سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱
۱۹:۳۹ - ۰۷ تير ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۴۰۱۱۲
خواندنی ها و دیدنی ها

فیلم/ موزاییک ۱۷۰۰ ساله

این موزاییک ۱۷ متر طول و ۹ متر عرض دارد و تصور می‌شود که روزی بر کف عمارتی در یکی از محله‌های ثروتمندنشین قرار داشته بوده باشد.

به گزارش فرارو، یک کف‌پوش تاریخی پس از ۱۰ سال سفر در سراسر دنیا و به نمایش در‌آمدن در برخی از مهم‌ترین موزه‌ها، به اراضی اشغالی بازمی‌گردد. این اثر هنری، یک موزاییک باستانی رومی است که گستره شگرفی از کشتی‌ها، ماهی‌ها، پرنده‌ها، و سایر حیوانات بر آن نقش بسته است.

این موزاییک عریض ۱۷۰۰ سال قدمت دارد و به اواخر دوران امپراتوری روم بازمی‌گردد؛ زمانی که این امپراتوری بر بخش گسترده‌ای از اروپا، آسیا و آفریقا، و از جمله ناحیه‌ای که امروز فلسطین، و شامات خوانده می‌شود، حکم می‌راند.

این کف‌پوش بی‌نظیر نخستین بار در سال ۱۹۹۶ حین ساخت یک بزرگراه در اراضی اشغالی پیدا شد. 

 این موزاییک ۱۷ متر طول و ۹ متر عرض دارد و تصور می‌شود که روزی بر کف عمارتی در یکی از محله‌های ثروتمندنشین قرار داشته بوده باشد.

هاگیت تورگ، باستان‌شناس گفت: صاحبخانه احتمالا تاجری بسیار ثروتمند بوده است که به سراسر جهان سفر می‌کرده و چیز‌هایی مثل همین کشتی‌ها و ماهی‌هایی که در این موزاییک‌کاری آمده، به چشم می‌دیده است.

این موزاییک با الهام‌گیری ازسبک آثار مشابه از شمال آفریقا ساخته شده است و نکته جالب این است که تصویر هیچ انسانی بر آن نقش نشده است. 

  • 11
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر