صوت و فیلم گزارش تصویری کاریکاتور
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳
sarpoosh

هند

هندوستان

هند

هند با ۲۸ ایالت، ۱۸ زبان رسمی و با آب و هوائی بسیار متنوع در قاره آسیا قرار دارد. هند عنوان بزرگترین دمکراسی و دومین کشور پرجمعیت جهان را هم یدک می‌کشد.

 

هند که در روز پانزدهم اوت سال ۱۹۴۷م با پایان یافتن سلطه انگلستان به استقلال دست یافت، جمعیتی بیش از یک میلیارد و صد میلیون نفر با اقوام و مذاهب گوناگون دارد.

 

مساحت این کشور ۱/۳ میلیون کیلومتر مربع (۲/۱ میلیون مایل مربع) است [بدون در نظر گرفتن منطقه کشمیر تحت کنترل هند (۵۶۹/۱۰۰ کیلومتر مربع معادل ۸۳۰/۳۸ مایل مربع)]

 

پایتخت هند، دهلی نو  است و پرجمعیت ترین شهر  آن بمبئی می‌باشد.

 

موقعیت جغرافیایی هند

هند، بخش بزرگ جنوب آسیا و شبه قاره هند را به خود اختصاص داده‌است. این کشور با پاکستان، بنگلادش، نپال، بوتان، چین و برمه هم‌مرز است.

 

جغرافیای هند بسیار متنوع است و شامل بیابان، کوهستان، دشت، تپه و فلات می‌شود. جغرافیای این به‌طور کلی به سه بخش تقسیم می‌شود: ۱) فلات بلندهیمالیا، ۲جلگه سند و گنگ و ۳) شبه جزیره جنوب هند که مناطق مختلف کوهستانی، دره رودخانه‌ای، کویر، دشت و جنگل را در بر می‌گیرد. پائین‌ترین سطح هند، در اقیانوس هند، با ارتفاع صفر و بلندترین نقطه این کشور، قله کانچنجونگا، با ارتفاع ۸۵۶۸ متر در هیمالیا قرار دارد که سومین قله مرتفع جهان است.

 

آب و هوای این کشور از گرمسیری در جنوب تا آب و هوای معتدل در شمال متغیر است. مساحت ناحیه قابل کشت هند ۱٫۲۶۹٫۲۱۹ کیلومتر مربع (۷۸/۵۶٪ کل مساحت کشور) است که به دلیل رشد جمعیت و افزایش شهرنشینی رو به کاهش است.

 

سطح نواحی پوشیده از آب در هند معادل ۳۱۴٫۴۰۰ کیلومتر مربع است و میانگین باران این کشور ۱٫۱۰۰ میلیمتر در سال است. بیش از ۹۲ درصد استفاده آب در هند برای مصارف آب رسانی است که در سال ۱۹۷۴ حدود ۳۸۰ کیلومتر مربع بود و بر اساس پیش‌بینی‌ها تا سال ۲۰۲۵ به سقف ۱٫۰۵۰ کیلومتر مربع می‌رسد که برابر با مصارف صنعتی و خانگی است. منابع آبی هند شامل رودخانه‌ها، کانال‌ها، آبگیرها، دریاچه‌ها و سواحل غربی و شرقی اقیانوس هند و سایرخلیج‌ها و خلیج کوچک برای بیش از ۶ میلیون نفر در بخش ماهی‌گیری اشتغال ایجاد کرده‌اند. هند ششمین کشور تولیدکننده ماهی در سطح جهان و دومین تولیدکننده ماهی بومی در سطح جهان است.

 

رودخانه‌های طویل هند، شامل: رود براهماپوترا و ایندوس ۲۹۰۰ کیلومتر، گنگ ۲۵۰۰ کیلومتر، گوداواری ۱۴۷۰ کیلومتر، یامونا ۱۳۷۰ کیلومتر، نارمادا ۱۳۰۰ کیلومتر و کریشنا ۱۲۹۰ کیلومتر هستند. هند از آب و هوایی بسیار متنوع بهره می‌برد، از شمال به رشته‌کوه‌های هیمالیا ختم می‌شود و رودخانه‌های متعددی که از این بلندی‌ها سرچشمه می‌گیرند هوایی بارانی و خاکی بارآور را به نواحی شمالی هند می‌بخشند. رودهای گنگ و براهماپوترا مهم‌ترین این رودخانه‌ها هستند که هر دو به خلیج بنگال سرازیر می‌شوند. هندوها همچنین رود گنگ را مقدس می‌دانند.

