صوت و فیلم گزارش تصویری کاریکاتور
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲
sarpoosh
کافه اسپرت > محمد رویانیان

محمد رویانیان

محمد رویانیان

محمد رویانیان با نام پیشین انوشیروان رویانیان متولد زاده ۱۳۴۱ - نوشهر رئیس بازرسی ویژه معاونت بازرسی ستاد کل نیروهای مسلح،مؤسس و اولین رئیس پلیس ۱۱۰ و فرماندهِ پیشین پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا و مدیرعامل سابق باشگاه فوتبال پرسپولیس است. وی در حال حاضر از سوی سازمان بهزیستی، به عنوان سفیر طلایی سازمان بهزیستی معرفی شد.

 

مدیر عاملی در باشگاه پرسپولیس تهران
محمد رویانیان در ۲۹ شهریورماه سال ۱۳۹۰ با حکم محمد عباسی (وزیر ورزش و جوانان)، مدیر عامل پرسپولیس شد.[۹] وی یکی از مدیران مورد اعتماد محمود احمدی‌نژاد بود و احمدی‌نژاد او را به پرسپولیس فرستاد تا در زمانی که یک سال و نیم به انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۲ ایران باقی‌مانده بود، مدیریت یکی از مهم‌ترین و پرطرفدارترین باشگاه‌های کشور ایران را در اختیار داشته باشد. با نزدیک شدن پایان دورهٔ احمدی‌نژاد، او تلاش کرد پایگاه خود را در آن باشگاه محکم کند. این در حالی است که وی سابقهٔ حرفه‌ای در فوتبال نداشت.و سعی نمود به عنوان یک فرد غیر فوتبالی، جایگاه باثباتی در مدیریت فوتبال ایران پیدا کند. رویانیان در ۲ بهمن ۱۳۹۲ از مدیر عاملی پرسپولیس استعفا کرد و علی پروین جایگزین وی گردید.

 

 

روش مدیریتی
برخی تحلیل‌ها مبنی بر این است که نحوهٔ مدیریت رویانیان در فوتبال نوعی مدیریت پوپولیستی بوده‌است.[۱۳] عوام گرایی نوعی روش سیاسی است که نشان از طرفداری کردن یا طرفداری نشان دادن از حقوق و علایق مردم عامه در برابر گروه نخبه دارد.

 

تئوری توطئه
رویانیان مدعی بود افرادی علیه پرسپولیس توطئه می‌کنند و معتقد به توطئهٔ برخی افراد و بازیکنان علیه این تیم بود. وی در این راستا گاهی به‌طور غیر مستقیم به علی پروین اشاره داشت.

 

اقدامات رویانیان در باشگاه پرسپولیس
رویانیان مورد حمایت بسیاری از هواداران تیم پرسپولیس بود و هواداران در حمایت از رویانیان تجمعاتی را انجام داده‌اند.

 

جذب ستاره‌ها (نقل و انتقالات): در تابستان ۱۳۹۱ رویانیان ستاره‌ها و بازیکنان محبوب و گرانقیمتی را برای تیم فوتبال پرسپولیس به خدمت گرفت.


هزینه کردن بودجه دولتی در فوتبال: این اتهام در اوایل مدیریت وی و گاهی توسط محمد مایلی‌کهن مطرح گردید و مورد انتقاد مایلی‌کهن بوده‌است. مورد نحوهٔ هزینه‌ها در پرسپولیس معمولاً شفاف‌سازی نمی‌شود، ولی رویانیان اعلام کرده که پولی که در این تیم هزینه می‌کند دولتی نیست. به عقیده رویانیان، هواداران پرسپولیس از فوتبال فقط نتیجه و بازی خوب را می‌خواهند و کاری به اینکه پول‌ها از کجا می‌آید ندارند. برخی معتقدند در دورهٔ مدیریت وی و این فوتبال نبوده که چرخ خود را چرخانده، و تیم با پول‌هایی که رویانیان آورده چرخیده‌است و با رفتن این افراد، باشگاه هرگز صاحب ریالی از پول‌ها نخواهد شد.


آزادسازی زندانیان پرسپولیسی: در مرداد ماه ۱۳۹۱ رویانیان اسباب آزادسازی ۵۰ زندانی دربند زندان اوین را فراهم کرد.همچنین در اواخر بهمن ۱۳۹۱ یکی از هواداران پرسپولیسی دربند زندان اوین آزاد شد.

 

اقدامات اقتصادی در ستاد مدیریت حمل و نقل سوخت و باشگاه پرسپولیس
در ستاد سوخت کاهش روزانه ۲۰ میلیون لیتری بنزین در کشور، نوسازی یک میلیون و سیصد هزار خودرو فرسوده ظرف ۳ سال، ساخت تعداد۲۳۰۰ جایگاه سوخت‌رسانی تقریباً معادل ۸۰ سال ایران افزایش ۲/۵برابری ناوگان حمل ونقل عمومی، کاهش سالانه ۵۰۰۰ کشته ناشی از تصادفات در سال با اجرای طرح‌های فرهنگی و تغییر رفتار مردم واجرای طرح کمربند ایمنی واستفاده از تکنولوژی پیشرفته.


ایجاد پورتال باشگاه پرسپولیس: رویانیان با ایجاد پورتال جامع و کامل و به‌روز برای باشگاه پرسپولیس در بهمن ۱۳۹۰ علاوه بر خاموش کردن صدای سایت‌های پرسپولیسی مخالف توانست ماهیانه حدود ۵۰ میلیون تومان درآمدزایی کند.
صدور کارت‌های هواداری باشگاه پرسپولیس:وی با صدور کارت‌های هواداری اقدام به دریافت کمک‌های مالی از هواداران برای باشگاه نموده‌است.


تأسیس شرکت‌های خصوصی:در ابتدا ۵ شرکت خصوصی (زیرمجموعه باشگاه پرسپولیس) توسط رویانیان تأسیس گردید.این شرکت‌ها با دریافت وامهای بانکی اقدام به خرید خودروهای گران‌قیمت برای جذب بازیکن نمودند، برخی از این شرکت‌ها دارای فعالیت واردات و صادرات بودند.


برنامه برای خصوصی‌سازی تیم‌های پرسپولیس و استقلال:
رویانیان پیگیر خصوصی‌سازی پرسپولیس و واگذاری ۴۹ درصد از سهام پرسپولیس به پیشکسوتان این تیم بوده‌است. رویانیان اعلام نمود که پرسپولیس آمادهٔ خصوصی‌سازی است؛ و مجلس نیز با واگذاری۵۰+۱ درصد سهام پرسپولیس به هر شرکتی که وزارت ورزش و جوانان ذی‌صلاح تشخیص دهد موافقت نمود.

 

حمایت از استقلال در ورزشگاه آزادی
رویانیان به همراه علی پروین در بهمن ماه ۱۳۹۰ برای حمایت از تیم استقلال ایران که میزبان الاتفاق عربستان بود، به ورزشگاه آزادی رفت. این در حالی بود که تا آن زمان هیچگاه مدیران این دو تیم برای حمایت از تیم رقیب٬عملی را انجام نداده بودند.

 

کمک مالی به استقلال تهران
محمد رویانیان در جریان بازی‌های استقلال تهران در لیگ قهرمانان آسیا، به این تیم کمک مالی کرد. وی همچنین نقش زیادی در جذب اسپانسر برای باشگاه استقلال در فصل ۹۲–۹۱ ایفا کرد.

 

استعفا
از آنجا که وزارت ورزش دولت حسن روحانی به هیچ وجه تمایلی به همکاری با رویانیان نداشته و رویانیان نیز از این سیاست باخبر بود، وی در مصاحبه‌ای تند و تیز و بی‌سابقه با الفاظی بد به وزارت ورزش و شخص وزیر حمله کرد و مدعی شد که آن‌ها جرأت برکناری اش را ندارند. سپس نامه احساسی چهارمین استعفای وی که توسط رسانه‌های معتمد رویانیان انتشار یافت که انتشار آن با عکس العمل حاکی از بی‌تفاوتی وزارتخانه روبرو گردید.

 

 

 

 

سایر مطالب درباره محمد رویانیان