دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳
۱۷:۱۰ - ۰۷ آبان ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۸۰۰۰۷۰
اینفوگرافیک

اینفوگرافیک/ پروازهای داخلی از فروردین تا آبان ۹۹ چقدر گران شدند؟

صنعت گردشگری ایران این روزها با ۲ شوک روبرست:اول کرونا و دوم ماجرای گران شدن بلیت هواپیما. علی اصغر مونسان وزیر گردشگری دولت روحانی ۲۷ مرداد ماه ۱۳۹۹ خسارت کرونا به گردشگری ایران را دستکم ۱۲هزار میلیارد تومان اعلام کرد.

حرمت الله رفیعی رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران در نامه ای به وزارت کار با بیان این کرونا (corona) فعالیت ۳۵۰۰ را به صفر رسانده تاکید کرد: با چالش بیکاری ۲۵۰۰۰ نفر در این صنعت رو به رو هستیم.

شوک دوم صنعت گردشگری ایران، گرانی ۱۵۵ درصدی بلیت هواپیما با اراده شرکت های هواپیمایی بود. اتفاقی که ابتدا با چراغ سبز و هماهنگی سازمان هواپیمایی کشوری آغاز شد و بعد با اعتراضات گسترده مردم و مجلس، وزیر راه مجبور به صدور دستور توقف آن داد گفت: «ایرلاین ها صورت های مالی شان را ارایه کنند تا درباره ی قیمت تصمیم گیری شود» و در نهایت با فشار مجلس قرار شد کمیته ای در کمیسیون عمران با حضور سازمان هواپیمایی کشوری، ایرلاین ها و احتمالا سازمان حمایت از مصرف کننده و انجمن صنفی آژانس های گردشگری، با بررسی و آنالیز هزینه ها، قیمت منصفانه بلیت را اعلام کنند.

در مجلس هم دیدگاه البته دیدگاه غالب این است که شرکت هاي هواپیمایی گران نمایی می کنند. به عنوان نمونه اقبال شاکری عضو کمیسون عمران مجلس تأکید دارد ایرلاین ها هزینه هایشان را درست بیان نمی کنند. او به خبرگزاری خانه ملت گفت: «نرخ نامه جدید حمل و نقل هوایی متناسب با هزینه های مصرفی ایرلاین ها نیست. بعداز اعلام نرخ نامه جدید، دلایل افزایش قیمت ها و تناسب این مسائل با میزان هزینه ها را بررسی کردم، حتی با چندین کارشناس و مسوول مرتبط نیز در این رابطه صحبت کردم، از این رو بنظر میرسد که نرخ های اعلامی به هیچ وجه واقعی نیست.»

خبرگزاری میزان با گزارشی با عنوان «آدرس غلط وزیر راه در افزایش نرخ بلیت هواپیما: دولت به ایرلاین ها هزار میلیارد تسهیلات داده است» نوشت: گویا وزیر راه فراموش کرده اند که خودشان چراغ سبز برای افزایش نرخ بلیت هواپیما را نشان دادند و بعد از افزایش بیش از ۱۰۰درصدی نرخ بلیت، حالا به قیمت های جدید انتقاد کرده و بدون ذکر این مسأله که تنها ۴ماه از افزایش نرخ بلیت هواپیما می گذرد و البته حدود یک هزار میلیارد تومان هم تسهیلات حمایتی به شرکت های هواپیمایی اعطا شده، بازهم از افزایش نرخ بلیت (هرچند به کم ترین میزان) سخن گفته اند.»

شرکت های هواپیمایی هم البته به دستور توقف افزایش قیمت اسلامی وزیر راه توجهی نکردند و قیمت هایشان را افزایش دادند. خبرگزاری مجلس در گزارشی دراین باره نوشت: «بر اساس اطلاعات واصله از سوی برخی شرکت خدمات گردشگری، ایرلاین ها بر خلاف دستور صریح وزیر راه و شهرسازی به صورت مخفیانه و چراغ خاموش اقدام به افزایش قیمت ها و بالا بردن حداقل نرخ بلیط هواپیما کرده اند. طبق نرخ نامه جدید و مورد توافق ایرلاین ها، کف و حداقل قیمت بلیط هواپیما نسبت به نرخ نامه قبلی حدود ۱۰۰ درصد افزایش یافته است، بر اساس گفته بعضی از فعالان شرکت های خدمات گردشگری، این افزایش مورد توافق ایرلاین ها بوده و اگر شرکت هواپیمایی این نرخ نامه را رعایت نکرده و بلیط را با قیمت پائین تر ارائه کند، از سوی ایرلاین ها تحریم خواهد شد.»

اینفوگرافیک در مورد پروازهای داخلی از فروردین تا آبان ۹۹

محمدرضا رضایی کوچی رییس کمیسیون عمران مجلس در واکنش به افزایش مخفیانه قیمت بلیت هواپیما به خبرگزاری خانه ملت گفت: «قطعاً این مسئله به هیچ وجه قابل قبول نیست و وزیر راه و شهرسازی باید مراقب اقدامات مخفیانه زیرمجموعه های خود باشد، زیرا به نظر می رسد که ایرلاین ها به دنبال افزایش چراغ خاموش قیمت ها هستند.»

درحالی که بنظر میرسد وزارت راه از طریق سازمان هواپیمایی کشوری باید جلوی افزایش قیمت و کنترل ایرلاین ها تا تعیین تکلیف را می گرفت، وزیر راه توپ گرانی بلیت را به زمین تعزیرات حکومتی شوت کرد و گفت:افزایش قیمت بلیت هواپیما لغو شده است و هر شرکت هواپیمایی که افزایش قیمت بلیت در پروازهای داخلی اعمال کند، به سازمان تعزیرات معرفی می شود.

هنوز جلسه کمیته بررسی نرخ بلیت هواپیما برگزار نشده، اما ایرلاین ها بلیت هایشان را گران کرده اند ، با استفاده از زور سازمان هواپیمایی کشوری، آژانس ها و سایت های فروش بلیت را مجبور به رعایت قیمت کف بلیت کرده اند و به عبارت ساده تر جلوی ارزان فروشی را گرفته اند، وزیر گردشگری با یک نامه ملایم به وزیر راه برای خالی نبودن عریضه از افزایش قیمت گله کرده، وزیر راه هم با جا خالی دادن، موضوع نظارت بر گرانی فعلی را متوجه سازمان تعزیرات حکومتی کرده، مجلس هم غیر از انتقاد اقدام عملی نکرده، در این سو ولی چیزی که نصیب مردم شده: گرانی قطعی بلیط هواپیما و تعطیلی و رکود آژانس ها و سایت های فروش بلیت و صنعت گردشگری ایران است.

hamshahrionline.ir
  • 13
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش