صوت و فیلم گزارش تصویری کاریکاتور
یکشنبه ۰۶ خرداد ۱۴۰۳
sarpoosh
کافه اسپرت > باشگاه تاتنهام

باشگاه تاتنهام

باشگاه تاتنهام

درباره باشگاه تاتنهام

باشگاه فوتبال تاتنهام هاتسپر که با نام اسپرز هم شناخته می‌شود، یک باشگاه حرفه‌ای فوتبال در منطقه تاتنهام در شمال شهر لندن انگلستان است. باشگاه فوتبال تاتنهام هاتسپر در سال ۱۸۸۲ تأسیس شد و در ۱۹۰۱ برای اولین بار اف ای کاپ را برد که این قهرمانی آن‌ها را به اولین باشگاه غیر لیگی تبدیل کرد که یک جام معتبر داخلی را به خانه می‌برد. تاتنهام اولین تیم قرن بیستم است که در جام حذفی و جام اتحادیه دابل کرد. آن‌ها این دو جام را در فصل ۶۱–۱۹۶۰ به خانه بردند. پس از موفقیت در دفاع از قهرمانیشان در سال ۱۹۹۲، در ۱۹۹۳ آن‌ها با بردن جام برندگان جام (چمپیونز لیگ حاضر)، اولین تیم انگلیسی ای شدند که به قهرمانی در یک رقابت اروپایی می‌رسند.

 

در ۱۹۶۷ برای بار سوم اف ای کاپ را بردند تا در دهه ۶۰ سوم بار باشد که به این افتخار می‌رسند. در دهه ۷۰ آن‌ها دو بار جام اتحادیه را نیز به خانه بردند و در ۱۹۷۲ قهرمان اولین دوره جام یوفا در لقب گرفتند. آن‌ها اولین باشگاه بریتانیایی بودند که در دو جام مختلف اروپایی به قهرمانی رسیدند. در دهه ۸۰ آن‌ها چند جام مختلف دیگر را نیز به تالار افتخارات خود افزودند: دو بار اف ای کاپ، جام خیریه انگلستان و جام یوفا در ۱۹۸۴. در دهه ۹۰ آن‌ها جام حذفی و جام اتحادیه را بالای سر بردند. وقتی که آن‌ها جام اتحادیه را یک بار دیگر در سال ۲۰۰۸ صاحب شدند، این بدان معنا بود که آن‌ها در هر شش

 

دهه گذشته حداقل یک جام معتبر را برنده شدند. افتخاری که تنها منچستر یونایتد به آن دست یافته‌است.

 

شعار باشگاه «برای شهامت باید انجام شود» است و نشان باشگاه یک مرغ سحرخوان می‌باشد که بر روی یک توپ فوتبال ایستاده‌است. این باشگاه دارای یک شهرآورد مهم با همسایه نزدیکش آرسنال می‌باشد و بازی بین این دو تیم با نام شهرآورد شمال لندن شناخته می‌شود.


تاریخچه باشگاه تاتنهام

این باشگاه در سال ۱۸۸۲ با نام هاتسپر اف.سی. شروع به فعالیت کرد و قبل از آنکه به لیگ دسته دوم فوتبال راه یابد، تا سال ۱۹۰۸ درلیگ جنوب بازی می‌کرد. قبل از این پیشرفت، آن‌ها جام حذفی انگلستان در سال ۱۹۰۱ به خانه بردند تا اولین باشگاه غیر حرفه‌ای باشند که این جام را صاحب می‌شود.

 

پس از آن، تاتنهام اف ای کاپ را هفت بار دیگر، لیگ را دو بار، جام اتحادیه را چهار بار، جام یوفا را دوبار و جام برندگان جام را یک بار به دست آورد. با قهرمانی در جام برندگان جام ۱۹۶۳ تاتنهام اولین تیم انگلیسی شد که یک جام اروپایی را برنده می‌شود. در فصل ۶۱–۱۹۶۰ آن‌ها اولین تیم قرن بیستم بودند که دوگانه (دابل) کردند.

 

افتخارات باشگاه تاتنهام

 

لیگ برتر انگلیس
لیگ دسته اول فوتبال (قهرمانی) ۲ ۱۹۵۰-۵۱، ۱۹۶۰-۶۱


لیگ دسته اول فوتبال (نایب قهرمانی) ۴ ۲۲-۱۹۲۱، ۵۲-۱۹۵۱، ۵۷-۱۹۵۶، ۶۳-۱۹۶۲


لیگ دسته دوم فوتبال (قهرمانی) ۲ ۱۹۱۹-۲۰، ۱۹۴۹-۵۰


لیگ دسته دوم فوتبال (نایب قهرمانی) ۲ ۱۹۰۸-۰۹، ۱۹۳۲-۳۳


لیگ جنوب (قهرمانی) ۱ ۱۸۹۹-۱۹۰۰


لیگ غرب (قهرمانی) ۱ ۱۹۰۳-۰۴


جام های بومی
جام حذفی (اف ای کاپ) (قهرمانی) ۸ ۱۹۰۱، ۱۹۲۱، ۱۹۶۱، ۱۹۶۲، ۱۹۶۷، ۱۹۸۱، ۱۹۸۲، ۱۹۹۱


جام حذفی (اف ای کاپ) (نایب قهرمانی) ۱ ۱۹۸۷


جام اتحادیه (لیگ کاپ)(قهرمانی) ۴ ۱۹۷۱، ۱۹۷۳، ۱۹۹۹، ۲۰۰۸


جام اتحادیه (لیگ کاپ) (نایب قهرمانی) ۳ ۱۹۸۲، ۲۰۰۲، ۲۰۰۹


جام خیریه (کامنتی شیلد) (قهرمانی) ۷ (۳ مشترک) ۱۹۲۱، ۱۹۵۱، ۱۹۶۱، ۱۹۶۲، (۱۹۶۷، ۱۹۸۱، ۱۹۹۱)


جام خیریه (کامنتی شیلد) (نایب قهرمانی) ۲ ۱۹۲۰، ۱۹۸۲


جام های اروپایی
جام یوفا (قهرمانی) ۲ ۱۹۷۲، ۱۹۸۴


جام یوفا (نایب قهرمانی) ۱ ۱۹۷۴


جام قهرمانان جام (قهرمان) ۱ ۱۹۶۳


جام اتحادیه آنگلو-ایتالیایی (قهرمان) ۱ ۱۹۷۱

 

 

 

سایر مطالب درباره باشگاه تاتنهام