صوت و فیلم گزارش تصویری کاریکاتور
سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰
sarpoosh
نبض اقتصاد > بانک گردشگری

بانک گردشگری

بانک گردشگری

بانک گردشگری اولین بانک تخصصی و خصوصی در زمینه گردشگری در ایران است که با سرمایه اولیه ۲۰۰ میلیارد تومان مجوز فعالیت خود را از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران کسب کرد[ و طی چند مرحله سرمایه بانک به ۶۰۰ میلیارد تومان افزایش یافت. وسرمایه خود را تا حد قانونی افزایش داد.


بانک گردشگری به استناد ماده ٩٨ قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و ماده واحده قانون اجازه تاسیس بانک های غیردولتی و سایر مقررات مربوط، مجوز تاسیس بانک را اخذ و در تاریخ ۱۳۸۹/۱۰/۰۷ به ثبت رسیده است. 

این بانک در تاریخ ۱۳۸۹/۱۰/۳۰ مجوز فعالیت خود را از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اخذ و در تاریخ ۱۳۸۹/۰۹/۰۲ اقدام به پذیره نویسی سهام کرده است.

 

سرمایه اولیه این بانک مبلغ ٢٠٠٠ میلیارد ریال است و در مجمع عمومی فوق العاده در تاریخ ۱۳۸۹/۱۲/۲۲، افزایش سرمایه بانک به ٤٠٠٠ میلیارد ریال تصویب و بر اساس پیشنهاد هیات مدیره بانک و با موافقت سهامداران بانک در مجمع عمومی فوق العاده در تاریخ۱۳۹۲/۰۵/۱۴افزایش سرمایه بانک به ٦٠٠٠ میلیارد ریال با تفویض اختیار به هیات مدیره تصویب شده است.


بانک گردشگری به‌شکل مجموعه‌ای از فعالیت‌های گسترده بانکی (بانکداری فراگیر) سازماندهی و فعالیت خود را تداوم خواهد بخشید. اگر چه فعالیت‌های تجاری بانک گردشگری شباهت‌ بسیاری با فعالیت سایر بانک‌ها دارد، اما توجه ویژه این بانک به صنعت گردشگری کشور، فعالیت آن را متمایز می‌کند.

 

بانک گردشگری، بانک همة مردم ایران خواهد بود و درتمامی حوزه‌های بانکداری فعالیت خواهد کرد، اما تخصص مؤسسان این بانک در حوزه پرظرفیت و سودآور گردشگری، مزیت و فرصت‌های عمده‌ای برای سرمایه‌گذاری و ابتکارات بخش خصوصی در این صنعت فراهم می‌آورد و بدین لحاظ بانک گردشگری با تجهیز منابع و توسعه اشتغال در خدمت اقتصاد ملی قرار می‌گیرد.


فعالیت بانک گردشگری
بانک گردشگری نهادی مالی است که هدف آن ضمن رعایت کامل قوانین و مقررات پولی و مالی کشور، به حداکثر رساندن منافع پایدار و بلندمدت برای سهام‌داران خود از طریق ارایه خدمات نوین اعتباری و مالی در سراسر کشور و در آینده، در خارج از کشور است.


این بانک با تاکید بر صنعت گردشگری و در صرف منابع به‌ صورت تخصصی، با تکیه بر حوزه گسترده صنعت گردشگری عمل خواهد کرد و در پی آن است که سهم قابل‌ملاحظه‌ای از فعالیت‌های اعتباری و مالی در ایران را از طریق رقابت سالم با سایر بانک‌ها و مؤسسات اعتباری دولتی و خصوصی کشور، کاهش هزینه‌ها و ارایه محصولات و خدمات مالی و اعتباری جدید کسب کند.


هدف بانک گردشگری تبدیل‌شدن به موقعیت رهبری در بازار، از طریق عرضة محصولات نوین مالی و اعتباری‌ است که دارای کیفیت مطلوب و قیمت‌گذاری مناسب باشند.


خدمات بانکداری الکترونیکی بانک گردشگری
بانک گردشگری انواع خدمات الکترونیکی شامل موارد زیر را ارائه می‌کند:
- خدمات خودپرداز (ATM)
- خدمات پایانه فروش (POS)
- اینترنت بانک
- موبایل‌بانک
- تلفن‌بانک
- پیام کوتاه بانکی
- سامانه پایاپای الکترونیکی (پایا)
- انواع کارت‌های اعتباری، هدیه و سفر کارت
- فرا بانک x2


انواع کارت‌های بانکی در بانک گردشگری
گردش کارت:گردش کارت همان کارت پرداخت نقدی است که به حساب‌های جاری یا حساب سپرده کوتاه مدت متصل بوده و مشتریان می‌توانند با استفاده از آن از طریق کانال‌های ارتباطی مانند اینترنت، پایانه‌های فروشگاهی، دستگاه‌های خودپرداز و … به حساب‌های خود دسترسی داشته باشند.[۱۱]

بن کارت: کارت پرداخت نقدی الکترونیکی است. با استفاده از این کارت مدیران سازمان‌ها و شرکت‌ها می‌توانند کمک‌های غیرنقدی خود را برای کارکنان خود به ساده‌ترین وجه ممکن تأمین نمایند.

کارت سفر: کارت پرداخت نقدی الکترونیکی است که دارنده آن می‌تواند از تسهیلات سفر تا سقف ۵۰ میلیون ریال و با بازپرداخت یک ساله و با نازل‌ترین نرخ سود، بهره‌مند گردد.

کارت هدیه: کارت پرداخت نقدی الکترونیکی است که متناسب با خواسته مشتریان و در مبالغ مشخصی صادر می‌شود تا از آن برای خرید کالا و خدمات از طریق پایانه‌های فروشگاهی، فروشگاه‌های مجازی و … استفاده به عمل آورند.

کارت مجازی:مشتریان محترم می‌توانند به منظور تسهیل مدیریت اقساط و وجوه دریافتی، از این کارت بهره گیرند.

سایبر کارت: کارتی است که برای افزایش امنیت مالی مشتریان و کاهش امکان سوء استفاده‌های احتمالی در خریدهای اینترنتی توسط بانک گردشگری ارائه شده‌است.


کارت خانواده: کارت پرداخت الکترونیک که از یک حساب برای افراد مختلف خانواده و به نام آنها صادر می‌شود و امکاناتی از قبیل خرید، پرداخت الکترونیک و خدمات از طریق پایانه‌های فروشگاهی و… را دارد. به علاوه این مکان وجود دارد که برای اعضای مختلف خانواده محدودیت‌هایی در دریافت و برداشت وجه و درگاه‌های مورد استفاده قرار داد.

 

سایر مطالب درباره بانک گردشگری

 • مهدی جهانگیری,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,بانک و بیمه

  مهدی جهانگیری از هیات مدیره بانک گردشگری استعفا کرد

  مهدی جهانگیری از عضویت هیأت مدیره بانک گردشگری استعفا کرد و با استعفای وی موافقت شد. به گزارش فارس، جلسه هیأت مدیره بانک گردشگری (شرکت سهامی عام) امروز یکشنبه ۱۹ آبان ۹۸ در محل قانونی بانک تشکیل و تصمیمات زیر اتخاذ شد. با عنایت به استعفای جناب آقای مهدی جهانگیری...

 • بانک گردشگری,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,بانک و بیمه

  وام ازدواج در بانک گردشگری پرداخت می شود

  بانک گردشگری در راستای تسهیل امر ازدواج جوانان و همسویی با سیاست‌های کلان بانک مرکزی در بسیج منابع بانکی برای این امر مهم اجتماعی، وام ازدواج به زوج‌های جوان پرداخت می‌کند. به گزارش ایسنا، بنابر اعلام بانک گردشگری، فراهم کردن شرایط مساعد پرداخت وام ازدواج در قالب طرح...

 • بانک گردشگری,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,بانک و بیمه

  بازدید رئیس صندوق توسعه ملی و نمایندگان مجلس از پروژه هتل سیرجان

  رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی و رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در پانزدهمین روز از شهریور ماه ۹۷ از روند اجرایی پروژه مجموعه اقامتی-تجاری-تفریحی و گردشگری هتل سیرجان بازدید کردند. به گزارش روابط عمومی بانک گردشگری، در این بازدید «مرتضی شهیدزاده»، «محمدرضا پورابراهیمی» و هیئت...

 • اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,بانک و بیمه,بانک گردشگری

  پیش‌بینی درآمد هرسهم ۹۶ بانک گردشگری

  سود خالص اعلام شده ازسوی بانک نیز به واسطه تحقق و دستیابی بانک گردشگری به جذب سپرده‌ها و به تبع آن افزایش تسهیلات اعطایی و افزایش کارمزدهای دریافتی ناشی از توسعه فعالیت‌های عملیاتی است و رقم پیش‌بینی شده معدل ۲۹۵ میلیارد ریال در صورت سود و زیان آن ذکر شده است. به گزارش...

 • اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,بانک و بیمه,بانک

  بانک‌ها و موسسات اعتباری مجاز از نگاه بانک مرکزی

  فهرست بانکها و موسسات اعتباری و سایر نهادهایی که مجوز تاسیس و فعالیت آنها توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران صادر و تحت نظارت قرار گرفته‌اند، به شرح ذیل اعلام می‌گردد. به گزارش جام جم آنلاین، بر اساس اطلاعیه بانک مرکزی بانک‌ها و موسسات اعتباری یا سایر نهادهایی که نام...

 • مهدی جهانگيری,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,احزاب و شخصیتها

  متن و حاشيه بازداشت برادر معاون اول رييس جمهور

  اسحاق جهانگيري : قابل پيش‌بيني بود، اميدوارم سوءاستفاده سياسي نباشد و قانون براي همه يكسان اجرا شود گروه سياسي. دوران تازه‌اي آغاز شده يا همه‌چيز اتفاقي به هم پيوند مي‌خورد؟ احكام حبس و ممنوعيت از فعاليت حزبي براي هفت چهره شاخص اصلاح‌طلب، اعمال محدوديت‌هاي تازه براي رييس...