پنجشنبه ۰۳ اسفند ۱۴۰۲
۰۷:۴۶ - ۰۸ آذر ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۹۰۰۵۴
فوتبال جهان

گزارش بازی بارسلونا و پورتو ۱۴۰۲/۰۹/۰۷

فیلم/ خلاصه دیدار بارسلونا ۲-۱ پورتو (هفته پنجم لیگ قهرمانان اروپا)

ورزش سه | شاگردان ژاوی با کسب پیروزی مقابل پورتو صعودشان از مرحله گروهی لیگ قهرمانان را قطعی کردند.

گزارش بازی بارسلونا و پورتو ۱۴۰۲/۰۹/۰۷

در یکی از دیدارهای هفته پنجم گروه H لیگ قهرمانان اروپا (UEFA Champions League)، تیم فوتبال پورتو در حالیکه مهدی طارمی را در ترکیب اولیه داشت، از ساعت ۲۳:۳۰ سه شنبه شب (به وقت ایران) در ورزشگاه المپیک بارسلون مقابل شاگردان ژاوی هرناندز قرار گرفت.

تیم فوتبال بارسلونا که در دیدار رفت مقابل پورتو به پیروزی یک بر صفر رسیده و در چهار دیدار گذشته اش در لیگ قهرمانان اروپا مثل حریف پرتغالی ۹ امتیاز گرفته بود، در یک رقابت نزدیک و حساس به مصاف یاران مهدی طارمی رفت و سعی داشت به یک برد دیگر دست پیدا کند تا صعودش از مرحله گروهی قطعی شود، ولی در آن سمت هم شاگردان کونسیسائو نمی خواستند مثل بازی رفت بازنده باشند و به دنبال امتیاز و نزدیک شدن به صعود بودند.

اولین موقعیت جدّي بازی در دقیقه ۷ به وجود آمد که پاس در عرض ژوآئو فیلیکس به پشت محوطه جریمه و شوت زمینی ژوآئو کانسلو با اختلاف کم از کنار تیرک عمودی دروازه پورتو به بیرون رفت.

رافینیا در دقیقه ۸ نزدیک بود گل اول بازی را با اولین شوت در چارچوب بزند که حرکت در عرض و شوت زمینی تماشایی این بازیکن از پشت محوطه جریمه را دیوگو کاستا با شیرجه به سمت چپ دفع کرد.

بارسلونا که نمایش بهتری ارائه کرده بود، در دقیقه ۱۳ روی ارسال دی یونگ از پشت محوطه جریمه خلق موقعیت داشت که مهاجمان این تیم نتوانستند از این موقعیت مناسب در محوطه پورتو استفاده کنند.

فیلیکس در دقیقه ۱۸ روی دفع ناقص په په در سمت چپ محوطه جریمه پورتو صاحب موقعیت شد که شوت محکم پای چپ او پس از برخورد به مدافعان حریف به کرنر رفت و در ادامه نیز ارسال توپ از جناح چپ دوباره یک کرنر را برای بارسا بهمراه داشت.

بارسلونا در دقیقه ۲۱ هم شانس گلزنی داشت که رافینیا نتوانست از توپ بلندِ ارسالی به پشت مدافعان پورتو استفاده کند و در نهایت توپ به بیرون رفت.

نخستین موقعیت خطرناک پورتو در دقیقه ۲۲ شکل گرفت که پاس رو به جلوی په په را مهدی طارمی قصد داشت با شوت زنی تبدیل به گل کند ولی ضربه او پس از برخورد به آرائوخو به کرنر رفت و در ادامه نیز ارسال از سمت راست به محوطه جریمه با ضربه سر اوانیلسون راهی اوت شد.

مهدی طارمی که در دیدار رفت مقابل بارسلونا یک گل تماشایی به ثمر رساند و VAR آن را رد کرده بود، امشب هم در دقیقه ۲۶ همین کار را با ضربه سر انجام داد، ولی این بار هم کمک داور دوم و تایید آن توسط کمکِ ویدئویی کاری کرد تا باز هم ستاره ایرانی از گلزنی محروم بماند.

نزدیک بود پورتو گل اول بازی را در دقیقه ۲۸ بزند که شوت زمینی اوانیلسون را گلر بارسلونا درازکش دفع کرد تا بازی بدون گل دنبال شود.

بارسلونا ۰ - پورتو ۱

پورتو که برای لحظاتی بازی را در دست گرفته بود، در دقیقه ۳۰ حمله همه جانبه ای را آغاز کرد که پاس در عرض گالنو در پشت محوطه جریمه را مهدی طارمی با شوت محکم زد که ضربه او برگشت داده شد، اما در ریباند باز هم توپ به گالنو رسید ولی این بار شوت پرقدرت او بعد از دفع توپ ایناکی پنیا در سمت راست محوطه به په په رسید تا این ستاره برزیلی با ضربه محکم گل اول بازی را بزند.

بارسلونا ۱ - پورتو ۱

ژوآئو کانسلو نگذاشت خوشحالی بازیکنان و هواداران پورتو ادامه دار باشد و دو دقیقه پس از گل په په، با یک حرکت سریع از سمت چپ زمین و حرکت در عرض، وارد محوطه جریمه شد و با شوت فنی و دیدنی دروازه کاستا را باز کرد.

رافینیا در دقیقه ۳۵ با یک حرکت سریع و تکنیکی عالی وارد محوطه جریمه پورتو شد که پاس در عرض او را فیلیکس در موقعیت مناسب نتوانست استفاده کند و ضربه بی دقت این بازیکن از بالای دروازه به اوت رفت.

فیلیکس که نمایش ضعیفی در این بازی داشت، در دقیقه ۴۱ هم نتوانست از ارسال زیبای رافینیا بهره ببرد و کنترل بد او در محوطه جریمه پورتو کاری کرد تا یک موقعیت دیگر برای بارسلونا از دست برود.

رافینیا هم یک موقعیت عالی گلزنی دیگر را برای بارسلونا در دقیقه ۴۲ هدر داد و این بار اشتباه عجیب دیوگو کاستا در محوطه جریمه پورتو را نتوانست استفاده کند و شوت زمینی پای چپ این بازیکن از کنار تیرک عمودی به اوت رفت.

پنیا در دقیقه ۴۳ با یک سیو تماشایی و شیرجه به سمت راست دروازه بارسا را نجات داد و موقعیت پورتو که توسط طارمی ایجاد شده و با شوت وارلا همراه بود را به کرنر فرستاد.

بارسلونا نیمه دوم را هم بهتر شروع کرد و در همان ثانیه های ابتدایی در آستانه زدن گل دوم بود که شوت تماشایی ژوآئو فیلیکس از پشت محوطه به تیرک افقی اصابت کرد و یک دقیقه بعد هم ضربه این بازیکن با فاصله کم از کنار دروازه به اوت رفت.

در دقیقه ۴۹ بارسلونا دوباره صاحب موقعیت شد که این بار ضربه محکم و زمینی کانسلو را کاستا در اختیار گرفت.

مهدی طارمی با فرار از بین مدافعان بارسلونا صاحب موقعیت خوبی روی یک پاس در عمق به محوطه ۶ قدم شد که تعلل او کاری کرد تا پاسش هم ثمری نداشته باشد و موقعیت خوب تیم فوتبال پورتو در دقیقه ۵۰ از دست برود.

در دقیقه ۵۵ فرصت خوب دیگری برای پورتو و طارمی از دست رفت و این بار پاس فرار پشت مدافعان بارسلونا را په په با حرکت تند و تیز و پاس در عرض برای ستاره ایرانی فرستاد، اما او به جای توپ، پای آرائوخو را شوت کرد تا یک خطا به سود شاگردان ژاوی اعلام شود.

بارسلونا ۲ - پورتو ۱

فیلیکس بالاخره در دقیقه ۵۷ حملات از دست رفته خود را با یک ضربه عالی جبران کرد و فرار سریع و پاس در عرض کانسلو را بدون مکث و با شوت سرضرب زمینی دور از دستان کاستا به تور دروازه چسباند تا بارسلونا به گل دوم برسد.

روبرت لواندوفسکی که کم فروغ و بدون خطر در این بازی ظاهر شده بود، در دقیقه ۶۴ اولین موقعیت گلزنی خود را به دست آورد که ضربه سر او از کنار تیرک عمودی دروازه پورتو رد شد.

در دقیقه ۷۱ پورتو یک موقعیت خطرناک دیگر با شوت اوانیلسون و دفع توپ انئا به دست آورد که البته آفساید مهاجم تیم پرتغالی در این صحنه گرفته شد.

بارسلونا در دقیقه ۷۸ دوباره شانس گلزنی داشت و از سمت راست محوطه جریمه پورتو نفوذ کرد که این بار ضربه رافینیا را کاستا برگشت داد.

طارمی این بار بهترین کار را در زمان حمله به محوطه جریمه بارسلونا انجام داد و در دقیقه ۸۰ که صاحب موقعیت شد، با پاس کات بک عالی توپ را به په په رساند و در شرایطی که این بازیکن می توانست به راحتی گل تساوی را بزند، ضربه او را انئا برگشت داد و در ادامه هم پاس چیپ عجیب و بی دلیل این بازیکن برزیلی در نهایت در دستان گلر آبی اناری ها قرار گرفت.

ضدحمله سریع بارسلونا پس از هدر رفتن موقعیت پورتو روی خلق موقعیت طارمی، می توانست این تیم را به گل سوم برساند، اما شوت زمینی پای چپ رافینیا را کاستا برگشت داد و در ریباند هم ضربه فنی فران تورس با اختلاف کم از بالای دروازه پورتو به بیرون رفت.

طارمی در دقیقه ۸۴ شانس خود را برای گلزنی با ضربه سر روی توپ ارسالی از کرنر سمت راست زمین امتحان کرد که توپ او باز هم به بیرون رفت.

رافینیا در دقیقه ۸۸ با استارت سریع از سمت راست زمین و نفوذ به محوطه جریمه پورتو شوت زنی کرد که ضربه او بلاک شد ولی در ادامه دوباره شانس گلزنی به دست آورد که این بار پاس چیپ و دیدنی ایلکای گوندوگان و ضربه قیچی برگردان رافینیا با واکنش دیدنی کاستا به کرنر رفت.

در سومین دقیقه از ۶ دقیقه وقت های تلف شده پورتو فرصت عالی گلزنی به دست آورد که پاس کات بک مهدی طارمی و شوت فرانک کونسیسائو تعویضی به راحتی در اختیار انئا قرار گرفت.

شاگردان ژاوی پیروزی ۲ بر یک در این مسابقه خانگی را حفظ کردند تا ۱۲ امتیازی شوند و بالاتر از تیم های ۹ امتیازی پورتو و شاختار دونتسک اوکراین، صعودشان به مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان اروپا را قطعی کنند و با آرامش خاطر بیشتری به استقبال بازی آینده برابر رویال آنتورپ بلژیک بروند.

پورتو هم با این شکست در زمین بارسلونا ۹ امتیازی ماند ولی به خاطر تفاضل گل بهتر نسبت به شاختار دونتسک در جایگاه دوم جدول گروه H قرار گرفت و میتواند با یک تساوی در بازي بعدی برابر حریف اوکراینی به دور حذفی لیگ قهرمانان اروپا صعود کند.

با نتایجی که سه شنبه شب در لیگ قهرمانان اروپا رقم خورد، در حال حاضر تیمهای بارسلونا، بایرن مونیخ، رئال مادرید، منچستر سیتی، دورتموند، اینتر میلان، اتلتیکو مادرید، لاتزیو ایتالیا، رئال سوسیه داد و لایپزیش صعودشان را به مرحله یک هشتم نهایی این رقابت ها قطعی کرده اند.

varzesh3.com
  • 15
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر