سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲
۲۰:۲۳ - ۱۲ آذر ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۹۰۱۹۴
فوتبال جهان

گزارش بازی هلند و آمریکا ۱۴۰۱/۰۹/۱۲

فیلم/ خلاصه دیدار هلند ۳-۱ آمریکا؛ صعود لاله‌های نارنجی به یک چهارم نهایی جام جهانی

تیم ملی هلند با شکست آمریکا در نخستین بازی مرحله یک‌هشتم نهایی جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر اولین تیم حاضر در یک‌چهارم نهایی نام گرفت.

گزارش بازی هلند و آمریکا ۱۴۰۱/۰۹/۱۲

ورزشگاه بین‌المللی الخلیفه میزبان نخستین بازی از مرحله یک‌هشتم نهایی جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر بین هلند و آمریکا بود که نارنجی‌ها با برد ۳-۱ راهی مرحله بعد شدند.

گل: ممفیس دپای، دالی بلیند و دامفرایز برای هلند، حاجی رایت برای آمریکا

در دیداری که نتیجه اش شگفتی نبود هلند موفق شد با سه گل ایالات متحده را شکست دهد. در نیمه اول برخلاف جریان بازی هلند خیلی زود به گل اول بازي رسید و پیش افتاد. یانکی ها در ادامه در خلق موقعیت جدی گلزنی ناکام بودند. هلند با کنترل امریکا اجازه گلزنی به آن ها را نداد و در وقت های تلف شده نیمه اول هم گل دوم را زد تا با خیالی راحت به رختکن برود.

در نیمه دوم هلند همچنان هر زمانی اراده می کرد به دروازه آمریکا می رسید اما سیوها و واکنش های ترنر دروازه بان این تیم آنقدر آن ها را در بازی نگه داشت تا یاران او یکی از گل های خورده را جبران کنند. در ادامه لاله آهنی با تغییرات تاکتیکی به موقع در فاصله زمانی کوتاه روند بازی را برگرداند و این بار ستاره گلساز تیمش دومفرایز، روی پاس بلیند دروازه آمریکا را باز کرد تا هلند با سه گل پیش بیفتد. در ادامه شاگردان برهالتر هرچه تلاش کردند به در بسته زدند و داور در نهایت بعداز ۶ دقیقه وقت اضافه پایان بازی را اعلام‌کرد تا هلند به جمع ۸ تیم پایانی جام جهانی قطر صعود کند.

جام جهانی ۲۰۲۲ قطر - یک هشتم نهایی

ورزشگاه:  بین المللی خلیفه (دوحه) - ساعت ۱۸:۳۰

داور: ویلتون سامپایو (برزیل)/ کمک‌ها: برونو باشیلیا و برونو پیرس (برزیل)/ داور چهارم: آندرس ماتونته (اروگوئه)/ داور ویدیویی: نیکلاس گالو (کلمبیا)

تیم ملی هلند:

آندریاس نوپرت، ویرجیل فن‌دایک، یورین تیمبر، ناتان آکه (۳+۹۰ ماتیاس دی لیخت)، دالی بلیند، فرانکی دی‌یانگ، مارتن دی رون (۴۶ استیون برخواین)، دنزل دومفرایز، داوی کلاسن (۴۶ تئون کوپمینرس)، ممفیس دیپای (۸۲ ژاوی سیمونس) و کودی گاکپو (۳+۹۰ ووت وگورست) 

سرمربی: لوئیس فن‌خال

تیم ملی آمریکا:

مت ترنر، تیم ریم، سرجینیو دست (۷۵ دی آندره یدلین)، آنتونی رابینسون، واکر زیمرمن، تیلر آدامز، یونس موسی، تیموتی وه آ (۶۷ برندن آرونسون)، وستون مک کنی (۶۷ هاجی رایت)،کریستین پولیشیچ و خسوس فریه را (۴۶ جیوانی رینا)

سرمربی: گرگ برهالتر

کارت زرد: 

آمریکا: تئون کوپمینرس (۶۰)

هلند: فرانکی دی یونگ (۸۷)

شرح گل:

هلند ۱ - آمریکا ۰، دقیقه ۱۰

 بر خلاف جریان بازی و تسلط بازیکنان آمریکا روی دروازه هلند ، هلندی با نمایشی چشم‌نواز نشان دادند چرا تیمی خطرناک در جام هستند. بازی تک ضرب و هماهنگ بازیکنان هلند از نیمه‌های زمین شروع شد و به جناح راست محوطه آمریکا و دومفرایز رسید. دنزل دومفرایز پاس زمینی را به نزدیکی‌های نقطه پنالتی رساند. دپای با سرعت بالا خودش را به توپ رساند و با یک ضربه پای راست دقیق توپ را به دور از دستهای ترنر و گوشه دروازه امریکا رساند تا هلند خیلی زود خودش را در بازی از آمریکا پیش ببیند.

هلند ۲ - آمریکا ۰، دقیقه ۱+۴۵

اینبار نوبت به بلیند بود تا از هنرنمایی دومفرایز بیشترین استفاده را برده و دروازه آمریکا را برای بار دوم باز کند. هلند درست شبیه به گل اول از جناح راست بازهم با دومفرایز نفوذ کرد و با پاس زمینی حوالی نقطه پنالتی را هدف گرفت و اینبار دالی بلیند خود را به توپ رساند و دروازه را باز کرد

هلند ۲ - آمریکا ۱، دقیقه ۷۶

با پاس در عمق دی آندره یدلین بازیکن تعویضی پولیشیچ با سرعت از جناح راست وارد محوطه هلند شد و پاس کات بک او به هاجی رایت رسید و او نوپرت را مغلوب و دروازه هلند را باز کرد

هلند ۳ - آمریکا ۱، دقیقه ۸۱

دالی بلیند لطف هم تیمی را جبران کرد و او را در لیست گلزنان قرار داد. در نیمه اول ارسال از جناح راست دومفرایز به بلیند رسید و او هم با یک ضربه دقیق دروازه را باز کرد. این بار ماجرا برعکس شد و بلیند با نفوذ از جناح چپ امریکا توپ را بلند برای تیر دورتر فرستاد. دومفرایز هم که تنها و بدون یار انتظار توپ را میکشید با یک ضربه والی دقیق دروازه را باز کرد.

لحظات حساس:

دقیقه ۳: در اولین حرکت یانکی‌ها روی اشتباه بازیکنان هلند توپ درون محوطه به پولیشیچ رسید و او با فرار از تله آفساید به محض رسیدن توپ به سمت دروازه هلند شوت زد ولی نوپرت توپ را بخوبی برگشت داد.

دقیقه ۲۱: پاس بلند ون دایک برای دپای در جناح راست زمین آمریکا و نزدیکی‌های محوطه به او رسید و او را در موقعیت تک به تک قرار داد. دپای  به محض رسیدن توپ به سمت دروازه ترنر شوت زد ولی توپ او از کنار دروازه به بیرون رفت.

دقیقه ۴۳: اشتباه مدافعین هلند در برگشت توپ باعث شد توپ پشت خط محوطه هلند به وه‌آ برسد و او هم به سمت دروازه نوپرت شلیک کرد اما دروازه‌بان هوشیار هلند توپ را با دو دست دفع کرد.

دقیقه ۵۰: روی ارسال کرنر پولیشیچ به محوطه هلند مک‌کنی موفق شد ضربه سر بزند ولی نوپرت به خوبی توپ را برگشت داد. در برگشت هم تیم ریم از موقعیت استفاده نکرد و هلندی‌ها توپ را از روی خط برگشت دادند.

دقیقه ۵۱: مت ترنز دروازه‌بان آمریکا با واکنش به موقع مانع از باز شدن دروازه‌اش توسط بازیکن خودی شد. تلاش زیمرمن برای دور کردن توپ نزدیک بود دروازه خودی را باز کند ولی ترنر ناجی او و تیمش شد.

دقیقه ۶۱: دو ضربه پیاپی به سمت دروازه آمریکا از بازیکنان هلند زده شد. ضربه اول از گاکپو را مدافعین آمریکا بخوبی بلاک کردند اما دپای از راه رسید و بدون مکث به توپ برگشتی ضربه زد. ترنر بازهم با واکنش خوب با یک دست توپ را به کرنر فرستاد.

دقیقه ۷۱: بدون شک ستاره امروز آمریکا دروازه‌بان آنها مت ترنر است. او در دقیقه ۷۱ بازی با دابل سیو بازهم هلندی‌ها را در گلزنی ناکام ماند. او ابتدا شوت پر قدرت تئون کوپمینرس را دفع کرد و در برگشت ضربه سر دپای را هم با یک دست دور کرد تا دپای در گلزنی ناکام باشد.

حاشیه:

* جانی اینفانتینو در ورزشگاه حضور دارد و بازی را از نزدیک دنبال می‌کند.

* ترکیب اولیه آمریکا با ۲۵ سال و ۸۴ روز جوانترین ترکیب مرحله حذفی بعد از ترکیب اسلوواکی در جام ۲۰۱۰ است.

* حالا و با ۴۳ گل ممفیس دپای بعد از فن پرسی دومین گلزن تیم ملی هلند است.

* دالی بلیند با ۳۲ سال ۲۶۹ روز دومین بازیکن مسن هلند با گلزنی در جام‌جهانی است.

* دنزل دومفرایز اولین بازیکن این تورنمنت است که در سه گل در یک بازی تاثیر مستقیم داشته است. (دو پاس گل و ۱ گل)

*ژاوی سیمونز جوان هلندی با ۱۹ سال و ۲۲۶ روز جوانترین هلندی در مرحله حذفی جام جهانی لقب گرفت.

* دنزل دومفرایز بعد از ۴۴ سال به اولین بازیکن هلند با تاثیر در سه گل و یا بیشتر در یک بازی جام‌جهانی شد.

* با حذف آمریکا سه میزبان آینده جام‌جهانی همگی از جام خداحافظی کردند.

* آمریکا ۱۴ شوت را در نیمه دوم به سمت دروازه هلند زد. این دومین تعداد شوت بعد از ۱۶ شوت به سمت دروازه ایران در جام ۹۸ در یک نیمه برای آنها بود.

* دالی بلیند به پنجمین بازیکن با بیش از ده بازی بدون باخت در جام جهانی تبدیل شد. ( ۸ پیروزی و ۳ تساوی)

* لوئیس فن خال بعد از بازگشت به نیمکت هلند در سال ۲۰۲۱ تا بحال در ۱۹ بازی شکست نخورده است. او همچنین بدون در نظر گرفتن ضربات پنالتی در جام جهانی شکستی را در کارنامه‌اش نمی‌بیند.

بهترین بازیکن زمین:

بدون شک دنزل دومفرایز ستاره هلند امروز بهترین بازیکن زمین بود. او روی سه گل تاثیر مستقیم داشت و با دو پاس گل و یک گل عامل اصلی پیروزی هلند در این دیدار بود.

varzesh3.com
  • 10
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر