صوت و فیلم گزارش تصویری کاریکاتور
sarpoosh

تورم

تورم

تورم

تورم از نظر علم اقتصاد به معنی افزایش سطح عمومی قیمت‌ ها در طول یک زمان مشخص است. نرخ تورم برابر است با تغییر در یک شاخص قیمت که معمولا شاخص قیمت مصرف کننده است.

 

ریشه‌های تورم

دیدگاه کینزی دو دلیل عمده برای تورم ذکر می‌کند: کاهش عرضه کل یا افزایش تقاضای کل

 

دیدگاه پول‌گرایان رشد عرضه پول مازاد بر رشد اقتصادی راعمده‌ترین دلیل تورم می‌داند. به عبارت ديگر، تورم تناسب نداشتن حجم پول در گردش با عرضه خدمات و كالاهاست. تقریبا تمام اقتصاددان‌ها بر این نکته متفق‌القولند که تورم پایدار و دراز مدت ریشه‌ای جز عرضه پول و افزایش نقدینگی ندارد. هر چه ميزان تورم بیش‌تر شود،قدرت خريد یک واحد پول كم‌تر می‌گردد.

 

تورم از دیدگاه تقاضا

به استناد ارقام مندرج در جداول کتاب خلاصه تحولات اقتصادی کشور – بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران متوسط رشد نقدینگی در طی اجرای برنامه سوم توسعه(۸۲-۱۳۷۹) معادل ۶/۲۸ درصد بوده است که بالاتر از متوسط نرخ رشد تولید ناخالص داخلی (GDP) معادل ۶/۵ درصد بود و همین امر باعث عدم تعادل بین تقاضا و عرضه شده و در نتیجه منجر به افزایش سطح عمومی قیمت‌ها گردیده است.
 

یکی از ریشه‌های تورم نبود تعادل میان درآمدها و هزینه‌های دولت است. به این ترتیب که وقتی هزینه‌های دولت از درآمدهای آن در بودجه سالانه بیش‌تر باشد، دولت با کسری بودجه مواجه می‌شود. اگر دولت برای حل مشکل کسری بودجه اقدام به استقراض از بانک مرکزی یا فروش درآمدهای ارزی (مثلاً حاصل از فروش نفت) به بانک مرکزی کند، پایه پولی و به دنبال آن نقدینگی کل در اقتصاد افزایش می‌یابد که این افزایش نقدینگی آثار تورمی به دنبال خواهد داشت.

 

تورم از دیدگاه عرضه

تولیدات داخلی: با اجرای سیاستهای کنترلی در سال ۱۳۷۴ و برقراری ثبات نسبی در بازار، اقتصاد کشور با افزایش تولید ناخالصی داخلی و زیر بخش‌های آن (صنعت و معدن، کشاورزی، نفت و خدمات) مواجه گردید.
 

 

طی سالهای ۷۸-۱۳۷۶ تولید تحت تأثیر کاهش شدید درآمدهای ارزی کاهش یافت. در طی سالهای۸۲-۱۳۷۹ تولید از رشد قابل ملاحظه‌ای تحت تأثیر افزایش درآمدهای ارزی قرار گرفت (کتاب خلاصه تحولات اقتصادی کشور –بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران) و این امر افزایش عرضه و کاهش تورم را به دنبال داشته است.
 

 

واردات: وابستگی به مواد و قطعات منفصله وارداتی از نارسائیهای مربوط به عرضه در بخش صنعت و معدن بوده است، لذا بر این اساس تراز ارزی بخش صنعت و معدن منفی بوده و متکی به ارز حاصل از فروش نفت می باشد، این نارسایی بخش صنعت و معدن را شدیداً در برابر نوسانات قیمت و فروش نفت آسیب پذیر می کند.
 

 

وجود ظرفیت خالی در بخش تولید، باعث افزایش هزینه‌های سربار شده و در نتیجه افزایش هزینه تمام شده تولیدات صنعتی و معدنی میگردد. ضعف‌های ساختاری که منجر به محدودیت عرضه در بخش تولید می گردد بقرار زیر است:
 

الف) پایین بودن سهم سرمایه گذاری بخش خصوصی

 

ب) ناچیز بودن سرمایه گذاری خارجی

 

ج) پایین بودن سهم صادرات در کل صادرات کشور

 

د) بالا بودن قیمت محصولات صنعتی

 

انتظارات تورمی

اگر مردم بر اساس تجربیات گذشته خود و یا بر مبنای مشاهدات بازار پیش بینی کنند که درآینده نزدیک قیمت‌ها رو به افزایش خواهد بود، میزان هزینه و خرید های خود را افزایش می دهند. از طرف دیگر تولید کنندگان و فروشندگان از فروش و عرضه کالاها خود به امید افزایش قیمت در آینده خودداری می کنند، بدیهی است در این صورت با این سیاست، عرضه و تقاضا اثر مستقیم بر قیمت‌ها خواهد داشت و موجب افزایش تورم می گردد.

 

تورم از دیدگاه ساختاری

یکی از علل ریشه‌ای تورم، رشد نا متعادل بخش‌های اقتصادی کشور است (ازجمله ساختمان سازی و …) بطوریکه توسعه سریع یک بخش و تحولات ناشی از آن موجب پیدایش عدم تعادل و ناهماهنگی بین سایر بخش‌های دیگر اقتصادی می‌گردد، با توجه به سایر علت‌های ریشه‌ای از جمله: کسر بودجه دولت، عدم تعامل بین بخش‌های مختلف اقتصادی، وابستگی بخش تولید به درآمدهای نفتی، نارسایی در سیستم حمل و نقل کشور، مشکلات ارزی و… موارد فوق باعث رشد سطح عمومی قیمتها شده که در نهایت منجر به افزایش تورم میگردد.
 

 

پس انداز و تورم

رابطه بین پس انداز و نرخ تورم به دو شکل زیر می باشد.
 

الف) اگر نرخ تورم بالا باشد، آثار نامطلوبی بر ثبات اقتصادی کلان کشور و به ویژه نرخ تسهیلات داشته و منجر به کاهش نرخ پس انداز می‌گردد.

 

ب) نرخ پس انداز پائین به ویژه کاهش در پس انداز دولت، باعث افزایش نرخ تورم می‌گردد.

 

با کاهش نرخ رشد اقتصادی و به دنبال آن افزایش نرخ تورم در سالهای (۷۸-۱۳۷۰) (کتاب خلاصه تحولات اقتصادی کشور –بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران) نرخ پس انداز کاهش یافته است. عدم ثبات قیمتها در تمام این سالها و سالهای بعد، همواره اثر نامطلوبی بر ثبات اقتصادی کلان کشور و انتظارات مردم نسبت به آینده داشته است که در نتیجه این شرایط منجر به کاهش نرخ پس انداز شده است، حتی در بعضی از سالها نرخ رشد پس انداز منفی بوده و دلیل عمده آن افزایش هزینه‌های استهلاک ناشی از افزایش نرخ ارز و نرخ بالای فرسودگی ماشین آلات سرمایه‌ای می باشد، دیگر آثار مهم کاهش پس انداز بر سطح سرمایه گذاری است که موجبات افزایش تقاضا و بالطبع افزایش سطح عمومی قیمتها شده است.


 

نرخ ارز و تورم

اثر تغییرات نرخ ارز برسطح قیمتها و تورم متأثر از سیاستهای اقتصادی کلان کشور است. اگر افزایش نرخ ارز توأم با اجرای سیاستهای انبساطی مالی و پولی باشد، موجب تشدید و فشار تورم خواهد شد و چنانچه افزایش نرخ ارز با اجرای سیاستهای انقباضی مالی و پولی همراه باشد، آثار قابل ملاحظه ای بر تورم و نیز بر سطح عمومی قیمتها نخواهد داشت. اما اعمال سیاست یکسان سازی هم بر تورم و هم بر سطح عمومی قیمتها تأثیر گذار است .

 

نرخ سود تسهیلات و تورم

دغدغه های بانکها به‌عنوان یک بنگاه اقتصادی عمدتاً معطوف به تسهیل سود از طریق واسطه گری مالی و انجام خدمات مالی واگذار شده می باشد. بانکها برای رسیدن به سود مورد انتظار خود و جبران سود تعهد شده در قبال سپرده گذاران (کوتاه مدت و بلند مدت) پرداخت غیر متعارف سود بین ۷-۱۸ درصد و اخذ سود تسهیلات از بخش‌های مختلف اقتصادی را بین ۵/۱۳-۲۱ درصد اعمال می نمایند. در صورتیکه پرداخت چنین سود سپرده ای، در هیچیک ازکشورهای در حال توسعه یا صنعتی شده (کره جنوبی، چین، سنگاپور، تایلند، تایوان، مالزی و …) و یا کشورهای توسعه یافته صنعتی (آمریکا، ژاپن، آلمان،فرانسه، بریتانیا و …) مشاهده نمی‌شود. حداکثر سود سپرده گذاران در کشورهای مذکور (۴ تا ۹/۱-) درصد می باشد.

 

با این سیاست کشورهای فوق تلاش دارند تا نقدینگی موجود در کشور را بسوی سرمایه گذاریهای تولید سوق دهند.
 

در ایران بالا بودن نرخ سود تسهیلات و تورم، سبب شده است تا تولید کنندگان در بازارهای جهانی از قدرت رقابتی کمتری نسبت به رقبای خارجی خود برخوردار باشند. سپرده گذاری در ایران بدلیل ریسک کم و سود تضمین شده و استفاده از معافیت مالیاتی نمی‌تواند تابعی از نرخ تورم باشد.
 

 

در شرایط کنونی سپرده گذاران تقاضای افزایش نرخ سود را دارند، تا با محاسبه نرخ تورم سود بیشتری را نصیب خود نمایند. از طرفی نیز تولید کنندگان نیز انتظار دارند تا نرخ سود تسهیلات از سوی بانکها کاهش داده شود تا هزینه‌های تولید کاهش یابد.یکی ازمسائل مهم غیر منطقی،(تعیین دستوری) نرخ سود تسهیلات و سپرده گذاری و همچنین سقف اعتبارات می باشد. بدین ترتیب که شورای پول و اعتبار بدون توجه به عرضه و تقاضای بازار پول با در نظر گرفتن شاخصهای کلان اقتصادی نظیر تورم، به اعتقاد خود با دیدگاه حمایت از بخش‌های تولید، نرخ سود تسهیلات را تعیین می نمایند. در حالیکه کاهش نرخ بهره بانکی میتواند به کاهش هزینه‌های تولید و در نتیجه کاهش تورم منجر شود اما این سیاست را شورای پول و اعتبار اعمال نمی نماید.

 

پس انتظار بخش‌های مختلف تولید کشور در کاهش منطقی نرخ سود تسهیلات (یک رقمی) و حداقل متعارف با نرخ لایبر (Liber) برابر ۶ درصد است.
 

 

هدایت نقدینگی به سوی سرمایه گذاری از طریق سیستم بانکی کشور، باعث رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال مولد خواهد شد. حرکت اقتصادی کشور طی سالهای گذشته بر خلاف شرایط فوق الذکر بوده است. بیشتر تسهیلات اعتباری در بخش غیر مولد و به بخش‌های ساختمانی، خدماتی و بازرگانی تزریق شده است. بنابراین جهت فراهم نمودن بستر مناسب برای سرمایه گذاری در کشور و ایجاد ثبات و آرامش تزریق نقدینگی مهم‌ترین شرط لازم جهت توسعه صنعتی شدن می باشد. در چنین شرایطی بدلیل ریسک در بخش تولید و تداوم فعالیتهای مولد، برخی از دارندگان نقدینگی حاضر به تخصیص منابع خود در بخش تولیدی خواهند بود. لذا چنانچه شرایط به گونه‌ای آماده شود که سود آوری فعالیتهای غیر مولد در کشور کمتر از بخش مولد (تولید) باشد، آنگاه میتوان امیدوار بود که نقدینگی جامعه در بالاترین سطح ممکن به سمت تولید جهت دهی شده است و سبب کاهش شدید تورم می‌شود
نرخ بالای رشد نقدینگی طی چند سال اخیر، تورم را به یکی از عمده‌ترین معضل‌های اقتصادی کشور تبدیل کرده است.

 

مهم‌ترین عوامل بروز تورم در ایران را میتوان به شرح زیر برشمرد:

۱. تأمین کسری بودجه از طریق استقراض دولت از بانک مرکزی و یا از طریق فروش درآمدهای ارزی حاصل از فروش نفت به بانک مرکزی باعث افزایش پایه پولی و نقدینگی می‌گردد و افزایش نقدینگی در افزایش سطح عمومی قیمت‌ها (تورم) ظاهر می‌شود.

 

 ۲. عوامل ساختاری ناشی از عدم هماهنگی‌های بخشی، تنگناهای زیرساختی و چسبندگی عرضه در بخش‌های کلیدی مانند صنعت و کشاورزی که باعث کشش‌ناپذیری عرضه در این بخش‌ها گردیده است؛ به طوری که که در شرایط رشد سریع تقاضا، امکان افزایش متناسب وهم‌زمان عرضه وجود ندارد و منجر به تورم می‌شود.
 

یکی از راه‌های مهار تورم اتخاذ صحیح سیاست‌های پولی مناسب است؛ یعنی رشد باثبات و پیش‌بینی شده حجم پول. بسیاری از کشورها مانند کره جنوبی، مکزیک، نیوزیلند و انگلستان بااعمال سیاست‌های پولی اصولی، موفق به کاهش تورم به ارقام یک‌رقمی (معمولاً زیر ۵ درصد) شده‌اند که یکی از دلایل عمده آن استقلال بانک مرکزی در این کشورها برای پیش‌برد سیاست‌های پولی بوده است.

 

تورم - اقتصاد

ضعف عمومی بنیه خرید سایه غول تورم در گوشه و کنار شهر سنگینی می‌کند؛ تورمی که حالا دیگر قشر ضعیف یا مرفه نمی‌شناسد و زندگی همه دهک‌های درآمدی را البته با درجات مختلف تحت تاثیر قرار داده تا کالاهای اساسی را از سبد خرید فقرا و لوکس‌ها را از زندگی ثروتمندان حذف کند. نگاهی به اعداد و ارقام رسمی درباره گرانی‌ها داستان... تورم ۱۲ماهه در گروه عمده خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات بین ۵۳.۶ درصد برای دهک‌های درآمدی اول تا ۶۱.۵ درصد برای دهک دهم است. یک حساب سرانگشتی...

باتوجه به سهمیه بندی بنزین، در کوتاه مدت شاهد فشار تورمی خواهیم بود / سخنان نوبخت غیرعلمی بود » بهمن آرمان در بخشی دیگر از گفته‌های خود در ارتباط با تاثیرات این سهمیه‌بندی بر نرخ تورم در کشور و زندگی روزمره شهروندان اظهار داشت: «بدون تردید در کوتاه مدت شاهد فشار تورمی خواهیم بود ولی واقعیتی که باید در نظر بگیریم این است که وضعیت کنونی کشور با توجه به سطح تحریم‌ها نمی‌توان انتظار افزایش...

راغفر: ساختار اقتصادی کشور نیازمند اصلاح است به گزارش ایرنا، حسین راغفر عصر چهارشنبه چهارمین همایش دفاتر استان‌های دیده‌بان شفافیت و عدالت درقم اظهار داشت: مهمترین و اصلی‌ترین عامل فساد در ایران ساختار اقتصادی کشور است، روند رشد تورمی کشور از پرسود بودن سرمایه‌گذاری دربخش خدمات به وسیله واسطه‌گری و بی‌توجهی نسبت به صنعت دارد. وی اظهار...

تورم بخش معدن به ۵۹.۲ درصد رسید تغییرات میانگین شاخص کل قیمت تولیدکننده بخش معدن در چهار فصل منتهی به فصل تابستان ١٣٩٨، نسبت به دوره مشابه در سال قبل (تورم سالانه) به ٥۹.٢ درصد رسید. به گزارش مهر، گزارش شاخص قیمت تولیدکننده بخش معدن در ایران- فصل تابستان ١٣٩٨ از سوی مرکز آمار ایران منتشر شد.تورم فصلی تغییرات شاخص... تورم فصلی) در فصل تابستان ١٣٩٨ به ٣.۵ درصد رسید که در مقایسه با همین اطلاع در فصل بهار  ١٣٩٨، ١٣.۴ واحد درصد کاهش دارد. تورم فصلی مربوط به گروه استخراج...

سود گرانی غذا در جیب دلالان قیمت غذا در ایران بیشترین تورم را تجربه می‌کند. به گزارش مرکز آمار ایران، نرخ تورم در اقلام خوراکی و آشامیدنی در سال‌های ٩٥ تا ٩٨ به آستانه ٦٠‌درصد رسیده است. این درحالی است که در همین بازه زمانی بالاترین تورم در اقلام غیرخوراکی ٣٠درصد بوده است.  جالب است بدانید تورم قیمت غذا در برخی ماه‌ها... تورم مواد خوراکی نسبت به دیگر کالاها بیشتر باشد؛ به‌عنوان مثال تن‌ماهی، کره، چای، حبوبات و... دیگر ارز دولتی به آنها تعلق نمی‌گیرد و افزایش قیمت چندبرابری...

کیفیت از سبد خانوار خط خورد مجموعه این سیاست‌ها خود را در یک سری شاخص‌ها مانند نرخ تورم یا نرخ رشد اقتصادی نشان می‌دهد. بررسی همین دو شاخص نشان می‌دهد که در یک دهه گذشته جامعه ایرانی نرخ‌های تورم بالایی چون ۴۰ یا ۵۰ درصد را تجربه کرده است. در این دهه دو بار نرخ ارز حدود ۳۰۰ درصد افزایش پیدا کرد و هر بار ثروت شهروندان به یک سوم...

مومنی: یک درصد تورم اضافی، ۱۵ هزار میلیارد تومان رانت ایجاد می‌کند استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی اظهار داشت: بر اساس محاسبات بنده و در چارچوب الگوی پیشنهادی توماس پیکتی، به استناد داده‌های سال ۹۶، به ازای هر یک درصد تورم اضافه شده ناشی از این سیاست‌های تورم‌زا مانند افزایش قیمت بنزین، ۱۵ هزار میلیارد تومان رانت به نفع صاحبان دارایی‌ها ایجاد می‌شود در حالیکه... تورم‌زا است . به گزارش ایلنا، فرشاد مومنی در نشست هفتگی موسسه دین و اقتصاد اظهار داشت: به نظر می‌رسد بخشنامه بودجه از جنبه‌های مختلف به اسم اصلاح نظام...

تورم ماهیانه کشور اعلام شد/ کرمانشاه جزو ۱۰ استان ارزان کشور است نرخ تورم نقطه به نقطه خانوارهای کل کشور به تفکیک استان‌ها منتشر شده که استان کرمانشاه با ۲۹.۸ درصد در جایگاه بیست‌ودوم قرار دارد. به گزارش فارس، براساس اعلام مرکز آمار ایران، استان کرمانشاه به لحاظ تورم در تیرماه سال ۱۳۹۷ رتبه یک کشوری را دارا بوده است. گزارش جدید مرکز آمار در خصوص نرخ... تورم نقطه به نقطه دوازده ماهه منتهی به مهرماه ۱۳۹۸ حاکی از آن است رتبه تورم استان کرمانشاه به رتبه بیستم و دوم کشوری رسیده است و این آمار نشان می‌دهد که...

چه آینده‌ای در انتظار اقتصاد ایران است؟ صندوق بین المللی پول در آخرین گزارش خود کشورها را بر اساس نرخ تورم طبقه بندی کرده است و براساس آماری که این صندوق منتشر کرده است نرخ تورم ایران نسبت به سال گذشته نزدیک به ۵ درصد افزایش یافته است؛ این صندوق همچنین وضعیت نرخ بیکاری و رشد اقتصادی ایران را در سال های پیش رو نیز پیش بینی کرده است. به... تورم ایران در سال ۲۰۱۹ به ۳۵.۶ درصد است و این رقم نسبت به سال گذشته که تورم ایران ۳۰.۴۸ درصد بوده است نزدیک به ۵ درصد افزایش یافته است. با این حال...

فاصله تورمی دهک‌ها کاهش یافت فاصله تورمی در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» نسبت به ماه قبل ٠.٣ واحد درصد افزایش و در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» نسبت به ماه قبل یک واحد درصد کاهش نشان می‌دهد. به گزارش مهر، مرکز آمار ایران شاخص قیمت مصرف کننده کل کشور بر اساس دهک‌های هزینه‌ای شهریور ١٣٩٨ را منتشر کرد.... تورم کل کشور در شهریور ماه ١٣٩٨ برابر ٤٢.٧ درصد است که در دهک‌های مختلف هزینه‌ای در بازه ٤٢.٦ درصد برای دهک اول تا ٤٤.٩ درصد برای دهک دهم نوسان دارد. محدوده...

وضعیت تورم در بین استان‌ها/ ایلام اول شد در شهریور ماه امسال در بین استان‌های کشور بیشترین نرخ تورم به استان ایلام با ٥١.٩ درصد و کمترین آن به قم با ٣٦.٣ درصد اختصاص داشته است. به گزارش ایسنا، اعلام تورم شهریور ماه از رشد تورم سالانه تا ۴۲.۷ درصد حکایت داشت. به دنبال آن مرکز آمار جزئیات تورم در استان‌های کشور را نیز منتشر کرده است. کل... تورم ماهانه خانوارهای کشور مربوط به استان قم با ١.٧ درصد افزایش و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان کردستان با ١.٦ درصد کاهش است. درصد تغییر...

تورم ۴۲.۷ درصد شد/ روند کاهشی تورم نقطه‌ای و ماهانه نرخ تورم سالانه کشور در شهریور ماه ۹۸ برای خانوارهای کشور به ۴٢.٧ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ٠.۵ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد. به گزارش مهر، مرکز آمار ایران، شاخص قیمت مصرف کننده (نرخ تورم) مربوط به شهریور ١٣٩٨ را اعلام کرد که بر این اساس، نرخ تورم سالانه خانوار با رشد ۰.۵ درصدی... تورم نقطه ای و ماهانه کاهش پیدا کرده است. کاهش نرخ تورم نقطه‌ای خانوارهای کشور منظور از نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه...

تورم در ایران,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
بهمن آرمان,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
حسین راغفر,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
میزان تورم بخش معدن,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,صنعت و معدن
قیمت مواد غذایی در ایران,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
سبد خانوارهای ایرانی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
فرشاد مومنی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
تورم ماهیانه کشور,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
اقتصاد ایران,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
فاصله تورمی دهک‌ها,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
وضعیت تورم در بین استان‌ها,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
تورم,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان

تورم - انتخابات

وعده‌های ونزوئلایی کاندیداهای اصولگرا در سال ۹۲ اقتصاد کشور تورم ۴۰ درصدی و رشد منفی را تجربه کرد، این شرایط ماحصل مدیریت هشت ساله دولت اصولگرایی بود که با سیاست گذاری اشتباهش در بخش‌های مختلف، اقتصاد کشور را به سمت قهقرا سوق داد این در حالی بود که در آن روزگار وابستگی کشور به نفت بیش از اکنون بود و قیمت آن به بالاترین زمان... تورم، تثبیت نرخ ارز، اشتغالزایی و غیره تولید نفت ایران نیز افزایش چشمگیری داشته است. تمام تلاش دولت یازدهم در چهار سال گذشته بر این بوده است که قطار از...

قبل از سال ۹۲ با تورم ساعتی مواجه بودیم /خرید هواپیما با اقساط ۱۸ ساله یعنی اعتماد به ایران شرایط کشور از لحاظ تورم نگران کننده بود. مردم با تورم روزانه و ساعتی مواجه بودند. وی تاکید کرد: مردم هر روز در فکر آن بودند که اجناسی را بخرند و انبار کنند برای اینکه احساس می کردند در روزهای بعد کالاها گرانتر خواهد شد، تولید کشور در حال رکود بود. کارگاه ها و کارخانه ها از تولید بازایستاده...

 رونمایی از رقیب جدید روحانی! باید به این نکته هم توجه داشت که با مشخص شدن آثار کاهش تورم بر زندگی مردم و وعده مساعد رئیس‌جمهور در مورد افزایش رشد اقتصادی به پنج درصد و صحه‌گذاشتن صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی بر افزایش رشد اقتصادی ایران در سال۹۵ بیش از حد تصور، اصولگرایان و برخی شخصیت‌های...

اخبار انتخابات,خبرهای انتخابات,انتخابات ریاست جمهوری,رئیسی و قالیباف
اخبار انتخابات,خبرهای انتخابات,انتخابات ریاست جمهوری,روحانی
اخبار انتخابات,خبرهای انتخابات,انتخابات ریاست جمهوری,حسن روحانی

تورم - اینفوگرافیک

اینفوگرافیک/ تورم استان‌های مختلف در مهرماه ۹۷ اینفوگرافی زیر قصد دارد تا به بررسی تورم استان های مختلف در مهرماه ۹۷ بپردازد. به گزارش میزان، ایلام، در بین استان‌های کم برخوردار در مهرماه عنوان نخست بالاترین تورم را کسب کرد. برای مشاهده اندازه واقعی اینجا را کلیک کنید. ...

اینفوگرافیک/ دوازده ماه تورم تک‌رقمی در سال ۱۳۹۶ در اینفوگرافیک زیر دوازده ماه تورم تک رقمی در سال ۱۳۹۶ می‌بینید. برای بزرگنمایی تصویر بر روی آن کلیک کنید. منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ...

اینفوگرافیک/ تورم مهر ماه ۹۶ به تفکیک بخش های مختلف ...

اینفوگرافیک تورم استان‌های مختلف در مهرماه 97
اینفوگرافیک تورم سال 96
اینفوگرافیک تورم مهر ماه96

تورم - تصاویر

گزارش تصویری/ تورم باورنکردنی در ونزوئلا به گزارش مهر، به دنبال کاهش قیمت نفت و بحران در اقتصاد ونزوئلا، ارزش پول ملی این کشور ۹۵ درصد ارزش خود را از دست داده و مردم ناگزیرند برای خرید مایحتاج روزانه مقدار زیادی اسکناس بی ارزش پرداخت کنند. ...

تصاویر وضعیت اقتصادی ونزوئلا,عکس های تورم در ونزوئلا,عکسهای

تورم - جامعه

زنان شاغل چه دغدغه‌هایی دارند؟ بعد از افزایش ميزان تحصیلات زنان و همچنين سخت شدن وضعیت اقتصادی شاهد بالارفتن امار زنان شاغل بودیم که این خود با اثرهای مثبت و منفی بسياري همراه گردید. بسياري از افرادی که دارای باورهای سنتی هستند، معتقد هستند که کارکردن زن میتواند عاملی براي افزایش امار طلاق یا ایجاد سختی های در زندگی مشترک شود،...

معاون قوه قضاییه: مردم فشارهای اقتصادی و تحریم را تحمل می‌کنند اما از فساد ناراضی‌اند معاون قوه قضاییه گفت: مردم فشارهای اقتصادی وتحریم را تحمل می‌کنند اما از مفاسد اقتصادی و فساد مسئول و کارگزار ناراضی هستند. به گزارش ایسنا، ذبیح الله خداییان در مراسم تودیع و معارفه مدیرکل ثبت اسناد و املاک لرستان با تسلیت ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان، حضرا ابا عبدالله الحسین(ع) اظهار کرد:...

افزایش فقر عاملی برای شادنبودن مردم متاسفانه امروزه شاهد سایه‌افکندن فضای غمگین در جامعه هستیم که این خود می‌تواند پیامدهای منفی بسیاری را در جامعه داشته باشد، به‌گونه‌ای که پزشکان بر این باور هستند که ریشه بسیاری از بیماری‌ها شاد نبودن مردم و استرس بالای آنهاست. امروزه با نگاهی گذرا در جامعه به‌راحتی می‌توان به این مهم دست یافت که...

در آستانه سال نو، مواظب چه مسائلی باشیم تا حال‌مان گرفته نشود؟ این هفته سال جدید به پایان می‌رسد. این روزها خیلی‌ها حس و حال نوروز دارند و رسیدن بهار را مزه‌مزه می‌کنند و برخی هم از هوا، بوی بهار نمی‌شنوند یا حالش را ندارند که بشنوند! با این همه، چه بخواهیم و چه نه، نوروز برای ایرانی‌ها جایگاه ویژه‌ای دارد. با این حال مسائلی هم هستند که ممکن است جشن آغاز فصل...

۶۲ دغدغه ذهنی پایتخت‌نشین‌ها آنچه ذهن تهرانی‌ها را درگیر کرده در یک سبد حاوی ۶۲ نوع نگرانی طبقه‌‌‌بندی می‌شود که مهم‌ترین آنها، «تورم و گرانی کالاها» است. نزدیک به ۶۷ درصد پایتخت‌نشین‌ها به‌رغم آنکه قرار بوده در نظرسنجی چالش‌های شهری را فهرست کنند، مشکلات اقتصادی همچون تورم، درآمد پایین، هزینه مسکن و شوک‌های ارزی را دغدغه‌های اصلی... تورم» را مهم‌ترین دغدغه و نگرانی خود معرفی کرده‌اند. به گزارش «دنیای اقتصاد» شهرداری تهران با هدف سنجش «میزان رضایت شهروندان از دوره جدید مدیریت شهری»...

خالی‌شدن سفره مردم از مرغ و گوشت نگاهی به فهرست غذاهای ایرانی نشان‌دهنده آن است که مردم کشورمان علاقه زیادی به استفاده از گوشت و مرغ دارند و در بیشتر خورشت‌های خود از گوشت سفید و قرمز استفاده می‌کنند. اما این روزها گوشت مرغ و انواع گوشت قرمز حکم طلا پیدا کرده‌اند و رفته‌رفته در حال حذف از سفره خانواده‌های ایرانی هستند. بررسی سیر...

هاشمی: تورم ایجاد شده در کشور هزینه شهرداری‌ها را به شدت بالا می‌برد رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: تورم ایجاد شده در کشور هزینه شهرداری‌ها را به شدت بالا می‌برد. به گزارشمهر، محسن هاشمی رفسنجانی عصر پنج شنبه در شصت و دومین اجلاس روسای شوراهای شهری و شهرداران کلانشهرها در همدان با بیان اینکه همدان پایتخت تاریخ و تمدن ایران‌زمین است و به عنوان پایتخت گردشگری... تورمی که حدود ۵۰ درصد هزینه های مدیریت شهری را در سال آینده افزایش خواهد داد و تشدید تحریمها که مانعی بر انجام وظایف دولت در تامین تجهیزات سیستم حمل ونقل...

چرا با وجود مسائلی چون تورم، اختلاس جامعه نسبت به فیلترینگ تلگرام حساسیت بیشتری نشان داد؟ چرا با وجود بحران‌هایی چون تورم، اختلاس و... جامعه نسبت به فیلترینگ تلگرام حساسیت نشان می‌دهد ولی در مورد موضوعات دیگر به این شکل واکنش گسترده را شاهد نبودیم؟ واقعیت این است که مسأله، فیلتر شدن تلگرام نیست بلکه مسأله اصلی «امر و نهی‌ ارتباطی» است و این سیاست است که این آلرژی را ایجاد می‌کند...

گران‎ترین استان کشور کدام است + نمودار بالاترین نرخ تورم در کدام استان کشور وجود دارد؟ به گزارش تسنیم، بانک مرکزی نموداری منتشر کرده است که نشان می دهد،استان مازندران در سال ۹۶ بالاترین نرخ تورم را به میزان ۱۰.۶ درصد داشتهو استان بوشهر با نرخ ۷ درصد پایین ترین تورم را تجربه کرده است. ...

فروش موی سر برای خرید غذا براساس اعلام قانون‌گذاران اپوزیسیون، ‌سال گذشته تورم ونزوئلا بیش از ٢٦٠٠‌درصد بود که همین امر بر وخامت وضع کمبود شدید غذا و دارو افزوده است. در حال حاضر ونزوئلا توسط مجلس موسسان متشکل از حامیان و نزدیکان نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهوری این کشور اداره می‌شود. کنگره این کشور که در کنترل...

قدرت خرید طبقه متوسط در یک دهه اخیر کاهش یافته است شتاب بالای نرخ تورم در یك دهه گذشته، هزینه های زندگی را با افزایش قابل توجهی مواجه کرد در کنار این افزایش عقب ماندگی دستمزد وثابت ماندن قدرت خرید طبقه متوسط از نرخ تورم، سبب شد تا در اوایل دهه ۹۰ ،قیمت کالاهای مصرفی خانوار با شتاب قابل ملاحظه ای نسبت به درآمدها افزایش یابد. نتیجه چنین اتفاقی سبب... تورم ۴۰ درصدی در اقتصاد حاکم شد و حتی برخی کالاها افزایش های بیش از ۱۰۰ درصدی در قیمت های آنها اتفاق افتاد، در مقابل دستمزد و درآمد طبقه متوسط تغییری نکرد.تنها...

جلوگیری از افتادن بازنشستگان در تله فقر با افزایش حقوق آنان متناسب با شیب تورم طی هفت سال وزیر کار، رفاه و تعاون اجتماعی از سیاستگذاری دولت برای جلوگیری از افتادن بازنشستگان در تله فقر و افزایش حقوق آنان متناسب با شیب تورم طی هفت سال خبر داد. به گزارش ایسنا، علی ربیعی با اشاره به اینکه در حال حاضر نزدیک به پنج میلیون از دهک‌های بالای جامعه از پرداخت یارانه حذف شده‌اند، گفت: در حال...

زنان شاغل,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,خانواده و جوانان
ذبیح الله خداییان,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,حقوقی انتظامی
فقدان شادی در میان مردم,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,آسیب های اجتماعی
خرید عید,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,جامعه
نگرانی های مردم تهران,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,شهر و روستا
گوشت و مرغ,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,جامعه
محسن هاشمی رفسنجانی,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,شهر و روستا
تلگرام,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,جامعه
تورم,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,شهر و روستا
ونزوئلا,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,آسیب های اجتماعی
قدرت خرید,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,خانواده و جوانان
علی ربیعی,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,آسیب های اجتماعی

تورم - مذهبی

آیت الله نوری همدانی: گرانی مشکل جدی مردم است یکی از مراجع تقلید شیعیان با بیان اینکه مردم از نظر معیشتی در مضیقه هستند، افزود: گرانی مشکل جدی مردم است که وجود فقر در جامعه به دلیل عمل نکردن به دستورات اسلام است. به گزارش مهر، آیت‌الله العظمی حسین نوری همدانی شامگاه چهارشنبه در دیدار با رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عدالت...

حسین نوری همدانی,اخبار مذهبی,خبرهای مذهبی,علما

تورم - سیاست

علم الهدی: گرانی بنزین چه ربطی به نان دارد؟/مگر مجبورید وزیر و وکیل شوید نماینده، ولی فقیه در خراسان رضوی گفت: ایمن‌سازی را باید با مدیریت در اقتصاد خرد و معیشت مردم ایجاد کرد؛ ایمن‌سازی اقتصادی در حوزه معیشت سنگین نیست. به گزارش تسنیم، حجت الاسلام سیداحمد علم‌الهدی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه مشهد در جوار بارگاه رضوی اظهار داشت: در مقام اندازه‌گیری مصرف در...

عضو فراکسیون امید مجلس: افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارمندان در سال ۹۹ قطعی است یک عضو فراکسیون امید مجلس گفت: طبیعی است که حقوق کارمندان هرساله با افزایش نرخ تورم افزایش یابد، اما افزایش حقوق هم تورم به دنبال دارد. بنابراین باید به نحوی حقوق افزایش یابد که خود آن- حقوق- تورم ایجاد نکند. ابوالفضل سروش، نماینده تهران و عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو با  اعتمادآنلاین،... تورم افزایش یابد، اما افزایش حقوق هم تورم به دنبال دارد. بنابراین باید به نحوی حقوق افزایش یابد که خود آن- حقوق- تورم ایجاد نکند. توجه به ظرفیت...

خط فقر ۷ میلیون تومان است/ افزایش حقوق‌ها با پول بدون پشتوانه موجب افزایش قدرت خرید نمی‌شود یک عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: در حال حاضر گفته می‌شود خط فقر ۷ میلیون تومان است. علت این موضوع هم چاپ اسکناس بدون پشتوانه است. پول بی‌ارزش می‌شود چون چاپ آن بدون پشتوانه است. سهیلا جلودارزاده، نماینده تهران و عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین، در مورد میزان...

جهانگیری: آمریکایی‌ها فریب اطلاعات غلط را خوردند/ تورم روند کاهنده گرفته است معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر اینکه مردم و مسؤولان نباید تحت تأثیر فضای منفی که می‌خواهد روحیه را خُرد کند، قرار گیرند، اضافه کرد: گرچه به اقتصاد ایران شوک وارد شد و باعث تلاطم شد اما تورم روند کاهنده پیش گرفته و رشد اقتصادی افزایش یافته و نرخ ارز به ثبات رسیده است. جهانگیری برهم زدن...

احمد خاتمی: مشکلات و گرانی‌ها هزینه‌های انقلابی ماندن است عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: دشمنان نظام جمهوری اسلامی به دنبال بی‌انگیزه کردن مردم هستند و فضای مجازی و شبکه‌های ماهواره‌ای دشمن می‌کوشند تا انگیزه‌ها و آرمان‌های ابتدای انقلاب را بین مردم کم‌رنگ کنند. به گزارش ایرنا، آیت الله سید احمد خاتمی پنجشنبه شب در هیات رزمندگان اسلام در سالن شهدای بسیج...

عده‌ای با کاهش نرخ دلار، اجناس خود را ارزان نمی‌کنند شهاب‌الدین بی‌مقدار، نماینده مجلس، گفت: بانک مرکزی باید در سیاست‌هایش تجدیدنظر کند. اگر نرخ دلار را بالا نگه‌ دارند، صادرات افزایش می‌یابد و اگر در مقابل صادرات اجازه دهند که واردات انجام شود، تعادل بازار حفظ خواهد شد. شهاب‌الدین بی‌مقدار، نماینده تبریز و عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور،...

دولت برای کاهش فشار اقتصادی، قیمت‌ها را به روال سابق برگرداند نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: دولت در شرایط فعلی به خودی خود با کسری بودجه مواجه است و راهی جز استقراض از بانک مرکزی ندارد. پس بهتر است برای کاهش فشار بر جامعه این فشار را متحمل شود و قیمت‌ها را به روال سابق برگرداند؛ یعنی اول اقدامات کاهنده انجام دهد، بعد اقدامات فزاینده را به نمایش...

فرار مالیاتی در کشور بیداد می کند/ آمار تورمی دقیق اعلام نمی شود عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: در زمان حضور بنده در بانک مرکزی آمارهای تورمی را ما تولید می‌کردیم چرا که ابزارهای بیشتری وجود داشت‌. مدتی است که  آمارهای تورمی دقیق اعلام نشده و باید این آمار از سوی مرکز آمار ایران اعلام شود. این نماینده مجلس با بیان اینکه علت اصلی وضع موجود عدم مدیریت...

حذف صفر از پول ملی در تورم اثر ندارد/ قدرت خرید مردم را حفظ کنیم عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: حذف چهار صفر از پول ملی در تورم اثر ندارد، حجم پول تورم را بالا می‌برد، باید ساختار پولی کشور را اصلاح کنیم و واحد پول ریز و درشت را عوض کنیم. به گزارش فارس، محمود بهمنی عصر امروز در نشست تبیینی با موضوع مسائل سیاسی و اقتصادی در جمع تشکل‌های ولایی کرمان اظهار داشت:... تورم اثر ندارد بهمنی افزود: زمانی که در سال ۸۹ یارانه‌ها را نوشتیم، ارز ۱۲۴۰ تومان بود اگر امروز بخواهیم با احتساب نرخ تورم یارانه بدهیم باید ۵۰۰ تا...

محجوب: حقوق کارگران و بازنشستگان کفاف هزینه سفره آنها را نمی‌دهد نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد:امروز حقوق پرداختی به کارگران، کشاورزان، بازنشستگان و کارمندان حتی کفاف هزینه سفره آنها را نمی دهد؛ چه برسد به اجاره مسکن و هزینه مدرسه و تحصیل و هزینه‌های متعددی که هر روز بر آنها بار می شود. به گزارش ایلنا، علیرضا محجوب در جلسه علنی امروز (دو‌شنبه،...

موحدی کرمانی: مسئولین کشور مشکل گرانی را حل کنند و به داد مردم برسند امام جمعه موقت تهران گفت: مسئولین کشور مشکل گرانی را حل کنند و به داد مردم برسند. به گزارش مهر، آیت الله موحدی کرمانی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه تهران که در دانشگاه تهران برگزار شد، با اشاره به ویژگی‌های حکومت امیرالمومنین (ع) خطاب به مسئولین کشور اظهار کرد: نسبت به مردم مهربان باشید و...

اولادقباد: مردم دیگر حتی نمی‌توانند آرزوی خانه‌دار شدن را در سر داشته باشند تفاوت نرخ ارزی که به جیب دلالان کالاهای اساسی وارد شد موجب ایجاد تورم افسارگسیخته و کوچک شدن سفره مردم شد. مردم نمی‌توانند مایحتاج اساسی زندگی‌شان را تامین کنند. اولادقباد خطاب به وزیر راه و شهرسازی متذکر شد: با افزایش سرسام‌آور قیمت مسکن مردم دیگر حتی نمی‌توانند آرزوی خانه‌دار شدن را در...

علم الهدی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران
ابوالفضل سروش,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,مجلس
سهیلا جلودارزاده,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,مجلس
اسحاق جهانگیری,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,دولت
احمد خاتمی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران
شهاب‌الدین بی‌مقدار,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,مجلس
علیرضا محجوب,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,مجلس
محمود بهمنی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,مجلس
محمود بهمنی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,مجلس
علیرضا محجوب,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,مجلس
آیت‌الله موحدی کرمانی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران
فریده اولادقباد,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,مجلس

تورم - طلا و ارز

اشتباه ارزی دهه ۸۰ در دهه ۹۰ پژوهشکده وزارت اقتصاد در گزارشی که به بررسی هسته تورم پرداخته عامل اصلی نوسان ارزی را معرفی کرده است. نویسندگان پژوهش با استناد به آمارهای سال ۹۲ تا ۹۶ نوشته‌اند: طی این سال‌ها همواره نرخ تورم کالاهای قابل تجارت کمتر از نرخ تورم کالاهای غیرقابل تجارت بود. تفاوتی که نشانه «بیماری هلندی»... تورم‌زا است. به عقیده پژوهشگران سیاست تثبیت نرخ ارز که اجرای آن در دهه ۸۰ مهم‌ترین عامل جهش قیمتی در ابتدای دهه ۹۰ بود، در دهه ۱۳۹۰ نیز تکرار شد و سرنوشتی...

نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی نیازمند حمایت سیاست‌گذار پولی است تحلیلگران اقتصادی معتقدند رشد بالای عرضه پول اگرچه منجر به تورم نشده است، اما سایه‌ای سنگین بر بازارهای دارایی‌ها ایجاد کرده است. به گزارش خبرآنلاین، بازار ارز در همین ابتدای سال‌جاری، همه را انگشت به دهان نگه داشت و با رکوردشکنی‌های غیرمنتظره و پی در پی، خود را از کانال ۶ هزار تومان عبور داد.... تورم قرار دارد و تورم‌های مستمر باعث کاهش قدرت خرید پول می‌شود. بنابراین تورم داخلی و ثبات نرخ ارز، دو پدیده جمع‌پذیر نخواهند بود. بدین جهت که اولی قدرت...

دولت نباید سکه پیش فروش کند یک اقتصاددان معتقد است که ارائه تسهیلات ارزان قیمت به کارآفرینان در کنار جذب سرمایه گذاری خارجی می‌تواند بیکاری و تورم را کاهش دهد. محمود جامساز( اقتصاددان) در گفت‌وگو با ایلنا، درباره عرضه گواهی سپرده‌های ریالی و ارزی و پیش فروش سکه، سه راهکار بانک مرکزی برای جذب نقدینگی... تورم را کاهش دهد، بنابرین در حال حاضر بهترین راه همان افزایش سود بانکها برای تجهیز منابع است. ...

نتایج تعدیل تدریجی ارز در شرایط تورمی بررسی پژوهش‌ها و تجربیات بین‌المللی نشان می‌دهد سیاست‌گذاری بر مبنای تثبیت قیمت اسمی ارز در شرایط تورمی، ضمن تضعیف مداوم بخش تولید، با انباشته‌کردن تدریجی مخاطرات ناشی از واقعی نبودن نرخ ارز، باعث بروز جهش ارزی و تخریب بخش بیشتری از توان تولیدی کشور خواهد شد. اگرچه این سیاست به‌منظور کاهش تورم صورت... تورم ایفای نقش کند. این در حالی است که پشتوانه تجربی و پژوهشی نشان می‌دهد سیاست‌گذاری بر مبنای تثبیت قیمت واقعی ارز ضمن حفاظت از توان رقابتی بخش تولید،...

اقتصاد‌ سياسی پیشنهاد چندباره افزایش نرخ ارز به همین دلیل مشاهده می‌شود که باوجود کاهش انتظارات تورمی، نرخ سود اسمی و حقیقی کاهش نمی‌یابد که در ادبیات اقتصادی از آن به‌عنوان معمای نرخ سود بانکی نام برده می‌شود, به نظر می‌رسد یکی از مهم‌ترین علل در افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی، افزایش مستمر تقاضا برای جذب سپرده، به‌ویژه از سوی نهادهای مالی... تورمی نداشته بلکه ممکن است آثار کاهش قیمت در بلندمدت داشته باشد. اما در اقتصاد ایران وضعیت کاملا متفاوت است و با افزایش نرخ ارز انتظارات تورمی در اقتصاد...

قيمت تورمي دلار ٨٢٦٥ تومان حتي در دوره‌هايي كه دولت‌ها به طور مشخص تثبيت نرخ ارز را دنبال نمي‌كردند اما از همترازي نرخ‌ها با تورم واهمه داشتند و اجازه بروز نرخ‌هاي تورمي را نمي‌دادند. در صورتي كه نرخ دلار تورمي بالا مي‌رفت امروز به جاي عدد ٣٨٠٠ تومان دلار ٨٢٦٥ توماني داشتيم. سياست تثبيت نرخ ارز نه به پشتوانه ارز... تورمي بيشتر از تورم موجود خواهد شد. دليل آن هم وجود كالاهاي مصرفي در سبد خانوار و همچنين كالاهاي وارداتي واسطه‌اي است. اما اين اثر در بلندمدت تاثير خود...

اعلام متهمان ردیف اول افزایش نرخ دلار/ثبات بر بازار حاکم خواهد شد به این معنا که اگر در کشوری نرخ رشد اقتصادی کاهش یابد، نرخ تورم افزایش یابد، عرضه پول داخلی آن کشور به دلیل سیاستهای انبساطی پولی افزایش یابد، کسری بودجه دولت بالا رود و یا کسری تجارت خارجی در آن افزایش پیدا کند؛ در آن صورت ارزش پول آن کشور در مقابل سایر پولها کاهش خواهد یافت. در سالهای... تورم و کاهش نرخ ارز حقیقی خواهد شد که افزایش تدریجی تقاضا برای ارز خارجی را در پی دارد. ضمن اینکه رقابت پذیری قیمتی صنایع داخلی را نیز کاهش میدهد. در نتیجه...

علت گرانی دلار چیست؟ به گزارش خبرآنلاین، محمد لاهوتی، عضو شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی درباره دلیل افزایش قیمت دلار گفت:« به نوعی می شود گفت دلیل افزایش قیمت دلار تکلیف قانونی برنامه پنجم است که بر اساس آن نرخ دلار باید متناسب با تورم افزایش پیدا کند.» او افزود:« ارز همچنان تک نرخی... تورم را به دلار تعمیم بدهیم نرخ آن همین حول و حوش می ایستد. » عضو شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در ادامه به تاثیر تورم بر قیمت دلار اشاره...

بازار ارز,اخبار طلا و ارز,خبرهای طلا و ارز,طلا و ارز
دلار,اخبار طلا و ارز,خبرهای طلا و ارز,طلا و ارز
محمود جامساز,اخبار طلا و ارز,خبرهای طلا و ارز,طلا و ارز
ارز و دلار,اخبار طلا و ارز,خبرهای طلا و ارز,طلا و ارز
اخبار طلا و ارز,خبرهای طلا و ارز,طلا و ارز,دلار
اخبار طلا و ارز,خبرهای طلا و ارز,طلا و ارز,بررسي نرخ دلار
اخبار طلا و ارز,خبرهای طلا و ارز,طلا و ارز,نرخ ارز
اخبار طلا و ارز,خبرهای طلا و ارز,طلا و ارز,گرانی دلار

تورم - طنز

شاهکار روحانی در بازگرداندن تورم / طنز شاهکار روحانی در بازگرداندن تورم / طنز ...

تو رو خدا نذارین روحانی مصاحبه کنه! طنز روزنامه بی قانون در واکنش به گرانی روزهای اخیر ...

طنز/ وعده افزایش تورم بدهید! در کنفرانس مطبوعاتی روز گذشته رییس‌جمهور، او این بار درباره افزایش نجومی قیمت ارز به مردم توصیه کرد تا سریعا پول خود را از بازار ارز خارج کنند، چون قرار است بازار ارز با کاهش قیمت قابل توجهی مواجه شود. با توجه به اینکه این مقام (کمی) مسوول در گفت‌وگوی قبلی با رضا رشیدپور قول داده بودند که مردم خیال‌شان...

من خرابکارم، پس آباد هستم! پوریا عالمی در روزنامه شرق نوشت:معاون اول رئیس‌جمهور، اسحاق جهانگیری، گفت: «آمار تورم، رکود و درآمد سرانه مردم در سال ٩١ [یعنی آخرین سال دولت قبلی] آن‌قدر بد بوده که هرچه تلاش می‌کنیم نمی‌توانیم خرابکاری آقایان را جبران کنیم». در همین رابطه ما مجبور شدیم با آقایان گفت‌وگو کنیم. ما: شما از...

تورم در دولت روحانی,طنز,مطالب طنز,طنز جدید
طنز در واکنش به گرانی های اخیر,طنز,مطالب طنز,طنز جدید
irony
irony

تورم - فرهنگ و اندیشه

افزایش قیمت‌ها و شورش‌ها در تاریخ معاصر ایران تحریم نفت و بحران فروش نفت باعث مشکلات مالی و اقتصادی و تورم و گرانی شدید در کشور شد. دکتر مصدق سعی کرد بحران اقتصادی را با فروش اوراق قرضه در کشور و پشتیبانی از صدور کالاهای غیرنفتی کنترل کند اما چون منبع اصلی ارز خارجی از بین رفته و در خلیج فارس انگلیسی‌ها کنترل دریایی شدیدی به وجود آورده بودند، بسیاری... تورم گرفته شده بلکه کشور ما در عین ادامه رشد سریع اقتصادی خود، رکورد پایین آوردن تورم را به دست آورده و این امری است که در جهان امروز بی‌سابقه است. بر...

افزایش قیمت‌,گرانی قند,میرزا احمد علاء‌الدوله

تورم - فوتبال

چرا وریا با بقیه فرق دارد؟ برخی اتفاق‌ها باید رخ دهد تا همه به این نتیجه برسیم هیچ چیزی به اندازه «داشتن یک شخصیت اجتماعی» یک فوتبالیست را جذاب و دوست‌داشتنی نمی‌کند. در فوتبال ایران شاید تعداد آدم‌هایی که برای حرف‌زدن، منفعت‌طلبی و مصلحت‌اندیشی ندارند، به انگشتان یک دست هم نرسد. افرادی که قدرت حرف‌زدن خود را از مردم می‌گیرند...

وریا غفوری,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,اخبار فوتبالیست ها

تورم - مجله خودرو

تورم قیمت خودرو در ۱۳ سال گذشته به گزارش دنیای اقتصاد، مشتریان ایرانی این روزها با تورمی بزرگ در بازار خودرو مواجه هستند و این در شرایطی است که آمارها نشان می‌دهد قیمت خودروهای داخلی حدفاصل سال‌های ۸۴ تا ۹۷، بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ درصد رشد داشته است. اینکه سال ۱۳۸۴ به‌عنوان سال پایه در این گزارش لحاظ شده، به‌دلیل اعمال سیاست تثبیت قیمت... تورمی آهسته مواجه بود، با این حال پس از اعمال سیاست تثبیت قیمت، ورق برگشت و قیمت خودروهای داخلی با سرعتی بیش از گذشته بالا رفت. دلیل اصلی...

خودروهای داخلی,اخبار خودرو,خبرهای خودرو,بازار خودرو

تورم - آموزشی

شهریه دانشگاه آزاد متناسب با تورم است رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: اگر در هر واحد دانشگاه آزاد اسلامی حداقل یک نفر پیدا شود که بتواند در مقابل هر گونه فتنه‌ای که در کشور جریان می‌یابد، بایستد، باید با آن مقابله کند و قطعا موفق هم می‌شود. به گزارش ایسنا، دکتر فرهاد رهبر امروز در شانزدهمین همایش سراسری هم‌اندیشی دبیران استادان...

فرهاد رهبر,اخبار دانشگاه,خبرهای دانشگاه,دانشگاه

تورم - هنر و سینما

افزایش قیمت‌ها و موج تازه توصیه‌های سلامت توسط سلبریتی‌ها روش نادرست فرهنگسازی یا ارایه غلط اطلاعات یا حتی ایجاد جنگ روانی در بستر داستان‌های عوامانه و شاهد آوردن از متخصصی که متخصص نیست و سلبریتی‌هایی که میزان سوادشان همواره مورد سوال بوده و سندیت‌بخشی الکی به آن‌چه که می‌خواهد به خورد خلق‌الله داده شود، همواره از عوارض و اشتباهات رسانه‌های داخلی ما بوده...

بهنوش بختیاری,اخبار هنرمندان,خبرهای هنرمندان,اخبار بازیگران

تورم - ویدئوها

فیلم/ مومنی: مگر می‌شود با درآمدهای بورکینافاسویی در ایران، هزینه‌های اروپایی کرد؟! فرشاد مومنی گفت: چطور می‌گویید هزینه‌های مردم باید با قیمت‌های بین‌المللی محاسبه شود، اما درباره درآمدهای آن‌ها سکوت می‌کنید؟ فیلم صحبت های فرشاد مومنی درباره اقتصاد ایران,ویدیو صحبت های فشراد مومنی درباره مشکلات اقتصادی کشور,ویدیو مصاحبه فرشاد مومنی با نود اقتصادی ...

فیلم/ رئیس بانک مرکزی: شتاب افزایشی تورم کنترل و کند شده است رییس بانک مرکزی در پاسخ به این سوال "مي گوييد تورم كنترل شده، پس چرا قيمت ها باز بالا مي رود"؟ گفت: شتاب افزایشی تورم کنترل و کند شده است. فیلم صحبت های رئیس بانک مرکزی در مورد تورم,ویدیو صحبت های عبد الناصر همتی در مورد وضعیت اقتصادی کشور,فیلم پاسخ همتی به سوالی درباره تورم در کشور ...

فیلم/ کنایه های تلخ مجریان پایش به وضعیت اقتصادی صحبت های تامل برانگیز مجریان برنامه پایش درباره نحوه مدیریت وضعیت اقتصادی کشور فیلم کنایه های تلخ مجریان پایش به وضعیت اقتصادی,ویدیو صحبت های مجریان برنامه پایش در مورد وضعیت اقتصادی کشور,صحبت های مجریان برنامه پایش درباره تورم...

فیلم/ کنایه رضا رفیع به بالا رفتن قیمت ها در آستانه ماه رمضان رضا رفیع: قیمت ها آنقدر بالا رفته که رویمان نمی شود مهمان خدا شویم! فیلم صحبت های رضا رفیع در مورد مشکلات اقتصادی,ویدیو صحبت های رضا رفیع در مورد تورم,فیلم کنایه رضا رفیع به بالا رفتن قیمت ها در آستانه ماه رمضان ...

فیلم/ کدام کالاها در سال ۹۷ بیشترین افزایش قیمت را داشتند؟؛ خوراکی ها، صدرنشین گرانی کدام کالاها در سال ۹۷ بیشترین افزایش قیمت را داشتند؟؛ خوراکی ها، صدرنشین گرانی فیلم تورم در ایران,ویدیو افزایش قیمت کالاها در سال ۹۷,ویدیو افزایش قیمت خوراکی ها در سال ۹۷ ...

فیلم/ وعده‌هایی که از سوی دولت عملی نشدند! در این ویدیو،گزارشی از وعده های عمل نشده دولت در خصوص مسائل اقتصادی را میبینید. فیلم وعده های عملی نشده دولت در مسائل اقتصادی,فیلم برنامه پایش در مورد وعده های دولت در سال ۹۷,فیلم وعده های دولت روحانی در مورد مسائل اقتصادی در سال ۹۷ ...

فیلم/ دفاع بهنوش بختیاری از صحبت هایش درباره گوشت حجم انتقادات گسترده مردم از بهنوش بختیاری او را واداشت تا از خود دفاع کند. فیلم واکنش بهنوش بختیاری از انتقادات مردم درباره صحبت هایش در مورد گوشت,ویدیو صحبت های بهنوش بختیاری در مورد گوشت,ویدیو صحبت های بهنوش بختیاری درباره وضعیت اقتصادی ...

فیلم/ کنایه جالب مجری برنامه تب تاب به گرانی ها و تورم اخیر کنایه جالب مجری تلویزیونی به گرانی ها و تورم اخیر فیلم صحبت های باربد بابایی در مورد وضعیت اقتصادی,ویدیو واکنش باربد بابایی به استقبال مردم از پیش فروش خودرو,فیلم کنایه جالب مجری برنامه تب تاب به گرانی ها و تورم اخیر ...

فیلم/ واکنش مجری برنامه ثریا به صحبت های روحانی مجری برنامه ثریا گفت:آقای رییس‌جمهور، علت اصلی قاچاق بی تدبیری و نابودی سامانه های شفافیت است نه ارزانی کالاها. به اعضای کابینه بگویید حداقل به صورت نمادین هم که شده در این شرایط اقتصادی با مردم همدردی کنند و کمی شبیه مردم زندگی کنند. فیلم واکنش مجری برنامه ثریا به...

فیلم/ واکنش روحانی به گرانی قیمت گوشت: بروید در کشورهای همسایه ببینید گوشت در آنجا چند دلار است حسن روحانی گفت: دلیل قاچاق اجناس به خارج از کشور گرانی نیست، ارزانی است. بروید در کشورهای همسایه و ببینید که گوشت در آنجا چند دلار است. فیلم صحبت های حسن روحانی در مورد قیمت گوشت,ویدیو صحبت های حسن روحانی در مورد قاچاق اجناس,فیلم صحبت های حسن روحانی در هرمزگان ...

فیلم/ امام جمعه بندرعباس در حضور رئیس جمهور: گوشت را باید در خواب دید/ مردم نان ندارند آیت‌الله غلامعلی نعیم آبادی در شورای اداری استان هرمزگان با حضور رئیس جمهور، با بیان اینکه حضور رئیس جمهور در هرمزگان و تلاش‌های استاندار هرمزگان در این مدت قابل تقدیر است، تصریح کرد: مشکلات امروز مردم عمده‌اش که در حال تبدیل به یک نارضایتی می‌شود، مشکل سفره شأن است. وی با بیان اینکه امروز...

فیلم/ طبق وعده مسئولان در ۶ماه گذشته قرار بود چه چیزهایی ارزان شود؟ طبق وعده مسئولان در ۶ماه گذشته قرار بود چه چیزهایی ارزان شود؟ فیلم بررسی قیمت ها در برنامه حالا خورشید,ویدیو بررسی عدم ارزان شدن قیمت ها در برنامه حالا خورشید,ویدیو بررسی رشیدپور از گرانی و ارزان نشدن قیمت ها ...

فیلم/ مومنی: مگر می‌شود با درآمدهای بورکینافاسویی در ایران، هزینه‌های اروپایی کرد؟!
فیلم/ رئیس بانک مرکزی: شتاب افزایشی تورم کنترل و کند شده است
فیلم/ کنایه های تلخ مجریان پایش به وضعیت اقتصادی
فیلم/ کنایه رضا رفیع به بالا رفتن قیمت ها در آستانه ماه رمضان
فیلم/ کدام کالاها در سال 97 بیشترین افزایش قیمت را داشتند؟؛ خوراکی ها، صدرنشین گرانی
فیلم/ وعده‌هایی که از سوی دولت عملی نشدند!
فیلم/ دفاع بهنوش بختیاری از صحبت هایش درباره گوشت
فیلم/ کنایه جالب مجری برنامه تب تاب به گرانی ها و تورم اخیر
فیلم/ واکنش مجری برنامه ثریا به صحبت های روحانی
فیلم/ واکنش روحانی به گرانی قیمت گوشت: بروید در کشورهای همسایه ببینید گوشت در آنجا چند دلار است
فیلم/ امام جمعه بندرعباس در حضور رئیس جمهور: گوشت را باید در خواب دید/ مردم نان ندارند
فیلم/ طبق وعده مسئولان در ۶ماه گذشته قرار بود چه چیزهایی ارزان شود؟

تورم - پزشکی

دسترسی کامل به داروهای تولید داخل/ شناسایی ۴۲ درصد مبتلایان ایدز تورم در بخش سلامت حریرچی با بیان اینکه به طور میانگین طی اکثر سال‌های گذشته، تورم حوزه سلامت بالاتر از تورم عمومی کشور بوده است، ‌ گفت: در عین حال در اکثر سال‌ها تورم بخش سلامت در سه تا چهار ماه ابتدایی سال اتفاق می‌افتاد، اما امسال اولین باری است که با سیاست‌های وزارت بهداشت و...

سرانه سال ۹۷ پزشک خانواده متناسب با تورم نیست رئیس انجمن پزشکان عمومی فارس با اشاره به اعتراض جمعی از پزشکان خانواده این استان به دلیل مطالبات صنفی تاکید کرد که سرانه سال ۹۷ پزشک خانواده متناسب با تورم نیست و غیر منطقی در نظر گرفته شده است. دکتر ابوالفضل بهجو در گفت‌وگو با ایسنا،درباره دلیل اعتراض جمعی از پزشکان خانواده استان فارس توضیح... تورم ۱۰ درصد اعلام شداما فقط پنج درصد به سرانه پزشکان خانواده اضافه شد. ابلاغیه جدیدی هم صادر شده‌ و بار کاری پزشکان را افزایش داده است....

اعلام دیرهنگام تغییر تعرفه‌ها سبب تخطی می‌شود وزیر بهداشت با اشاره به اینکه افزایش تعرفه‌ها باید براساس نرخ تورم باشد، گفت: اعلام دیرهنگام این مساله سبب تخطی و قانون‌گریزی می‌شود. به گزارش فارس، سیدحسن هاشمی در حاشیه همایش مددکاری در جمع خبرنگاران در ارتباط با برنامه‌های وزارت بهداشت اظهار داشت: تریبون‌ها نباید محلی برای اعلام اخبار ناگوار... تورم بود و اعلام کردیم نرخ تورم هرچه بود همان برای افزایش تعرفه‌ها باشد. وزیر بهداشت: افزود: باید توجه کنیم افزایش تعرفه‌ها به معنی دستمزد...

سخنگوی وزارت بهداشت,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت
پزشکان خانواده,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت
سیدحسن هاشمی,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

تورم - کار و کارگر

حداقل دستمزد تنها ۳۵ درصد هزینه معیشت کارگران را تأمین می کند بررسی ها در بحث مسکن و سبد معیشت حاکی از تورم افسار گسیخته است. آخرین بررسی های گروه کارگری نشان می دهد که مجدداً ارزش حداقل دستمزد کارگران در مقابل هزینه ها سقوط کرده است  وبه محدوده ۳۰تا۳۵ درصد رسیده است. هزینه های زندگی بیشتر از ۵میلیون تومان است. در حال حاضر۳۵درصد از هزینه های زندگی با حداقل دستمزد...

با سقوط ریال، ارزش دستمزد به یک چهارم سال ۱۳۸۹ رسید/ آیا می‌‌پذیرند ۱ میلیون و ۸۹ هزار تومان به مزد بیافزایند؟! باید منتظر ماند و دید آیا دولت و کارفرمایان امسال که معاش کارگران در تنگنای بسیار سختی گرفتار آمده به ضروریات و الزامات قانون تمکین خواهند کرد؟ آیا می‌پذیرند که اولاً تورم تجمیعی و واقعی را در روند تعیین افزایش دستمزد در نظر بگیرند و در ثانی این تورم را روی هزینه‌ها و مخارج زندگی کارگران یا همان... تورم» می‌داند.تورم چقدر است و چگونه باید اعمال شود؛ علیرغم اعتقاد بسیاری از اقتصاددانان و کارشناسان اقتصادی که معتقدند؛ «نرخ تورم واقعی»...

تا بحث دستمزد را مطرح می‌کنیم، می گویند تورم بالا می‌رود! وی افزود: دولت چرا قیمت‌ها را رها کرده تا سیر سرسام‌آوری پیدا کند؟ تا بحث دستمزد را مطرح می‌کنیم، می‌گویند که تورم بالا می‌رود. از ۶۵ درصد تا ۳ برابر افزایش قیمت‌ها را داریم. دولت چگونه می‌خواهد این مقدار را در سفره کارگر جبران کند؟ رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی تهران...

در کشور ۲۴ میلیون نفر شاغلند/ ۳.۳ میلیون نفر کاملا بیکارند رئیس مرکز آمار ایران گفت: اختلاف‌مان با بانک مرکزی فقط روی برآورد نرخ رشد اقتصادی و نرخ تورم است. به گزارشفارس، امیدعلی پارسا در نشست خبری به مناسبت هفته آمار و برنامه‌ریزی در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه اول آبان سمینار یک روزه برای ۷۰ سال آمار در کشور برگزار خواهد شد، به مدل‌سازی‌های... تورم و بیکاری را برآورد می‌کردند. در ۱۳۳۸ چون بانک مرکزی نداشتیم، این وظیفه بر عهده بانک ملی بود از آن به بعد نهاد مستقلی به نام سازمان ملی آمارها NSO...

بررسی موضوع بالا بردن دستمزد در شرايط فعلی اقتصادی كشور يكي از موضوعاتي كه در اين خصوص در روزهاي اخير مطرح شده بحث افزايش حقوق كارمندان و دستمزد كارگران است؛ موضوعي كه بيشتر كارشناسان آن را در شرايط فعلي كاري اشتباه تلقي مي‌كنند چراكه معتقدند افزايش دستمزدها به افزايش نقدينگي و در نهايت بالا رفتن نرخ تورم در كشور دامن خواهد زد. طرح ارائه بسته‌هاي... تورمدر خصوص موضوع افزايش دستمزدها و اينكه در شرايط اقتصادي فعلي چنين اقدامي از سوي دولت مي‌تواند درست باشد يا خير، مرتضي افقه، استاد دانشگاه به «قانون»...

افزایش حقوق‌ها تورم‌زا نیست یک اقتصاددان با حمایت از طرح دولت برای افزایش دوباره قیمت ها در سال جاری این مساله را به دلیل اینکه تورم از سمت عرضه و نه تقاضا ایجاد شده است، موجب تشدید تورم ارزیابی نکرد. قدرت‌اله امام وردی - عضو هیات علمی دانشگاه آزاد، در گفتوگو با ایسنا، با اشاره به زمزمه های افزایش دوباره حقوق ها در سال جاری... تورم زا بودن این اقدام اشاره کرد و گفت: باید ببینیم ریشه تورم در سمت عرضه است یا تقاضا؟ در اقتصاد ما افزایش تورم به سببگران شدن مواد اولیه و واسطهای...

دره دستمزد و تورم چگونه پر می‌شود؟ به گزارش خبرانلاین، بررسی اعداد و ارقام مربوط به میزان افزایش دستمزد در فاصله سال های ۱۳۸۶ تا کنون حکایت از عقب‌ماندگی مزد از تورم در برخی سال ها دارد‌. به عنوان مثال در سال ۱۳۸۷ در حالی حداقل دستمزد افزایشی برابر با ۲۰.۵ درصد را تجربه کرد که نرخ تورم در این سال به ۲۵.۴ درصد رسیده... تورم را تجربه کرده است اما با این حال هنوز فاصله حداقل دستمزد با حقوق مکفی در ایران بالاست و از این رو تدابیر اتخاذد شده در این حوزه بر تداوم این روند...

دستمزد کارگران بیش از تورم افزایش می یابد معاون وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی گفت: دولت در ۴ سال گذشته سعی کرد بخشی از عقب‌ ماندگی‌ مزد کارگران را با افزایش بیش از تورم جبران کند و امسال هم افزایش دستمزد کارگر بیش از تورم اعلامی بانک مرکزی خواهد بود. به گزارش جام جم،احمد مشیریان معاون روابط کار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گفت‌وگو... تورم اعلامی بانک مرکزی تعیین می‌شود و اما راهکارهای قانون دیگر برای افزایش مزد مورد توجه خواهد بود. معاون روابط کار وزیر تعاون، کار و رفاه...

چرا آمارهای بیکاری کمتر از تصور مردم هستند؟ وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از اختصاص ۱۰۰۰ میلیارد تومان بودجه در سال جاری برای کاهش فاصله حقوق بازنشستگان با نرخ تورم خبر داد و گفت: برای رسیدگی به موضوعات رفاه اجتماعی باید هدفگذاری مشخص انجام داد. در سال جاری هدفگذاری وزارت رفاه به‌روی سالمندان قرار داده شده است تا قدرت خرید آنها با افزایش... تورم کاهش پیدا نکند. به گزارش ایسنا، علی ربیعی با اشاره به گستردگی حوزه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: از منظر نظری و تئوری بین کار و رفاه اجتماعی...

 شرمنده بازنشستگان هستیم/ تلاش می کنیم افزایش حقوق‌ها بالاتر از نرخ تورم باشد مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفت: شرمنده بازنشستگان هستیم ولی تلاش کرده‌ایم که هر سال افزایش حقوق‌ها بالاتر از نرخ تورم باشد و در جهت آینده‌ای بهتر و اطمینان‌بخش‌تر اقدامات موثری صورت گرفته است. به گزارش ایسنا، سید تقی نوربخش در جمع نمایندگان تشکل‌های کارگران، بازنشستگان و کارآفرینان استان کرمانشاه... تورم سالیانه در سال‌های اخیر و دولت قبل پرداخت و گفت: کارگران و بازنشستگان در دولت قبل ٢٥ درصد کمتر از نرخ تورم افزایش حقوق داشته‌اند و در دولت دکتر روحانی...

دولت به هزینه-فایده دستمزد شایسته توجه کند/ ادامه وضعیت گذشته موجب بحران‌های شدید اجتماعی و سیاسی می‌شد مشروح این گفتگو را در زیر می‌خوانید: با توجه به این که معیشت مهمترین مساله نیروی کار در دوران فعلی است، محاسبات افزایش مزدی امسال را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ امسال اعلام کردند تورم تک رقمی است و با همین دستاویز، دستمزد کارگران چهارده و نیم درصد افزایش پیدا کرد، این در حالیست که برای اولین... تورم و روی زندگی مردم اثر می‌گذارد. آسیب‌خورده‌ها و قربانیان سیاست های غلط، مسئول نیستند. ناتوانی دولت‌ها باعث بروز مشکل در زندگی مردم می‌شود و عادلانه...

تعداد شاغلان کشور در سال های ۸۴ تا ۹۲ ثابت بود مشاور رییس جمهوری اظهار کرد: آمارهای گذشته نشان می‌دهد که در سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۲ بدترین سال‌های عملکرد اقتصادی کشور بدلیل مجموعه عوامل ایجادکننده شرایط و تحریم بوده و سال ۱۳۹۵ از نظر سه شاخص رشد اقتصادی، تورم و اشتغال، شاهد رشد بالای ۷ درصد و تورم زیر ۱۰ درصد و میزان اشتغال بالای ۶۰۰ هزار نفر خواهد...

حداقل دستمزد کارگران,اخبار اشتغال و تعاون,خبرهای اشتغال و تعاون,اشتغال و تعاون
تورم در ایران,اخبار کار,خبرهای کار,حقوق و دستمزد
بازنشستگان,اخبار کار,خبرهای کار,حقوق و دستمزد
امیدعلی پارسا,اخبار اشتغال و تعاون,خبرهای اشتغال و تعاون,اشتغال و تعاون
دستمزد مردم در شرایط اقتصادی ایران,اخبار کار,خبرهای کار,حقوق و دستمزد
افزایش حقوق‌ها,اخبار کار,خبرهای کار,حقوق و دستمزد
دستمزد,اخبار کار,خبرهای کار,حقوق و دستمزد
ستمزد,اخبار کار,خبرهای کار,حقوق و دستمزد
علی ربیعی,اخبار اشتغال و تعاون,خبرهای اشتغال و تعاون,اشتغال و تعاون
اخبار کار,اشتغال و تعاون,بازنشستگان و مستمری بگیران,نوربخش
اخبار اشتغال و تعاون,خبرهای اشتغال و تعاون,اشتغال و تعاون,حسین راغفر
اخبار اشتغال و تعاون,خبرهای اشتغال و تعاون,اشتغال و تعاون,مسعود نیلی

تورم - کاریکاتور

کاریکاتور/ اظهارات نوبخت در مورد بودجه ۹۸ محمدباقر نوبخت گفت: کشور در سال ۹۸ کسری بودجه ندارد! همین اظهارات سوژه جدید کاریکاتور آرمان ملی شد. ...

کارتون/ شرمندگی مجدد اسحاق جهانگیری! اسحاق جهانگیری: مردم ایران در سالهای اخیر متحمل فشارهای فراوانی شده اند که ما شرمنده آنها هستیم. ...

کارتون/ کفاف ندادن حقوق و دستمزد برای تأمین هزینه‌های زندگی کفاف ندادن حقوق و دستمزد برای تأمین هزینه‌های زندگی به عنوان دغدغه جدید مردم در نوسانات بازار، سوژه کارتونی از جمال رحمتی در روزنامه همشهری شد. ...

کارتون/ خونه ما بعد از گرون شدن اجناس! انتشار اخباری درباره رشد تورم که این روزها از پسته و پراید هم فراتر رفته و تقریبا به همه کالاها و اجناس مصرفی رسیده، سوژه کارتونی از نعیم تدین در «شهرونگ» شد. ...

کارتون/ مهمان عجیب و پوست کلفت «عصر جدید» وقوع بلایای طبیعی مانند سیل اخیر، گرانی کالاهای اساسی و کالاهای مصرفی که طی ماه‌های اخیر زندگی مردم را تحت تأثیر قرار داده، سوژه کارتونی از علی قناعت در «نیش‌خط» شد. ...

کاریکاتور/ با عیدی امسال چه می شود خرید؟ میزان پرداخت عیدی‌های امسالدر شرایط سختاقتصادی سوژه کارتونی نازنین جمشید‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی در روزنامه شهروند شده است. ...

کاریکاتور/ مردم نگران مسئولان نباشند! اخیرا برخی مسئولان اعلام کردند که مردم نگران نباشند، هیچ کمبودی در کشور نداریم؛ این موضوع سوژه کارتونی از بهرنگ جدی در کانال طنز و کارتون نیش خط شد. ...

کارتون/ در انتظار کاهش قیمت‌ها! کارتون/ در انتظار کاهش قیمت‌ها! ...

کارتون/ سفره‌ای که آب می‌رود! کارتون/ سفره‌ای که آب می‌رود! ...

کاریکاتور/ در حاشیه گرانی های اخیر گرانی و تورم در ایران سوژه این کاریکاتور از نیشخط شده است. ...

کاریکاتور / افزایش تورم در سال ۹۷ و شکم خالی مردم کاریکاتور / افزایش تورم در سال ۹۷ و شکم خالی مردم ...

کارتون/ نرخ همه چیز در حال کاهش است! نرخ همه چیز در حال کاهش است! طراوت نیکی ...

کاریکاتور صحبت های نوبخت در مورد بودجه 98,کاریکاتور اظهارات نوبخت درباره وضعیت بودجه،کاریکاتور در مورد وضعیت اقتصادی مردم,کاریکاتور,عکس کاریکاتور,کاریکاتور اجتماعی
کاریکاتور در مورد صحبت های اسحاق جهانگیری درباره مردم
کاریکاتور تأمین هزینه‌های زندگی,کاریکاتور,عکس کاریکاتور,کاریکاتور اجتماعی
کاریکاتور تورم کالاهای مصرفی,کاریکاتور,عکس کاریکاتور,کاریکاتور اجتماعی
کاریکاتور در مورد مشکلات کشور,کاریکاتور,عکس کاریکاتور,کاریکاتور اجتماعی
کاریکاتور خرید عید با دریافت عیدی پایان سال,کاریکاتور,عکس کاریکاتور,کاریکاتور اجتماعی
کاریکاتور واکنش مسئولان به مشکلات کشور,کاریکاتور,عکس کاریکاتور,کاریکاتور اجتماعی
کاریکاتور کاهش قیمت ها,کاریکاتور,عکس کاریکاتور,کاریکاتور اجتماعی
کاریکاتور تورم
کاریکاتور در مورد تورم و گرانی در ایران,کاریکاتور,عکس کاریکاتور,کاریکاتور اجتماعی
کارتون تاثیر تورم بر مردم,کاریکاتور,عکس کاریکاتور,کاریکاتور اجتماعی
کاریکاتور نرخ همه چیز در حال کاهش است,کاریکاتور,عکس کاریکاتور,کاریکاتور اجتماعی