 

هند از زیست جانوری بسیار متنوعی بهره می‌برد، منطقه حفاظت شده‌ای به وسعت ۱۴۱۲ کیلومتر مربع در استان گجرات تنها پناهگاه باقی‌مانده حدود ۳۰۰شیر آسیایی است. هند زیستگاه بسیاری از پستانداران بزرگ مانند فیل آسیایی، کرگدن هندی تک شاخ و ببر می‌باشد. بیش از ۲۰۰۰ گونه پرنده و سه نوعتمساح در این کشور زندگی می‌کنند.

 

منابع طبیعی هند شامل زغال‌سنگ (از لحاظ میزان ذخایر در رده چهارم جهان قرار دارد) ، آهن، منگنز، میکا، بوکسیت، تیتانیوم، کرومیت، گاز طبیعی، الماس،نفت خام، سنگ آهک، توریوم بیشترین در جهان در سواحل ایالت کرالا می‌باشد. ذخایر نفت هند که در ساحل بمبئی در مهاراشترا، گجرات و در شرق آساموجود دارند. بیش از ۲۵٪ از نیازهای داخل را برطرف می‌کنند.

 

آب و هوا هند

آب و هوای هند دارای تنوع بسیار قابل توجهی است و از کوهستان‌های همیشه پوشیده از برف هیمالیا تا منطقه گرمسیری در میانه و جنوب و کویر خشک غرب این کشور را دربر می‌گیرد.

 

چهار فصل هند شاملسرد و خشک از ماه دسامبر تا فوریه، گرم و خشک از ماه مارس تا مه، فصل بارش از ماه ژوئن تا سپتامبر و معتدل در ماه‌های اکتبر و نوامبر است. به‌طور میانگین ۱۰۰۰ تا۱۵۰۰ میلیمتر باران در سال، تقریباً سراسر هند را دربر می‌گیرد که این مقدار به ۲۵۰۰ میلیمتر در سواحل و ناحیه شمال شرقی هند می‌رسد. میانگین بارندگی سالانه در بنگال غربی به بیش از ۱۱هزار میلیمتر در سال می‌رسد.

 

هند دومین کشور پرجمعیت دنیا است و نزدیک به یک ششم جمعیت جهان را در خود جای داده‌است. تنوع نژادی، فرهنگی، زبانی و مذهبی به این کشور چشم‌اندازی شگرف از همزیستی مسالمت آمیز میان اعتقادات گوناگون بخشیده‌است.

 

نژاد مردم هند، شامل: ۲۵ ٪ هندوآریایی، ۷۵ ٪ دراویدی و ۳ ٪ نژاد زرد است که این نژادها بر اساس شرایط مکانی، فرهنگی و دینی نیز دارای تقسیمات خاص خود هستند.

 

۶۱٪ مردم هند باسواد هستند که این آمار در مردان ۷۳٫۴٪ و در زنان ۴۷٫۸٪ می‌باشد.

 

تاریخ هند

پیشینه حضور انسان در شبه قاره هند به دویست تا چهارصد هزار سال می‌رسد. اما اولین تمدن به معنای واقعی در این سرزمین، تمدن دره سند با قدمت نزدیک به سه هزار سال قبل از میلاد است که با تمدن شهر سوخته در ایران همزمان بوده و با آن مراودات نزدیک داشته‌است و تقریباً پس از ورود آریایی‌هابین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۱۸۰۰ پیش از میلاد هر دو از بین رفته‌اند.

 

ورود آریایی‌ها به هند در فرهنگ، دین و ادبیات و نظام اجتماعی این سرزمین بسیار تأثیرگذار بوده‌است. از جمله می‌توان به شکل‌گیری زبان سانسکریت، تدوین متون مقدس هندو و پیدایش سیستم طبقاتی جامعه هند اشاره نمود.

 

اولین امپراتوری در هند با حکومت شاهنشاهی موریا بین سالهای ۳۲۶ تا ۲۰۰ پیش از میلاد شکل گرفت. قدرتمندترین حاکم تاریخ هند تا قبل از گورکانیان، آشوکای بزرگ نام دارد که سومین شاه این سلسله‌است. وی در تمام جنبه‌های هنری و اجتماعی و سیستم اداری از هخامنشیان ایران الهام می‌گرفت. آثار بسیار مهم حجاری این دوره مانند پیکره چهار شیر (نماد ملی هند) بسیار تحت تأثیر حجاری تخت جمشید است.

 

از سال ۳۲۷ تا ۳۲۶ پیش از میلاد اسکندر به هندوستان حمله می‌کند.

 

دومین سلسله قدرتمند به نام امپراتوری گوپتا از سال ۳۲۰ تا ۵۵۰ میلادی در شمال هند حاکمیت داشته و پس از گوپتاها تا قرن سیزده میلادی حکومت‌های زیادی در شمال هند با درگیری، شکست و پیروزی یکی پس از دیگری بر روی کار آمدند. باتوجه به عدم قدرتمندی این حکومت‌ها، جنوب هند امنیت و آرامش بیشتری نسبت به شمال داشت و سرگرم تعامل و تجارت با اعراب مسلمان و منطقه جنوب آسیا بود و نقش مهمی در روابط خاورمیانه با خاور دور ایفا می‌کرد.

 

در سال ۱۵۱۰ میلادی پرتغالی‌ها به عنوان اولین مهاجمان اروپایی در گوا مستقر شدند. هنگامی که طوایف «مراتی» و سیک علیه حکومت پادشاهان گورکانی قیام کردند، بریتانیایی‌ها و فرانسوی‌ها در قرن ۱۸ مناطقی برای خود از هند جدا کردند و بنیاد حکومت بریتانیای کبیر در هند استوار گردید.

 

دولت بریتانیا بر اثر شورش‌های سال ۱۸۵۷ میلادی در هند، کمپانی هند شرقی بریتانیا را که گرداننده هند بود منحل کرد و به این سرزمین خودمختاری داد. اما بین سالهای ۱۹۰۶ تا ۱۹۱۵، دولت بریتانیا ناچار شد که اداره بعضی از امور کشور را به مردم هند واگذار نماید. در این هنگام رهبر بزرگ جنبش استقلال‌طلبی هند، ماهاتما گاندی قیام کرد و علیه استبداد بریتانیا به مبارزه پرداخت.

 

سپس اختلاف شدیدی در بین سران هند و سران مسلمانان هند که رهبر آنها محمدعلی جناح بود بوجود آمد. قصد مسلمانان این بود که کشوری مرکب از مناطق مسلمان هند تشکیل دهند. در آن هنگام بریتانیا قوانینی وضع نمود که به‌موجب آن به هند و سیلان و پاکستان استقلال داده شد. در ماه اوت ۱۹۴۷ آخرین سرباز بریتانیایی خاک هند را ترک گفت و در تاریخ ژانویه ۱۹۵۰ هند حکومت جمهوری مستقل خود را اعلام نمود و به عضویت اتحادیه کشورهای مشترک‌المنافع بریتانیا درآمد. اختلافات مرزی دولت هند با پاکستان در منطقه کشمیر هنوز برطرف نشده‌است.

 

 

سایر مطالب درباره هند

 • سیل در هند,سیل و رانش زمین در سوئیس

  سیل در پایتخت هند ۱۱ کشته برجای گذاشت/ چندین کشته و مفقودی در سیل و رانش زمین در سوئیس

  سیل در پایتخت هند ۱۱ کشته برجای گذاشت. به گزارش فارس، طی ۲۴ ساعت گذشته قریب به ۶۰ پرواز از فرودگاه اصلی دهلی‌نو لغو شدند. پرواز‌ها امروز تقریباً به حالت عادی بازگشته است و با توجه به آسیب‌دیدگی یکی از ترمینال‌ها، بیشتر پروازها به ترمینال‌های دیگر انتقال پیدا کردند...

 • اعلام پیروزی نخست‌وزیر هند در انتخابات,نارندرا مودی

  اعلام پیروزی نخست‌وزیر هند در انتخابات

  بر اساس یک نظرسنجی اولیه توسط شبکه خبری ان دی تی وی، ائتلاف حزب حاکم بهاراتیا جاناتا پارتی (BJP) به رهبری نارندرا مودی نخست وزیر هند، در انتخابات محلی که روز شنبه به پایان رسید، اکثریت را به دست آورده است. به گزارش ایرنا از "ان دی تی وی", این نظرسنجی اولیه پیش بینی کرد که...

 • هند,گرما در هند

  گرما در هند قربانی گرفت

  با ادامه افزایش دما در شمال و مرکز هند، چندین نفر به دلیل بیماری های ناشی از گرما در ۲۴ ساعت گذشته جان خود را از دست داده اند. به گزارش ایسنا، مقامات ایالتی در کشور هند اعلام کردند که در روز گذشته دستکم ۱۰ مورد مرگ ناشی از گرما در بیمارستان‌های ایالت «اودیسا» به ثبت رسیده...

 • جنجال هوش مصنوعی در انتخابات هن,ویدئو‌های پربازدید جعلی در فضای مجازی

  جنجال هوش مصنوعی در انتخابات هند؛ از جعل هویت ستارگان بالیوود تا تبلیغات پدر درگذشته برای فرزند

  در ویدئو‌های پربازدید جعلی در فضای مجازی، دو تن از بازیگران تراز اول بالیوود هند دیده می‌شوند که ضمن انتقاد از نارندرا مودی، نخست‌وزیر این کشور، از مردم می‌خواهند تا در جریان انتخابات سراسری به نفع حزب مخالف کنگره رای دهند. یورو نیوز: در ویدئو‌های پربازدید جعلی در فضای...

 • تصاویر جشن سنتی هولی در سراسر جهان,عکس های جشن سنتی هولی در سراسر جهان,تصاویر جشن هولی

  تصاویر/ جشن سنتی هولی در سراسر جهان

  فرارو | میلیون‌ها نفر در هندوستان و سراسر جهان، در جشن سنتی هولی به یکدیگر رنگ می‌پاشند. این جشن به مناسبت پایان زمستان و فرا رسیدن بهار در شب ماه کامل تقویم سنتی هندو‌ها «فالگونا» برگزار می‌شود. دامنه جشن هولی در قرن گذشته و با مهاجرت گسترده مردم هند به اروپا، آمریکای...

 • سوسک 4 سانتی‌ متری در ریه,زندگی سوسک 4 سانتی‌ متری که در ریه یک هندی

  سوسک ۴ سانتی‌ متری که در ریه یک هندی زندگی می‌کرد!

  پزشکان اعلام کردند یک سوسک زنده را از داخل ریه یک مرد هندی خارج کردند. به گزارش اعتماد آنلاین به نقل از رسانه‌های عربی، پزشکان در هند، سوسکی چهار سانتی‌متری را از داخل ریه یک بیمار که به دلیل مشکلات تنفسی به بیمارستان مراجعه کرده بود، خارج کردند. این بیمار ۵۵ساله...

 • فعالیت مدارس اسلامی,ممنوعیت فعالیت مدارس اسلامی

  ممنوعیت فعالیت مدارس اسلامی در پرجمعیت‌ترین ایالت هند

  دادگاهی در ایالت اوتار پرادش در آستانه انتخابات سراسری هند، فعالیت مدارس اسلامی را ممنوع اعلام کرده است. به گزارش ایرنا از خبرگزاری رویترز، دادگاهی در هند وجود مدارس اسلامی را در پرجمعیت ترین ایالت این کشور ممنوع کرد، اقدامی که می تواند بسیاری از مسلمانان را از دولت...

 • تصاویر نمایشگاه موبایل‌ها و لپ‌تاپ‌های دست دوم در هند,عکس های نمایشگاه موبایل در هند,تصاویری از نمایشگاه کالای دست دوم در هند

  تصاویر/ نمایشگاه موبایل‌ها و لپ‌تاپ‌های دست دوم در هند

  فرارو | هزاران نفر از روستاییان در ایالت بنگال غربی در شرق هند هر سال به یک نمایشگاه زباله الکترونیکی زمستانی می‌روند و امیدوارند تلفن‌های مستعمل، لپ‌تاپ و کالا‌های الکترونیکی خانگی بخرند. جامعه هند در...

 • انفجار در نزدیکی یک نفتکش هندی در باب المندب,انفحجار یک نفتکش در باب المندب

  انفجار در نزدیکی یک نفتکش هندی در باب المندب/ سنتکام: ناوشکن آمریکایی موشک «حوثی‌ها» را ساقط کرد

  یک نفتکش هندی در باب المندب منفجر شد. به گزارش خبرآنلاین به نقل از میدل ایست نیوز، سازمان عملیات تجارت دریایی بریتانیا روز جمعه (۲۶ ژانویه) اعلام کرد که یک کشتی در حدود ۶۰ مایل دریایی از شهر حدیده یمن، از شنیدن صدای انفجار و مشاهده موشک ها در چند مایلی محل خود خبر...

 • وقوع انفجار در نزدیکی سفارت اسرائیل در هند,سفارت اسرائیل در هند

  وقوع انفجار در نزدیکی سفارت اسرائیل در هند/ انفجار دوباره در دریای سرخ

  از سفارت اسرائیل در هند صدای انفجار شنیده شد. به گزارش تسنیم، شبکه ان‌دی‌تی‌وی هند به نقل از پلیس این کشور گزارش داد که تماس‌هایی در مورد وقوع انفجار در نزدیکی سفارت اسرائیل دریافت کرده است. وزارت خارجه رژیم صهیونیستی نیز امروز سه‌شنبه اعلام کرد که یک انفجار در...

 • حسین سلاح ورزی,رئیس اتاق ایران

  رئیس اتاق ایران: کالاهای ایرانی را به اسم کشورهای دیگر به هند صادر می کنند!

  رئیس اتاق ایران با برشمردن تعرفه‌های بالای گمرکی و مسائل نقل‌وانتقالات مالی به عنوان دو مانع اصلی برای توسعه روابط تجاری ایران و هند، بر تسریع امضای توافق‌نامه تجارت ترجیحی میان دو کشور به ویژه در حوزه کشاورزی تأکید کرد. به گزارش اتاق ایران آنلاین، رئیس اتاق ایران با...

 • بازی های آسیایی 2022,شناگر زن چینی پرافتخارترین ورزشکار بازی‌های آسیایی 2022

  شناگر زن چینی، پرافتخارترین ورزشکار بازی‌های آسیایی ۲۰۲۲

  شناگر ۲۵ ساله چینی، عنوان پرافتخارترین ورزشکار در بازی‌های آسیایی ۲۰۲۲ هانگژو را به خود اختصاص داد. به گزارش تسنیم، نوزدهمین دوره بازی های آسیایی در حالی به پایان رسید که در مجموع ۱۵۹۳ مدال طلا، نقره و برنز در میان ۱۱۸۴۹ ورزشکار از ۴۵ کشور شرکت کننده توزیع شد. در...

 • آبروریزی در فینال کبدی بازی‌های آسیایی/ توقف ۴۵ دقیقه‌ای بازی ایران - هند

  دیدار فینال مسابقه کبدی میان ایران و هند در بازی های آسیایی هانگژو حدود ۴۵ دقیقه متوقف شده و نتیجه مشخص نیست. در جریان بازی‌های فینال کبدی بازی‌های آسیایی هانگژو، که میان ایران و هند در حال جریان است این بازی بیش از ۴۵ دقیقه متوقف شد. علت توقف این مسابقه اعتراض بیش از حد هندی...

 • شیوع یک بیماری خطرناک از خفاش ها در هند,ویروس نیپا

  شیوع یک بیماری خطرناک از خفاش ها در هند/ نشانه های ویروس نیپا چیست؟

  ثبت موارد ابتلا به یک ویروس مهاجم با نرخ مرگ ومیر بسیار بالا که احتمالا از خفاش های میوه خوار نشأت گرفته، هند را در وحشت فرو برده است. به گزارش خبرآنلاین به نقل از یورونیوز، مقامات هندی با تعطیل کردن مدارس و ادارات در ایالت کرالا در جنوب این کشور تلاش دارند از گسترش ویروس...

 • ویروس نیپا,شیوع ویروس نیپا در هند

  شیوع ویروس «نیپا» در هندوستان دو نفر را کشت

  شیوع ویروس «نیپا» در هندوستان دو نفر را کشت. به گزارش دیده بان ایران، «هندوستان تایمز» نوشت: ویروس «نیپا» در ایالت کرالای هند تاکنون شش نفر را بیمار کرده و منجر به مرگ دو تن دیگر شده است. این چهارمین شیوع ویروس نیپا در این ایالت هند است. با شناسایی موارد...

 • رکب هند به راه ابریشم,اثر کریدور جدید بر تجارت جهانی

  رکب هند به راه ابریشم/ کریدور جدید چه تاثیری بر تجارت‌جهانی دارد؟

  روزنامه دنیای اقتصاد نوشت: تنش‌های تجاری آمریکا و چین باعث شده است که ایالات متحده به دنبال ابتکارهایی باشد تا تجارت چین را تحت تاثیر قرار دهد. در این میان هند نیز تلاش می‌کند از این فرصت تاریخی استفاده و نقش پر رنگ‌تری در بازی تجارت جهانی ایفا کند. روز پایانی اجلاس سران...

 • ماه نورد هندی,عدم تجهیز فرودگر و ماه‌نورد هند به سیستم گرمایشی

  عدم تجهیز فرودگر و ماه‌نورد هند به سیستم گرمایشی

  فرودگر و ماه‌نورد هند سیستم گرمایشی ندارند. همراهان رباتیک کاوشگر «چاندرایان- ۳» هند، سیستم گرمایشی ندارند و همین موضوع، این پرسش را ایجاد می کند که آیا آنها میتوانند از شب سرد قمری جان سالم به در ببرند یا خیر. به گزارش ایسنا به نقل از اسپیس، بعداز یک مأموریت...

 • گروه 20,رونمایی از طرح ترانزیتی هند و کشور های عربی در نشست گروه بیست

  رونمایی از طرح ترانزیتی هند و کشور های عربی در نشست گروه بیست/ آغاز پروژه دور زدن ایران؟

  روزنامه هم‌میهن نوشت: روز گذشته رئیس‌جمهور آمریکا در اجلاس جی ۲۰ که در دهلی‌نو در حال برگزاری است در کنار سران کشورها (به جز چین و روسیه) از پروژه‌ای زیرساختی بین‌المللی بزرگ برای اتصال هند، خاورمیانه و اروپا از طریق راه‌آهن، خطوط کشتیرانی، کابل‌های داده پرسرعت و خطوط لوله...

 • نخست وزیر هند,جنجال تغییر نام کشور از هند به بهارات

  جنجال تغییر نام کشور از هند به بهارات

  واژه بهارات، نام هندی کشور هند است و «بهاراتیا جاناتا» نام حزب حاکم در هند است که مخالفان آن‌را به تبعیض‌های قومی و مذهبی متهم می‌کنند. به گزارش عصر ایران به نقل از یورونیوز، پس از آن که دولت نارندرا مودی، نخست وزیر هند، در دعوتنامه رسمی برای اجلاس سران گروه ۲۰ از واژه «...

 • جشنواره عجیب سنگ‌ پرانی هند,زخمی های جشنواره عجیب سنگ‌ پرانی هند

  ۱۵۰ زخمی در جشنواره عجیب سنگ‌ پرانی هند

  جشنواره عجیب سنگ پرانی ده‌ها مجروح در هند بر جای گذاشت. جشنواره سالانه سنگ پرانی در ایالت اوتارکند در شمال هند با ۱۵۰ زخمی به پایان رسید و مجروحان به بیمارستان‌های نزدیک منتقل شدند. این رویداد هر ساله برگزار می‌شود. ...

 • عضویت ایران در بریکس,مخالفت چین با عضویت ایران در بریکس

  چین چگونه تا آخرین لحظه با عضویت ایران در بریکس مخالفت کرد/ در لیست اولیه نامزد‌های روسیه و چین، اثری از تهران نبود

  نشریه هندی وایر گزارش داد که چین چگونه تا آخرین لحظه با عضویت ایران در بریکس مخالفت کرد. به گزارش انتخاب، نشریه هندی وایر در مطلبی به قلم دویروپا میترا نوشت: هنگامی که اعلام شد که بلوک اقتصادهای نوظهور موسوم به «بریکس» با اضافه کردن شش عضو جدید، تعداد اعضایش را بیش از دو...

 • چین,نقشه جدید چین

  چین در بروزرسانی نقشه‌اش بخش‌هایی از روسیه، هند، مالزی و فیلیپین را از آن خود کرد!

  چین نسخه جدیدی از نقشه ملی خود را منتشر کرده است. این کشور حداقل از سال ۲۰۰۶ به طور مرتب، هرسال نقشه جدیدی منتشر می‌کند و مدعی است که می‌خواهد «نقشه‌های مشکل‌دار» را اصلاح کند. حالا در آخرین به روز رسانی، فیلیپین، همسایه چین به نقشه جدید اعتراض کرده و در کنار هند و مالزی...

 • ماه,گوگرد در ماه

  در قطب جنوب ماه، گوگرد وجود دارد

  ماه‌نورد هند، وجود گوگرد در قطب جنوب ماه را تایید کرد. ماه نورد هند، وجود گوگرد را قطب جنوب ماه تأیید کرده و چندین عنصر دیگر را نیز در این منطقه شناسایی کرده است. به گزارش ایسنا به نقل از یاهو نیوز، «سازمان تحقیقات فضایی هند» (ISRO) اعلام‌کرد ماه نورد این کشور حدود...

 • فیلم/ لحظه تاریخی فرود ماه‌نورد هندی‌ها بر روی ماه و خوشحالی نخست‌وزیر این کشور

  کاوشگر«چندرا یان-۳» متعلق به هند روز چهارشنبه با موفقیت در نزدیکی قطب جنوب کره ماه فرود آمد. اعلام این خبر از سوی سازمان تحقیقات فضایی هند به این معنا است که پرجمعیت‌ترین کشور جهان اکنون به جمع کشورهایی پیوسته است که قدرت بزرگ فضایی محسوب می‌شوند. فیلم لحظه تاریخی فرود...

 • سنت های عجیب در هند,آداب و رسوم عجیب ازدواج که در کشور هند

  آداب و رسوم عجیب ازدواج که در کشور هند وجود دارد

  روزیاتو | عروسی های هندی از مناسک و رسوم ویژه ای پیروی می کنند. مثلاً تاریخ عروسی بر اساس طالع عروس و داماد تعیین می شود، نه خواست آن ها. قوانین ویژه ای هم در مورد ظاهر عروس و داماد وجود دارد. ۱- عروس حلقه ی بینی می اندازد زنان در روز عروسی خود حلقه ی بینی می...

 • تصاویر/ گشت و گذار در یکی از زیباترین هتل‌های جهان در هند

  هتلی رویایی که در میان باغ‌های سرسبز شهر جیپور هند وجود دارد که از ترکیب سبک هندو-مغول و روکوکو ایتالیایی ساخته شده است. شهر جیپور هند به خاطر ساختمان‌های پاستلی‌اش به شهر صورتی معروف است، اما یک هتل در این شهر وجود دارد که انگار دنیای خودش را دارد...

 • راه ترانزیتی هند و روسیه,جدایی راه ترانزیتی هند و روسیه از ایران

  هند و روسیه راه ترانزیتی خود را از ایران کج کردند

  در حالی که مسئولان کشورمان به طور مستمر اعلام می‌کنند که هند و روسیه به دنبال استفاده از کریدور شمال- جنوب و مسیر ایران برای مبادله کالاهایشان هستند اما خبرها حاکی از آن است که روسیه (یکی از مهم‌ترین شرکای تجاری ایران) و به عنوان موافق ایران در منطقه و هند به عنوان یکی از...

 • فیلم | برخی داروهای ایرانی به صورت فله‌ای و بدون ارزش افزوده به هند صادر می‌شود

  الهی گفت: هند به عنوان داروخانه جهانی به حساب می‌آید ولی شرکت‌های ایرانی تمایل دارند از اروپا دارو وارد کنند. فیلم صادرات برخی داروهای ایرانی به صورت فله‌ای و بدون ارزش افزوده به هند,ویدیو صحبت های سفیر ایران در هند درباره صادرات دارو,ویدیو درباره صادرات دارو به کشور...

 • دلار,توصیه روزنامه اطلاعات به دولت درباره حذف دلار

  توصیه روزنامه اطلاعات به دولت: بدنبال حذف دلار نباشید؛ حتی چین و هند به عنوان دوعضو پرقدرت پیمان شانگهای این کار را نکردند

  روزنامه اطلاعات نوشت: سازمان همکاری شانگهای یک سازمان همکاری منطقه ای است. دو کشور بسیار مهم آن یعنی چین و هند بیشترین تعامل را با غرب به ویژه ایالات متحده آمریکا دارند و مبادلات پولی و بانکی و اقتصادی آنها عمدتا با حوزه دلار است. اگر چه هر دو کشور یاد شده در کنار...

 • جان کربی,سخنگوی وزارت دفاع آمریکا

  آمریکا: چین بر کره شمالی اعمال نفوذ کند/ هند اهرم مقابله با چین نیست

  مقام رده بالای شورای امنیت ملی کاخ سفید گفت، آمریکا همچنان از چین می‌خواهد از نفوذش بر کره شمالی استفاده کرده و این کشور را وادار به متوقف ساختن‌ برنامه‌هایش برای توسعه تسلیحات غیرقانونی کند. به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری یونهاپ، جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات...