جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳
۱۹:۵۷ - ۲۳ مهر ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۷۰۰۲۴۸
جامعه

پلیس فتا: والدین نگران «مومو» نباشند/ چالش مومو چیست؟ + فیلم

بعد از معرفی و مشهور شدن این مجسمه در یک گروه فیسبوک، کاربران برای برقراری ارتباط با یک شماره ناشناس به چالش کشیده شدند.

در روز های اخیر دوباره شاهد مطرح شدن چالش مومو در سطح برخی استان های کشور به خصوص استان های جنوبی بوده ایم و برخی کاربران که بیشتر آنها دانش آموز بوده اند پیام هایی حاوی محتوا و تصاویر مومو دریافت کرده اند؛ دریافت پیام ها و کلیپ های چالش مومو بیشتر از طریق اپلیکیشن واتس اپ صورت گرفته است.

گفته می شود این چالش کودکان را به خودکشي و حملات خشونت آمیز تشویق می کند؛ ولی کارشناسان و مسوولان می گویند این چالش ابداً جدّي نیست. ماجرا هایی که درباره این چالش مطرح می شود، چقدر صحت دارد؟

آغاز چالش مومو؛ بازگشت به گذشته

داستان خطرناک شدن Momo از فیسبوک آغاز گردید. پس از معرفی و مشهور شدن این مجسمه، در یک گروه فیسبوک، کاربران برای ایجاد ارتباط با یک شماره ناشناس به چالش کشیده شدند. برخی از آنها چنین بیان می کردند که اگر پیامی را برای مومو ارسال کنند، مومو پاسخ آنها را با تصاویری وحشتناک، خشونت آمیز و حتی تهدید می دهد.

چالشی خیالی مومو با طعم دروغبا توجه به مواردی که ذکر شد، به نظر میرسد چالش مومو تنها با یک پیام شروع خواهد شد و فرستنده پیام نمی تواند پاياني برای آن در نظر بگیرد.

این چالش با ارسال پیام به مومو شروع می شود و بعد از آن پیام های تهدید آمیز، خشونت بار و وحشتناک به کاربر ارسال می گردد.

این بازی ابتدا از آرژانتین شروع و سپس تا آمريکا، آلمان، فرانسه و دیگر کشور ها گسترش یافت و تا به حال خودکشي یک دختر نوجوان ۱۲ ساله را به آن نسبت می دهند.

پس از انتشار این بازي در فیسبوک، حال مومو در واتس اپ اقدام به انتشار کرده است و از طریق این پیام رسان قربانی می گیرد.

چالش نهنگ آبی بعنوان چالش اینترنتی چندسالی است که در دنیا به راه افتاده است و هنوز هم در سراسر جهان قربانی می گیرد. بعد از این چالش گروه‌های مختلفی با هدف ترغیب جوانان و نوجوانان به خودکشی طراحی شد که هر کدام با الگویی خاص تلاش کردند به افراد آسیب بزنند. بر همین اساس اوایل اسفند ماه ۹۷بازی یا چالشی جدید در شبکه اجتماعی واتس اپ به راه افتاده است که با نام مومو یا Momo معروف است.

مومو تصویر زنی با چشم های گشاد و صورت آویزان با تَن پرنده است که از اثر یک هنرمند در نمایشگاه وحشت ژاپن برگرفته شده است. در حال حاضر این بازي در آمریکای جنوبی، اروپا و بخش هایی از آسیا مورد توجه نوجوانان قرار گرفته است که بر بستر پیام رسان واتس اپ به فعالیت می پردازد.

در حال حاضر انتشار خبر وجود چنین چالشی باعث نگرانی خانواده ها شده است. خانواده هایی که نگران هستند مبادا فرزندانشان در دام چنین چالشی گرفتار شوند. یکی از کاربران فضای مجازی با انتشار پستی در توییتر نسبت به این چالش ابراز نگرانی کرده و از وزیر ارتباطات درخواست کمک کرده است. این کاربر نوشت: چطور کودکان و نوجوانان خود را از چالش مومو دور نگه داریم؟

کار چالش مومو آزار و اذیت کودکان و تحریکشان به انجام دادن کار های خطرناک است. عروسک مومو در واقع ژاپنی و یک زن ترسناک است که در پروفایل تماس گیرنده قرار می گیرد.

عروسک مومو یک زن ترسناک است و یک عروسک ژاپنی است. عکس عروسک مومو در حساب کاربری اینستاگرامش قرار گرفته است. از زمانی که چالش مومو بعنوان یک چالش خودکشی شناخته شد، عکس عروسک مومو در پروفایل کسی که با شماره های مختلف با شما تماس می گیرد قرار می گیرد.

عملکرد کلی این دسته پروفایل ها یا اگر بخواهیم به صورت کلی بگوییم، این چالش به اینصورت است که گرداننده یکی از پروفایل های مومو (که لزوما یک پروفایل با یک زبان خاص نیست) پیامی را در فیسبوک یا دیگر شبکه های اجتماعی به کودک شما داده و به او می گوید که «بیا با هم یه بازي بکنیم». این شروع ماجراست و ابتدا تلاش می شود که با کودک شما ارتباط برقرار کند.

مومو با کودک ما چه می کند؟

بعد از این که مومو با کودک شما ارتباط برقرار کرد و کمی بیشتر به او نزدیک شد سمت و سوی فعالیت های خود را در جهت ارعاب فرزند و تلاش به انجام اموری خطرناک می برد. به عنوان مثال ممکن است با ظاهر ترسناک خود به کودک بگوید، «اگه سرتو نکوبی به دیوار من شب میام تو خوابت و اذیتت می کنم».

توییت های کاربران درباره چالش مومو

در حالتی که چالش مومو کم کم در حال گسترش در شبکه های اجتماعی است، موجی از اعتراضات نیز به پا شده که بیشتر تلاش دارند تا در جهت جلوگیری از آسیب ها برآیند. البته باید به این مورد اشاره کنیم که در برخی کشور ها و مناطق تلاش های بسياري در جهت غیرفعال کردن مومو های خیالی شده است. برای مثال در جولای سال گذشته در اتریش و آلمان بسياري از پروفایل هایی که اعمال مومویی انجام می دادند شناسایی و از آنها سلب امتیاز شد. بنابر اعلام یوتیوب، همه ویدیو های حامل پیام مومو و محتوا های دیگر مرتبط با مومو حذف شده است. ولی به واقع راهکار اصلی در جای دیگری است، چرا که گرداننده بیمار یک حساب مومو میتواند به راحتی حساب دیگری ایجاد کرده و دوباره به انجام امور مد نظر خود بپردازد.

کنترل همیشگی والدین به فعالیت کودکان در اینترنت و شبکه های اجتماعی از موارد بسیار مهم در تربیت آنهاست.

در این راستا مادران و به صورت کلی والدین باید همواره نظارت داشته باشند که کودک آنها در شبکه های اجتماعی چطور فعالیت می کند و با چه دست افرادی در آن ها ارتباط دارد. بنابراین، قبل از هر مورد دیگری، این اشخاص باید حتما با شبکه های اجتماعی آشنا شوند و روش صحیح استفاده از آنرا یاد بگیرند. به خاطر داشته باشید که شبکه های اجتماعی مانند همه پدیده های انسانی دو وجه مثبت و منفی دارد و این ما هستیم که مشخص می کنیم از کدام وجه می شود استفاده کرد و تمایلات خودمان به کدام سمت است.

خطرات Momo چیست؟

سوالی که امکان دارد برای برخی از کاربران پیش آمده باشد این است که ایجاد ارتباط با یک شماره ناشناس و احیانا دریافت چند تصویر و پیام، که به آنها می توان اهمیتی نداد، چه خطراتی میتواند داشته باشد؟ برای پاسخ به این سؤال می توانیم گزینه های زیر را عنوان کنیم.

امکان سرقت اطلاعات کاربران

ایجاد مزاحمت های تلفنی در اثر ذخیره شماره تلفن شما در پروفایل مومو

دریافت وقت و بی وقت پیام های خشونت آمیز و تصاویر وحشتناک

ترغیب نوجوانان به انجام عمل خودکشی و تهدید آنان

امکان اخاذی و باج خواهی از افراد

تاکنون تنها یک خودکشی منتسب به بازی مومو اعلام شده است که مربوط به دختری ۱۲ ساله بوده که از تمامی مراحل خودکشی خود، فیلم تهیه کرده است.

ورود پلیس فتا به چالش« مومو»

پلیس فتا ناجا با اشاره به ارسال کلیپ های مومو برای برخی کاربران به خصوص دانش آموزان اعلام‌کرد: والدین تهدیدات ارسال کنندگان کلیپ های مومو را جدّي نگیرند و استرس و اضطراب به فرزندان خود منتقل نکنند.

رییس مرکز تشخیص و پيش‌گيري از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا یادآور شد: متأسفانه برخی خانواده ها در پی ارسال پیام ها و کلیپ های چالش مومو برای فرزندانشان به جای راهکار های فنی و صحبت کردن با آنها نگرانی بیشتری به فرزندان خود منتقل کرده و باعث ایجاد استرس در فرزندانشان شده اند.

سرهنگ رجبی گفت: موج جدید مزاحمت های موسوم به مومو را ناشی از افزایش حضور دانش آموزان در بستر اینترنت دانست و گفت: پلیس فتا پیشتر در خصوص خطرات احتمالی استفاده مدارس از واتس اپ هشدار داده بود، ولی متأسفانه هم چنان شاهدیم که کلاس های مجازی به جای برنامه شاد در واتس اپ تشکیل می شود و والدین مجبور هستند اینترنت بدون محدودیت را در بستر یک پیام رسان خارجی در اختیار فرزند خود قرار دهند و همین موضوع زمینه اینگونه مشکلات را فراهم کرده است.

او مراقبت از داده های خصوصی و عدم افشای اطلاعات در شبکه های اجتماعی و آموزش استفاده صحیح از فضای مجازی را راهکار اصلی پيش‌گيري از این مشکلات دانست و گفت: امیدواریم آموزش و پرورش و والدین گرامی با ارائه آموزش های لازم به دانش آموزان از بروز این چنین مشکلات پيش‌گيري کنند.

سرهنگ رجبی در پایان از هم وطنان خواست: هرگونه مشکل و موارد مشکوک در فضای مجازی را با سایت پلیس فتا به نشانی www.cyberpolice.ir یا شماره تماس ۰۹۶۳۸۰ در میان بگذارند.

سخن پایانی

به هیچ وجه دانش آموزان را به استفاده از پیام رسان های خارجی برای آموزش مجازی هدایت نکنند و مراقبت های لازم را انجام دهند و در صورتی که به هر دلیل نیاز به استفاده از بستری دیگر غیر از برنامه شاد بود از پیغام رسان های داخلی استفاده کنند.

iribnews.ir
  • 20
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر