یکشنبه ۰۴ آبان ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۰۳۰۰۰۸۵

آشنایی با ساز ویولن و تاریخچه ی آن/ معرفی انواع ویولن

ویولن,عکس های ویولن,عکس ویولنجنس ویولن از چوب است و وزن سبکی دارد
ویولن سخت ترین ساز شناخته شده در دنیا است، با این حال بيش ترین تکنیک های نوازندگی را میتوان روی آن پیاده کرد. به طور کلی ویولن در موقع نواخته شدن با ۳ نقطه چانه، شانه و دست چپ در تماس است و هر یک از این نقاط قسمتی از بار دست گرفتن ساز را به دوش می کشند.

ساز ویولن

ویولن (violin) سازی زهی و آرشه ای است و کوچک ترین عضو سازهای زهی آرشه ای شناخته شده است. ویولن ارجحترین ساز میان زهی ها با میدان صوتی بسیار گسترده است، درخشان، روشن و بسیار چابك بوده با طیف وسیعی از طنین های غنی، زنگدار، خشن، ارامش بخش و…. می باشد و به همین علت امكانات گسترده ای را در اختیار اركستر میگذارد. ساز ویوان جنسش از چوب است و وزن سبک و انداه اى کوچک دارد. ویولن داراى بدنه، دسته و سر است.

تاریخچه ویولن

ساز ویولن در اواسط قرن ۱۶ با اقتباس از سازهای ربک، لیرا دابراچوا و به ویژه ساز فیدل ساخته شد. ساز ویولن با چهار سیم و دسته ای کوتاه و بدون پرده بندی و وسعت صوتی تقریباً سه اکتاوی، کوچکترین و پرکاربرد ترین عضو خانوادۀ زهی آرشه ای غربی (ویولن، ویولا، ویولن سل، کنترباس) می باشد.

ویولن اصولا سازى شرقى است که پس از جنگ هاى صلیبى به اروپا راه یافت. تاریخچه ویولن در اروپا به قرن ۹ میلادی بازمی گردد. بسیاری معتقد هستند که ویولن نمونه تکمیل شده ساز رباب است. رباب سازی است که بعدها زمانی که به اروپا آورده شد و تغییراتی در آن بوجود آمد به نام ربک در اروپا شهرت گرفت. بعضی بر این باورند که ساز ویولن از کشورهای عربی آمده است.

فرم اصلی سازهای زهی به صورت یك تكه چوب خم شده كه به وسیله یك رشته كشیده به پایین دوش بسته میشده بوده است و رشته به وسیله یك حلقه یا پل تقسیم بندی شده بود. در فرمهای تكامل یافته تر برای تسریع طنین از پوسته های لاك پشت، جعبه های چوبی یا مثانه خوك استفاده میشد. فرم های اولیه دارای سوراخی بودند که روی ساز قرار داشت ولیکن بعد ها این سوراخ از بدنه ساز ها حذف شدند و این ساز با ۴ سیم سر آغاز ساز ویولن تکامل یافته در سال های آتی شد. در اروپا از قرن ۱۱ به بعد ساز ویولن به صورت تکامل یافته دیده شد. 

تا به حال بیش از سه سده از اختراع نخستین نمونه ویولن به وسیله گاسپارو برتولونی میگذرد و در این بازه زمانی با وجودی که کشفیات جدیدی در علوم فیزیک و شیمی نموده اند نه تنها نتوانسته اند در ساختمان ویولن تغییری بدهند بلکه از اسرار کار سازندگان قدیم هم چیزی درک نکرده اند.

ساخت ویولن,ویولن,نت های ویولنویولن داراى بدنه، دسته و سر است

انواع ویولن

خیلی از سازندگان ویولن از سرتاسر دنیا برای ویولن برند هایی برای نام خاص ایجاد نموده اند.

به طور کلی دو نوع ویولن وجود دارد:

۱. ویولن آکوستیک یا غیر الکتریکی

این ویولن سنتی است که برای مبتدیان مطلوب است. ویولن یک ابزار رشته ای است که بالاترین تن را دارد و کوچکترین در بین خانواده ویولن است. همینطور هنگامی که برای نواختن موسیقی سنتی یا عامیانه مورد استفاده قرار می گیرد، کلاسیک نامیده می شود.

۲. ویولن الکتریک

ویولن الکتریک یا سایلنت به تمام نوازندگان ویولن، از تازه کار تا حرفه ای، کمک می کند تا بدون ایجاد مزاحمت برای دیگران هر موقع که خواستند به تمرین بپردازند.

دسته بندی ویولن ها بر اساس دوره موسیقی

- ویولن دوره باروک

ویولن این دوره دارای یک زاویه و گردن کم عمق بود، به چانه و شانه ها توجه زیادی نداشت و سیم ها از تنیده شدن روده ساخته میشد. ویژگی مهم موزیک باروک یگانگی یا به بیان بهتر یکنواختی حالت موسیقی است. در صورتیکه قطعه ای از موسیقی باروک آرام و ملایم شروع شود تا انتها همان طور خواهد بود و چنانچه موسیقی در آغاز شاد باشد تا آخر این حالت امتداد پیدا می کند. البته اثرهای آوازی باروک از این قاعده مستثنی هستند.

اجزای ویولن,انواع ویولن,ویولنویولن در ارکستر های بزرگ، نقش مهم و پررنگی را ایجاد می کند

- ویولن دوره کلاسیک

در موسیقی کلاسیک همیشه ویولن همراه ارکستر یا حداقل پیانو نواخته میشود. در شیوه ی كلاسیك، كوك این ساز همیشه ثابت است و برای آموزش آن از متدهای آموزشی غربی استفاده می شود.

- ویولن مدرن

گردن ویولن مدرن شدیداً زاویه دار است، چوب استفاده شده نازک تر و کوچکتر است و رشته ها بیشتر تنظیم می شوند.

- سیم های ویولن

سیم های ویولن قبلاً از رودة گوسفند ساخته می شد. امروز در سیم های بم تر، بر روی روده فلزی نازکی می پیچید و در سیم های زیرتر از مفتول فلزی تنها استفاده می شود. سیم های ویولن، از زیرترین تا بم ترین سیم، به ترتیب پایین کوک می شوند.

(می) سیم اول، (لا) سیم دوم، (ر) سیم سوم، (سل) سیم چهارم.

بدین ترتیب اصوات سیم های مجاور نسبت به یکدیگر فاصله ژنج درست را تشکیل می دهند. در این وسعت صدا ویولن قادر است تمام فواصل کروماتیک غربی و فواصل کروماتیک مخصوص موسیقی ایرانی و هر موسیقی دیگر را حاصل کند.

ویولن,ویولن سنتی,عکس های زیبا از ویولنسیم های ویولن قبلاً از روده ی گوسفند ساخته می شد

قسمت های تشکیل دهنده ویولن

ساز ویولن از ۵۸ قطعه گوناگون ساخته می شود و وزن آن در حدود ۴۰۰ گرم است. ویولن از قسمت های زیر تشکیل شده است:

>> آرشه: این قسمت از ویولن، چوبی باریک و بلند است که در حین آن رشته های موی دم اسب کشیده و به دو سر آن بسته شده است و کارش نواختن ویولن است.

جعبه طنینی (جعبه رِزونانس):جعبه ای است که از سه بخش صفحه روئی، صفحه زیرین و زوارهای دور تشکیل شده است. در این ساز گریف ویولن از جنس آبنوس (به علت ضریب تراکم در نتیجه استقامت بالا) خرک از جنس چوب افرا و سیم گیر از سه چوب گوناگون (Boxwood, Rosewood, Ebony) می باشد.

>> دسته یا گردن: در واقع دنباله چوب آبنوس تکیه سیم هاست که محل انگشت گذاری نوازنده در قسمت بالای آن قرار دارد. نوازنده ویولن قادر است در تمام طول چوب آبنوس انگشت گذاری کند. انتهای دسته به جعبه کوچکی ختم می شود که سیم ها در داخل آن به دور گوشی های کوک پیچیده می شوند.

>> خرک: کار خرک بالا نگه داشتن سیم های ویولن می باشد. معمولاً سازهای زهی خرک دارند و خرک نقش مهمی را در انتقال صدا به صفحه ی ساز ایفا میکند. خرک یا همان bridge یکی از مهمترین اجزای ساز آرشه ای ویولن است که در دفعه ی اول باید بسته به نوع و جنس ویولن و صدای درخواستی نوازنده به دقت انتخاب شود. یک خرک ویولن، دارای چند نوع رگه بوده که در هنگام انتخاب باید کیفیت هر نوع رگه جداگانه مورد وارسی قرار گرفته و بعد از آن فرکانس چوبش در نظر گرفته شود.

>> گریف: این بخش از ساز، در طول دسته ویولن و تا میانه ی آن ادامه پیدا کرده، نوازنده با انگشتان خود سیم را به گریف می چسباند و کوتاه و بلند کردن طول سیم ها، نت های متفاوت را می نوازد.

>> سیم گیر: از آبنوس، باکسوود یا رُزوود ساخته شده و در فاصله کمی از خرک تا آخر تنه ویولن کشیده شده است. با زهی تنیده از جنس روده، نایلون، رشته های قابل انعطاف فلزی یا الیاف کربن ساخته می شود و به دکمه ای که در قسمت پایین جدار تعبیه شده بند می شود.

ویولن سنتی,ویولن,ویولن کلاسیکساز ویولن از ۵۸ قطعه گوناگون ساخته می شود

>> سیم: در ویولن به سیم ها strings گفته می شود. در ساز ویولن ۴ سیم وجود دارد که به ترتیپ از چپ به راست اسم نت های آن، می، لا، ر، سل می باشد. در ویولن معمولاً از سه جنس سیم، زه( Gut)، فلزی(Steel)، مرکب مصنوعی (Synthetic) استفاده می شود.

ویولن و نقش مهم آن در موسیقی

ویولن در ارکستر های بزرگ، چه به صورت جمعی نواخته شود و چه انفرادی، نقش مهم و پررنگی را ایجاد می کند. ویولن در موسیقی دنیا ساز تأثير گذاری است و در خیلی از نقاط جهان، من جمله ایران، سبک های خاصی از نوازندگی ویولن اختراع شده که مختص آن منطقه جغرافیایی است.

گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

  • 17
  • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
شیخ بهایی,درباره شیخ بهایی,لقب شیخ بهایی زندگی نامه شیخ بهایی شاعر و عارف ایرانی (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۸ فوریهٔ ۱۵۴۷

زادگاه: بعلبک، لبنان

تاریخ مرگ: ۱ سپتامبر ۱۶۲۱

آثار برجسته: کشکول

محل دفن: حرم امام رضا (علیه السلام)، مشهد، ایران

ملیت: ایرانی

ادامه
محسن ربیع خواه,افتخارات محسن ربیع خواه,بازی های باشگاهی محسن ربیع خواه بیوگرافی محسن ربیع خواه و تصاویری از وی

زادروز: ۳ دی ۱۳۶۶ ‏

زادگاه: تهران

قد: ۱٫۷۹ متر

پست: هافبک دفاعی، مدافع

ملیت: ایرانی

ادامه
مهدی کوشکی,ازدواج اول مهدی کوشکی,گروه لیو مهدی کوشکی بیوگرافی مهدی کوشکی بازیگر و کارگردان سینمای ایران + تصاویر همسرانش

تاریخ تولد: مرداد ماه ۱۳۵۹

محل تولد: خرم آباد، ایران

حرفه: بازیگر، نویسنده

ملیت: ایرانی

تحصیلات: لیسانس ادبیات نمایشی

قد: ۱.۷۰

ادامه
حضرت زینب (س),زندگینامه حضرت زینب (س),سرگذشت حضرت زینب (س) زندگی نامه حضرت زینب (س) از کودکی تا به شهادت رسیدنش

نام پدر: حضرت امیرالمؤمنین (علیه السلام)

نام مادر: حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)

ناریخ ولادت: پنجم جمادی الأولی سال پنجم (یا ششم) هجری قمری

محل تولد: مدینه منوره

همسر: عبدالله بن جعفر بن ابی‎طالب

وفات: شب یکشنبه ۱۵ رجب سال ۶۲ هجری قمری

ادامه
خواهران منصوریان,زندگی نامه خواهران منصوریان,زندگینامه خواهران منصوریان بیوگرافی خواهران منصوریان ( شهربانو - الهه - سهیلا ) + تصاویر

ملیت: ایران

زادهٔ: ۸ بهمن ۱۳۶۴

محل تولد: سمیرم

قد: ۱٫۷۵ متر

وزن: ۶۰ کیلوگرم

ورزش: ووشو

ادامه
نظامی گنجوی,کتاب نظامی گنجوی,زندگی نامه ی نظامی گنجوی زندگینامه نظامی گنجوی و آثارش (+ تصاویر)

زادروز: ۵۳۷ هـ. ق گنجه

محل زندگی: گنجه

ملیت: ایرانی

پیشه: شاعر، تاریخ نگار و داستان سرا 

سبک: عراقی

عنوان: حکیم نظامی

ادامه
محمود فکری,عکس محمود فکری,تعداد بازی ملی محمود فکری بیوگرافی محمود فکری و فوتبالیست شدن او (+ تصاویر)

زادروز: ۴ مرداد ۱۳۵۲

زادگاه: جوی بار، ایران

پُست: مدافع

ملیت: ایرانی

سال فعالیت: ۱۳۶۵

ادامه
سحر قریشی,طلاق سحر قریشی از همسرش,زندگی نامه سحر قریشی بیوگرافی سحر قریشی و علت مشهور شدنش (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۶ دی ماه ۱۳۶۶

زادگاه: تهران

قد: ۱٫۷۰ متر

محل زندگی: تهران

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر، مدل

ادامه
مارکوپولو,زندگینامه مارکوپولو,کتاب سفرهای مارکوپولو بیوگرافی مارکوپولو و کتاب سفرهای او (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۵ سپتامبر ۱۲۵۴

زادگاه: ونیز، ایتالیا

تاریخ مرگ: ۹ ژانویهٔ ۱۳۲۴

ملیت: ونیزی

حرفه: تاجر و جهانگرد

ادامه
دیالوگ های عاشقانه,انواع دیالوگ های عاشقانه,دیالوگ های عاشقانه سینمای ایران

بهترین دیالوگ های عاشقانه با دیالوگ های عاشقانه به آسانی میتوانید حرف دل تان را مخاطب تان برسانید. بعلاوه این دیالوگ های عاشقانه میتوانند به شما کمک کنند که احساسات خویش را در شبکه های اجتماعی و... بیان کنید. یکی از پایه های ماندگاری فیلم های سینمایی و مجموعه های تلویزیونی را باید در دیالوگ هایی جست و جو کرد که در حافظه تاریخی مخاطبانشان نقش بسته اند. دیالوگ های عاشقانه  برخی از دیالوگ ها در فیلم ها و سریال ها به قدری زیبا و تاثیر گذار هستند که پس از دیدن فیلم و سریال در ذهن ما نقش می بندند. خیلی از ما برای بیان احساسات، ابراز علاقه یا رساندن حرف دل خود به مخاطب به سراغ دیالوگ های ماندگار عاشقانه می رویم. در این مطلب بعضی از این دیالوگ های عاشقانه از فیلم های ایرانی و خارجی گردآوری شده اند. دیالوگ های عاشقانه فیلم های ایرانی ۱. دیالوگ های عاشقانه سریال شهرزاد قباد: موقتیه این روزا شهرزاد، می گذره. این وسط تنها چیزی که مهمه اینه که من هنوز با همه وجودم دوست دارم. عاشقتم شهرزاد: خواهش می کنم آن قدر تجاوز نکن به حریم این کلمه مظلوم بی پناه. تو عاشقی؟ تو عاشقی واقعا؟ عاشق چیزی رو با چیزی تاخت نمی زنه … عاشق انقدر ترسو نمیشه که هنوز هایی به هویی نرسیده اینجوری آدمو تنها ول کنه بره. ۲. دیالوگ های عاشقانه مجموعه تلویزیونی شهرزاد قباد: سخته واسم دوری تو اینو بفهم، چطوری اینو بهت ثابت کنم؟ شهرزاد: دیر شده، برای ثابت کردنش خیلی خیلی دیر شده … حتی ملک جوانبخت هزار و یک شبم نبودی و‌اگر نه من کم قصه و داستان به گوش تو نخوندم. عاشق بزدل عشقو هم زائل می کنه آقای قباد دیوان سالار. ۳. دیالوگ های عاشقانه و زیبای سریال شهرزاد هاشم: فرهاد پسرم … همیشه یه چیزی از وجود معشوق تو قلب عاشق ته نشین میشه... برای همیشه حتی اگه همدیگه رو ترک کنن..! اما این فقط یه طرف سکه است پسرم... این که اگه دنیات اندازه یه نفر کوچیک بشه… یا اون یه نفر اندازه خدا برات بزرگ بشه ..! اگه یه روزی ترکت کنه و بره اون وقت دین و دنیاتو با هم می بازی...! ۴. دیالوگ های عاشقانه فیلم شب های روشن رویا: می دونی همه فکر می کنن اگه حس واقعیشون رو نشون بدن همه چی به هم میریزه. هیچ کس حرف دلش رو راحت نمی زنه خوب اگه نمی خواد می تونه همون شب اول، همون لحظه اول بیاد و بگه... استاد: فکر نمی کنی آدما واسه مخفی کردن احساسشون دلیل دارن؟ رویا: دلیلشون از هم دورشون می کنه، چه دلیلی از عشق مهم تره! دیالوگ های عاشقانه سینمای ایران ۵. دیالوگ های عاشقانه فیلم پل چوبی امیر( بهرام رادان): وقتی که فکر کردی یکی را از ته دل دوست داری ولش نکن... ممکنه دوباره تکرار نشه... آدم وقتی تو سن و سال توئه فکر می کنه همیشه براش پیش می یاد... باید ده پونزده سال بگذره که بفهمی همون یه بار بوده... که حالت با چیز دیگه ای خوب نمیشه... عشق یعنی حالت خوب باشه. ۶. دیالوگ عاشقانه فیلم ستاره بود خسرو شکیبایی: مردم منو می دیدن میگفتن مخش تکون خورده. ولی من به مامانم می گفتم من دلم تکون خورده نه مخم. مادرم می گفت:گور بابا مخ، تو دلت قد صدتا مخ می ارزه، به خدا گفت، به همین زمین قسم گفت. اندیشه فولادوند: مادرت نپرسید عاشق کی شدی؟ نپرسید اسمش چیه؟ خسرو شکیبایی: مادرا که از آدم چیزی نمی پرسن. همه چیو خودشون می دونن. ۷. دیالوگ های عاشقانه فیلم قندون جهیزیه عطا:دیدی این" ماشین مسابقه ای ها" رو که با سرعت میرن، یهو ترمز میکنن دور خودشون میگردن ؟! ... معصومه:آره... عطا:اونجوری دورت بگردم! ... ۸. دیالوگ های عاشقانه سریال ارمغان تاریکی سارا( لیلا زارع): من هیچ وقت هم چین عکس بزرگی نگرفته بودم، دستت درد نکنه.. تو کارت خیلی خوبه مجید( آرش مجیدی):سوژه م خوب بود - مجید ؟ - بله ؟ - تو عاشق من شدی مگه نه ؟! - آره... - باورم نمیشه تو مال منی - من مال خودمم نیستم چه برسه به تو - مال خودت شاید نباشی! اما مال منی... - چی گفتی؟! سارا عکسش را بالا و جلوی صورتش میگیرد و آرام میخندد (جلیل سامان) ۹. دیالوگ های عاشقانه فیلم هامون حمید هامون( زنده یاد خسرو شکیبایی) آقای رئیس، این خانوم، این آقا و فک و فامیلاشون دست بدست هم دادن که منو نابود کنن. پاسبان گذاشته سر محل که منو دستگیر کنه… انگار من جنایت کردم. حالا هم باید نفقشو بدم … هم خونه رو بدم، هم مهریه رو بدم … هم بچه مو بدم، هم شرفمو بدم. چرا؟ چرا؟ من نمی تونم طلاق بدم؟ من نمی تونم. این زن، این زن سهم منه، حق منه، عشق منه … من طلاق نمی دم… ۱۰. دیالوگ های عاشقانه نمایش سه جلسه تراپی و مهمانی خواهرم میگه:عشق هست! من میگم نیست! عشق بالا و پایین شدنِ هورموناست. حتی دانشمندام بهش رسیدن… ۱۱. دیالوگ های عاشقانه سریال سیب ممنوعه این چـه شهریه کـه عاشقش منه سفید مو ام… دیالوگ های عاشقانه غمگین دیالوگ های عاشقانه فیلم های خارجی ۱. دیالوگ های عاشقانه فیلم حقیقت زشت مایک: تو یه روانی هستی و من عاشقتم … اَبی: من روانی نیستم مایک: من الان بهت گفتم عاشقتم، ولی تو فقط کلمه روانیُ شنیدی. این نشونه آدمای روانیه! ۲. دیالوگ های عاشقانه سریال خانه پوشالی هیچگاه از ازدواجت پشیمون شدی؟ نه، نه، من عاشق فرانسیس هستم. الان بیش از قبل من پشیمون شدم، پیش از این که بدونم خودم کی هستم یه یک نفر متعهد شدم!   ۳. دیالوگ های عاشقانه the little prince 2015 اگه آدم گذاشت اهلیش کنن، خودش رو به این خطر انداخته که کارش به گریه کردن بکشه ... ۴. دیالوگ های عاشقانه فیلم کازابلانکا ریک:برای من سواله که واقعا ارزشش را داده که بخاطر اون می جنگید؟ ویکتور لیزلو( پل هنرید):مثله اینه که تو از من بپرسی که چرا نفس می کشیم. خب اگه ما نفس نکشیم می میریم، اگر ما با دشمنان خود نجنگیم جهان میمیره! ریک:خب، چه طور میشه؟ از اینهمه بدبختی نجات پیدا می کنیم. ویکتور لیزلو:میدونی صدات چه طور بنظر میرسه آقای بلین؟ مثل مردی که سعی می کنه خودش را پشت چیزی که بهش اعتقاد نداره مخفی کنه. ۵. دیالوگ های عاشقانه فیلم کازابلانکا – ایلسا لاند( اینگرید برگمن):من مطمئن نیستم که تو مثل گذشته باشی. بزار ببینم آخرین باری که ما همدیگه را ملاقات کردیم … ریک بلین( همفری بوگارت):لا بیلا آرورا بود. ایلسا:چه خوب یادته، ولی در واقع اون روزی بود که آلمانی ها پاریس را اشغال کردن. ریک:نمی تونی اون روز را فراموش کنی؟ ایلسا:نه ریک:منم همه جزئیات اون روز را خوب یادمه، آلمانی ها لباس خاکستری رنگ پوشیده بودن و تو لباس آبی. ۶. دیالوگ های عاشقانه فیلم تایتانیک جک: رز، تو پیک نیک نیومدی! می فهمی. تو مثل یه دختر بچه بداخلاق و لوسی، ولی در عین حال حیرت انگیزترین و فوق العاده ترین زنی هستی که من توی عمرم دیدم. ۷. دیالوگ های عاشقانه فیلم لافت کسائی که دوسشون داری … اونا تنها کسایی هستند که میتونن بهت آسیب بزنن زیباترین دیالوگ های عاشقانه ۸. دیالوگ های عاشقانه فیلم یک نفس تمام شب خیلی بده که بفهمی دیگه هیچوقت نمیتونی زنی که عاشقش هستی را خوشحال کنی. ۹. دیالوگ های عاشقانه (The Truman Show (1998 کریستوف:« من تو رو بهتر از خودت می‏شناسم.» ترومن:« تو هرگز یه دوربین توی سر من نداشتی.» گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

ویژه سرپوش