صوت و فیلم گزارش تصویری کاریکاتور
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳
sarpoosh
کافه سیاست > مهدی کروبی

مهدی کروبی

مهدی کروبی

مهدی کروبی

مهدی کروبی  (زاده ۴ مهر ۱۳۱۶) در الیگودرز، روحانی شیعه، سیاستمدار اصلاح‌طلب ایرانی و دبیرکل حزب اعتماد ملی است. او رئیس دو دوره مجلس شورای اسلامی ایران بود. مهدی کروبی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۴ و ۱۳۸۸ بود.

 

سابقه بازداشت های سیاسی: نخستین بازداشت سال ۱۳۴۲ و آخرین آن ماه رمضان سال ۵۷. طولانی ترین بازداشت به مدت بیش از سه سال که در سال ۱۳۵۳ آغاز و در اواخر سال ۵۶ به پایان رسید.

 

نخستین مسئولیت اجرایی در ماه های پایانی رژیم گذشته: دیدار با اعتصابیون و انتقال کمک های مالی به بعضی از آنها

 

نخستین مسئولیت رسمی در نظام جمهوری اسلامی: سرپرستی کمیته امداد امام خمینی

 

سایر مسئولیت ها:

ریاست بنیاد شهید در فاصله سالهای ۱۳۵۸ تا ۱۳۷۱

 

نمایندگی امام در حج در فاصله سال های ۱۳۶۴ تا ۱۳۶۹

 

نمایندگی مردم در مجالس اول، دوم، سوم و ششم

 

ریاست مجالس سوم و ششم

 

فرزندان:

محمدحسین متولد ۱۳۴۴ دارای لیسانس حقوق

 

محمدتقی متولد ۱۳۴۶، دارای دکترای حقوق بین الملل

 

علی متولد ۱۳۵۱ دارای تحصیلات حوزوی

 

یاسر متولد ۱۳۵۷ دانشجو

 

شرح زندگینامه

در سال ۱۳۱۶ در الیگودرز به دنیا آمد. تا کلاس ششم ابتدایی در آن شهرستان بود و در ابتدای دهه سی تحصیلات جدید را همراه با تحصیلات حوزوی در قم ادامه داد. با شرکت در انتخابات متفرقه دیپلم ادبی و پس از آن«تصدیق مدرسی» دریافت کرد.

 

در سال ۱۳۴۱ زندگی مشترک با خانم فاطمه کروبی را آغاز نمود.

 

پس از حدود یک دهه حضور در قم و همزمان با آغاز مبارزات امام(ره) به همراهان ایشان پیوست و از همان زمان دستگیری ها و زندان و تبعیدها آغاز شد.

 

در سال ۱۳۴۲ در آزمون ورودی دانشگاه تهران برای تحصیل در رشته فقه و حقوق اسلامی پذیرفته شد. قبولی دانشگاه پس از اولین بازداشت بود. این بازداشت در سال ۱۳۴۲ و چهار روز بعد از دستگیری امام و برقراری حکومت نظامی در قم بود و ۵۰ روز به طول انجامید.

 

آذرماه سال ۴۳ دومین بازداشتش بود که در قم دستگیر و به زندان قزل قلعه منتقل شد و مدت ۲۵ روز همراه با حاج آقا مصطفی خمینی و مرحوم ربانی شیرازی در آن زندان بود.

 

در سال ۱۳۴۴ بعد از انجام سخنرانی در شهرهای آبادان و کرمانشاه دستگیر و پس از چند روز بازداشت، از آن شهرها اخراج شد.

 

در اسفند همین سال فرزند اولش محمدحسین به دنیا آمد.

 

فرار به عراق، بازگشت و تبعید

در ابتدای سال ۱۳۴۵ و به دنبال برخی تحرکات در قم، آیت الله منتظری و تعداد دیگری از روحانیون دستگیر شدند و حکم بازداشت من هم صادر شد که من مخفیانه از کشور خارج(شدم) و به نجف رفتم. در اوایل زمستان همان سال پس از بازگشت به ایران دستگیر و بعد از چند روز بازداشت به گنبدکاووس تبعید شدم.

 

دو ماه پس از بازگشت از تبعید، مجدداً به خاطر توزیع نامه سرگشاده امام به هویدا، تحت تعقیب قرار گرفتم و در مدرسه ای روبروی بیمارستان دکتر سپیر در خیابان سیروس مخفی شدم. در این مدت میهمان مرحوم شیخ محمد رحیمی بودم. آن مرحوم همان کسی بود که حدود دو سال قبل در نارمک به قتل رسید. پس از چند روز که در این مدرسه مخفی بودم ساواک به آنجا حمله کرد و دستگیر شدم و یکی از سخت ترین بازداشتها را تجربه کردم. در این مدت مأموران ساواک با انواع شکنجه ها می خواستند منبع اصلی توزیع این نامه (را)که آقای دعایی مدیرفعلی روزنامه اطلاعات بود(پیدا کنند)؛ که علیرغم شکنجه های زیاد، ایشان را معرفی نکردم.

 

بعد ازبازجویی ها و شکنجه های زیاد مرا به زندان قزل قلعه منتقل کردند که در آنجا با آقایان رفسنجانی، مرحوم ربانی شیرازی، (دکتر) شریعتی سبزواری، فهیم کرمانی و مرآتی- داماد مرحوم سیدحسن معینی- هم زندان بودیم. پس از سه ماه بازداشت در قزل قلعه مرا به بند ۴ زندان قصر منتقل کردند که در آنجا با گروه های مختلف مذهبی ،ملی و کمونیستها هم بند شدیم.

 

از زندانیان مربوط به ۱۵ خرداد آقایان محسن طاهری، امیرحسینی و آقا تقی درچه ای را به یاد می آورم. آقایان دکتر شیبانی، علی بابایی و مفیدی از نهضت آزادی، و از کمونیست های سرشناس آقایان عمومی و کی منش در آنجا زندانی بودند. شهید محمد منتظری و آقای علوی داماد آیت الله طالقانی هم در زندان بودند.

 

هم دوره ای های دانشگاه

از کسانی که در دانشگاه با ما هم دوره بودند آقایان ناطق نوری، سید محمد خامنه ای، محقق داماد، سید ابوالفضل شفایی، جلیلوند و معراجی را به یاد می آورم. برخی از هم دوره ای های ما با دریافت گواهی اجتهاد از مرحوم آقای شریعتمداری، از سربازی معاف شدند و بعضی دیگر نیز به سربازی رفتند. عده ای دیگر مثل بنده نیز از معافیت های دوره ای بهره مند شدند.

 

در سال ۱۳۵۱ که از طرف دولت برای گروهی از مشمولان معافیت صادر شد بلافاصله از فرصت استفاده کردم و پایان نامه خود را ارائه و لیسانس را دریافت کردم. در همین سال فرزند سوم ما یعنی علی به دنیا آمد.

 

بعد از گرفتن لیسانس فعالیت ها ادامه یافت که منجر به دستگیری ام در سال ۵۲ شد و مدت کوتاهی در زندان بودم.

 

سخت ترین زندان

سخت ترین زندان مربوط به سال ۵۳ بود. در آن سالها، علی رغم آنکه وضع مالی خودم بسیار نامساعد بود اما کمک هایی از افراد علاقه مند به امام و مبارزات ایشان جمع آوری می کردم و در اختیار مبارزین و خانواده های آنها قرار می دادم. همین امر باعث شد که در سال۵۳ که برخی از دستگیری ها به راه افتاد تعدادی از فعالان دستگیر شده در زیر شکنجه مرا معرفی کرده بودند و بر همین اساس من هم دستگیر شدم و بدترین شکنجه ها را در همین بازداشت تحمل کردم. چون برای ساواک اسلحه و منابع مالی گروه های مبارز و نحوه تأمین آنها خیلی مهم بود.

 

در این دوره از زندان که بیش از سه سال به طول انجامید  آیت الله منتظری، مرحوم آیت الله طالقانی، آیت الله انواری، و شهید مهدی عراقی همراه ما بودند. همچنین از گروه های مبارز غیرمذهبی خاوری، پرویز حکمت جو و پاک نژاد نیز با ما در زندان اوین بودند. حکمت جو در همان ایام توسط ساواک به قتل رسیده بود اما اعلام کردند که در زندان فوت کرده است. خانواده ایشان پس از انقلاب به بنده مراجعه کردند و من هم در حد مقدورات مساعدت هایی برای آنها انجام دادم. از دیگر کسانی که در این مدت در زندان با هم بودیم آقای محمد محمدی(نماینده دوره اول گرگان در مجلس شورای اسلامی و پدر همسر زیدآبادی) و همچنین دوتن از سران شاخه نظامی سازمان مجاهدین خلق یعنی محمود عطایی و پرویز یعقوبی بودند. همینطور سه تن از اعضای حزب ملل اسلامی یعنی آقایان ابوالقاسم سرحدی زاده(وزیر اسبق کار و نماینده دوره ششم مجلس)، کاظم بجنوردی(رئیس فعلی کتابخانه ملی) و محمود طباطبایی، آقای دکتر شیبانی از نهضت آزادی و مرحوم لاجوردی از همراهان ما در این دوره بازداشت بودند.

 

آغاز مجدد فعالیت سیاسی

شروع جدی فعالیت مجدد ما در سال ۷۵ و با دعوت از آقای مهندس موسوی برای ریاست جمهوری و پس از امتناع ایشان، قانع کردن آقای خاتمی برای پذیرش کاندیداتوری ریاست جمهوری بود.

آخرین مسئولیت بنده پس از نمایندگی و ریاست مجلس ششم، عضویت تشخیص مصلحت نظام می باشد...

 

سایر مطالب درباره مهدی کروبی

 • مهدی کروبی,مهدی کروبی در بیمارستان

  مهدی کروبی در بیمارستان بستری شد

  یک روحانی اصلاح طلب از بستری شدن مهدی کروبی در بیمارستان خبر داده است. به گزارش خبرآنلاین، محمدتقی فاضل میبدی، روحانی اصلاح طلب در توئیتی خبر داده است که مهدی کروبی به خاطر ابتلا به کرونا در بیمارستان است. او از گفتگوی تلفنی با کروبی روایت کرده و گفته است؛ نای صحبت...

 • مهدی کروبی,کروبی در بیمارستان

  خبر جدید از مهدی کروبی در بیمارستان از زبان پسرش

  درحالی که برخی خبرها حکایت از ابتلای مهدی کروبی به کرونا داشت، روزنامه جمهوری اسلامی روایتی دیگر از علت بستری شدن رئیس مجلس ششم در بیمارستان داشته است. در این مطلب آمده است؛ خبرها حکایت از بستری شدن حجت‌الاسلام مهدی کروبی در بیمارستان دارند. بنا به گفته حسین کروبی...

 • مهدی کروبی,بستری شدن مهدی کروبی در بیمارستان

  مهدی کروبی در بیمارستان بستری شد

  مهدی کروبی به دلیل آُسیب دیدگی ستون فقرات در بیمارستان بستری شد. به گزارش اطلاعات آنلاین، خبرها حکایت از بستری شدن مهدی کروبی در بیمارستان دارد. بنا به گفته حسین کروبی، فرزند مهدی کروبی، او شب گذشته از ناحیه ستون فقرات آسیب دیده و به بیمارستان منتقل شده است. سعید...

 • موسوی کروبی و رهنورد,نامه انجمن اسلامی جامعه پزشکی درباره وضعیت کروبی و موسوی

  انجمن اسلامی جامعه پزشکی: بیماری های میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی شدت گرفته است

  انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران، در نامه‌ای به شورایعالی امنیت ملی نسبت به سلامتی زهرا رهنورد، میرحسین موسوی و مهدی کروبی هشدار داد. روزنامه هم میهن بخشی از نامه انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران به شورای عالی امنیت ملی را منتشر کرده که در آن نسبت به وضعیت محصوران هشدار داده...

 • درخواست جبهه اصلاحات ایران از شوراى عالى امنیت ملى برای رفع حصر,حصر

  درخواست جبهه اصلاحات ایران از شوراى عالى امنیت ملى: حصر را تمام کنید

  آذر منصورى رئیس جبهه اصلاحات ایران در نامه‌اى خطاب به علی‌اکبر احمدیان دبیر شوراى عالى امنیت ملى خواستار خاتمه دادن به حصر میرحسین موسوى، زهرا رهنورد و مهدى کروبى شد. به گزارش امتداد، آذر منصورى، رئیس جبهه اصلاحات به نمایندگى از طرف این جبهه در نامه اى خطاب به علی‌اکبر...

 • مهدی کروبی,پیام مهدی کروبی به کنگره حزب اعتمادملی

  کروبی: راهی جز تغییر وجود ندارد/ امروز در کل کشور و دولت و مجلس باندها حکومت می‌کنند

  مهدی کروبی در نامه ای به کنگره حزب اعتمادملی از نیاز ایران به تغییرات اساسی سخن گفت. به گزارش اعتمادآنلاین، مهدی کروبی در پیامی خطاب به کنگره حزب اعتمادملی نوشت: ایران امروز که به سرعت در حال فاصله گرفتن از کاروان توسعه است نباید بیش از این درجا بزند. شرط توسعه احیای...

 • فعال سیاسی اصلاح‌طلب,رحمت‌اله بیگدلی

  تفاوت سکانداری قالیباف و کروبی در مجالس «اصلاحات» و «انقلابی»

  محمدباقر قالیباف رئیس مجلس از ایجاد محدودیت برای این نماینده افشاگر حمایت کرد!  رحمت‌اله بیگدلی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب نوشت: احمد علیرضابیگی افشاگر شاسی‌بلندها در مجلس یازدهم ممنوع‌النطق شد! محمدباقر قالیباف رئیس مجلس از ایجاد محدودیت برای این نماینده افشاگر حمایت...

 • فیلم | رائفی پور: کروبی مادر احمدی نژاد را با ۳۰۰ میلیون عقد کرد

  به گزارش اصلاحات نیوز؛ علی اکبر رائفی پور تئوریسین اصولگرا در سخنانی عجیب به شرح مناظره انتخاباتی مهدی کروبی و محمود احمدی نژاد در انتخابات ۱۳۸۸ می پردازد و می گوید: کروبی خیلی زود عصبی میشد، بنابراین احمدی نژاد از فرصت استفاده کرده و مدام می گفت: آن ۳۰۰ میلیون را چه کردید؟...

 • الیاس حضرتی,کروبی

  الیاس حضرتی: کروبی به خاطر هوشیاری، جسوری و صریح‌اللهجه بودن، همواره مغضوب جریان متحجر بوده است

  الیاس حضرتی نوشت: کروبی همواره مغضوب جریانات واپس‌گرا، متحجر و خشکه مقدس‌ حوزه و میدان سیاست بوده است. این جریانات همواره مهدی کروبی را لعن و نفرین می‌کردند، چرا که او هوشیار و جسور بود و البته صریح‌الهجه.  الیاس حضرتی در یادداشتی با عنوان «چرا از کروبی وحشت دارند؟» در...

 • حسین کروبی,آخرین وضعیت مهدی کروبی

  حسین کروبی: پدرم آلزایمر نگرفته/ رفع حصر ایشان هم صحت ندارد

  فرزند حجت الاسلام مهدی کروبی ادعای رفع حصر پدرش را تکذیب کرد. به گزارش ایلنا، حسین کروبی فرزند حجت الاسلام مهدی کروبی درباره آخرین وضعیت پدر خود گفت: در مورد موضوعی که عنوان شده محدودیت حصر ایشان برداشته شده است باید بگویم چنین خبری صحت ندارد و حصر همچنان به قوت خود باقی...

 • مهسا امینی,واکنش مهدی کروبی و زهرا رهنورد به فوت مهسا امینی

  واکنش مهدی کروبی و زهرا رهنورد به فوت مهسا امینی

  اصلاحات نیوز نوشت: "مهدی کروبی" رئیس مجلس ششم و زهرا رهنورد، فعال سیاسی و همسر میرحسین موسوی با انتشار بیانیه‌ای به ماجرای فوت مهسا امینی واکنش نشان داد. در بخشی از بیانیه مهدی کروبی در واکنش به فاجعه تلخ برای مهسا امینی: * خبر درگذشت جانسوز خانم مهسا امینی، دختر...

 • مهدی کروبی,اظهارات مهدی کروبی درباره حجاب اجباری

  کروبی: اجبار غلط است؛ چه زمان رضاخان چه الان

  در پی انتشار عکسی از پشت‌صحنه مصاحبه عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات ایران، در سفارت جمهوری اسلامی در روسیه، مسئول روابط عمومی این وزارتخانه روز یکشنبه دوم مرداد از کار برکنار شد. حسین کروبی درباره‌‌‌ی برخی واکنش‌ها و حاشیه‌سازی‌ها پیرامون اظهارات اخیر منتسب به حجت‌الاسلام...

 • مهدی کروبی,بازداشت معترضان 1401

  واکنش مهدی کروبی به برخورد خشن با بدحجاب ها و بازداشت مصطفی تاج زاده

  مهدی کروبی به موضوع حجاب و بازداشت مصطفی تاج زاده و وضعیت معشیت مردم واکنش نشان داد. به گزارش جماران؛ در صفحه اینستاگرام مصطفی کواکبیان دبیرکل حزب مردم سالاری آمده است: «روز سه‌شنبه ۱۴۰۱/۴/۲۱در مراسم ضیافت شام که با حضور حجت الاسلام و المسلمین مهدی کروبی و جمعی از...

 • حصر موسوی و کروبی,پایان حصر موسوی و کروبی

  حصر موسوی و کروبی چه سود و زیانهایی برای کشور و نظام داشته؟

  شرق نوشت:هفته پیش خبری آمد که بخشی از موانع نصب‌شده در کوچه اختر (محل زندگی مهندس میرحسین موسوی) برداشته شده است. برخی رسانه‌ها از آن به رفع حصر تعبیر کردند؛ هرچند گفته شد پاره‌ای از کنترل‌ها ادامه خواهد داشت. ۱- داستان حصر به یک زخم کهنه تبدیل شده و تصمیمی که گرفته...

 • فیلم/ مهدی کروبی در مراسم افطاری کرباسچی

  انصاف نیوز نوشت: مهدی کروبی شب گذشته در مراسم افطاری در منزل غلامحسن کرباسچی به مناسبت میلاد امام حسن مجتبی (ع) شرکت کرد. فیلم مهدی کروبی در مراسم افطاری کرباسچی,ویدیو دیدار کروبی و کرباسچی در ۲۷ فروردین ۱۴۰۱,فیلم کروبی و کربساچی در افطاری ۱۴۰۱,فیلم از حضور مهدی کروبی...

 • شوخی خداداد عزیزی با نظرسنجی برنامه یکصد: نکنه بخوابم و مثل رای آقای 'کروبی' رای‌های منم بره!

  شوخی خداداد عزیزی با نظرسنجی برنامه یکصد: نکنه دو سه شب من بخوابم و مثل رای آقای کروبی که خوابید و صبح رای‌هایش رفت، رای‌های منم بره! خداداد عزیزی:‌ به انگلیس نبازیم شانس صعود داریم/ برخلاف نظر خیلی‌ها گروه‌مان آسان نیست خداداد عزیزی در خصوص قرعه کشی جام جهانی و گروه...

 • دیدار صمیمانه حجت الاسلام و المسلمین مهدی کروبی,جت الاسلام و المسلمین سید علی اکبر محتشمی پو

  دیدار مهدی کروبی با خانواده مرحوم سیدعلی اکبر محتشمی پور در دارالزهراء (س)

  حجت الاسلام والمسلمین مهدی کروبی با خانواده مرحوم محتشمی پور دیدار و گفت و گو کرد. به گزارش ایسنا در این دیدار صمیمانه حجت الاسلام و المسلمین مهدی کروبی با مرور خاطرات مبارزات قبل از انقلاب و بازگویی گوشه‌هایی از شخصیت سیاسی و دینی آن مرحوم، فقدان چنین شخصیت‌هایی را جبران...

 • مهدی کروبی,اولین سخنرانی مهدی کروبی پس از 11 سال

  اولین سخنرانی مهدی کروبی پس از ۱۱ سال: اصل نظام محفوظ بماند

  پس از حدود ۱۱ سال، مهدی کروبی در مراسم عزاداری ایّام سالگرد رحلت حضرت محمد (ص) و شهادت امام مجتبی و امام رضا (ع) در منزل غلامحسین کرباسچی دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی حاضر شد و سخنرانی کرد. به گزارش انصاف نیوز، در این مراسم تعدادی از شخصیت‌های سیاسی حضور داشتند از جمله:...

 • نمی‌افتد محمدعلی ابطحی,دیدار نمی‌افتد محمدعلی ابطحی با مهدی کروبی

  ابطحی: پس از ۱۱ سال کروبی را دیدم

  به برادران بالا گفتم الان در مجموعه‌ی یک دست، اگر یک روز صبح بساط حصر را جمع کنید و بروید، هیچ اتفاقی نمی‌افتد محمدعلی ابطحی از دیدار خود با مهدی کروبی خبر داد و نوشت: حس مشورت دهی‌ام گل کرده بود، به برادران بالا هم گفتم امتیاز رفع حصر را به دولت روحانی نمی‌خواستید بدهید...

 • عبدالناصر همتی,انتخابات ریاست جمهوری 1400

  همتی: منتظر انصراف نامزدهای پوششی و سوپر پوششی هستیم/ حمایت علی مطهری و کروبی از همتی: به او رای دهید

  عبدالناصر همتی نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در توئیتی کنایه آمیز نوشت: منتظر انصراف نامزدهای پوششی و سوپر پوششی هستیم. به گزارش ایرنا، همتی در این توئیت نوشت: روزهای کمی تا انتخابات باقی مانده است. وی تصریح کرد: ضمن تشکر از نامزدهای پوششی و سوپر...

 • علت بستری شدن حجت‌الاسلام مهدی کروبی در بیمارستان,کروبی در بیمارستان

  آخرین وضعیت جسمی مهدی کروبی پس از شکستگی مهره کمر

  حسین کروبی، فرزند مهدی کروبی گفت: مهدی کروبی در پی شکستکی مهره ستون فقرات در بیمارستان بستری شده است. به گزارش ایلنا، حسین کروبی در پاسخ به سوالی در خصوص علت بستری شدن حجت‌الاسلام مهدی کروبی در بیمارستان گفت: پدر پنجشنبه شب دچار افت فشار شدند و در نتیجه آن زمین خوردند و...

 • مهدی کروبی,بستری شدن دوباره مهدی کروبی

  مهدی کروبی مجددا در بیمارستان بستری شد

  مهدی کروبی برای دومین‌بار در ماه‌های اخیر دچار آسیب‌دیدگی ستون فقرات شد. به گزارش خبرآنلاین، خبرها حکایت از بستری شدن مهدی کروبی در بیمارستان دارد. بنا به گفته حسین کروبی، فرزند مهدی کروبی، او شب گذشته از ناحیه ستون فقرات آسیب دیده و به بیمارستان منتقل شده است....

 • حسین کروبی,حصر مهدی کروبی

  حسین کروبی: با ورود تلفن و ماهواره به منزل پدرم موافقت شد

  حسین کروبی با رد برخی نقل قول ها مبنی بر رفع حصر پدرش شرایط وی در دوران حصر را تشریح کرد. به گزارش جماران، حسین کروبی با اشاره به سیر وضعیت حصر حجت الاسلام و المسلمین مهدی کروبی گفت: «شرایط چند ساله اول حصر بسیار سخت بود و آقای کروبی از ابتدا معتقد بود که در ادامه این حصر...

 • محمود احمدی نژاد,مصاحبه جدید محمود احمدی نژاد

  اظهارات جدید احمدی نژاد درباره حصر موسوی و کروبی و گفتگوی بین ایران و اسرائیل /من هم VPN استفاده می کنم

  رییس دولت نهم و دهم در مصاحبه ای گفت: من به موقع در مورد انتخابات ریاست جمهوری صحبت خواهم کرد. به گزارش خبرآنلاین، محمود احمدی نژاد بنای سکوت و آرام گرفتن ندارد، او این روزها فعال تر از قبل به سفر استانی می رود و رسانه های مختلف را میزبانی می کند تا به سوالات آنها پاسخ...

 • ددیار اعضای مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم با کروبی,مهدی کروبی

  دیدار دبیرکل و تعدادی از اعضای مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم با مهدی کروبی

  دبیرکل و سه عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم با حضور در محل حصر مهدی کروبی، با وی دیدار کردند. به گزارش ایلنا، آیت‌الله موسوی تبریزی با همراهی حجج اسلام فاضل میبدی، مهدوی آملی و فاضل فردوسی با حضور در محل حصر مهدی کروبی با وی دیدار کردند.  حاضران در این...

 • عکس کروبی در خانه کرباسچی,دیدار کروبی و کرباسچی

  عکس جدید از مهدی کروبی؛ اینبار در خانه غلامحسین کرباسچی

  غلامحسین کرباسچی شهردار اسبق تهران و دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی ایران، دیشب در منزل خود میزبان مهدی کروبی بود. ...

 • دیدار کروبی و علیخانی,رفع حصر

  هدی کروبی خارج از حصر به عیادت قدرت الله علیخانی رفت

  حجت الاسلام مهدی کروبی با حضور در منزل شیخ قدرت الله علیخانی، از او عیادت کرد. به گزارش ایلنا، یکی از نزدیکان شیخ قدرت‌الله علیخانی درباره این دیدار به ایلنا گفت: این دیدار روز گذشته انجام شد و حجت الاسلام مهدی کروبی با حضور در منزل علیخانی از نزدیک جویای حال وی شد...

 • شورای مرکزی حزب اعتماد ملی,مهدی کروبی

  با استعفای مهدی کروبی مخالفت شد

  شورای مرکزی حزب اعتماد ملی با استعفای دبیر کل حزب مخالفت کرد. به گزارش ایرنا، «مهران فرجی» مسوول روابط عمومی حزب اعتماد ملی روز جمعه به خبرنگار سیاسی ایرنا گفت: جلسه شورای مرکزی این حزب با دو دستور جلسه بررسی استعفای دبیرکل و بحث پیرامون معرفی کاندیدای ریاست جمهوری برگزار...

 • حجت‌الاسلام و المسلمین مهدی کروبی,استعفای مهدی کروبی

  مهدی کروبی از دبیرکلی حزب اعتماد ملی استعفا کرد

  حجت‌الاسلام و المسلمین مهدی کروبی، دبیرکل حزب اعتمادملی ایران اسلامی با صدور نامه‌ای خطاب به الیاس حضرتی قائم مقام این حزب استعفای خود را از دبیرکلی این حزب اعلام کرد. به گزارش جماران؛ دبیرکل حزب اعتماد ملی طی نامه‌ای به قائم مقام این حزب استعفای خود را اعلام کرد....

 • مهدی کروبی و الیاس حضرتی, دبیرکلی حزب اعتماد ملی

  وزارت کشور صلاحیت مهدی کروبی برای دبیرکلی حزب اعتماد ملی را رد کرد

  حضرتی قائم‌مقام حزب اعتماد ملی با اشاره به بررسی کنگره، تغییرات اساسنامه و انتخابات شورای مرکزی در کمیسیون ماده ۱۰ احزاب گفت: در کمیسیون ماده ۱۰ احزاب و علی‌رغم اینکه اینکه تغییرات اساسنامه و کنگره تایید شد متاسفانه اتفاقی عجیب رخ داد و آن اینکه به ما اعلام کردند پنج نفر از...

شاید از دست داده باشید
واکنش زلنسکی به پیشنهاد صلح از سوی پوتین
استایل امیر جعفری و پسرش در عروسی دختر نورالدین
به زنم خیانت کردم، چون عاشق دختری دیگر بودم
نماینده مجلس: فعال شدن مکانیسم ماشه و تهدید به اقدام نظامی موجب نمی شود ما در مسئله هسته ای کوتاه بیایم
قلعه نویی: پرتغال رونالدو دارد ما حاج صفی!
بازنشستگان بخوانند/ اعلام جزییات جدید از بیمه تکمیلی بازنشستگان
برانکو به پرسپولیس برمی‌گردد؟
سقوط مرگبار مرد ۷۰ ساله در چاه
  پدرزنم را کشتم تا همسر سابقم آواره شود
قیمت دلار امروز ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ / بازار بی‌رمق دلار درجا زد
هشدار ناسا: سنگ آسمانی هم‌اندازه هواپیما با سرعت ۸ کیلومتر بر ثانیه به زمین نزدیک می‌شود
اعلام نتایج اولیه آزمون استخدامی آموزش و پرورش
ترابی و اسماعیلی‌فر با پرسپولیس توافق کردند
قیمت‌های سرسام‌آور بلیت پروازهای داخلی تا ۷ میلیون تومان
حمید نوری در مبادله با دو زندانی سوئدی در ایران آزاد شد