صوت و فیلم گزارش تصویری کاریکاتور
جمعه ۰۴ مهر ۱۳۹۹
sarpoosh
نبض اقتصاد > صادرات

صادرات

صادرات

صادرات

نظریه برتری نسبی در طول ربع اول قرن ۱۹م در نوشته‌های اقتصاددانان کلاسیک حقیقت پیدا کرد. مادامیکه دیوید ریکاردو بیش‌ترین نظر را با پیشرفت نظریه داشت (در فصل اساسش از اقتصاد سیاسی، ۱۸۱۷،) بامس میلز و رابرت تورین نظرات مشابه را ارائه کردند. نظریه بیان می‌کند که همه طرفین در یک محیط حرفه نامحدود سود را به حد اعلی می‌رسانند حتی اگر مزیتهای مطلق تولید بین طرفین وجود داشته باشد. در مقابل سیاست بازرگانی، اولین بدنه قاعده‌دار وفادار به تجارت بین‌المللی، در طول قرون ۱۷ام و ۱۸ام در اروپا پدیدارشد. مادامیکه نگاه‌های بسیار از این مکتب فکری به سطح متفاوت می‌آیند، معمولاً یک هدف کلیدی حرفه یک تراز تجاری مثبت را قرار بود ترویج بدهد، با مراجعه‌به زمانی که ارزش کالای داخلی صادر شده از ارزش کالای خارجی وارد شده جلو می‌زند و به نوبت میزان مساعد یک تعادل تجاری مازاد به وجود می‌آورد. طرفداران سیاست بازرگانی سیاست حکومتی را پشتیبانی کردند که جریان تجارت را ترتیب بدهد که با عقایدشان مستقیماً مطابقت کند. آنها یک دستور کار شدیداً طرفدار سیستم مداخله دولت در امور اقتصادی را جستجو کردند، با استفاده از مالیاتهای حرفه که تعادل تجاری یا ترکیب کالا را به نفع کشور مبدأ درست می‌کند.

 

استراتژی صادرات

استراتژی صادرات به ارسال کالاها به مکان‌ها یا کشورها ی دیگر برای فروش یا معاوضه‌است. در اقتصاد، یک کالای صادره یا هر کالای خوب از یک کشور تا کشور دیگر در یک شیوه مشروع، به طور نمونه برای استفاده در صنعت جا به جاشده‌است.

 

مزیتهای صادرات

مزیتهای صادرات مالکیت شرکت‌ها دارایی‌های ویژه، تجربه بین‌المللی و توانایی برای تولید محصولات کم‌خرج و یا متفاوت در روابط زنجیره‌ای که ارزش آن را توسعه می‌دهد. مزیتهای یک بازار محلی مخصوص یک ترکیب ظرفیت بازار و خطر سرمایه‌گذاری است. مزیتهای بین‌المللی کردن سودها از حفظ صلاحیت کمپانی و بندکشی آن از میان زنجیره ارزش است به جای به دست آوردن جواز/ منابع بیرونی یا فروش آن. در رابطه با نمونه اقتباس‌شده، کمپانی‌ها که سطوح پایین مزیتهای مالکیت را دارند یا به بازارهای خارجی داخل نمی‌شوند. اگر کمپانی و محصولاتش مجهز به مزیت مالکیت و مزیت ساخت هستند، آنها از میان وضعیت‌های کم خطر از قبیل صادرکننده داخل می‌شوند. صادرکننده سطح زیرین سرمایه‌گذاری مورد نیاز به جای حالات دیگر توسعه بین‌المللی عمدتاً، از قبیل FDIمی‌باشد. همچنانکه شما امکان دارد انتظار داشته باشید، خطر پایین‌تر کالای صادره به جای نمونه با بازده پایین‌تر روی دیگر حالات فروش بین‌المللی منتج می‌شود. به عبارت دیگر، بازگشت معمولی روی فروشهای صادراتی خطر بزرگ ندارد اما همین‌طور ممکن است داشته باشد. اجازه دادن به مدیران صادرکننده که عمل و نظارت را برای آنها فراهم می‌کند اما نه انتخاب را که کنترل این اندازه بازار را تمرین کند. یک صادرکننده معمولاً در آخرین نقطه دور از مصرف‌کننده اقامت دارد و اغلب واسطه‌های مختلف را نیاز دارد که فعالیتهای بازار را اداره نمایند.

 

زیان‌های صادرات

برای سرمایه‌گذاری‌ها متوسط و کوچک SME با کمتر از ۲۵۰ کارمند، کالا و خدمات قابل فروش در بازارهای خارجی مشکل‌تر از بازار داخلی به نظر می‌رسند. فقدان شناخت برای قواعد بازرگانی، تفاوتهای فرهنگی، زبان‌های متفاوت و اوضاع خارجی معاوضه به اندازه فشار منابع و کارمند با علاقه برای صادرات در تقابل هستند. قطعاً مقداری SME هستند که دارند صادر می‌کنند اما تقریباً دو سوم آنها فقط به یک شرکت خارجی می‌فروشند. فرض بعدی زیان‌های اصلی را نشان می‌دهد:

 

کوشش مدیریت مالی

برای به حداقل رساندن خطر نوسان نرخ معاوضه و شرح مذاکرات جریانات فعالیت صادراتی که مدیریت مالی احتیاج دارد برای ظرفیت بیشتر با مشتری اصلی مبارزه کند: مشتریان بین‌المللی خدمات بیشتر را از فروشنده‌شان درخواست می‌کنند مانند نصب و راه‌اندازی تجهیزات، نگهداری یا تحویل بیشتر سرویس.

 

بهبودی تکنولوژی‌های ارتباطی

بهبودی تکنولوژی ارتباطی را قادر می‌سازد مشتری با تدارک‌دهنده‌های بیشتر در سالهای اخیر هنگام دریافت اطلاعات بیشتر ارتباط داشته باشد و ارتباطات ارزان‌تر از ۲۰ سال پیش که در آن موقع هزینه زیادی بود. این به شفافیت بیشتر منتهی می‌شود. فروشنده در وظیفه اش بلادرنگ از درخواست پیروی می‌کند و همه را ارائه می‌دهد و معامله را به تفصیل تشریح می‌کند.

 

اشتباه مدیریت

مدیریت در بعضی از دام‌های سازمانی امکان دارد بیفتد، انتخاب ضعیف نمایندگان آن طرف یا پخش‌کننده‌ها یا سازمان جهانی آشفته.

 

تصمیم گرفتن برای صادرات

وقتی که یک کمپانی محصولات صادراتی را معلوم می‌کند، هنوز عوامل دیگر را باید در نظر بگیرد، از قبیل اینها: o کمپانی چه سودی را از صادر کردن می‌خواهد؟ o آیا دارد هماهنگ با دیگر اهداف کمپانی صادر می‌کند؟ o چه درخواستهایی روی صادرات از مدیریت، منابع‌کلیدی و کارمندان کمپانی، ظرفیت تولیدی و سرمایه‌گذاری خواهد بود و این درخواستها چطور پاسخ داده خواهند شد؟ o آیا سودهای قابل‌انتظار از ارزش قیمتها هستند یا بهتر بود منابع کمپانی برای توسعه کار داخلی جدید به کار رود؟

 

توسعه صادرات در آمریکا

وزارت بازرگانی آمریکا برای کمپانی‌های آمریکا فرصت را فراهم می‌کند که فروش محصولات و سرویس مجانی را ترویج دهند. بنا بر این، برای انجام آگهی‌های صادراتی بخشهای آنلاین و چاپی منتشرشده‌است و به سفارت‌خانه‌ها، مراکز معامله، کنسول‌گری‌ها و انجمن‌ها در سرتاسر جهان تحویل داده‌شده‌است. مرکز پیشرفت تجارت بین‌المللی کالیفرنیا سراسر کالیفرنیا دفتر دارند، هر CITDبه وسیله یک دانشکده ایالتی محلی پذیرش شده‌است و انواع برنامه‌های آزاد یا کم‌خرج و خدمات را فراهم می‌کند که کمپانی‌های محلی را در انجام کار صادرات کمک کند. اینها و مشورت یک کمک فنی شامل، تحقیق وضع بازار، پرورش و، برنامه‌های تحصیلی، رهبری معاملات و اتفاقات مخصوص می‌شود.

 

از لحاظ بین‌المللی

چندین CITD جهانی آیین‌نامه‌ها و نیز دستورنامه‌های خاص کشوری هستند، از قبیل راهنمای کلی در آمریکا، ترید گیت در هندوستان و علی بابا در چین. چالش‌های پیداشده کشورهای خارجی برای صادرکننده در فروش داخلی دیده نمی‌شود. با حراج داخلی، سازندگان به عمده‌فروش یا خرده‌فروش به طور نمونه می‌فروشند یا حتی به مصرف‌کنندگان. وقتی که سازندگان صادرکننده باشند و به واردکنندگان مجبور باشند بفروشند پس چه کسی به عمده‌فروشان می‌فروشد. لایه اضافی در زنجیره توزیع بر حاشیه‌ها فشار می‌آورد و سازندگان ممکن است احتیاج داشته باشند قیمت‌های پایین‌تر را به واردکنندگان نسبت به عمده‌فروشان داخلی پیشنهاد کنند.

 

صنعتی سازی جهت دار صادرات

صنعتی سازی جهتدار صادرات ESI بعضی وقت‌ها نامیده شده بعنوان صنعتی سازی صادراتی (ESI) یا صنعتی سازی صادرات رهبری شده (ELI)تجارت یک حرفه و رویه اقتصادی است برای تسریع فرایند صنعتی سازی یک کشور به وسیله صادر کردن کالایی که برای آن یک برتری نسبی دارد. رشد صادرات رهبری شده گشایش بازارهای داخلی به رقابت خارجی در عوض دسترسی به بازار در کشورهای دیگر را معنی می‌رساند. به هر حال این حقیقت ممکن نیست در مورد بازارهای همه داخلی باشد، حکومتها ممکن است بخواهند صنایع ویژه را محافظت کنند که آنها ممکن است در آن صنعت رشد کنند و برتری نسبی شان را در آینده‌نشان دهند و یک مورد معکوس اتفاق می‌افتد. برای مثال خیلی از کشورهای آسیایی غربی موانع قوی روی واردات را در طول ۱۹۶۰–۱۹۸۰ داشتند. موانع کاهش تعرفه، اغلب نرخ ارز شناور (کاهش ارزش پول ملی که صادرات را آسان می‌کند) و پشتیبانی حکومت از بخش‌های همه یک مثال رویه‌های پذیرفته شده (EOI) است برای ترویج و توسعه اقتصادی سرانجام. صنعتی سازی جهتدار صادرات مخصوصاً صفت اختصاصی پیشرفت اقتصاد ملی ببرهای آسیا: هنگ‌کنگ، کره جنوبی، تایوان و سنگاپور در دوره پست جنگ جهانی دوم بود.

 

محدودیت‌ها

تکیه‌گاه‌اش را در جریان اصلی دوایر اقتصادی، موفقیتش روی سالهای اخیر به طور افزایشی به مبارزه طلبیده‌شده که رشد تعدادی مثال بوده‌است که به نتایج قابل‌انتظار حق تقدم نداده‌است. EOI حساسیت بازار را عوامل برون‌روینده افزایش می‌دهد و تا حدی مسئول به خاطر زیان ۱۹۹۸ بحران اقتصادی برای اقتصاد کشورها رفتار شده‌است که صنعتی سازی جهتدار صادرات را استفاده کرد. همچنین برای فقدان تنوع محصول انتقادشده‌است که برتری نسبی اقتصاد شان را تعقیب می‌کنند، که اقتصاد را به طور بالقوه ناثابت می‌کند اگر برای مطالبه تخصصشان اتفاق بیفتد این در طول بحران مالی ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۰ و پس رفتگی جهانی متعاقب آن اتفاق‌افتاد. انتقادات دیگر که صنعتی سازی جهتدار صادرات را در برمی‌دارند موفقیت کالای صادره را محدود کرده‌است اگر اقتصاد یک کاهش در شرایط تجارتش را تجربه کند، که قیمت صادراتش در یک نرخ آهسته‌تر به جای وارداتش دارد افزایش پیدا می‌کند. این حقیقت خیلی از اقتصادهاست برای هدف گرفتن برتری نسبی شان در کالاهای اولیه که آنها یک مسیر بلندمدت برای رد کردن قیمت‌ها دارند، با این وجود در نظریه سینگر یادداشت‌شده که انتقادات این تز مثل تناقضات عملی اتفاق افتاده‌اند. همچنین تابع کالای خام به عنوان کالاهای اولیه قیمت باورنکردنی کمی دارند، بدون قدرت معین که منجر به یک تغییر بدون تناسب بزرگ در قیمت تقاضا برای آنها می‌شود. مسئله این است که (IOE) از پیش فرض می‌کند که یک حکومت با شناخت بازار برای یک صنعت سوبسیدها را برای پیشرفت یک سرمایه‌گذاری خوب در آینده در نظر می‌گیرد. توانایی هر حکومت محدود است اگر از میان عمل متقابل طبیعی نیروهای بازار بین عرضه و تقاضا اتفاق افتاده باشد. یک برتری نسبی عامل بالقوه همچنین بهره‌کشی یک مبلغ چشمگیر سرمایه‌گذاری است که حکومتها را ملزوم می‌کند فقط یک مقدار محدود را بتوانند تولید کنند. در خیلی از LEDCها لازم است که شرکت‌های چندملیتی که سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی را فراهم می‌کنند، شناخت، مهارتها و پرورش لازم برای توسعه یک صنعت و برتری نسبی آینده را داشته باشند.

 

 

سایر مطالب درباره صادرات

 • قیمت تخم مرغ در بازار,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,کشت و دام و صنعت

  نقش اتحادیه مرغداران میهن در گرانی تخم مرغ چیست؟/ صادرات تخم مرغ منوط به مجوز وزارت کشاورزی شد

  در روزهای اخیر در جهشی قابل پیش بینی، قیمت هر شانه تخم مرغ به ۴۵ هزار تومان و در برخی از مغازه های مناطق شمالی تهران به شانه ای ۵۰ هزار تومان و بیشتر نیز افزایش پیدا کرد تا یکی از مهمترین و اصلی ترین وعده غذایی ایرانی ها بار دیگر در معرض گرانی و حذف شدن از سبد خرید آن ها...

 • میزان تجارت ایران با اعراب,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,تجارت و بازرگانی

  افت چشمگیر تجارت ایران با کشورهای عرب منطقه

  مدیر کل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران از صادرات حدود ۲.۵ میلیارد دلار کالای غیرنفتی از ایران به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و خاورمیانه طی ۵ ماهه نخست سال ۱۳۹۹ خبر داد. کل صادرات غیرنفتی ایران به کشورهای عربی نسبت به دور مشابه پارسال ۳.۵ میلیارد دلار کاهش...

 • آمار تجارت خارجی سال 99,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,تجارت و بازرگانی

  جدیدترین آمار تجارت خارجی کشور؛ انقباض ۱۱ میلیارد دلاری تجارت خارجی!

  آمار تجارت خارجی کشور به روز شد. رئیس کل گمرک ایران، دیروز تازه ترین آمار مربوط به صادرات و واردات مربوط به پنج ماهه امسال را اعلام کرد. طبق آنچه از طرف این مقام مسئول اعلام شده، بخش عمده ای از واردات کشور مربوط به کالاهای اساسی، نهاده ها و ملزومات خطوط تولید بوده است....

 • نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس

  عدم بازگشت ۵ میلیارد یورو ارز صادراتی توسط ۷۵ صادرکننده/ علت نوسانات ارز در تیرماه و مردادماه

  نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: نزدیک به ۵ میلیارد یورو از عدم بازگشت ارزهای صادراتی کشور در سال‌های ۹۷ و ۹۸ فقط از ناحیه ۷۵ صادرکننده صورت گرفته است. احسان خاندوزی نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به نوسانات ارزی در کشور اظهار داشت: بنا...

 • علی القاصی,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,حقوقی انتظامی

  دادستان تهران: ۲۵ میلیارد دلار ارز صادرات برنگشته است/ ۲۵۰ نفر معرفی‌شده فقط ۶.۸ میلیارد تعهد دارند

  علی القاصی گفت: مجموع تعهد ۲۵۰ نفری که به قوه قضاییه معرفی شده اند ۶.۸ میلیارد است که یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون در مرحله بازپرسی بازگرداندیم و در تیرماه نیز یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون بازگشت. به گزارش تسنیم، علی القاصی دادستان تهران دربخش خبری ۲۱ گفت: مجموع تعهداتی که حاصل از...

 • مدیر مبارزه با جرائم سازمان‌یافته گمرک,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,تجارت و بازرگانی

  شیوه‌های جدید پول‌شویی بعد از شوک ارزی

  مدیر مبارزه با جرائم سازمان‌یافته گمرک از شیوه‌های جدید پول‌شویی بعد از شوک ارزی می‌گوید. از عمر مرکز مبارزه با جرائم سازمان‌یافته و مبارزه با پول‌شویی گمرک یک دهه نمی‌گذرد؛ مرکزی که با وجود اهمیتش خیلی دیر در گمرک به پا شد و به قول مدیر آن پس از سال ۸۶ که قانون مبارزه با...

 • بیانیه فدراسیون صادرات انرژی ایران,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,تجارت و بازرگانی

  بیانیه فدراسیون صادرات انرژی ایران: باید بپذیریم كه در تنگنای اقتصادی هستیم

  فدراسیون صادرات انرژی ایران با صادر کردن بیانیه ای نسبت به دگرگونی های سیاست در داخل و خارج كه بر فعالیت اقتصادی اثرات غیرقابل انكار دارد، اخطار داده و بعضی نكات را با مدیران ارشد سیاسی و اقتصادی در میان گذاشته است. در بيانيه اين فدراسيون آمده است:«يكي از مسائل بسيار با...

 • قیمت ارز در بازار

  ۳ روز تا پایان مهلت صادرکنندگان/ صراف‌ها: دلار ۲۵ هزار تومانی ماندگار نیست

  درحالی فقط ۳ روز به آخر زمان صادرکنندگان برای برگشت ارزصادراتی مانده که نرخ ارز در بازار رکوردهای عجیبی را به ثبت رسانده اما بازاری ها معتقد هستند این قیمت ها ماندگار نیست و احتمالاً ورق بازار از مرداد ماه برمی گردد. خبرگزاری تسنیم نوشت:درحالی تنها ۳ روز به پایان مهلت...

 • افت صادرات و کاهش درآمدهای ارزی؛ دلایل افزایش قیمت دلار در هفته های اخیر

  در اولین روز هفته، سکه تمام بهار آزادی وارد کانال ۱۱ میلیون تومانی شد و دلار از مرز ۲۵ هزار تومانی عبور کرد. سکه با ۲۵۰ هزار تومان افزایش به بهای ۱۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسید و دلار با هزار تومان افزایش روی عدد ۲۵ هزار و ۱۰۰ تومان قرار گرفت. به گفته فعالان،...

 • عوارض برای صادرات مرغ,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,کشت و دام و صنعت

  از ابتدای مرداد، به ازای صادرات هر کیلو مرغ، ۵ هزار تومان عوارض اخذ خواهد شد

  مدیرکل دفتر صادرات گمرک ایران در بخشنامه ای اعلام کرد: عوارض ۵۰۰۰ تومانی صادرات گوشت مرغ از ابتدای مرداد اخذ خواهد شد. به گزارش تسنیم، بر اساس بخشنامه دفتر صادرات گمرک ایران، از ابتدای مرداد ماه امسال عوارض ۵۰۰۰ تومانی به ازای صادرات هر کیلو مرغ از صادرکنندگان اخذ خواهد...

 • رییس کل بانک مرکزی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,تجارت و بازرگانی

  دو تصمیم مهم راجع به روش بازگشت ارز صادرکنندگان به کشور

  رییس کل بانک مرکزی گفت :زمان بازگشت ارز صادراتی ۴ماه پس از صدور پروانه صادراتی است. درجهت ترغیب صادرکنندگانی که ظرف سه ماه پس از صدور پروانه صادراتی، ارز خودرا برگردانند، تعهدات ارزی آن ها، بر مبنای ۹۰ درصد ارزش پایه صادراتی محاسبه خواهد شد. عبدالناصر همتی در پست...

 • ممنوعیت صادرات ماسک,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,تجارت و بازرگانی

  صادرات انواع ماسک ممنوع شد

  وزارت صنعت صادرات ماسک را ممنوع اعلام کرد. دبیر کار‌گروه مقابله با کرونای وزارت صنعت با اشاره به الزام استفاده از ماسک در کشور و باتوجه به شرایط قرمز در بعضی استان ها، اظهار‌کرد: بر اساس مصوبه جدید، فعلاً صادرات انواع ماسک به خارج از کشور ممنوع اعلام شد. به گزارش...

 • پولشویی با روش خالی فروشی بازرگانی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان

  جدیدترین روش‌های پولشویی که صادرکنندگان از آن استفاده می‌کنند!

  پدیده خالی فروشی بازرگانی چیست؟ دو سال است اشخاصی در پوشش صادرکننده و وارد کننده از آن پول میلیاردی به جیب می زنند؛ یک پروانه صادراتی از صادرکننده به واردکننده واگذار می شود بدون این که ارزی از این محل جابجا شود. در آغاز سال ٩٧ و همزمان با گرانی نرخ ارز، هیئت وزیران در یک...

 • پرونده عدم بازگشت ارزهای صادراتی

  پرونده عدم بازگشت ارزهای صادراتی؛ افزایش محدودیت‌های گمرک و ورود کمیسیون اصل ۹۰

  سخنگوی گمرک گفت: محدودیت‌های گمرک برای کسانی که ارز صادراتی را بازگشت ندادند بیشتر می‌شود. به گزارش آریا ، سیدروح الله لطیفی، سخنگوی سازمان گمرک اظهار داشت: سازمان گمرک، با تکیه بر اعلام و آمار بانک مرکزی محدودیت ‌های گمرکی را اعمال می‌کند. لطیفی گفت: بسیاری از...

 • حسین مدرس خیابانی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,صنعت و معدن

  سرپرست وزارت صمت: ۸۰ درصد مرزهای تجاری بازگشایی شده است

  سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به شیوع ویروس کرونا و مسدود شدن مرزهای تجاری، گفت: ۸۰ درصد مرزهای تجاری بازگشایی شده است. به گزارش مهر، حسین مدرس خیابانی پیش از ظهر پنج شنبه در جریان بازدید از یک واحد صنعتی در استان البرز، اظهار کرد: در مجموعه وزارت صمت چند مورد...

 • تراز تجاری ایران در سال ۹۸,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,تجارت و بازرگانی

  تراز تجاری در سال ۹۸ منفی اعلام شد

  تراز تجاری در سال ۹۸ منفی اعلام شد. طبق اطلاعات منتشر شده از سوی بانک مرکزی درباره وضعیت واردات و صادرات در سال گذشته، از آنجا که ارزش پولی واردات با ۴۳۷۳۵ میلیون دلار از صادرات معادل ۲۳۶۵ میلیون دلار بیشتر بوده، تراز تجاری در سال گذشته منفی شده و ماه‌های فروردین و...

 • کارچاق کن های در فرودگاه امام,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان

  قراردادهای مخفی در فرودگاه امام/ ۲۵۰ حق‌العمل‌ کار قاچاق ارز شناسایی شدند

  «صادرات شما را انجام می‌دهیم» این جمله در شبکه‌های مجازی، پیشانی بیشتر اکانت‌های حق‌العمل‌کاری است که مهم‌ترین هدفشان بازنگرداندن ارزهای صادراتی است. در گمرک فرودگاه امام و برخی پاتوق‌های دیگر می‌نشینند و با صادرکنندگان قرارداد می‌بندند تا به‌جای آنها با کارت بازرگانی...

 • تراز تجاری,تراز تجاری ایران,تراز تجاری یعنی چه

  تراز تجاری چیست، عوامل تاثیرگذار بر تراز تجاری

   تراز تجاری ایران، صادرات خالص تراز تجاری (Balance of trade)، یکی از مهمترین مسائل اقتصادی کشورها است. سیاستگذاران اقتصادی سعی می کنند که تراز تجاری در حالت تعادل قرار داشته باشد. منفی بودن تراز تجاری به تعریفی که مراکز آماری از صادرات غیر نفتی دارند، بستگی دارد. تراز...

 • تراز تجاری,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,تجارت و بازرگانی

  تراز تجاری کشور باز هم منفی شد

  چند ماهی می‌شود که پیش‌بینی کارشناسان درست از آب درمی‌آید و براساس آن، تراز تجاری کشور طی چهار ماهه، پنج ماهه و سرانجام در شش ماهه اول سال‌جاری منفی شده است‌‌. البته پیش‌بینی وخیم شدن وضعیت صادرات غیرنفتی و همچنین تراز تجاری منفی مربوط به سال‌جاری نمی‌شود و حتی سال گذشته که...

 • معافیت تحریمی عراق برای خرید برق از ایران,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,نفت و انرژی

  تمدید یک ماهه معافیت تحریمی عراق برای خرید برق از ایران

  دولت آمریکا معافیت تحریمی عراق برای خرید برق از ایران را برای یک ماه دیگر تمدید کرد. به گزارش ایسنا، یک مقام آمریکایی که رویترز به نامش اشاره‌ای نکرده، اعلام کرد که ایالات متحده معافیت عراق از تحریم‌ها برای خرید برق از ایران را تمدید کرده است اما این تمدید این بار برای یک...

 • مصوبه ترخیص کالاهای اساسی از گمرک,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,تجارت و بازرگانی

  ستاد تنظیم بازار مصوبه ترخیص ۴ میلیون تن کالای اساسی را صادر کرد

  ستاد تنظیم بازار با توجه به دستور رئیس‌ جمهور در خصوص تعجیل در ترخیص ۴ میلیون تن کالای اساسی موجود در بنادر، مصوبه‌ای صادر کرد. به گزارش خبرآنلاین به نقل از گمرک ایران، ستاد تنظیم بازار با توجه به لزوم تعجیل در ترخیص ۴ میلیون تن کالای اساسی موجود در بنادر در مورخ ۹۹/۱...

 • حذف عوارض صادرات گوشت مرغ,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,کشت و دام و صنعت

  عوارض صادرات گوشت مرغ تا اول خرداد حذف شد

  دفتر صادرات گمرک ایران در بخشنامه‌ای رسماً حذف عوارض صادرات گوشت مرغ تا اول خرداد را به گمرکات سراسر کشور ابلاغ کرد. به گزارش مهر، دفتر صادرات گمرک ایران در بخشنامه‌ای رسماً حذف عوارض صادرات گوشت مرغ را به گمرکات سراسر کشور ابلاغ کرد. در این بخشنامه بلامانع بودن صادرات...

 • اهداف ایران در حوزه صادرات غیرنفتی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,تجارت و بازرگانی

  سند صادرات ایران تا ۱۴۰۴

  نقشه راه توسعه صادرات کشور تا افق ۱۴۰۴ مشخص شد. در شرایطی که این روزها تجارت خارجی کشور، به ویژه صادرات در اثر شیوع ویروس کرونا با محدودیت‌های جدی مواجه شده و ورود کالای ایرانی به داخل مرزهای همسایگان با کندی همراه است، سیاست‌گذاران با ترسیم یک سند راهبردی، چشم‌انداز...

 • ممنوعیت صادرات برنج از هند و پاکستان,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,کشت و دام و صنعت

  هند و پاکستان صادرات برنج را تا پایان کرونا ممنوع کردند

  دبیر انجمن برنج گفت: کشورهای صادرکننده برنج تا پایان بحران کرونا صادرات محصول برداشت شده در سال جدید را ممنوع کردند. به گزارش خبرآنلاین به نقل از روابط عمومی انجمن وارد کنندگان برنج، مسیح کشاورز با بیان اینکه در شرایطی که شیوع ویروس کرونا قریب به اکثریت کشورهای جهان را...

 • صادرات شیرخشک,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,تجارت و بازرگانی

  صادرات شیرخشک آزاد شد

  مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات در نامه‌ای به رئیس گمرک جمهوری اسلامی ایران صادرات ۱۰ هزار تن شیرخشک را تا پایان فروردین‌ماه ۱۳۹۹ بلامانع اعلام کرد. به گزارش خبرآنلاین، سعید عباسپور، مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات در نامه‌ای به میراشرفی رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی...

 • ممنوعیت صادرات ماسک,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,تجارت و بازرگانی

  سخنگوی گمرک ایران: صادرات ماسک، از ۲۱ بهمن ممنوع اعلام شد

  سخنگوی گمرک ایران گفت: یک روز پس از مصوبه کارگروه تنظیم بازار و به منظور تامین نیازهای کشور در ۲۱ بهمن ماه طی نامه ای ممنوعیت صادرات ماسک های تنفسی به گمرکات اجرایی ابلاغ شد. به گزارش ایسنا، سیدروح اله لطیفی در خصوص  زمان ممنوعیت ماسک های تنفسی افزود: بر اساس ماده پنج...

 • ماسک تنفسی نخی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,تجارت و بازرگانی

  ممنوعیت خروج ماسک طبی از کشور

  مدیرکل تجهيزات و مایحتاج پزشکی سازمان غذا و دارو اعلام‌کرد که با هماهنگی انجام شده با گمرک، خارج شدن ماسک طبی از کشور بدون مجوز وزارت بهداشت ممنوع است. سید حسین صفوی عصر دوشنبه در گفتگو با ایرنا در مورد موارد مطرح شده در فضای مجازی مبتنی بر صادرات ماسک طبی از ایران به...

 • نخستین گزارش تجارت ایران با اوراسیا,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان

  نخستین گزارش تجارت با اوراسیا؛ پسته دادیم و کالای اساسی گرفتیم

  آبان ماه امسال، ایران با ۵ کشور اوراسیا وارد تجارت با تعرفه ترجیحی شد. همه نگران بودند که این تجارت آزاد که برای نخستین بار رقم می‌خورد، ایران را متضرر و واردکننده بزرگ کالاهای این ۵ کشور کند. اما نخستین آمار تجارت ایران و اوراسیا بوی بهبود اوضاع می‌دهد. رئیس سازمان...

 • کمپین عراقیِ علیه کالاهای ایرانی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,تجارت و بازرگانی

  کمپین عراقیِ علیه کالاهای ایرانی: بگذارید بگندند

  همزمان با تصمیم دولت عراق مبنی بر ممنوعیت واردات ۱۷محصول کشاورزی و باغی از ایران به دلیل خودکفایی، شهروندان عراقی‌ نیز با هشتگ #خلوها_تخيس «بگذارید بگندد»، کمپین تحریم کالاهای ایرانی را راه انداخته‌اند. شهروندان عراقی‌ با هشتگ «بگذارید بگندد»، کمپین تحریم کالاهای...

 • رئیس انجمن تولیدکنندگان شیرخشک,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,تجارت و بازرگانی

  هشدار رئیس انجمن تولیدکنندگان شیرخشک درباره ممنوعیت صادرات

  در تابستان سال ۹۷ وزارت صمت دستور عجیب توقف صادرات شیر خشک را صادر کرد. دستوری که با اعتراض تولید کنندگان شیرخشک، دامداران و نمایندگان مجلس روبرو شد. به گزارش روابط عمومی انجمن صنفی تولید شیر خشک کشور؛ آنها معتقد بودند دستور توقف صادرات شیرخشک خارج از اختیارات وزارت...