پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۳۰۲۰۰۰۶

معرفی انواع مختلف سبک های نمایشی در تئاتر

انواع سبک های نمایشی در تئاترانواع سبک های نمایشی در تئاتر
تئاتر، هنر زنده و پویایی است که قدمت آن به اعماق تاریخ بشر بازمی‌گردد. در طول قرن‌ها، انواع سبک های نمایشی در تئاتر پدید آمده‌اند. در ادامه این مقاله از سرپوش سفری به دنیای انواع سبک های نمایشی در تئاتر خواهیم داشت و با مهم‌ترین جریان‌های نمایشی از گذشته تا امروز آشنا می‌شویم.

تئاتر چیست؟

تئاتر، هنر زنده و پویایی است که قدمت آن به اعماق تاریخ بشر بازمی‌گردد. در طول قرن‌ها، انواع سبک های نمایشی در تئاتر پدید آمده‌اند که هر کدام بازتاب‌دهنده‌ی دوره‌ی تاریخی، فرهنگ و نگرش‌های هنری خاصی هستند. در این مقاله، سفری به دنیای انواع سبک های نمایشی در تئاتر خواهیم داشت و با مهم‌ترین جریان‌های نمایشی از گذشته تا امروز آشنا می‌شویم.

تاریخچه تئاتر و انواع سبک های نمایشی در تئاترانواع سبک های نمایشی جالب در تئاتر

انواع سبک های نمایشی در تئاتر

رئالیسم:

رئالیسم یکی از تاثیرگذارترین انواع سبک های نمایشی در تئاتر است که در قرن نوزدهم میلادی ظهور کرد. رئالیست‌ها بر این باور بودند که تئاتر باید تصویری صادقانه و واقع‌گرایانه از جامعه‌ی معاصر را به نمایش بگذارد. آن‌ها با تمرکز بر جزئیات زندگی روزمره، مسائل اجتماعی و روانشناسی شخصیت‌ها، سعی در القای حس باورپذیری به تماشاگر داشتند. آثار برجسته‌ای چون "خانه عروسک" اثر هنریک ایبسن و " باغ آلبالو" اثر آنتوان چخوف، نمونه‌هایی درخشان از سبک رئالیسم در تئاتر هستند.

رمانتیسم: 

در مقابل رئالیسم، سبک رمانتیسم قرار دارد که در اواخر قرن هجدهم میلادی شکل گرفت. رمانتیست‌ها بر اهمیت تخیل، احساسات و عواطف انسانی تاکید می‌کردند. آن‌ها به دنبال برانگیختن حس همدردی و هیجان تماشاگر بودند و در آثارشان اغلب به موضوعاتی چون عشق، طبیعت، قهرمانان تراژیک و دنیای ناشناخته می‌پرداختند. نمایش‌هایی مانند "رومئو و ژولیت" اثر ویلیام شکسپیر و " گوژپشت نوتردام" اثر ویکتور هوگو، نمونه‌هایی از سبک رمانتیسم در تئاتر به شمار می‌روند.

تئاتر پوچی:

تئاتر پوچی، تئاتر ابزورد یا نمایش بی‌ معنی به طورکلی به عنوان یک مکتب یا سبک واحد معرفی نشده است و ترکیبی از گروهی نمایشنامه نویس می باشد که در یک زمان واحد حاضر شدند و دیدگاهی یکسان درباره مسائل مختلف زندگی ایجاد کرده اند. طرفداران این سبک در مدت طولانی تلاش کردند تا شکل، محتوا و مضمون نمایش را با یکدیگر تطبیق دهند. طرفداران این سبک معتقد بودند که اگر زندگی پوچ و بی معنی است؛ فقط با شکلی از همان مقدار پوچی می توان آن را به تصویر کشید و بیان کرد. درحقیقت این گروه از افراد وارثان مکتب دادائیسم محسوب می شوند.

اکسپرسیونیسم:

این سبک که تحت عنوان درون آزمایی نیز شناخته می شود؛ برای اولین بار در یک نقاشی استفاده شد که عده از نقاشان را وصف می کند که از سبک امپرسیونیسم جدا شدند. هدفی که از این سبک وجود دارد؛ بیان تصورات، احساسات و رویاهایی است که در فکر خود داشتند. 

سبک اکسپرسیونیسم در سال های پیش از جنگ جهانی اول در آلمان گسترش پیدا کرد و اکسپرسیونیست های آلمانی راهی را می طلبیدند که نمایش حالت های درونی و ناخودآگاه انسان بودند. افراد مذکور در سال های اولیه تمام قوانین و قاعده های مرسوم در نمایش های رئالیستی و ناتورالیستی را حذف کردند. 

به طورکلی سبک اکسپرسیونیسم برای بیان و نشان دادن احساسات، رویاها، حالات درونی و تصورات به صورت تکان‌دهنده و متضاد به شمار می رود و نمایش‌نامه نویسان این سبک بیشتر بر روی شخصیت اصلی و ویژگی‌های روانشناختی او تمرکز دارند.

دادائیسم:

این سبک که به سرگردمی و مسخرگی نیز شناخته می شود، بعد از جنگ جهانی اول، کشتار و ویرانی های ایجاد شده توسط هنرمندان آلمانی پی ریزی شد، که تحت عنوان جنیش دادا معرفی شد. این جنبش بر اساس بی معنایی جهان بنا شد؛ بدین صورت که اگر جهان به صورت کلی بی معنا است پس تنها یک هنر بی معنا می تواند واکنش درستی به آن باشد.

طرفداران این سبک نهیلیسای بودند و نمایشنامه‌های نمایشنامه نویسان این سبک تألیفاتی بی معنا و غیرمتعارف داشتند. همین موضوع سبب می شد تا در برخی از موارد تماشاچیان واکنش های تندی نسبت به اجراهای آنها داشته باشند. 

سورئالسیم:

در ادامه روند انواع سبک های نمایشی در تئاتر باید به سبک سورئالیسم  اشاره کرد که شباهت هایی با سبک رمانتیسم دارد. در این سبک به خودانگیخته ذهنی ناب نگا می کند و تلاش دارد تا این اندیشه را با وسیله ای مانند کلام یا نوشته عنوان کند. در نتیجه تمام اندیشه بدون نظارت عقل و فارغ از مفاهیم زیبایی شناسی و اخلاقی بیان می‌شود. سورئالیسم هیچ غیرواقعیتی نداشته و در واقع همین غیر واقعیت‌ها هستند که سورئالیسم را شکل می‌دهند.

امپرسیونیسم:

این سبک به احساسات انسان تمرکز می کند و به نمایش های موجود در این سبک نیز نمایش های تاثیرگرایی گفته می شود. شخصیت‌هایی مبهم به همراه اندیشه‌های القایی در تمامی نمایش های این سبک دیده می شوند.

امپرسیونیسم از انواع سبک های نمایشی در تئاترانواع سبک های نمایشی در تئاتر؛ امپرسیونیسم

سمبولیسم:

اولین انحراف از رئالیسم؛ نمایش های سمبولیسم هستند که درحقیقت هنرمندان و پیروان آن اعتقاد دارند که تئاتر رئالیستی، ماوراءالطبیعه را درنظر نمی گیرد و نگرشی تک بعدی به انسان خواهد داشت. پیروان این مکتب معتقد هستند که واقعیت عینی اهمیت کمی دارد و حقیقت نابتری که در چیزهای درونی، ذهنی و مرموز است اهمیت خواهند داشت. به همین دلیل برای اینکه واقعیت را نشان دهد از نماد، استعاره و اسطوره استفاده می کند درنتیجه از همین طریق می تواند واقعیت را به صورت غیرمستقیم بیان و درک کند. 

ناتورئالیسم:

یکی از انواع تئاترهای ایران و جهان؛ ناتورئالیسم است که به عنوان یک سبک نوظهور در اواخر سده نوزده بیان می شود. این سبک از دید فلسفه به قدرت کامل و محض ظبیعت که نظم فوق العاده ای دارد، اشاره می کند. بازگشت زندگی انسان‌ها به طبیعت در طول تئاتر نمونه‌ای از ناتورئالیسم است.

فرمالیسم:

فرمالیسم یکی دیگر از سبک و انواع نمایش های تئاتر است که در ایران نیز به چشم می خورد. طرفداران این سبک اعتقاد دارند که ارزش یک اثر به ویژگی و ساختار آن وابسته است، از طرفی تمامی محتوای ارزشمند یک اثر نیز داخل آن قرار گرفته است. در واقع از ویژگی‌های سبک فرمالیسم می‌توان به حذف زبان، کوچک‌شدن تئاتر، گنگ بودن، انتظار از بیان و … اشاره نمود.

تئاتر اپیک:

تئاتر اپیک براساس هدف سیاسی و روایت دو جنگ خواهد بود. تعذیه هایی که در ایران برپا می شوند به این سبک بسیار شباهت دارند. از جمله خصوصیات این سبک می توان به عدم ارتباط حسی با مخاطب، اجرای روایت داستان به جای وقوع داستان و … اشاره کرد.

مدرنیسم:

یکی دیگر از انواع ژانرهای تئاتر؛ سبک مدرنیسم است که معنی آن از گرایش های فکر و رفتاری نسبت به پدیده های فرهنگی امروزه گرفته شده است. در حقیقت سبک مدرنیسم سبکی گسترده و بی‌انتها بوده که ترکیبی از هنر، اقتصاد و فرهنگ را شامل می‌شود.

کمدی کلاسیک:

یکی دیگر از سبک های تئاتر کمدی است که ظاهری طنز دارد اما درحقیقت به دنبال مسائل مختلف مانند نقض های جامعه می گردد. این سبک کمدی، قوانینی رسمی داشته و به دنبال طنزی عقل‌پسند، عمیق و حرکات حساب‌شده بازیگران است.

کمدی رمانتیک:

در این سبک بر روی موضوع عشق تمرکز می شود، درحقیقت به صورت خنده و دار و کمدی به عشق می پردازند. در این سبک ساختار کمدی کلاسیک کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع سبک های نمایشی جذاب در تئاترمعرفی انواع سبک های نمایشی در تئاتر

تاثیر انواع سبک های نمایشی در تئاتر بر مخاطب

انواع سبک های نمایشی در تئاتر هر کدام به گونه‌ای بر مخاطب تاثیر می‌گذارند. تئاتر می‌تواند به سرگرمی، آموزش، تهییج تفکر، برانگیختن احساسات و ایجاد همدلی در مخاطب بپردازد. تماشای تئاتر می‌تواند تجربه‌ای ارزشمند و ماندگار باشد که دیدگاه مخاطب را نسبت به دنیای اطرافش تغییر دهد و او را به تفکر و تأمل در مسائل مختلف وا دارد.

انتخاب سبک مناسب برای خلق اثر نمایشی

انتخاب سبک مناسب برای خلق اثر نمایشی به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله موضوع نمایش، پیامی که می‌خواهد به مخاطب منتقل شود، سلیقه و مهارت کارگردان و بازیگران و مخاطبی که نمایش برای آن اجرا می‌شود. هنرمندان تئاتر با شناخت انواع سبک های نمایشی در تئاتر و استفاده‌ی خلاقانه از آن‌ها می‌توانند آثاری بدیع و ماندگار خلق کنند که مخاطبان را مجذوب خود کرده و تاثیری عمیق بر آن‌ها بگذارند.

انواع سبک های نمایشی جالب در تئاترانتخاب انواع سبک های نمایشی در تئاتر

سخن پایانی درباره انواع سبک های نمایشی در تئاتر

انواع سبک های نمایشی در تئاتر گنجینه‌ای گرانبها از هنر و خلاقیت بشری هستند. هر کدام از این سبک‌ها دریچه‌ای به دنیای متفاوتی می‌گشایند و تجربه‌ای منحصر به فرد برای مخاطب رقم می‌زنند. تماشای تئاتر و آشنایی با انواع سبک های نمایشی در تئاتر، می‌تواند افق دید ما را گسترش دهد، ما را به تفکر و تأمل در مسائل مختلف وا دارد و احساسات و عواطف ما را برانگیزد.

گردآوری: بخش هنر و سینمای سرپوش

  • 18
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
فرزان عاشورزاده بیوگرافی فرزان عاشورزاده تکواندوکار ایرانی

تاریخ تولد: ۵ آذر ۱۳۷۵

محل تولد: تنبکابن، مازندران

محل زندگی: آمریکا

حرفه: تکواندوکار

لقب جهانی: سونامی تکواندو جهان

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی

دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی شهاب حسینی یکی از بهترین بازیگران سینمای ایران است که تا به حال در آثار فاخری مانند محیا، دلشکسته، شهرزاد و... به نقش آفرینی پرداخته است. این هنرمند در هر یک از هنرنمایی های خود دیالوگ های ماندگاری دارد که در ادامه این مقاله از سرپوش قصد داریم به بخشی از آنها اشاره کنیم. بیوگرافی کوتاه از شهاب حسینی سید شهاب الدین حسینی تنکابنی در ۱۴ بهمن ۱۳۵۲ در تهران به دنیا آمد. وی اصالتا تن کابنی است و تحصیلات عالیه خود را در رشته روانشناسی از دانشگاه تهران برای مهاجرت به کانادا ناتمام گذاشت. وی در سال ۱۳۷۳ با پریچهر قنبری ازدواج کرد و حاصل این پیوند دو فرزند پسر به نام های محمد امین و امیرعلی است. فعالیت هنری شهاب حسینی با تئاتر دانشجویی و سپس، گویندگی در رادیو شروع شد. از جمله جوایز این هنرمند می توان به موارد زیر اشاره کرد: - او برای بازی در شمعی در باد (۱۳۸۲) و رستگاری در هشت و بیست دقیقه (۱۳۸۳) نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد جشنواره فیلم فجر شد.  - حسینی در سال ۱۳۸۷ با بازی در فیلم سوپر استار جایزه سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم فجر را دریافت کرد. -  او خرس نقره‌ای بهترین بازیگر مرد جشنواره بین‌المللی فیلم برلین ۲۰۱۱ را به‌همراه گروه بازیگران فیلم جدایی نادر از سیمین کسب کرد. - او در جشنواره فیلم کن ۲۰۱۶ نیز با ایفای نقش در فیلم فروشنده توانست جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره فیلم کن را به خود اختصاص بدهد. دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی؛ درباره شهاب حسینی دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی فیلم سینمایی دلشکسته در نقش امیرعلی: - هر کی ریــش گـذاشت مسلمـــون نیـست، هـــرکی پیـشونیش رو داغ کـــرد، مــرد خــدا نیست. - تو همه ی اعتقادا اشتباه میشه. همیشه ام یه عده گرگن تو لباس میش! -  من بنده آن دمم که ساقی گوید یک جام دگر بگیر و من نتوانم - ما فردا میایم خواستگاری، دیگه نمی خوام خواهرم باشی می خوام نفسم باشی دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی در فیلم دلشکسته سریال شهرزاد در نقش قباد: -شهرزاد نمی دونی بدون، من با تو چیزایی پیدا کردم که هیچوقت تو زندگیم نداشتم و نمی خوام از دستش بدم. - ما همه مهره های سوخته ایم که زیر دست بزرگ آقاییم. -  آره خب عمو جان حقیقت تلخه عموجان، شنیدنش همچین یه جاهایی از وجدان آدمو جز میده. -  میرم صاف وامیستم جلوی بزرگ آقا بش میگم بزرگ آقا من، زن من، خب؟! پا به ماهه! عین ۱۰-۱۲ ماهو میخوام بمونم ور دلش چی میگی شما؟ - قباد : فقط یه سوال، خیلی دلم می خواد جوابشو بدونم، تو هنوزم دلت باهاشه؟ شهرزاد : فراموشی زمان می بره، فقط فکر می کنم اگه من به هر دری زدم، و اونی نشد که می خواستم بشه، لابد قسمت خرافه نیست، هست واقعا - موقتیه این روزا شهرزاد، می گذره. این وسط تنها چیزی که مهمه اینه که من هنوز با همه ی وجودم دوست دارم. عاشقتم - قباد : سخته واسم دوری تو اینو بفهم، چطوری اینو بهت ثابت کنم؟ شهرزاد : دیر شده، برای ثابت کردنش خیلی خیلی دیر شده … حتی ملک جوانبخت هزار و یک شبم نبودی وگرنه من کم قصه و داستان به گوش تو نخوندم. عاشق بزدل عشقو هم زایل می کنه آقای قباد دیوانسالار -قباد : این کارو باهام نکن شهرزاد. اینطوری خردم نکن. من هنوز دوستت دارم، خیلی بیشتر از قبل. همه چیو خراب نکن شهرزاد : برو قباد، پشت سرتم دیگه نگاه نکن -  من چی کار به کسی داشتم، داشتم زندگیمو می کردم. با بدبختی خودم سر و کله می زدم. اصلا روحمم خبر داشت همچین کسی تو این دنیا زندگی می کنه؟ کی نشونم داد؟ شما. بعدشم که فرستادینم تو بهشت تازه می خواستم بفهمم زندگی یعنی چی؟ تازه طعمش داشت زیر دهنم مزه مزه می کرد که یقه مو گرفتین ترپ انداختینم وسط جهنم. دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی در سریال شهرزاد سریال مدار صفر درجه در نقش حبیب پارسا: -تو را به جای همه دوست میدارم-تو را به خاطر عطر نان گرم برفی که اب میشود -برای بخشش اولین گناه-تو را برای دوست داشتن دوست میدارم-تو را به خاطر تمام کسانی که دوست نمیدارم دوست میدارم ...  - همين قدر حاليمه كه هيچ دست مساعدتي از طرف قدرتهاي استعماري داخل اين كشور دراز نشده!!الي به اينكه مقاصد سياسي و اغراض اقتصادي خاصي رو دنبال مي كردن.وام كه بهم فرصت بدن كه خودم براي زندگيم تصميم بگيرم؛خودم انتخاب كنم؛همين  - مظفر:منوببخش ...یافراموش کن! حبیب:میبخشم...ولی فراموش نمیکنم!!!  -حبيب: فقط چرا فكر مي كنيد كه سفر اعزام ممكنه منتفي بشه؟ دكتر: اين مملكت پسرجان،سرزمين گسل و زلزله و پس لرزه است!آدم از فردا روزش - این و خداوند باید جواب بده ، باید جواب این سوال رو بده ! اگه تو این دنیا هیچ جایی برای آرامش وجود نداره ؛ و اگه تمام رویاهای ما از عشق ، عدالت و آزادی فقط ی خیال بیهودس! پس چرا ما رو آفرید ؟!... -ميدوني چيه تقي جان؟من بر خلاف مرحوم پدرم،ازسياست چيز زيادي نميدونم! همين قدر حاليمه كه هيچ دست مساعدتي از طرف قدرتهاي استعماري داخل اين كشور دراز نشده!!الي به اينكه مقاصد سياسي و اغراض اقتصادي خاصي رو دنبال مي كردن.وام كه بهم فرصت بدن كه خودم براي زندگيم تصميم بگيرم؛خودم انتخاب كنم؛ همين دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی در سریال مدار صفر درجه سایر فیلم ها: -یه پایان تلخ بهتر از یه تلخی پایان ناپذیره ... (درباره الی) - میدونی برتر از عشق بی فرجام چیه؟فرجام بدون عشق... (برف روی شیروانی داغ) - من زندگی مو باختم حاج اقا منو از زندون می ترسونی؟برو از خدا بترس ... (جدای نادر از سیمین) - جنگ احساس مسولیته نه شلیکه گلوله ... (شوق پرواز) - هر چه تو اوج میگیری دنیا از دید تو بزرگتر می شود و تو از دید دنیا کوچکتر می شوی ... (شوق پرواز) - تو کویر ادم به خدا نزدیک تره چون اسمون به زمین نزدیک تره ... (پلیس جوان) - میدونی چیت حرص ادمو درمیاره؟اینکه حالت از من بده ولی حس واقعیتو بهم نمیگی خب چیه هر چی هست بیا به خودم بگو فکر میکنی چیزیمه؟فکر میکنی چون چیزیمه عرضه ندارم پس چون عرضه ندارم دیگه.....این منصفانه نیست چون من دارم سعی خودمو میکنم غلطی تا حالا نتونستم بکنم چون نمیتونم تمرکز کنم رو کاری ک باید بکنم نمیتونم تمرکز کنم چون همه ی وقتمو اون چرت وپرتا ی مزخرف و دغدغه های احمقانه پر کرده دانشکده ی مزخرف و شاگردای خنگ و... (پرسه در مه) گردآوری: بخش هنر و سینمای سرپوش

ویژه سرپوش