دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۱۰۰۰۴۰

همه چیز درباره ساز زهی زخمه ای

ساز زهی زخمه ایساز زهی زخمه ای
ساز زهی زخمه ای به عنوان یکی از پرکاربردترین ابزار موسیقی شناخته می شود و دارای جایگاه ارزشمندی در این عرصه است. در این مقاله از سرپوش، به بررسی اهمیت، تاریخچه و انواع سازهای زهی زخمه ای می‌پردازیم.

سازهای زهی زخمه ای

سازهای زهی زخمه ای، از دیرباز با نوای دل‌انگیز خود، گوش‌نواز محفل‌های انس و یار بوده اند. این سازهای ظریف و خوش‌صدا، با لرزش سیم‌هایشان بر اثر زخمه، آفریننده‌ی نغماتی لطیف و سرشار از احساس هستند. در دست هنرمندان ماهر، سیم‌های این سازها جانی دیگر می‌گیرند و آثار فوق العاده ای خلق می شوند.

صدای سازهای زهی زخمه ای معمولاً مانایی کمی دارد. یعنی صداپس از تولید، مدت بسیار کوتاهی ادامه می یابد. هرچه زیرایی صدای حاصله بیشتر باشد (صدا نازک تر باشد) این ماندگاری کم، کوتاه تر هم می شود.

تاریخچه سازهای زهی زخمه ای

سازهای زهی زخمه ای، قدمتی به بلندای تاریخ موسیقی دارند. شواهد باستان‌شناسی گواهی می‌دهند که بشر از هزاران سال پیش، با کشیدن نخ یا تکه‌ای پوست بر روی کمانی ساده، به خلق اصوات موسیقایی دست می‌زد. رفته‌رفته، این سازهای ابتدایی تکامل یافتند و با افزودن جعبه‌ی صوت و سیم‌های متعدد، شخصیت امروزی خود را پیدا کردند.

سازهای زهی زخمه ای در طول تاریخ، سیر تحول شگفت‌انگیزی را پشت سر گذاشته‌اند. سازهای مصری، چنگ‌های باستانی، عودهای خوش‌نوای عرب، و سازهای رباب‌مانند آسیای میانه، همگی نیاکان دوره‌ی سازهایی چون گیتار، تار، و سه تار امروزی هستند. هر یک از این سازهای کهن، در سرزمین خود، داستان‌ها و حماسه‌های خاصی را به صدا درآورده‌اند و بخشی از هویت فرهنگی یک ملت را به دوش می‌کشند.

ساز زهی زخمه ای با قدمت زیادتاریخچه ساز زهی زخمه ای

تنوع گسترده در سازهای زهی زخمه ای

دنیای سازهای زهی زخمه ای، دنیایی پهناور و متنوع است. از گیتارهای برقی غُران زمین‌لرزه تا عودهای عرب با نوای حزن‌انگیز، از تار ایرانی با تحریرهای پرشور تا چنگ سنتی ایرلندی با ریتم‌های شاد، هر گوشه‌ای از جهان ساز زهی زخمه ای مخصوص به خود را دارد.

گیتار:

گیتار، سلطان بی‌چون و چرای سازهای زهی زخمه ای در دنیای مدرن است. از گیتارهای آکوستیک کلاسیک با صدای گرم و نرم تا گیتارهای الکتریک پرشور و راک، این ساز با تنوع بی‌نظیرش، طیف گسترده‌ای از موسیقی را از دل سیم‌هایش بیرون می‌ زند. 

سازهای شرقی:

در جغرافیای موسیقی شرقی، سازهای زهی زخمه ای با اصوات لطیف و پر از تحریر، حکمرانی می‌کنند. تار و سه تار ایرانی، با صدایی که گویی نجواگر داستانی عاشقانه است، عود عربی با حزن و عمق بی‌انتها، و سیتار هندی با نوای مرموز و رازآلود، تنها بخشی از گنجینه‌ی بی‌بدیل سازهای زهی شرق هستند.

سازهای غربی:

موسیقی غربی نیز سهم قابل توجهی در دنیای سازهای زهی زخمه ای دارد. ماندولین با صدایی زلال و تند، چنگ ایرلندی با ریتم‌های سرزنده و شاد، و بانجو آفریقایی-آمریکایی با رگه‌هایی از جاز و بلوز، گوشه‌ای دیگر از منظر موسیقایی این سازها را به نمایش می‌گذارند.

ماندولین از سازهای زهی زخمه ایانواع ساز زهی زخمه ای

انواع سازهای زهی زخمه ای

تار:

این ساز از جمله سازهای ایرانی است که دارای کاسه طنین دو قسمتی؛ کاسه و نقاره است. تار ایرانی به صورت نشسته نواخته می شود، که ساز را روی پا قرار داده و سپس دسته تار سمت چپ و کاسه طنینی سمت راست قرار می گیرد. هنرمند با حرکت دادن انگشتان دست چپ خود روی دستان های قرار گرفته در طول دسته و حرکت مضراب در دست راست را روی سیم ها، آوای مدنظر را تولید می کند. این تار طرفداران بسیار زیادی به خود اختصاص می دهد. 

سه تار:

این تار نیز از جمله سازهای ایرانی است که از کاسه گلابی شکل همراه با دسته تشکیل می شود. شکل ظاهری و اصول پرده بندی آن شبیه به تار است اما ابعاد کوچکتری داشته و شکمی تک قسمتی دارد. نوازنده باید سرانگشت های دست چپ خود را روی پرده های دستان حرکت دهد و ناخن انگشت اشاره دست راست را به عنوان زخمه استفاده کند. این ساز دارای وسعت صدایی سه اکتاو می باشد و خرک آن کوچک تر از تار و دسته آن نازک تر است.

تنبور:

از جمله قدیمی ترین سازهای زخمه می توان به تنبور اشاره کرد که با دسته بلند همراه با کاسه و وتر شناخته می شود. کاسه این ساز گلابی شکل بوده و دارای دو سیم و چهارده دستان است. این ساز مضراب ندارد و با انگشت نواخته می شود.

گیتار:

یکی از پرطرفدارترین سازهای زخمه گیتار است که در سراسر دنیا محبوبیت خاصی به خود اختصاص می دهد. این ساز هم با انگشت و هم با پیک نواخته می شود و ارتعاش های تولید شده توسط سیم ها نوای زیبایی به گوش شنونده می رسانند. در نت خوانی، نت های این ساز را با کلید سل می نویسند. گیتار از شش سیم تشکیل شده و دارای انواع گوناگون است.

ماندولین:

این ساز کوچکتر از گیتار است و هشت سیم دارد که کوک هرجفت آن شبیه به کوک ویولن می باشد. وسعت صوتی ماندولین حدود دو و نیم اکتاو است و در نت خوانی آن را با کلید سل می‌نویسند.

کلاسن:

قبل از جایگزینی آن با پیانو از مهمترین سازهای شستی دار زهی بود که سیم های آن با مجموعه ای از مضراب ها، زخمه زده می شوند.

تار از سازهای زهی زخمه ایتار از ساز زهی زخمه ای

نواختن سازهای زهی زخمه ای

نوازندگان سازهای زهی زخمه ای، با طیف گسترده‌ای از تکنیک‌ها، داستان‌های خود را روی سیم‌ها روایت می‌کنند. زخمه‌های نرم و لطیف، تحریرهای ظریف و احساسی، و رگبارهای سریع و پرشور انگشتان، تنها بخشی از این واژگان موسیقایی‌اند.

زخمه‌ای و مضرابی:

در برخی سازها، مانند تار و عود، با انگشتان به سیم‌ها زخمه می‌زنند. در سازهایی چون گیتار و ماندولین، مضراب ابزاری برای نواختن است. هر یک از این تکنیک‌ها، طیف خاصی از صداها را ایجاد می‌کند و برای بیان احساسات متفاوت به کار می‌رود.

لمس با انگشت:

تحریرهای پرشور روی تار، لرزش‌های ریز انگشتان روی سیم‌های سیتار، و گلیساندوهای نرم روی گیتار آکوستیک، همگی شیوه‌هایی برای افزودن حس و عاطفه به موسیقی هستند.

سلو و همنوازی سازهای زهی زخمه ای

سازهای زهی زخمه ای، هم در سلوهای تک‌نفره می‌درخشند و هم در همنوازی‌های پرشور، صدایشان را به گوش می‌سپارند.

سلو:

نواختن سلو، صحنه‌ای برای خودنمایی تکنیک و بیان عاطفی نوازنده است. در این اجراهای تک‌نفره، هر نت، هر تحریر، و هر سکوت، بخشی از گفتگوی درونی هنرمند با سازش است. 

همنوازی:

هنگامی که سازهای زهی زخمه ای با هم همنوازی می‌کنند، جادویی دیگر رخ می‌دهد. گیتارهای آکوستیک با هم صدایی گرم و یکپارچه می‌سازند، تار و سنتور در دیالوگ‌های موسیقایی به هم پاسخ می‌دهند، و گروه‌های فلامنکو با ریتم‌های تند و هماهنگ، صحنه را به آتش می‌کشند. در همنوازی، سازها دیگر تک‌صدا نیستند، بلکه ارکستری را تشکیل می‌دهند که موسیقی را از سطح تکنیک، به دنیای عاطفی مشترک ارتقا می‌دهد.

نحوه نواختن ساز زهی زخمه اینواختن ساز زهی زخمه ای

سخن پایانی درباره ساز زهی زخمه ای

سازهای زهی زخمه ای، با تاریخ کهن، تنوع بی‌نظیر، و قابلیت‌های فراوان، هدیه‌ای ارزشمند از دل هنر موسیقی به بشریت‌اند. نواختن این سازها، نه تنها مهارت فنی می‌طلبد، بلکه نیازمند دل‌هایی است که بتوانند با صدای سیم‌ها، هم‌نوا شوند و داستان‌های خود را برای جهان روایت کنند. پس بیایید بر سیم‌های این یاران خوش‌صدا بکشیم، بگذاریم آواز دل، جهان را پر کند.

گردآوری: بخش هنر و سینمای سرپوش

  • 15
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
فرامرز اصلانی بیوگرافی فرامرز اصلانی از تحصیلات تا شروع کار هنری

تاریخ تولد: ۲۲ تیر ۱۳۳۳

تاریخ وفات : ۱ فروردین ۱۴۰۳ (۷۸ سال)

محل تولد: تهران 

حرفه: خواننده، آهنگساز، ترانه‌سرا، نوازندهٔ گیتار 

ژانر: موسیقی پاپ ایرانی

سازها: گیتار

ادامه
علیرضا مهمدی بیوگرافی علیرضا مهمدی؛ پدیده کشتی فرنگی ایران

تاریخ تولد: سال ۱۳۸۱ 

محل تولد: ایذه، خوزستان، ایران

حرفه: کشتی گیر فرندگی کار

وزن: ۸۲ کیلوگرم

شروع فعالیت: ۱۳۹۲ تاکنون

ادامه
زهرا گونش بیوگرافی زهرا گونش؛ والیبالیست میلیونر ترکی

چکیده بیوگرافی زهرا گونش

نام کامل: زهرا گونش

تاریخ تولد: ۷ جولای ۱۹۹۹

محل تولد: استانبول، ترکیه

حرفه: والیبالیست

پست: پاسور و دفاع میانی

قد: ۱ متر و ۹۷ سانتی متر

ادامه
سوگل خلیق بیوگرافی سوگل خلیق بازیگر جوان سینمای ایران

تاریخ تولد: ۱۶ آبان ۱۳۶۷

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۸۷ تاکنون

تحصیلات: لیسانس کارگردانی تئاتر از دانشگاه هنر تهران

ادامه
شیگرو میاموتو سفری به دنیای بازی های ویدیویی با شیگرو میاموتو

تاریخ تولد: ۱۶ نوامبر ۱۹۵۲

محل تولد: سونوبه، کیوتو، ژاپن 

ملیت: ژاپنی

حرفه: طراح بازی های کامپیوتری و نینتندو 

تحصیلات: کالج هنر کانازاوا

ادامه
عین القضات همدانی زندگینامه عین القضات همدانی عارف و شاعر قرن ششم هجری

تاریخ تولد: سال ۴۹۲ هجری قمری

محل تولد: همدان، ایران

حرفه: حکیم، نویسنده، شاعر، مفسر قرآن، محدث و فقیه

مدت عمر: ۳۳ سال

درگذشت: در ششم جمادی‌الثانی سال ۵۲۵ هجری قمری

ادامه
اسماعیل محرابی بیوگرافی اسماعیل محرابی؛ بازیگر قدیمی سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۵ فروردین ۱۳۲۳

محل تولد: تنکابن، مازندران

حرفه: بازیگر سینما و تلویزیون

شروع فعالیت: ۱۳۴۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس تئاتر

ادامه
دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی

دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی شهاب حسینی یکی از بهترین بازیگران سینمای ایران است که تا به حال در آثار فاخری مانند محیا، دلشکسته، شهرزاد و... به نقش آفرینی پرداخته است. این هنرمند در هر یک از هنرنمایی های خود دیالوگ های ماندگاری دارد که در ادامه این مقاله از سرپوش قصد داریم به بخشی از آنها اشاره کنیم. بیوگرافی کوتاه از شهاب حسینی سید شهاب الدین حسینی تنکابنی در ۱۴ بهمن ۱۳۵۲ در تهران به دنیا آمد. وی اصالتا تن کابنی است و تحصیلات عالیه خود را در رشته روانشناسی از دانشگاه تهران برای مهاجرت به کانادا ناتمام گذاشت. وی در سال ۱۳۷۳ با پریچهر قنبری ازدواج کرد و حاصل این پیوند دو فرزند پسر به نام های محمد امین و امیرعلی است. فعالیت هنری شهاب حسینی با تئاتر دانشجویی و سپس، گویندگی در رادیو شروع شد. از جمله جوایز این هنرمند می توان به موارد زیر اشاره کرد: - او برای بازی در شمعی در باد (۱۳۸۲) و رستگاری در هشت و بیست دقیقه (۱۳۸۳) نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد جشنواره فیلم فجر شد.  - حسینی در سال ۱۳۸۷ با بازی در فیلم سوپر استار جایزه سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم فجر را دریافت کرد. -  او خرس نقره‌ای بهترین بازیگر مرد جشنواره بین‌المللی فیلم برلین ۲۰۱۱ را به‌همراه گروه بازیگران فیلم جدایی نادر از سیمین کسب کرد. - او در جشنواره فیلم کن ۲۰۱۶ نیز با ایفای نقش در فیلم فروشنده توانست جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره فیلم کن را به خود اختصاص بدهد. دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی؛ درباره شهاب حسینی دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی فیلم سینمایی دلشکسته در نقش امیرعلی: - هر کی ریــش گـذاشت مسلمـــون نیـست، هـــرکی پیـشونیش رو داغ کـــرد، مــرد خــدا نیست. - تو همه ی اعتقادا اشتباه میشه. همیشه ام یه عده گرگن تو لباس میش! -  من بنده آن دمم که ساقی گوید یک جام دگر بگیر و من نتوانم - ما فردا میایم خواستگاری، دیگه نمی خوام خواهرم باشی می خوام نفسم باشی دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی در فیلم دلشکسته سریال شهرزاد در نقش قباد: -شهرزاد نمی دونی بدون، من با تو چیزایی پیدا کردم که هیچوقت تو زندگیم نداشتم و نمی خوام از دستش بدم. - ما همه مهره های سوخته ایم که زیر دست بزرگ آقاییم. -  آره خب عمو جان حقیقت تلخه عموجان، شنیدنش همچین یه جاهایی از وجدان آدمو جز میده. -  میرم صاف وامیستم جلوی بزرگ آقا بش میگم بزرگ آقا من، زن من، خب؟! پا به ماهه! عین ۱۰-۱۲ ماهو میخوام بمونم ور دلش چی میگی شما؟ - قباد : فقط یه سوال، خیلی دلم می خواد جوابشو بدونم، تو هنوزم دلت باهاشه؟ شهرزاد : فراموشی زمان می بره، فقط فکر می کنم اگه من به هر دری زدم، و اونی نشد که می خواستم بشه، لابد قسمت خرافه نیست، هست واقعا - موقتیه این روزا شهرزاد، می گذره. این وسط تنها چیزی که مهمه اینه که من هنوز با همه ی وجودم دوست دارم. عاشقتم - قباد : سخته واسم دوری تو اینو بفهم، چطوری اینو بهت ثابت کنم؟ شهرزاد : دیر شده، برای ثابت کردنش خیلی خیلی دیر شده … حتی ملک جوانبخت هزار و یک شبم نبودی وگرنه من کم قصه و داستان به گوش تو نخوندم. عاشق بزدل عشقو هم زایل می کنه آقای قباد دیوانسالار -قباد : این کارو باهام نکن شهرزاد. اینطوری خردم نکن. من هنوز دوستت دارم، خیلی بیشتر از قبل. همه چیو خراب نکن شهرزاد : برو قباد، پشت سرتم دیگه نگاه نکن -  من چی کار به کسی داشتم، داشتم زندگیمو می کردم. با بدبختی خودم سر و کله می زدم. اصلا روحمم خبر داشت همچین کسی تو این دنیا زندگی می کنه؟ کی نشونم داد؟ شما. بعدشم که فرستادینم تو بهشت تازه می خواستم بفهمم زندگی یعنی چی؟ تازه طعمش داشت زیر دهنم مزه مزه می کرد که یقه مو گرفتین ترپ انداختینم وسط جهنم. دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی در سریال شهرزاد سریال مدار صفر درجه در نقش حبیب پارسا: -تو را به جای همه دوست میدارم-تو را به خاطر عطر نان گرم برفی که اب میشود -برای بخشش اولین گناه-تو را برای دوست داشتن دوست میدارم-تو را به خاطر تمام کسانی که دوست نمیدارم دوست میدارم ...  - همين قدر حاليمه كه هيچ دست مساعدتي از طرف قدرتهاي استعماري داخل اين كشور دراز نشده!!الي به اينكه مقاصد سياسي و اغراض اقتصادي خاصي رو دنبال مي كردن.وام كه بهم فرصت بدن كه خودم براي زندگيم تصميم بگيرم؛خودم انتخاب كنم؛همين  - مظفر:منوببخش ...یافراموش کن! حبیب:میبخشم...ولی فراموش نمیکنم!!!  -حبيب: فقط چرا فكر مي كنيد كه سفر اعزام ممكنه منتفي بشه؟ دكتر: اين مملكت پسرجان،سرزمين گسل و زلزله و پس لرزه است!آدم از فردا روزش - این و خداوند باید جواب بده ، باید جواب این سوال رو بده ! اگه تو این دنیا هیچ جایی برای آرامش وجود نداره ؛ و اگه تمام رویاهای ما از عشق ، عدالت و آزادی فقط ی خیال بیهودس! پس چرا ما رو آفرید ؟!... -ميدوني چيه تقي جان؟من بر خلاف مرحوم پدرم،ازسياست چيز زيادي نميدونم! همين قدر حاليمه كه هيچ دست مساعدتي از طرف قدرتهاي استعماري داخل اين كشور دراز نشده!!الي به اينكه مقاصد سياسي و اغراض اقتصادي خاصي رو دنبال مي كردن.وام كه بهم فرصت بدن كه خودم براي زندگيم تصميم بگيرم؛خودم انتخاب كنم؛ همين دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی در سریال مدار صفر درجه سایر فیلم ها: -یه پایان تلخ بهتر از یه تلخی پایان ناپذیره ... (درباره الی) - میدونی برتر از عشق بی فرجام چیه؟فرجام بدون عشق... (برف روی شیروانی داغ) - من زندگی مو باختم حاج اقا منو از زندون می ترسونی؟برو از خدا بترس ... (جدای نادر از سیمین) - جنگ احساس مسولیته نه شلیکه گلوله ... (شوق پرواز) - هر چه تو اوج میگیری دنیا از دید تو بزرگتر می شود و تو از دید دنیا کوچکتر می شوی ... (شوق پرواز) - تو کویر ادم به خدا نزدیک تره چون اسمون به زمین نزدیک تره ... (پلیس جوان) - میدونی چیت حرص ادمو درمیاره؟اینکه حالت از من بده ولی حس واقعیتو بهم نمیگی خب چیه هر چی هست بیا به خودم بگو فکر میکنی چیزیمه؟فکر میکنی چون چیزیمه عرضه ندارم پس چون عرضه ندارم دیگه.....این منصفانه نیست چون من دارم سعی خودمو میکنم غلطی تا حالا نتونستم بکنم چون نمیتونم تمرکز کنم رو کاری ک باید بکنم نمیتونم تمرکز کنم چون همه ی وقتمو اون چرت وپرتا ی مزخرف و دغدغه های احمقانه پر کرده دانشکده ی مزخرف و شاگردای خنگ و... (پرسه در مه) گردآوری: بخش هنر و سینمای سرپوش

ویژه سرپوش