پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳
۱۷:۰۶ - ۲۲ اسفند ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۱۲۰۲۵۹
جامعه

نگاهی انتقادی به طرح کاشت یک میلیارد درخت

کاشت یک میلیارد درخت طرح نیست یک رویاست/ آیا مطالعه‌ کاملی برای تحقق آن شده‌است؟

شعار کاشت درخت سر دادن و بعد رها کردن آن تنها باعث هدر دادن بیت‌المال می‌شود.

یک استاد جنگلداری با انتقاد از طرح کاشت یک میلیارد درخت تاکید کرد که این طرح نیست بلکه رویا و آرزوی کاشت یک میلیارد درخت است. 

دولت و سازمان جنگل‌ها وعده کرده‌اند که تا سال ۱۴۰۶ کاشت یک میلیارد درخت را تمام کنند. هر سال ۲۵۰ میلیون نهال. در حالیکه در ایران فقط ۱۱۶ نهالستان در ایران وجود دارد که بیشترشان هم غیرفعالند. به اعتراف خودشان مساحت همه اینها ۹ هزار و ۶۰۰ هکتار است. در این مساحت چطور می‌خواهند سالانه ۲۵۰ میلیون نهال را عمل بیاورند؟ معلوم نیست.

هادی کیادلیری استاد دانشگاه علوم  و تحقیقات با بیان اینکه باید حفاظت جنگل‌های ایران در اولویت باشد، می‌گوید: کاشت درخت مشکلی ندارد اما شرایطش مهم است. ادعا می‌کنند که کاشت این درختان با هدف جذب کربن است اما ابهام اصلی این است که عوامل تخریب جنگل‌ها باعث انتشار صدبرابری کربن می‌شود. مثلاً چهار تا پنج میلیون دام در جنگل‌های شمال داریم و کافی است تنها هر کدامشان در هر روز تنها یک نهال را بخورند می‌شود پنج میلیون در روز.

در گزارش ویدیویی پیش رو ضمن اشاره به جزییات طرح کاشت یک میلیارد درخت، سوالات و انتقاداتی پیرامون این پروژه جدید سازمان جنگل‌ها و وزارت جهاد کشاورزی مطرح شده است. 

asriran.com
  • 18
  • 3
۵۰%
بیشتر بخوانید:
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر