سه شنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۳
۰۹:۳۲ - ۰۵ دي ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۱۰۰۰۴۳
خواندنی ها و دیدنی ها

لحظه افتادن شاخ گوزن را برای اولین بار ببینید! +فیلم

یک زن در آلاسکا با دوربین زنگ در خانه خود شاهد یک اتفاق نادر بود و از دیدن آن شگفت زده شد.

این کلیپ که اکنون بسیار پربازدید شده است، یک گوزن را نشان می‌دهد که در نمای کامل دوربین در حال راه رفتن و توقف است. لحظه‌ای مکث کرد و ناگهان بدنش را تکان داد. سپس صدای کوبیدن به گوش رسید و در کمال ناباوری شاخ‌های بلند گوزن روی زمین افتاد.

گوزن بلافاصله شروع به دویدن کرد و به سرعت از آنجا دور شد. تایرا بوگرت این ویدئو را در فیسبوک و تیک تاک منتشر کرد. برادر شوهر تایرا نیز این ویدئو را در تیک تاک خود منتشر کرد که در آن ۱۸.۶ میلیون بازدید به دست آورد.

تایرا گفته که قصد دارد شاخ‌ها را که حدود ۱۲۷ سانتی‌متر اندازه داشتند، روی یکی از دیوارهایشان نصب کند.

به گفته حفاظت از حیات وحش منطقه یوکان در کانادا، گوزن‌ها پس از فصل جفت‌گیری، شاخ‌های خود را که به جمجمه‌شان متصل نیستند، از دست می‌دهند.

کریس هاندرتمارک، بوم شناس حیات وحش در دانشگاه آلاسکا فیربنکس، به نشنال جئوگرافیک گفت: فقط گوزن‌های نر شاخ دارند و رشد شاخ توسط تستوسترون تنظیم می‌شود.

وی افزود: استخوان‌های شاخ در هر بهار، معمولاً در ماه آوریل، در داخل پوست مغذی روی پوست گوزن به نام مخمل شروع به رشد می‌کنند. در حدود سپتامبر، تستوسترون در گوزن نر افزایش می‌یابد و با سفت شدن استخوان‌های شاخ، مخمل می‌ریزد.

لی کانتار، زیست شناس گوزن در حیات وحش مین کانادا، گفت: خلاص شدن از شر شاخ‌ها به گوزن‌ها اجازه می‌دهد تا ۲۷ کیلوگرم وزن کم کند و به آن‌ها اجازه می‌دهد انرژی بیشتری برای زمستان ذخیره کنند.

تایرا بوگرت گفت که بسیاری از مردم نمی‌دانستند گوزن‌ها شاخ‌های خود را می‌ریزند.

fararu.com
  • 11
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر