دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۸۰۰۰۱

دلایلی که به خاطرش سفر با قطار را انتخاب می‌کنیم

سفر با قطار

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و بهبود مسیرها، راه‌های بسیاری برای سفر کردن پیش‌روی ما هستند؛ اما سفر با قطار از دیرباز تا کنون از محبوب‌ترین راه‌های سفر بوده و هست. سفر با قطار برای برخی از افراد خاطره‌انگیزترین و لذت‌بخش‌ترین شیوه‌ی سفر کردن است؛ اما برخی دیگر وسایل حمل‌ونقل دیگری نظیر ماشین شخصی، هواپیما یا اتوبوس را ترجیح می‌دهند. شما کدام وسیله را ترجیح می­دهید؟

اگر هنوز مردد هستید که برای سفر بعدی خود کدام وسیله‌ی نقلیه را انتخاب کنید، این نوشتار را تا انتها بخوانید تا با مزایای سفر با قطار بیشتر آشنا شوید.

لذت بردن از مناظر زیبای مسیر

یکی از دلایل مهمی که سفر با قطار را جذاب‌تر از دیگر وسایل حمل‌ونقل می‌کند، لذت بردن از زیبایی‌های مسیر سفر است. کافی است که بلیط قطار یکی از مسیرهای ریلی شمال کشور را خریداری کنید تا متوجه منظورمان شوید.

شاید پیش خود فکر کنید که سفر با ماشین یا اتوبوس نیز همین امکان را در اختیار شما قرار می‌دهد؛ اما این نکته را فراموش نکنید که مسیرهای ریلی از مناطقی عبور می‌کنند که شاید اتوبوس یا ماشین شخصی امکان عبور از آن را نداشته باشد. درنتیجه شما می‌توانید مناظری را مشاهده کنید که شاید امکان مشاهده آن با وسایل نقلیه دیگر وجود نداشته باشد. از طرفی سفر با ماشین شخصی و اتوبوس مشکلاتی را به دنبال دارد که در بخش بعدی نوشتار بیشتر توضیح می‌دهیم.

رهایی از ترافیک و رانندگی

در سفر با ماشین شخصی، در تمام طول مسیر باید رانندگی کنید و این موضوع انرژی شما را می‌گیرد. همچنین اگر تصادفی در جاده رخ دهد یا اتفاق غیرمنتظره‌ای بیفتد، احتمالاً چند ساعتی را در ترافیک خواهید ماند و خستگی راه، لذت سفر را کم می‌کند.

سفر با اتوبوس اگرچه خستگی رانندگی کردن را ندارد، اما ترافیک جاده دست از سرتان برنخواهد داشت؛ اما با رزرو بلیط قطار دیگر این مشکلات را نخواهید داشت. نه در ترافیک می‌مانید و نه نیازی به رانندگی کردن دارید و نه ترس از تصادف، لذت سفر کردن را از شما خواهد گرفت.

حریم خصوصی بیشتر

در هنگام خرید بلیط قطار شما می‌توانید یک کوپه را به‌طور دربست رزرو کنید. با بستن درب کوپه در طول مسیر حریم شخصی بیشتری را در کنار دوستان یا خانواده‌ی خود تجربه خواهید کرد؛ این قابلیت در سفر با اتوبوس و هواپیما در اختیارتان قرار نمی‌گیرد. می‌توانید موسیقی موردعلاقه‌تان را در کوپه گوش کنید، موردعلاقه‌تان را ببینید، بر روی تخت استراحت کنید یا تا پاسی از شب در کنار هم‌سفرانتان گل بگویید و گل بشنوید.

اگر نیاز به تعویض لباس داشته باشید یا اگر کودک خردسال یا نوزادی دارید که آن‌ها نیاز به تعویض پوشک یا لباس دارند، به‌راحتی می‌توانید در کوپه‌ی خود این کار را انجام دهید.

دلایل انتخاب سفر با قطار

امکانات رفاهی بهتر

دسترسی به سرویس بهداشتی در حین سفر از دیگر مزایای قطار است. اگر با ماشین شخصی راهی جاده شدید، باید کیلومترها رانندگی کنید تا به یک پمپ بنزین یا مجتمع رفاهی برسید و بتوانید از سرویس بهداشتی آن استفاده کنید. در سفر با اتوبوس نیز همانند خودروی شخصی باید ساعت‌ها صبر کنید تا به سرویس بهداشتی بین راهی برسید. اگر با کودک خردسال راهی سفر شده باشید سختی عدم دسترسی به سرویس بهداشتی بیشتر احساس می‌شود.

اگر قطار را به‌عنوان وسیله حمل‌ونقل سفر خود انتخاب کنید، به‌راحتی می‌توانید از سرویس بهداشتی که در هر واگن قرار دارد، استفاده کنید.

یکی دیگر از امکانات موجود در قطار داشتن تخت در هر کوپه است. در هر ساعتی از شبانه‌روز که خسته باشید، می‌توانید بر روی تخت داخل کوپه دراز بکشید تا خستگی‌تان برطرف شود. شاید بگویید در هواپیما یا حتی اتوبوس‌های وی آی پی این امکان وجود دارد که صندلی‌تان را تبدیل به تخت کنید؛ اما تخت‌های افقی قطار چیز دیگری است؛ به‌خصوص اگر یک کوپه را برای خودتان رزرو کرده باشید.

به این نکته نیز توجه کنید که قطارهای موجود در سیستم حمل‌ونقل ریلی کشور را می‌توان به ۳ دسته قطارهای سه ستاره، چهار ستاره و پنج ستاره طبقه‌بندی کرد. هرچه تعداد ستاره‌های قطار بیشتر شود، امکانات و خدمات آن بهتر می‌شود.

مزایای سفر با قطار

قیمت مناسب‌تر

یکی از ویژگی‌هایی که برتری سفر با قطار را در مقایسه با وسایل حمل‌ونقل دیگر نشان می‌دهد، قیمت مناسب بلیط قطار است. شما می‌توانید برای رسیدن به مقصد سفر خود قطاری را با امکانات و خدمات رضایت‌بخش پیدا کنید که بلیط آن در مقایسه با بلیط هواپیما به همان مقصد، بسیار ارزان‌تر باشد.

همچنین شاید نتوانید با بودجه‌ای که در اختیار دارید، کلاس پروازی بهتری را در یک پرواز رزرو کنید؛ اما با همان قیمت بتوانید بلیط قطار ۴ ستاره یا ۵ ستاره را خریداری کنید.

نکته دیگر این است که در برخی از مسیرهای پروازی داخلی، کلاس‌های فِرست یا حتی بیزینس وجود ندارد و اگر به دنبال یک سفر لوکس هستید، ناچارید به سراغ بلیط قطارهای ۵ ستاره بروید. البته به شرطی که مشکلی بابت زمان نداشته باشید و بتوانید ساعات بیشتری را در مسیر سفر بگذرانید.

قطار وسیله نقلیه مناسب افراد بیمار

چه تکان‌های زیاد باعث ایجاد حالت تهوع در شما شود، چه مشکلات عروقی و تنفسی داشته باشید، سفر با قطار می‌تواند در مقایسه با وسایل حمل‌ونقل دیگر برایتان مناسب‌تر باشد.

سفر با هواپیما برای افرادی که به‌تازگی سکته قلبی کرده‌اند یا از مشکلاتی نظیر کمبود هموگلوبین خون یا مشکلات تنفسی دیگر رنج می‌برند، می‌تواند مشکل‌آفرین باشد. بهترین وسیله حمل‌ونقل برای این دسته از افراد قطار است.

همچنین ممکن است ترس از پرواز داشته باشید و همین موضوع باعث شود که قطار وسیله حمل‌ونقل مناسبی برای شما باشد.

اگر مشکلاتی در ستون فقرات و دیسک کمر و گردن خود دارید یا از آرتروز رنج می‌برید و نمی‌توانید به‌طور پیوسته بر روی صندلی هواپیما، اتوبوس یا ماشین شخصی بنشینید، سفر با قطار مناسب‌ترین وسیله برای شما است؛ چراکه هر زمان که بخواهید، می‌توانید از روی صندلی خود بلند شوید در راهروی قطار قدم بزنید یا اگر یک کوپه را به‌طور کامل رزرو کرده‌اید، در داخل کوپه حرکات کششی انجام دهید.

قطار وسیله‌ی حمل‌ونقل مناسب برای کودکان

اگر نوزاد یا کودک خردسال همراه خود دارید به‌احتمال‌زیاد سفر با قطار می‌تواند در مقایسه با وسایل حمل‌ونقل دیگر مناسب‌تر باشد. در ادامه دلایل این ادعا را مشاهده می­کنید:

۱. فرزندتان هر زمان که دلش خواست می‌تواند از جای خود بلند شود و مجبور به یک‌جا نشستن نیست.

۲. اگر کودک خردسال یا نوزاد شما نیاز به تعویض پوشک یا لباس داشته باشد، می‌توانید در کوپه قطار این کار را انجام دهید.

۳. اگر کودک شما نیاز به دست‌شویی داشته باشد، به‌راحتی می‌توانید از سرویس‌های بهداشتی قطار استفاده کنید.

۴. اگر کودک شما اهل جنب‌وجوش باشد، می‌تواند در کوپه یا حتی راهروهای قطار کمی بازیگوشی کند؛ امکانی که شاید در اتوبوس یا هواپیما برای او وجود نداشته باشد.

۵. می‌توانید کمی از وقت خود را در رستوران قصار سپری کنید. در برخی از رستوران‌ها کنسول بازی برای کودکان گذاشته شده است.

۶. می‌توانید از مانیتورهای هر کوپه برای تماشای فیلم مناسب کودکتان استفاده کنید.

جمع‌بندی

سفر با قطار در مقایسه با وسایل حمل‌ونقل دیگر مزیت‌هایی دارد که در این نوشتار سعی کردیم این مزایا را بیان کنیم. ازجمله آن‌ها می‌توان به امکان مشاهده مناظر زیبای مسیر، داشتن حریم شخصی بیشتر، امکانات رفاهی بهتر، قیمت مناسب‌تر، امکانات بهتر برای بیماران و کودکان اشاره کرد.

  • 10
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رودریگو هرناندز بیوگرافی «رودریگو هرناندز»؛ ستاره ای فراتر از یک فوتبالیست | هوش و تفکر رمز موفقیت رودری

تاریخ تولد: ۲۲ ژوئن ۱۹۹۶

محل تولد: مادرید، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست 

پست: هافبک دفاعی

باشگاه: منچسترسیتی

قد: ۱ متر ۹۱ سانتی متر

ادامه
محمد بن راشد آل مکتوم بیوگرافی محمد بن راشد آل مكتوم حاکم موفق دبی

تاریخ تولد: ۱۵ ژوئیه ۱۹۴۵

محل تولد: دبی

ملیت: امارات متحده عربی

لقب: والاحضرت شیخ محمد

حرفه: حاکم دبی

ادامه
یزدگرد سوم زندگینامه یزدگرد سوم؛ آخرین پادشاه حکومت ساسانی

تاریخ تولد: ۶۲۴ میلادی

محل تولد: استخر، ایران شهر

سلطنت: ۶۳۲ – ۶۵۱ میلادی

خاندان: ساسانی

پدر: پسر شهریار

جانشین: مرگ او همراه با نابودی حکومت ساسانی بود

ادامه
فابیو کاپلو بیوگرافی فابیو کاپلو؛ اسطوره فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۴۶

محل تولد: سن کانزیان دیسونزو، ایتالیا

لقب: دن فابیو

حرفه: فوتبالیست پیشین و سرمربی 

پست: هافبک پیشین و مربی 

آغاز فعالیت: ۱۹۶۴ تاکنون

ادامه
ارنست رادرفورد زندگینامه ارنست رادرفورد؛ نابغه‌ای که اتم را دگرگون کرد

تاریخ تولد: ۳۰ اوت ۱۸۷۱

محل تولد: حومه برایت‌واتر شهر نلسون، ساحل شمالی جزیره جنوبی، نیوزیلند

ملیت: بریتانیایی

حرفه: فیزیک دان، استاد دانشگاه

محل تحصیل: دانشگاه کانتربوری، دانشگاه کمبریج

درگذشت: ۱۹ اکتبر ۱۹۳۷

ادامه
مجتبی حیدرپور بیوگرافی مجتبی حیدرپور هندبالیست تیم ملی ایران

تاریخ تولد: ۲۹ شهریور ۱۱۳۶۷

محل تولد: سرخس

حرفه: هندبالیست

پست: گوشه چپ

باشگاه کنونی: سپاهان

قد: ۱ متر ۸۰ سانتی متر

ادامه
کیلیان امباپه بیوگرافی کیلیان امپاپه؛ اعجوبه جوان فوتبال اروپا

تاریخ تولد: ۲۰ دسامبر ۱۹۹۸

محل تولد: پاریس، فرانسه

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر چپ فوروارد

باشگاه: پاریسن ژرمن

آغاز فعالیت: ۲۰۰۴ تاکنون

ادامه
عین الله دریایی بیوگرافی عین الله دریایی پیشکسوت تئاتر ایران

تاریخ تولد: دهه ۱۳۲۹ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر تئاتر و سینما

سال های فعالیت: پیش از انقلاب تاکنون

شهرت: با سریال مگه تموم عمر چندتا بهار

ادامه
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
ویژه سرپوش