستندی درباره‌ی این مهمترین رویداد سینمایی جهان است، امسال یادداشت‌هایی را نیز درباره‌ی فیلم‌های مهم بخش "مسابقه" و "نوعی نگاه" هفتادو یکمین دوره جشنواره کن نوشته است. این...

کیومرث پوراحمد: راه ندادن زنان به ورزشگاه‌ها بدترین قانون کشور است کیومرث پوراحمد درباره راه ندادن زنان به ورزشگاه‌ها گفت: ««یکی از بدترین قوانین کشور حضور نداشتن زنان در ورزشگاه‌ها و بحث حجاب است.» کیومرث پوراحمد یکی از برجسته ترین فیلمسازان کشور است. او چند وقتی است که دیگر فیلم نمی‌سازد. پوراحمد معتقد است که راه ندادن زنان به وررزشگاه‌ها موضوعی است که به هیچ...

فیلم‌های کوتاه کن 2019,اخبار هنرمندان,خبرهای هنرمندان,جشنواره
آلن دلون,اخبار هنرمندان,خبرهای هنرمندان,جشنواره
مراسم کن 2019,اخبار هنرمندان,خبرهای هنرمندان,جشنواره
آنیس واردا,اخبار هنرمندان,خبرهای هنرمندان,جشنواره
خانم نادین لبکی,اخبار هنرمندان,خبرهای هنرمندان,جشنواره
فیلم روزی روزگاری در هالیوود,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,اخبار سینمای جهان
تیری فرمو,اخبار هنرمندان,خبرهای هنرمندان,جشنواره
فستیوال فیلم کن 2019,اخبار هنرمندان,خبرهای هنرمندان,جشنواره
نخست‌وزیر و هنرمند ژاپن,اخبار هنرمندان,خبرهای هنرمندان,جشنواره
فیلم های خارجی,اخبار هنرمندان,خبرهای هنرمندان,جشنواره
سیف‌الله صمدیان,جشنواره فیلم کن,هنرمند ایرانی
کیومرث پوراحمد,اخبار هنرمندان,خبرهای هنرمندان,اخبار بازیگران

جشنواره فیلم کن - ویدئوها

ویدئو/ صحبت‌های دختر جعفر پناهی در اختتامیه فیلم کن ۲۰۱۸ بیانیه جعفر پناهی توسط دخترش سولماز پناهی در اختتامیه فیلم کن خوانده شد که در ادامه می توانید ویدئو آن را ببینید. ویدئو بیانیه جعفر پناهی در کن,فیلم صحبت های دختر جعفر پناهی در کن,ویدئو اختتامیه فیلم کن ...

ویدئو/ مصاحبه با «بهناز جعفری» در جشنواره کن صحبت های بهناز جعفری، بازیگر فیلم «سه رخ»، ساختهٔ جعفر پناهی روی فرش قرمز جشنواره فیلم کن ۲۰۱۸. جعفر پناهی به دلیل حکم دادگاه مبنی بر ممنوعیت خروج از کشور، نتوانست در جشنواره امسال حضور داشته باشد. «سه رخ» یکی از آثار بخش مسابقه اصلی جشنواره کن امسال است. فیلم صحبت های بهناز جعفری,فیلم...

فیلم/ عوامل فیلم «سه رخ» در جشنواره کن فیلم بهناز جعفری در جشنواره کن,فیلم سه رخ در کن, فیلم بازیگران در کن ...

مراسم عکسبرداری از هنرمندان فیلم لرد در کن+فیلم عصر دیروز مراسم فرش قرمز و فوتوکال (مراسم عکسبرداری از هنرمندان در کن) برلی فیلم سینمایی "لرد" در جشنواره فیلم کن برگزار شد. این فیلم ششمین فیلم سینمایی محمد رسول‌اف است که پس از چند سال دوری از تولیدات رسمی سینمای ایران، زمستان ۱۳۹۵ با دریافت پروانه ساخت، مقابل دوربین رفت، اما از سی و پنجمین... جشنواره فیلم کن انتخاب شده است. سودابه بیضایی، نسیم ادبی و رضا اخلاقی‌راد بازیگران اصلی فیلم هستند. فیلم مراسم...

ویدئو/ صحبت‌های دختر جعفر پناهی در اختتامیه فیلم کن 2018
ویدئو/ مصاحبه با «بهناز جعفری» در جشنواره کن
فیلم/ عوامل فیلم «سه رخ» در جشنواره کن
مراسم عکسبرداری از هنرمندان فیلم لرد در کن+فیلم