صوت و فیلم گزارش تصویری کاریکاتور
شنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۲
sarpoosh
نگارخانه > خبرنگار

خبرنگار

خبرنگار

خبرنگار

خبرنگار، کسی است که پس از گذراندن دوره آموزش تخصصی، با اتکا به ذوق و استعداد شخصی و استفاده از منابع خبری، وظیفه ی تهیه خبر، مصاحبه، گزارش و سایر متون خبری از رویدادها را به عهده دارد. دامنه فعالیت های خبرنگار به وسعت دنیای پیرامون اوست. خبرنگار در مورد هرآنچه که جنبه خبری داشته باشد، خبر و گزارش تهیه می کند؛ در مورد حوادث، موضوعات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و غیره.

 

در سال ۱۹۷۸ از سوى سازمان يونسکو (سازمان آموزشي، علمى و فرهنگى ملل متحد)، (UNESCO UNited Nations Educational, Scientific and Cultural Organization)، اعلاميه‌اى راجع به نقش رسانه‌هاى جمعى در تقويت صلح جهانى و تفاهم بين‌المللى به تصويب رسيد. در اين اعلاميه (Declaration)، لزوم تربيت اخلاقى و اجتماعى روزنامه‌نگاران ارائه شد. در اين مجموعه، آزادى مبادله اخبار و اطلاعات (Information)، يک حق اساسى تلقى شده و دستورالعمل‌هاى اخلاقى براى کليه کسانى که در جمع‌آورى و کسب و نشر و تفسير اخبار و اطلاعات شرکت دارند، وضع شده است.

 

در اين اعلاميه، ضمن تأکيد بر منشور جهانى ۱۹۴۸ سازمان ملل متحد، تصريح شده است که براساس اين قوانين، خبرنگاران مطبوعات بايد منتهاى درجه، کوشش کنند تا اخبار و اطلاعاتى که در اختيار عموم مى‌گذارند صحيح، دقيق و معتبر باشد. خبرنگاران و سردبيران بايد در صحت اخبارى که به‌دست مى‌آورند تحقيق و تعمق کنند. خبرنگاران نبايد حقيقتى را تعمداً تحريف يا مخدوش کنند و همچنين هيچ نوع مطلبى را نبايد از نظر مردم مکتوم نگه دارند.

 

ویژگی های خبرنگار حرفه ای برای اطلاع رسانی به شکل مطلوب و بهینه عبارتند از:

 

۱-   داشتن شم خبری:

کسی که در حرفه خبرنگاری فعالیت دارد باید "شم خبری" داشته باشد و درک کند که چه موضوع یا رویدادی خبر و دارای ارزش خبری است. به نکاتی توجه کند و رویدادهای ظریف و کوچکی را در بخش های مختلف جامعه ببیند که شاید دیگران آن را نمی بینند و یا به آن بی توجه هستند. نگاه حرفه ای خبرنگاران به رویدادهای روزمره و عادی، می تواند سوژه های بکر و تازه برای رسانه ها و اخبار جذاب برای  مخاطبان فراهم کند.

 

گرچه عده ای بر این باورند که شم خبری ذاتی است ولی یک خبرنگار می تواند با دقت، تمرین و تکرار، مهارت خود را تقویت کند و به اصطلاح خبر را استشمام کند.

 

۲- آشنایی با نگارش و تنظیم خبر:

خبرنویسی مهارت‌ خاصی نیاز دارد که منحصر به جمع‌آورى مطلب نمى‌شود بلکه هنر نگارش و تنظیم مطلب، خبر را جذاب و خواندنی می کند. خبرنگار باید برای نگارش و بیان معناى واقعى خبر به بهترین شکل خود، توانایى کاربرد صحیح کلمات و عبارات و رعایت ترتیب و تقدم آنها را داشته باشد. آشنایی لازم با نگارش خبر، خبرنگار را در نوشتن مطالب مناسب که نیازهای مخاطب را برطرف کند، یاری می‌دهد. نگارش درست و بدون غلط، رعایت زبان معیار و ایجاز در جمله بندی ها، مهارتی مهم برای خبرنگار موفق است. همچنین خبرنگار باید برای نگارش خبر بار معنایی و روانی کلمات و واژه ها را بداند و با مطالعه بیشتر دامنه واژه هایش را گسترده کند.

 

۳-   داشتن اطلاعات عمومی: 

خبرنگار حرفه ای علاوه برتوانایی تهیه و نگارش خبر، باید سطح اطلاعات عمومی خود را افزایش دهد به اندازه ای که بتواند در فرآیند تهیه خبر از سوژه های مختلف، مطالب را درک و به خوبی به مخاطب ارائه کند. مطالعه مستمر در زمینه های مختلف و پشتوانه علمی، قدرت مانور خبرنگار را در نگارش و تنظیم خبر بیشتر می کند.

 

خبرنگار حرفه ای با گروه های مختلف اجتماعی بطور مستقیم و غیرمستقیم ارتباط دارد. برای مثال یک خبرنگار برای پوشش خبری همایش های علمی و یا مصاحبه با شخصیت های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و... باید درباره موضوعات مورد بحث اطلاع کافی داشته باشد تا بتواند خبر خوب و جذابی تهیه و بخش های مهم آن را برجسته کند.

 

امروزه رسانه ها برای ارتقای سطح حرفه ای خود، خبرنگاران را برای حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و... تربیت می کنند تا آنها بتوانند خبرهای حوزه خود را بطور تخصصی پوشش دهند.

 

۴-   ساده نویسی:

 یکی دیگر ویژگی های مهم خبرنگار موفق، نگارش ساده خبر یا ساده نویسی است.اگر خبرنگاری برای رسانه های تخصصی مانند نشریات حقوقی، پزشکی، مهندسی که مخاطب خاص دارد، مطالب خبری تهیه می کند، می تواند واژه ها و عبارات تخصصی همان رشته را به کار برد. اما برای تهیه اخبار در رسانه های همگانی که مخاطب آن اقشار مختلف جامعه هستند خبرنگار باید خبر را ساده بنویسد تا برای عامه مردم اعم از باسواد و کم سواد قابل درک باشد.

 

 ۵-   حرکت در مسیر خبر: 

خبرنگار باید مسیر و راه های خبرگیری و زمان مناسب آن را تشخیص دهد و بتواند به خوبی در جریان رویدادها قرار گیرد. خبرنگاری موفق است که بداند خبر درست را از کجا به دست آورد، راه های سریع رسیدن به خبر چیست و همواره خود را برای تهیه خبر آماده کند. برخی وقایع و رویدادهای خبری از پیش تعیین شده هستند و خبرنگار زمان وقوع آن را می داند اما رویدادهایی است که احتمال وقوع آن ها می رود و خبرنگار با بهره گیری از تجربه و قریحه ی خود باید در مسیر رویداد قرار گیرد و خبر خود را به دست بیاورد.

 

۶-   ارتباط با مردم:

اساس کار خبرنگاری مردم هستند؛ بنابراین خبرنگاران باید پیوسته با مردم در ارتباط  باشند تا با آگاهی از نیازها، احساسات، دیدگاه ها و خواسته های عموم افراد جامعه، آنها را  بطور مطلوب در رسانه ها بازتاب دهند.همچنین مردم می توانند به منبعی برای خبرنگار و سوژه یابی خبر تبدیل شوند. به همین علت لازم است خبرنگار همواره ارتباط خود را با همه اقشار مردم حفظ کند.

 

۷-   مهارت ارتباطی:

خبرنگارانی که راحت تر بتوانند با همه گروه های اجتماعی ارتباط برقرار کنند، معمولا شانس بیشتری برای کشف حقایق دارند. خبرنگار باید بتواند خود را با صحنه هایی همچون تصادف، زلزله، سیل، آتش سوزی، جشن‌های ملی و مذهبی، مراسم ویژه، جنگ،راهپیمایی‌ها و... وفق دهد و مرتبط کند. همچنین بتواند با افراد مختلف اعم از کودک، نوجوان، جوان، پیر، کارگر و کارمند، هنرمند، قهرمان، دانشمند و یا اشخاصی با ویژگی های مثبت و منفی ارتباط برقرار کند. او باید بتواند با کودک خردسالی که تازه به مدرسه وارد شده است، گفت وگو کند و هم با پیرزن ۹۰ ساله‌ای که در خانه سالمندان دوران سخت زندگی خود را سپری می‌کند، همکلام شود. بنابراین مهارت‌هاى ارتباطى شرط لازم و اساسى براى تهیه خبر است و بدون آن خبرنگار با مشکل مواجه مى‌شود.

 

۸-   سرعت عمل:

زمان در خبرنگاری و تهیه خبر اهمیت بسیاری دارد و خبرنگار باید در اولین فرصت با دریافت اطلاعات لازم از منابع معتبر، خبر خود را تهیه، تنظیم و منتشر کند. سرعت عمل در تصمیم گیری و انتقال سریع خبر، از ویژگی های اساسی خبرنویسی است. اهمیت اطلاع رسانی، نیاز مخاطبان به دانستن سریع و بموقع اخبار و اطلاعات برای اتخاذ تصمیم درست و نیز توان رقابت با دیگر رسانه ها بر ضرورت سرعت عمل در خبررسانی افزوده است.

 

همچنین خبرنگار باید توانایی استفاده از تجهیزات پیشرفته روز را داشته باشد تا از رقیبان عقب نیفتاده و به سرعت عمل او در اطلاع رسانی کمک کند.

 

یک خبرنگار باید بداند که خبر کهنه برای مخاطبان جذابیتی ندارد امّا صحت خبر نباید فدای سرعت عمل شود.

 

شورای فرهنگ عمومی ایران در اولین سالگرد کشته شدن محمود صارمی هفده مرداد را روز خبرنگار نامید.

 

 

سایر مطالب درباره خبرنگار

 • حافظان سیدحسن خمینی,ضرب و شتم خبرنگار توسط حافظان سیدحسن خمینی

  ضرب و شتم خبرنگار ایلنا توسط محافظان سیدحسن خمینی

  محافظان همراه حجت‌الاسلام سید حسن خمینی با ضرب و شتم خبرنگار ایلنا مانع از انجام وظیفه خبری وی برای پوشش خبری مراسم سالگرد حجت الاسلام دعایی شدند. به گزارش ایلنا، در جریان برگزاری مراسم نخستین سالگرد درگذشت مرحوم دعایی مدیر موسسه و روزنامه اطلاعات که روز گذشته در ساختمان...

 • حمید رسایی,مرضیه محمودی

  محکومیت خبرنگاری که رسایی از او شکایت کرد؛ ۶ میلیون جریمه نقدی!

  خبرنگاری که حمید رسایی از او شکیات کرده بود، نوشت: حکم دادگاه حمید رسایی آمد. به ۲۴ میلیون جریمه نقدی محکوم شدم. البته تخفیف خورد و به ۶ میلیون تومان رسید. به گزارش اعتمادآنلاین، "مرضیه محمودی" خبرنگار اقتصادی در توئیتر نوشته است که به‌دلیل انتقاد از اظهارات حمید رسایی،...

 • حامد طالبی,خبرنگار منتقد دولت

  «حامد طالبی» خبرنگار منتقد دولت از کار اخراج شد

  خبرنگار منتقد رئیس شورای اطلاع رسانی دولت از کار اخراج شد. به گزارش ایسکانیوز، ​"حامد طالبی" خبرنگار روزنامه ایران که در توئیت‌هایی از رئیس شورای اطلاع‌رسانی دولت انتقاد کرده بود و به تماس‌های مکرر برای حذف توییت‌هایش اشاره داشت، دقایقی پیش اعلام کرد از روزنامه ایران...

 • جایزه آزادی مطبوعات سازمان ملل,زنان شجاع ایرانی

  جایزه آزادی مطبوعات سازمان ملل به نیلوفر حامدی، نرگس محمدی و الهه محمدی تعلق گرفت

  سازمان ملل متحد شامگاه سه شنبه به وقت آمریکا اعلام کرد که جایزه برتر خود برای آزادی مطبوعات را به سه روزنامه‌نگار زن زندانی در ایران اختصاص داده است. این جایزه «به دلیل تعهد به حقیقت و پاسخگویی» به این سه تعلق گرفته است. به گزارش سایت دیده‌بان ایران؛ همزمان با روز...

 • الهه محمدی و نیلوفر حامدی,زنان شجاع ایرانی

  نیلوفر حامدی و الهه محمدی به «اوین» منتقل شدند

  همسر نیلوفر حامدی، روزنامه‌نگار زندانی از انتقال ۵ زندانی سیاسی زندان قرچک به بند زنان زندان اوین خبر داد. محمد حسین آجرلو در توییتر نوشت: «هر پنج زندانی سیاسی زندان قرچک از جمله همسرم نیلوفر حامدی، الهه محمدی و سها مرتضایی ظهر امروز به بند زنان زندان اوین منتقل شدند. ۲۲۲...

 • الهه محمدی و نیلوفر حامدی,زنان شجاع ایرانی

  آیادولت آمریکا دولت متخاصم است؟

  دولت جمهوری اسلامی ایران سفارتخانه‌های رسمی با دولت آمریکا ندارد و پس از اشغال سفارت آمریکا در تهران، سفارت‌های دو کشور تعطیل شدند. اما پرسش این است که آیا پس از بسته‌شدن سفارتخانه‌های دو کشور در کشور مقابل، هیچ‌گونه روابط سیاسی، دیپلماتیک و کنسولی بین دو دولت و شهروندان...

 • accident

  ربوده شدن خبرنگار جوان به دست مرد همسایه | او مرا به تجـاوز تهدید کرد و من التماس می‌کردم اما...

  زن جوانی که خبرنگار است و به‌تنهایی زندگی می‌کند، از مرد همسایه به دلیل آدم‌ربایی و تجاوز به عنف شکایت کرد. به گزارش همشهری آنلاین، رسیدگی به شکایت خانم خبرنگار جوان با موضوع آدم‌ربایی و تهدید به تجاوز به عنف از روز گذشته در دستور کار عظیم سهرابی بازپرس شعبه نهم دادسرای جنایی...

 • علیرضا دبیر,واکنش مدیرکل مطبوعات داخلی ارشاد به اخراج خبرنگار توسط علیرضا دبیر

  واکنش مدیرکل مطبوعات داخلی ارشاد به اخراج خبرنگار توسط علیرضا دبیر

  مدیرکل مطبوعات داخلی ارشاد به اخراج خبرنگار توسط علیرضا دبیر واکنش نشان داد. به گزارش خبرآنلاین، ایمان شمسایی مدیر کل مطبوعات داخلی وزارت ارشاد در اینستاگرام نوشت: سیلی عضو شورای شهر و دستان رییس فدراسیون به نشانه ی اخراج خبرنگار اگر چه خطا و نشان از تفرعن حاکم بر بخشی از...

 • فیلم/ اتفاق عجیب و باورنکردنی؛ اخراج یک خبرنگار توسط دبیر در حاشیه انتخابات کشتی مازندران!

  درگیری لفظی علیرضا دبیر رئیس فدراسیون کشتی با یک خبرنگار باعث اخراج او از مجمع انتخابات ریاست هیئت کشتی مازندران شد. فیلم اخراج یک خبرنگار توسط دبیر در حاشیه انتخابات کشتی مازندران,ویدیو اخراج یک خبرنگار توسط دبیر,فیلم درگیری لفظی علیرضا دبیر رئیس فدراسیون کشتی با یک...

 • کامران نجف زاده,خداحافظی کامران نجف زاده از دنیای خبرنگاری

  خداحافظی کامران نجف زاده از دنیای خبرنگاری

  کامران نجف زاده با انتشار ویدیویی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام خبر از خداحافظی از دنیای خبرنگاری داد. ...

 • حاشیه نشست خبری سرمربی تیم‌ملی/ کنایه قلعه‌نویی به خبرنگاران مخالف

  سرمربی تیم ملی فوتبال در پایان نشست خبری به خبرنگاران مخالف خود کنایه زد. امیر قلعه‌نویی در پایان نشست خبری خود به کنایه به خبرنگاران مخالف خود گفت برخی با اشاره با هم در نشست خبری صحبت می‌کنند! فیلم کنایه قلعه‌نویی به خبرنگاران مخالف,ویدیو صحبت های امیر قلعه نویی...

 • داعش,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,جامعه

  فرار دو ایرانی از موصل و از چنگال داعشی ها

  پیش از اینکه به موصل اعزام شویم، توصیه می‌کنند به هیچ کسی جز آنهایی که لباس نظامی دارند اعتماد نکنیم، سعی کنیم تا جایی که می‌شود حتی باهم حرف نزنیم، بخصوص به زبان فارسی، نقشه منطقه را در موبایل‌مان داشته ‌باشیم و در نهایت اینکه حواس‌مان به همه چیز باشد چه بسا با کسی که حرف...

 • فیلم/ حمله نایب رئیس شورای شهر تبریز به یک خبرنگار

  یکی از خبرنگاران تبریزی که سال‌هاست جلسات شورای شهر تبریز را پوشش می‌دهد از باغبان، نایب رئیس شورای تبریز سوالی می‌پرسد که به باغبان برمی‌خورد و به خبرنگار حمله‌ور می‌شود! فیلم حمله نایب رئیس شورای شهر تبریز به یک خبرنگار,ویدیو حمله به خبرنگار تبریزی توسط نایب رئیس...

 • درخواست آزادی نیلوفر حامدی و الهه محمدی

  در این روزها اتتظار برای آزادی روزنامه‌نگاران بازداشتی هر روز بیشتر و بیشتر می‌شود. نیلوفر حامدی، خبرنگار «شرق» و الهه محمدی، خبرنگار هم‌میهن، بیش از پنج ماه در زندان هستند. شرق: در این روزها اتتظار برای آزادی روزنامه‌نگاران بازداشتی هر روز بیشتر و بیشتر می‌شود. نیلوفر...

 • قرار جلب دادرسی برای دو مدیر محیط زیستی, پرونده واژگونی اتوبوس خبرنگاران

  صدور قرار جلب دادرسی برای دو مدیر محیط زیستی در پرونده واژگونی اتوبوس خبرنگاران

  پرتو برهانپور در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: قرار منع تعقیب مسئولان اداره محیط زیست آذربایجان غربی و ارومیه در خصوص ‎اتوبوس خبرنگاران نقض و قرار جلب به دادرسی در خصوص دو مسئول مربوطه به اتهام تسبیب در قتل غیرعمدی و ایراد صدمه بدنی غیرعمدی صادر شد. یکی از وکلای اولیای دم...

 • فیلم/ تهدید علنی خبرنگار توسط رئیس سازمان مالیاتی در نشست خبری!

  رئیس سازمان امور مالیاتی کشور در واکنش به اظهارات خبرنگاری که در مورد مالیات قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) سوال کرده بود تهدید به اعلام جرم کرد. فیلم تهدید علنی خبرنگار توسط رئیس سازمان مالیاتی در نشست خبری,ویدیو واکنش رئیس سازمان امور مالیاتی کشور به سوال یک خبرنگار,فیلم...

 • بازداشت الناز محمدی,علت بازداشت الناز محمدی

  الناز محمدی، خبرنگار روزنامه هم‌میهن بازداشت شد

  اعتماد آنلاین نوشت: الهه محمدی خواهر دو قلوی الناز، از اواخر شهریور ماه در زندان است. الهه محمدی نیز خبرنگار اجتماعی روزنامه هم‌میهن است. الناز محمدی دبیر سرویس اجتماعی روزنامه هم‌میهن صبح امروز بازداشت شد. سعید پارسایی همسر الهه محمد خواهر الناز، در توییتی...

 • صداوسیما,ممنوعیت گریم برای گویندگان زن صداوسیما

  ممنوعیت گریم برای گویندگان زن صداوسیما

  برترین‌ها نوشت: سیما پروانه گهر، خبرنگار از ممنوعیت گریم برای گویندگان زن خبر در صداوسیما خبر داد. سیما پروانه گهر در تویئتر خود نوشت: از دو ماه قبل، گریمورهای بخش‌های خبری را مرخص و اعلام کردند گویندگان زن‬⁩ خبر باید بدون هیچ گونه آرایشی جلو دوربین بروند. وی...

 • فیلم/ جشن خبرنگار سعودی به مناسبت عید یهودی حنوکا

  «آویخای ادرعی» سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی یک فایل ویدئویی از «محمد سعود»، خبرنگار سعودی در حال برگزاری مراسم جشن عید یهودی حنوکا در ریاض منتشر کرد.  فیلم جشن خبرنگار سعودی به مناسبت عید یهودی حنوکا,ویدیوعید یهودی حنوکا,فیلم آویخای ادرعی از محمد سعود این ویدئو...

 • استخدام ربات در سایت خبری,سردبیر شدن یک ربات مبتنی بر هوش مصنوعی در سایت خبری

  سردبیر شدن یک ربات مبتنی بر هوش مصنوعی در سایت خبری

  سایت خبری «اینوویشن اوریجینز» به تازگی از استخدام یک سردبیر خبر مبتنی بر هوش مصنوعی موسوم به «لایو» (Laio) خبر داده است. به گزارش صداوسیما، «لایو»، سردبیر خبری مبتنی بر هوش مصنوعی، آخرین عضو تیم خبری سایت« اینوویشن اوریجینز» است. «لایو» همچنین نویسنده این مقاله است که در...

 • انتشار خبر مدرسه فوتبال مشهد,بازداشت خبرنگار خبر مدرسه فوتبال مشهد

  دادستان مشهد: ۳ خبرنگار که خبر مدرسه فوتبال مشهد را منتشر کرده بودند، احضار و تفهیم اتهام شدند

  دادستان عمومی و انقلاب اسلامی مرکز خراسان رضوی گفت: یکی از مسئولان اداره ورزش مشهد در پرونده مدرسه فوتبال تفهیم اتهام و با قرار قانونی راهی زندان شد، سه خبرنگار نیز تفهیم اتهام شدند. به گزارش روابط عمومی دادگستری خراسان رضوی، محمد حسین درودی، اظهار داشت: دستگاه قضایی...

 • اخبار هنرمندان,خبرهای هنرمندان,اخبار بازیگران,محمد دلاوری

  ۹۷۶ روز در فرنگ؛ کتاب خاطرات محمد دلاوری +عکس

  محمد دلاوری خاطرات و روزنوشت‌های سه سال اقامت و فعالیت خبری‌اش در اروپا را در کتابی منتشر کرد. به گزارش مهر، کتاب «۹۷۶ روز در پس کوچه‌های اروپا» شامل خاطرات محمد دلاوری خبرنگار سابق واحد مرکزی خبر سازمان صدا و سیما منتشر شد. دلاوری درباره این کتاب عنوان کرد:...

 • نازیلا معروفیان,حکم حبس نازیلا معروفیان

  «نازیلا معروفیان» خبرنگار به دو سال حبس محکوم شد

  خبرفوری نوشت: نازیلا معروفیان، خبرنگار زن جوانی که در پی جان باختن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد با پدر او مصاحبه کرده بود، از سوی دادگاه انقلاب به «دو سال حبس، ۱۵ میلیون تومان جریمه و پنج سال ممنوع‌الخروجی از کشور» محکوم شده است. معروفیان در صفحه توییترش نوشته است...

 • فیلم/ رفتار عجیب نماینده مجلس در برخورد با خبرنگاران

  در حالیکه نماینده خمینی‌شهر پس از نشست وزیر میراث فرهنگی با کمیسیون فرهنگی مجلس، با عزت‌الله ضرغامی بحث می‌کرد، مهدی باقری نماینده زنجان تلاش کرد مانع فعالیت خبرنگاران شود. او خبرنگاران را متهم به حاشیه‌سازی و تشنج‌آفرینی کرد. فیلم رفتار عجیب نماینده مجلس در...

 • ماجرای شکایت متهم به تعرض جنسی مشهد,تعرض به فوتبالیستها در مشهد

  نگاه حقوقی به ماجرای شکایت متهم به تعرض جنسی مشهد از ۲ خبرنگار

  متهم تعرض جنسی به ۱۵ کودک در مدرسه فوتبال مشهد، از دو خبرنگار برای رسانه‌ای‌کردن ماجرا شکایت کرد. حالا با وجود در دستور کار قرارگرفتن شکایت خانواده‌ها از این فرد، پرونده شکایت از خبرنگاران افشاکننده نیز در جریان قرار گرفته است؛ همچون اتفاقی که در کمتر از چند ماه پیش برای...

 • ملیکا هاشمی,بازداشت ملیکا هاشمی

  «ملیکا هاشمی» خبرنگار بازداشت شد

  شرق نوشت: ملیکاهاشمی، خبرنگار خبرگزاری شهر بازداشت شده است. خانم هاشمی امروز برای «ارائه توضیحات به دادسرای اوین» رفته بود که همانجا بازداشت شد. ...

 • میلاد علوی,آزادی میلاد علوی

  «میلاد علوی» خبرنگار ورزشی به قید وثیقه آزاد شد

  شرق نوشت: میلاد علوی خبرنگار شبکه شرق که ۱۱ دی‌ماه با حضور در دادسرای اوین بازداشت شده بود به قید وثیقه از زندان اوین آزاد شد. ...

 • بازداشت روزنامه نگاران,آمار انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران

  بازداشت ۷۳ روزنامه‌نگار و عکاس خبری در ۱۱۰ روز

   براساس اطلاعات به دست آمده فراز و مقایسه با آمار انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران در یمصد و ده روزی که از شروع ناآرامی‌ها تاکنون می‌گذرد، ۷۳ روزنامه‌نگار و عکاس خبری بازداشت شده‌اند. برخی از این بازداشتی‌ها اکنون آزاد شده است و تعدای همچنان در بازداشت به سر می‌...

 • محمدمهدی اسماعیلی,وزیر ارشاد

  وزیر ارشاد: آیین نامه «خانه ملی گفت‌وگو» تنظیم شد/ پیگیر وضعیت خبرنگاران بازداشتی هستیم

  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به ضرورت شکل گیری گفت وگوی ملی اشاره کرد و گفت: باید روش هایی با رویه های روشن و سازماندهی شده و منتج به نتیجه ایجاد شود تا احساس شود گروه های مختلف و نخبگان می توانند حرف بزنند و حرف هایشان در جامعه پژواک پیدا می کند. محمدمهدی اسماعیلی در گفت...

 • کشورهای خطرناک برای خبرنگاران,کشته شدن 1668 خبرنگار طی 20 سال

  کشته شدن ۱۶۶۸ خبرنگار طی ۲۰ سال؛ عراق و سوریه در صدر خطرناک‌ترین کشورها برای خبرنگاران

  سازمان گزارشگران بدون مرز در گزارشی که امروز جمعه منتشر کرده از کشته شدن ۱۶۶۸ خبرنگار در جهان در سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۲۲ میلادی خبر داده و عراق و سوریه را در زمره خطرناک‌ترین کشورها برای خبرنگاران عنوان کرده است. به گزارش شفقنا به نقل از الفرات، طی بیست، ۵۷۸ خبرنگار در عراق...