شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳
۱۹:۴۸ - ۱۸ دي ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۱۰۰۱۶۲
جامعه

فیلم/ قطع وسیع و بی‌سر و صدای درختان کهنسال ناژوان در شهر اصفهان

تصاویری به دست عصر ایران رسیده که نشان می‌دهد به تازگی درختان در ناژوان اصفهان به طور گسترده قطع شده‌اند. ناژوان پارکی جنگلی در حاشیه زاینده رود اصفهان است که درختان آن قدمت زیادی دارد.

با توجه به آلودگی هوا در این شهر از این پارک به عنوان ریه شهر اصفهان نام برده می‌شود که در صورت نبود آن، وضعیت آلودگی هوای اصفهان از آنچه که اکنون هست بدتر خواهد شد. 

ماجرای قطع درختان ناژوان اصفهان چه بود؟

مهدی قائلی، مدیر ناژوان شهرداری اصفهان با اشاره به فیلم منتشر شده در خصوص قطع درختان ناژوان اظهار کرد: با توجه به بررسی همکارانم در اداره خدمات شهری و محیط زیست، بخش‌هایی از فیلم منتشر شده مربوط به عرصه تحت عملکرد مدیریت ناژوان نیست.

وی افزود: در موارد مرتبط نیز همان‌طور که در دوره‌های مختلف در ۲ سال اخیر اخبار و دغدغه‌هایی در این خصوص ارائه شده است و این مدیریت نیز در مقام پاسخگویی مواردی را اعلام کرده است، در عرصه ناژوان با ۲ نوع قطع درخت با مجوز کمیسیون حفظ و گسترش سازمان پارک‌ها و فضای سبز مواجه هستیم.

قائلی بیان کرد: نوع اول مواجهه با درختانی است که توسط مدیریت ناژوان و با تأیید کمیسیون یاد شده به علت آفت‌زدگی و بیماری به منظور جلوگیری از شیوع آفت و بیماری یا به دلیل رفع خطر به دلایل مختلف قطع می‌شود که مستندات آن موجود و قابل ارائه به مراجع ذی‌صلاح است.

مدیر ناژوان شهرداری اصفهان ادامه داد: نوع دوم قطع درخت در ملک خصوصی توسط مالکانی است که به دلیل آفت‌زدگی بیماری و سایر موارد با رعایت ضوابط و قوانین مربوطه ضمن مراجعه به اداره محیط زیست و خدمات شهری ناژوان و سیر مراحل قانونی مربوطه منتهی به دریافت مجوز و تاییدیه کمیسیون حفظ و گسترش سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان و در نهایت با نظارت همکاران فضای سبز این مدیریت قطع و منتقل می‌شود.

وی تصریح کرد: در مواردی خارج از موارد یاد شده با قطع درخت توسط افراد چوب‌بر و برخی مالکان در عرصه مواجه هستیم که بعضی از آن‌ها در حاشیه مادی‌ها، جوی‌ها و عرصه‌های تحت عملکرد مدیریت ناژوان و در بعضی مواقع نیز در املاک خصوصی و جوی‌های صحرایی موجود در عرصه‌های مالکیتی محلی و خصوصی صورت می‌پذیرد که موجب آزردگی خاطر شهروندان و نگرانی و ایجاد زحمت برای همکاران ما در شهرداری اصفهان می‌شود.

قائلی افزود: همکاران ما بر اساس وظایف قانونی بی‌تفاوت نیستند و در این خصوص با تاکید به پیمانکار مربوطه و نظارت مستمر بر عملکرد پیمانکار و کارکنان وی، همچنین گشت‌زنی‌های مستمر و با همکاری سایر ضابطان قضائی از جمله کلانتری‌های ۱۸ و ۲۸ در شمال و جنوب عرصه، ظرفیت نیروی مقاومت بسیج و بر اساس احکام قضائی دریافت شده از مقام قضائی، نسبت به توقیف خودروهای حامل چوب غیرمجاز و دستگیری افراد متخلف و پیگیری و سیر مراحل قضائی با طرح شکایت از آن‌ها از طریق مراجع قضائی اقدام کرده‌ایم و با این تخلف برخورد می‌کنیم.

مدیر ناژوان شهرداری اصفهان گفت: از شهروندان، ساکنان محلی و مالکان خصوصی درخواست می‌کنیم با اطلاع‌رسانی به‌موقع این تخلفات و افراد خاطی به مدیریت ناژوان شهرداری اصفهان از طریق سامانه ارتباط مردمی ۱۳۷ و نیز کلانتری‌های مرتبط فرماندهی انتظامی، مدیریت شهری به‌ویژه مدیریت ناژوان را در حفظ و حراست از فضای سبز و درختان عرصه که به‌عنوان سرمایه‌های عمومی و امانتی در دستان ما است، یاری کنند.

asriran.com
  • 15
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر