شنبه ۰۲ تیر ۱۴۰۳
۲۰:۳۴ - ۱۱ آذر ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۹۰۱۸۱
فوتبال جهان

گزارش بازی غنا و اروگوئه ۱۴۰۱/۰۹/۱۱

فیلم/ خلاصه دیدار غنا ۰-۲ اروگوئه؛ حذف یاران کاوانی و سوارز از جام جهانی

دیدار غنا و اروگوئه در جام جهانی ۲۰۲۲ با پیروزی ۲ بر صفر اروگوئه به پایان رسید.

گزارش بازی غنا و اروگوئه ۱۴۰۱/۰۹/۱۱

ورزشگاه الجنوب میزبان نبرد حساس غنا و اروگوئه بود که لاسلسته این دیدار را با نتیجه ۲-۰ برد اما حذف شد.

گل: آراسکائتا (۲گل) برای اروگوئه

در دو دیدار هم زمان گروه هشتم مسابقات دو تیم پرتغال و کره جنوبی از ساعت ۱۸:۳۰ دقیقه در استادیوم اجوکیشن سیتی به مصاف هم رفتند و در دیگر دیدار این گروه هم غنا در استادیوم الجنوب به مصاف اروگوئه رفت؛ دیداری که مانند مسابقه ۱۲ سال پیش این دو تیم در جام جهانی ۲۰۱۰ اتفاقات عجیب و غریبی را در دل فوتبال ثبت کرد. شاگردان اوتو اودو می توانستند خیلی زود روی یک پنالتی از شاگردان آلونسو پیش بیفتند؛ پنالتی ای که با VAR تایید شده بود ولی آندره آیو در مصاف با روچت مغلوب شد تا بازی با تساوی بدون گل ادامه پیدا کند. گل نشدن این توپ روحیه مضاعفی به فیروزه ای پوشان اروگوئه ای داده بود و آنها در ادامه با درخشش سوآرز توانستند زمینه ساز دو گل آراسکوئتا در دقایق ۲۶ و ۳۲ شوند. گل اول این مسابقه روی شوت سوآرز و دفع ناقص زیگی گلر غنا با ضربه سر آراسکوئتا در دهانه دروازه ثبت شد و گل دوم هم روی پاس دقیق سوآرز و ضربه مهارنشدنی آراسکوئتا که بدون درنگ با روی پا زده شد.

در ادامه این مسابقه دیگو آلونسو سعی بر کنترل نتیجه داشت و تعویض های این مربی جوان هم در همین راستا بود؛ همه چیز بر وفق مراد اروگوئه پیش می رفت و دیدار همزمان هم با تساوی یک بر یک در پایان نیمه اول تمام شده بود تا پرتغال با کسب ۷ امتیاز و اروگوئه با ۴ امتیاز بالاتر از کره جنوبی غنا به مرحله بعدی بروند.

با این حال در وقت های اضافی دیدار پرتغال و کره جنوبی شاگردان پائولو بنتو (Paulo Bento) روی یک ضدحمله سریع با سون یک شگفتی دیگر ساختند و ضربه هوانگ هی چان در دقیقه ۹۲ سبب شد تا کره ایها با نتیجه ۲ بر ۱ پیش بیفتند و جای صعود کننده ها عوض شود. اروگوئه ایها که باور چنین نتیجه ای را در استادیوم اجوکیشن سیتی نداشتند از نظر روحی به هم ریختند و البته در شرایطی که غنا برای گلزنی تلاش می کرد به یکباره جای دو تیم عوض شد و این اروگوئه بود که ۸ دقیقه وقت اضافه اعلام شده از سوی سیبرت را برای پررنگ کردن پیروزی اش حمله کرد. آن ها برای صعود فقط به یک گل نیاز داشتند تا به دلیل گل زده بیشتر کره ایها از دور مسابقات کنار نروند ولی حملات آنها به جایی نرسید تا وقتی سوت پایان مسابقه زده شد آنها با وجود شکست غنا در کنار این تیم حذف شده گروه هشتم باشند.

این نتیجه در واقع انتقامی هم بود برای غنایی ها از سوی کره جنوبی. شاگردان اودو با خاطرات تلخ جام جهانی ۲۰۱۲ به مصاف اروگوئه رفته بودند و با وجود اینکه خودشان باختند ولی پیروزی کره مقابل پرتغال باعث شد که شاگردان آلونسو هم مانند آنها با سوت پایان مسابقه غمگین و سرافکنده باشند. یکی از مهم ترین نکات این مسابقه در وقت های اضافی رقم خورد و اروگوئه ایها معتقد بودند که روی کاوانی خطای پنالتی رخ نداده و وقتی سوت پایان بازی زده شد به دلیل اینکه تیم داوری به VAR رجوع نکرده بازیکنان این تیم حمله سختی به تیم داوری داشتند که احتمالا برای آن ها جرائمی از سوی فیفا در پی خواهد داشت.

درنهایت و در پایان بازی های دور سوم این گروه پرتغال با ۶ امتیاز به مرحله حذفی رسید و کره جنوبی هم با ۴ امتیاز و به دلیل گل زده بیشتر به مصاف تیم اول گروه هفتم خواهد رفت.

جام جهانی ۲۰۲۲ قطر - گروه H - دور سوم

ورزشگاه:  الجنوب (شهر دوحه)

سه‌شنبه: ۱۴۰۱/۰۹/۱۱ - ساعت ۱۸:۳۰

داور:  دنیل سیبرت (آلمان )/ کمک‌ها: سیدل جان و فالتین رافائل دِل‌پالومار/ داور چهارم: یاماشیتا یوشیتی(ژاپن)/ داور ویدئویی: مارتینز مونوئرا(اسپانیا)؛ کمک داور ویدئویی: دانکرت باستین (آلمان)/ داور پشتیبانی ویدئویی: کاربن سیرو (ایتالیا)

تیم ملی غنا

لانس آتی‌زیگی، دنیل آمارتی، محمد سالیسو، آلیدو سیسو، رحمان بابا، سالیس عبدالصمد (۷۲- دانیل کوفی کییره)، توماس پارتی، محمد قدوس، آندره آیو (۴۶-عثمان بوکاری)، جردن آیو (۴۶-کامالدین سولمانا) و ایناکی ویلیامز (۷۲-آنتونیو سمنیو)

سرمربی: اوتو ادو

تیم ملی اروگوئه

سرخیو روشت، خورخه خیمنز، سباستین کوآتس، گیرمو وارلا، ماتیاس اولیویرا، رودریگو بنتانکور(وسینو - ۳۴)، جورجیان دی‌آراسکاتا، فدریکو والورده، فاکوندو پلیستری (۶۶-نیکولا دلا کروز)، داروین نونیز و لوئیز سوارز (۶۶-کاوانی)

سرمربی: دیگو آلونسو

کارت زرد:

اروگوئه: داروین نونیز ۲۰ - دقیقه ۶۰ لوئیز سوآرز

شرح گل:

اروگوئه (۱-۰): در شرایطی که دقایقی قبل اروگوئه تا آستانه خوردن گل اول رفته بود روی ارسالی از سمت چپ خط دفاعی غنا توپ به سوآرز رسید تا او پس از یک حرکت عرض در محوطه جریمه به توپ ضربه بزند. شوت سوآرز در حال ورود به دروازه بود که جیورجیان دی آراسکائتا راحت ترین کار را کرد و با ضربه سر از روی خط آن را پس از واکنش ناقص زیگی گلر غنا وارد گل کرد.

اروگوئه (۲-۰): در شرایطی که تیم فوتبال غنا پس از هدر رفتن پنالتی و خوردن گل تمرکز لازم را نداشت، بار دیگر پاسی دقیق از سوآرز برای جیورجیان دی آراسکائتا با شوت محکم و دقیق این بازیکن گل دوم به ثمر رسید تا شاگردان اوتو اودو در شرایط بسیار سختی قرار بگیرند.

لحظات حساس:

دقیقه ۱۶: شوت جردن آیو از پشت محوطه جریمه به سمت دروزاه اروگوئه زده شد ولی سنگربان این تیم توپ را در حالی که یک بازیکن مسیر دید او را سد کرده بود، دفع کرد. در ادامه پرچم آفساید بالا آمد تا ریباند این شوت هم به کار غنا نیاید. داور پس از این صحنه را مرور کرد تا دقیق تر و بهتر درباره اتفاقاتی که رخ داد تصمیم بگیرد.

دقیقه ۲۰: پس از اعلام پنالتی از سوی دانیل سیبرت آندره آیو برای زدن ضربه پشت توپ ایستاد ولی روچت توانست جهت ضربه کاپیتان غنا را تشخیص بدهد و به خوبی مانع وارد توپ به دروازه شد تا بار دیگر پنالتی در این دیدار به سود آبی پوشان اروگوئه ای باشد.

دقیقه ۲۳: نونیز در موقعیت تک به تک با زیگی سنگربان غنا گرفت ولی در شرایطی که توپ از بالای دستان او عبور داده شده بود با دخالت مدافعین و عکس العمل سریع او توپ از دهانه دروازه به کرنر فرستاده شد.

دقیقه ۴۷: غنا موقعیت خوبی برای جبران یکی از گل های خورده داشت ولی کدوس مهاجم این تیم در موقعیت آفساید قرار داشت.

دقیقه ۶۳: شوت پلستری پس از کار گروهی دیدنی بازیکنان اروگوئه با فاصله بسیار کمی راهی اوت شد.

دقیقه ۷۰: شوت والورده با واکنش ناقص زیگی به بازی برگشت.

دقیقه ۸۱: غنا که در ۱۵ دقیقه پایانی خطرناک تر ظاهر شده با واکنش خوب روچت نتوانست به گل اول خود دست پیدا کند. این دروازه بان با نوک انگشتانش مانع از باز شدن دروازه روی شوت محکم مهاجم غنا از پشت محوطه جریمه شد.

دقیقه ۸۹: روی ضربه کاوانی شاهد یکی از بهترین واکنش های جام از زیگی گلر غنا بودیم ولی پرچم کمک داور بلافاصله بالا آمد.

دقیقه ۴+۹۰: شوت کاوانی با فاصله بسیار کمی از دهانه دروازه به بیرون رفت.

حاشیه: 

*در دقیقه ۳۴ رودریگو بنتانکور به دلیل مصدومیت نتوانست به بازی ادامه بدهد و جای خود را به وسینو داد.

* در دقیقه ۵۸ سیبرت داور مسابقه برای بررسی دقیق‌تر برخورد نونیز با مدافع غنا در محوطه جریمه به VAR  مراجعه کرد ولی این صحنه را شبیه سازی تشخیص داد.

* شاگردان دیگو آلونسو با اندیشه حفظ نتیجه به نیمه دوم پا گذاشته اند و در ۱۵ دقیقه ابتدایی این مسابقه با وجود اینکه غنا توپ و میدان را بیشتر در اختیار داشت ولی موفق به ایجاد موقعیت نشد.

*مصدویت بنتاکور با وجود نتیجه خوبی که اروگوئه کسب کرده خبری نگران کننده برای آلونسو به شمار می رود.

*در بازی همزمان تیم فوتبال کره جنوبی موفق شد با نتیجه ۲ بر ۱ از پرتغال پیش بیفتند تا اروگوئه در آستانه حذفی تلخ قرار بگیرد.

* با نتیجه ای که در دیدار پرتغال و کره جنوبی به دست آمد تیم فوتبال اروگوئه برای صعود باید مقابل غنا باز هم گلزنی کند.

* چهره سوآرز وقتی متوجه شد کره جنوبی در دیدار همزمان گل دوم را وارد دروازه پرتغال کرده است.

*در وقت های اضافی برخوردی میان کاوانی و مدافع غنا رخ داد که شاگردان آلونسو معتقد به خطای پنالتی بودند ولی داور به VARروجوع نکرد تا همین صحنه سبب اعتراض شدید بازیکنان اروگوئه در پایان مسابقه پس از سوت سیبرت آلمانی باشد.

varzesh3.com
  • 15
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر