صوت و فیلم گزارش تصویری کاریکاتور
شنبه ۰۵ خرداد ۱۴۰۳
sarpoosh
کافه اسپرت > باشگاه رم

باشگاه رم

باشگاه رم

آ.اس. رم  یکی از باشگاه‌های سری آ ایتالیاست. ورزشگاه این تیم ورزشگاه المپیکو نام دارد. این تیم در سال ۱۹۲۷ تأسیس شد. و سرمربی این تیم اوزه بیو دی فرانچسکو است.
تیم رم تاکنون سه بار قهرمان سری آ شده‌است.

 

تاریخچه باشگاه رم

در سال ۱۹۲۷ از شهر رم تیم‌های متعددی در لیگ فوتبال ایتالیا بازی می‌کردند. از جمله این باشگاه‌ها می‌توان به نام‌های ذیل اشاره نمود:

 

"لاتزیو (۱۹۰۰)، رومن اف سی (۱۹۰۱)، اس اس آلبا-آودیک رم (تاسیس در ۱۹۲۶ از اتحاد تیم‌های آلبا (۱۹۱۱) و آئودیک)، فورتیتودو- پرو رم (تاسیس در ۱۹۲۶ از ترکیب تیم‌های فورتیتودو (۱۹۰۸) و پرو رم (۱۹۱۲)".

 

 

 

 

با همه این احوال بیشتر این باشگاه‌ها پایدار نبودند و خیلی زود از هم پاشیده شدند. بعد از این، طی سیاست‌های جدید دولت، قانونی نو در مورد باشگاه‌های هر شهر تصویب شد. طبق این قانون هر شهری فقط باید یک باشگاه فوتبال بزرگ و رسمی داشته باشد که این تیم نمادی از شهر خود به حساب آید. (کاری که قبل از این فلورانس، ناپلس و باری انجام داده بودند) همین موضوع سبب شد که از اتحاد تیم‌های آلبا-آئودیک، فورتیتودو- پرو رما و رومن اف سی، باشگاه جدیدی به نام آ.اس. رم تأسیس گردد.

 

پس از دوران کوتاهی استفاده از ورزشگاه موتو ولودرومو آپیو، جیالوروسی‌ها ساکن محله قدیمی تستاسیو و ورزشگاه کمپو در همین منطقه (که به‌طور عجیبی کاملاً از چوب ساخته شده‌است) شدند. می‌توان گفت که هنوز که هنوزه این منطقه یادآور دوران اولیه باشگاه است. از این‌ها که بگذریم باز هم مکان بازی گرگ‌ها تغییر پیدا کرد و آن‌ها در ورزشگاه فلامینیو و بعد از آن در ورزشگاه المپیکو (تأسیس در ۱۹۵۲) مستقر گشتند؛ که تا به امروز هم جای اصلی بازی جیالوروسی، المپیکو می‌باشد.

 

آ.اس. رم اولین حضورش در لیگ ملی ایتالیا را در دوره ۳۰–۱۹۲۹ تجربه کرد؛ و پس از ۱۲ سال، آن‌ها نخستین اسکودتوی خود را در سال ۴۲–۱۹۴۱ به دست آوردند.

 

سال‌های سخت پس از اولین قهرمانی تا جایی ادامه پیدا کرد که در سال ۱۹۵۱ تیم از سری A سقوط کرد. اما با یک بازگشت سریع به سطح اول فوتبال ایتالیا، رم در سال ۱۹۶۱ به مقام سوم و سهمیه جام یوفا دست یافت و در سال ۱۹۶۴ اولین جام حذفی فوتبال ایتالیا را کسب کرد. حال نیز با ۹ قهرمانی و ۸ نایب قهرمانی بعد از یوونتوس پر افتخارترین تیم کوپا ایتالیا محسوب می‌شود.

 

پرشکوه‌ترین سال‌های باشگاه رم در دهه ۱۹۸۰ طی شد که دو جام حذفی دیگر و دومین اسکودتو در سال ۱۹۸۳ توسط مربی آن زمان رم نیلز لیدهلم به دست آمد. در سال بعد تنها یک ضربه پنالتی در مقابل لیورپول مانع از دست‌یابی آن‌ها به جام قهرمانی باشگاه‌های اروپا در ورزشگاه المپیک رم شد. فابیو کاپلو هم در سال ۰۱–۲۰۰۰ سومین و آخرین اسکودتوی تاریخ رم را بدست آورد. پس از این قهرمانی هواداران رم در حسرت اسکودتویی دیگر هستند.

 

افتخارات باشگاه رم

۳ بار قهرمانی سری آ در سال‌های ۲۰۰۱ و ۱۹۸۳ و ۱۹۴۲

 

۹ بار قهرمانی جام حذفی ایتالیا در سال‌های ۱۹۶۴، ۱۹۶۹، ۱۹۸۰، ۱۹۸۱، ۱۹۸۴، ۱۹۸۶، ۱۹۹۱، ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸

 

۲ بار قهرمانی در سوپر جام ایتالیا در سال‌های ۲۰۰۱ و ۲۰۰۷

 

قهرمانی در سری بی در سال ۱۹۵۲

 

افتخارات اروپایی باشگاه رم

قهرمانی دراینتر-سیتیز فیرز کاپ در ۶۱–۱۹۶۰

 

قهرمانی در جام آنگلو-ایتالین در سال ۷۲–۱۹۷۱

 

نایب قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا در ۸۴–۱۹۸۳

 

نایب قهرمانی لیگ اروپا در ۹۱–۱۹۹۰

 

ماجرای لوگوي باشگاه رم

مساله اي كه شايد ذهن هر كسي كه كمي با دقت بيشتر به مسائل فوتبال مي نگرد را به خود مشغول كند لوگوي عجيب باشگاه رم است. حتما حدس مي زنيد كه پشت پرده ي اين تصوير بايد داستاني تاريخي و اعجاب انگيز نهفته باشد.اين تصوير نشانگر گرگي ماده است كه به دو كودك دوقلو شير مي دهد.حال از اين لوگوي تاريخي رم رمز گشايي مي كنيم و خلاصه اي از داستان آن ها را نقل مي كنيم:

 

پدربزرگ این دو كودك ,نومیتر,برادر آمولیوس و پادشاه آلبا لونگا بوده است. این دو از مهاجران شهر ویران‌شدهٔ تروا بودند. آمولیوس برادر خود نومیتر و پسرانش را می‌کشد و رئا سیلویا دختر او را ناچار می‌کند که راهبه شود تا بدین سان همسری اختيار نكند و فرزندی که شایستهٔ پادشاهی ‌است به دنيا نياورد. ولی مارس خدای جنگ شیفتهٔ رئا سیلویا مي شود و با او ازدواج مي كند. رئا باردار شده و عمویش آمولیوس از این قضيه آگاه مي گردد. پس رئا سیلویا را در زندان محبوس مي كند تا زمان زایمانش فرا رسد.

 

او دو پسر دوقلو به دنيا مي آورد به نام‌ها رموس و رمولیوس. آمولیو ، رئا را زنده به گور مي كند و دو پسر خردسال دوقلویش (رمولوس و رموس) رابه رود تیبرمي اندازد. دو برادر از خیزاب خروشان رهایی می‌یابند و به کرانهٔ رود می‌رسند. ماده‌گرگی به آنها شیر می‌دهد و آن ها را از مرگ نجات مي دهد. این دو بزرگ می‌شوند وبا تشكيل قدرت آمولیوس عموی خود و قاتل پدرشان را نابود می‌کنند.رومولوس بر فراز تپه ي پالاتين شهر رم را برپا می کند و نخستین شاه رم می‌گردد . روموس هم شهري جديد را بر تپه ي آونتين بنا مي كند.مقبول ترين داستان در مورد مرگ اين دو برادر هم اين گونه است كه رمولوس پس از چندی برادرش را به دلیل گذر از قانون می‌کشد و خود نیز در طوفانی سخت درمی‌گذرد.

 

 

 

 

سایر مطالب درباره باشگاه رم