شنبه ۰۲ تیر ۱۴۰۳
۱۳:۰۷ - ۰۳ اسفند ۱۳۹۶ کد خبر: ۹۶۱۲۰۰۰۳۳
خواندنی ها و دیدنی ها

کشف کوزه‌ای عجیب در جیرفت(+ویدئو)

باستان‌شناسان کوزه عجیبی متعلق به هزاره سوم قبل از میلاد کشف کرده‌اند که از هوشیاری سازنده ایرانی آن حکایت دارد.

 

آثار باستانی علاوه بر آنکه می‌تواند منبع خوبی برای کشف تاریخ باشد به‌عنوانمیراث فرهنگی هر کشوری نیز محسوب می‌شود و در غالب موارد نشان‌دهنده قدمت و تمدن آن دیار است. 

 

کشور عزیزمان ایران نیز همواره از معدود سرزمین‌هایی است که اتفاقا بسیار در این مورد پیشتاز بوده و آثار قدیمی کشف شده همواره دلالت بر اصالت آن داشته است. قدمتی چندهزار ساله که ردپای تمدن و پیشرفت در آن آشکار است. از کاخ‌های سربه فلک کشیده پرسپولیس که هنوز هم با گذشت چندسال محکم و پابرجاست تا اشیا و گنج‌های بیشماری که همه گویای  این قدمت و اصالت است. 

 

ویدئوی زیر مربوط به کوزه‌ای کشف شده در جیرفت است که  قدمت آن به هزاره سوم قبل از میلاد باز می‌گردد. سازه‌ای عجیب که نشان از هوشمندی طراح آن است. این کوزه متعلق به ایرانیان است. این کوزه از عجایب است و حتی با مشاهدات مکرر هم نمی‌توان به راز آن پی برد. طراحی  عجیب و خارق‌العاده‌ای که موجب تحیر انسان مدعی عصر حاضر شده است.

 

 

 

yj​c.‎​ir
  • 21
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۱۴
غیر قابل انتشار: ۱۲
جدیدترین
قدیمی ترین
خیلی ساده است دوستان. هیچ چیز عجیبی نداره یکم خلاقیت سازنده وسلام. ورودی کوزه حالت نی مانند تا ته کوزه رفته وقتی بر میگردونی نمیریزه. خیلی ساده
مردک ابو ببند
زرشک
خیلی ساده است درون این کوزه دارای یک گوی سفالی است هنگامی گه اب وارد آن می شود قاعدتاً طبق نیروی جاذبه به پایین افتاده و اب وارد ان می شود با برعکس کردن ان این گوی مانع خارج شدن اب از مجرای ورودی می شود و بنابراین اب از ان سوی دگر خارج می شود .
مشاهده کامنت های بیشتر