صوت و فیلم گزارش تصویری کاریکاتور
پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۲
sarpoosh
نگارخانه > چهارشنبه سوری

چهارشنبه سوری

چهارشنبه‌سوری

چهارشنبه‌سوری

چهارشنبه‌سوری یکی از جشن‌های ایرانی است که در شب آخرین چهارشنبه سال (سه‌شنبه شب) برگزار می‌شود.

 

در شاهنامه فردوسی اشاره‌هایی درباره بزم چهارشنبه‌ای در نزدیکی نوروز وجود دارد که نشان دهنده کهن بودن جشن چهارشنبه‌سوری است. مراسم سنتی مربوط به این جشن ملی، از دیرباز در فرهنگ سنتی مردمان ایران زنده نگاه داشته شده‌ است.

 

واژه «چهارشنبه‌سوری» از دو واژه چهارشنبه که نام یکی از روزهای هفته‌است و سوری که به معنی سرخ است ساخته شده‌است.

 

طبق آیین باستان در این رو آتش بزرگی بر افروخته می شود که تا صبح زود و برآمدن خورشید روشن نگه داشته می‌شود که این آتش معمولاً در بعد از ظهر زمانی که مردم آتش روشن می‌کنند و از روی آن می‌پرند آغاز می‌شود و در زمان پریدن می‌خوانند: «زردی من از تو، سرخی تو از من». این جمله نشانگر مراسمی برای تطهیر و پاک‌سازی مذهبی است که واژه «سوری» به معنی «سرخ» به آن اشاره دارد.
 

به بیان دیگر مردم خواهان آن هستند که آتش تمام رنگ پریدیگی و زردی، بیماری و مشکلاتشان را بگیرد و بجای آن سرخی و گرمی و نیرو به آنها بدهد. چهارشنبه‌سوری جشنی نیست که وابسته به دین یا قومیّت افراد باشد و در میان بیشتر ایرانیان رواج دارد.

 

جشن مبارزه با تاریکی
 

جشن «سور» از گذشته بسیار دور در ایران زمین مرسوم بوده‌است که جشنی ملی و مردمی است و «چهارشنبه سوری» نام گرفته‌است که طلایه‌دار نوروز است.
 

در ایران باستان در پایان هر ماه جشن و پای‌کوبی با نام سور مرسوم بوده‌است و از سوی دیگر چهارشنبه نزد اعراب «یوم الارباع» خوانده می‌شد و از روزهای شوم و نحس بشمار می‌رفت و بر این باور بودند که روزهای نحس و شوم را باید با عیش و شادمانی گذراند تا شیاطین و اجنه فرصت رخنه در وجود آدمیان را نیابند.

 

 

آداب و رسوم مراسم چهارشنبه سوری :
 

چهارشنبه آخر سال ( چهار شنبه سوری ) یکی از آیین های نوروزی امروز - که بایستی آمیزه ای از چند رسم متفاوت باشد - «مراسم چهارشنبه سوری» است که در برخی از شهرها آن را چهارشنبه آخر سال گویند. درباره ی چهارشنبه سوری، کتاب ها و سندهای تاریخی، مطلبی یا اشاره ای نمی یابیم و تنها در این قرن اخیر، یا دقیق تر، در این نیم قرن اخیر است که مقاله ها و پژوهشهای متعددی در این باره منتشر شده و یا در نوشته های مربوط به نوروز به چهارشنبه سوری نیز پرداخته اند.


برگزاری چهارشنبه سوری، که در همه ی شهرها و روستاهای ایران سراغ داریم، بدین صورت است که شب آخرین چهارشنبه ی سال (یعنی نزدیک غروب آفتاب روز سه شنبه)، بیرون از خانه، جلو در، در فضایی مناسب، آتشی می افروزند، و اهل خانه، زن و مرد و کودک از روی آتش می پرند و با گفتن : «زردی من از تو، سرخی تو از من»، بیماری ها و ناراحتی ها و نگرانی های سال کهنه را به آتش می سپارند، تا سال نو را با آسودگی و شادی آغاز کنند.از باورها و رسم های چهارشنبه سوری که هنوز به کلی فراموش نشده اند ودر برخی از شهرها و روستا ها هنوز این

 

مراسم ها برگزار میشوند عبارتند از:

 
کوزه شکنی یکی از مراسم چهارشنبه سوری

یکی دیگر از مراسم مخصوص چهارشنبه سوری آن بوده که کوزه کهنه ای را برمی داشتند و در آن مقداری نمک و ذغال و سکه ده شاهی می انداختند و هر یک از افراد خانواده یک بار کوزه را دور سر می چرخاند و نفر آخری آن کوزه را از پشت بام ، به کوچه می افکند و می گفت :درد و بلای ما بـِرَه توی کوزه و بـِرَه توی کوچه

 

آجیل چهارشنبه سوری

رسمی که از قدیم در ایران متداول است ، تهیه و خوردن آجیل چهارشنبه سوری است . این آجیل شور و شیرین ، مانند آجیل مشگل گشاست؛ یعنی علاوه بر مواد اصلی بو داده ی شور و شیرین، مانند آجیل، برگه هلو و زردآلو ، قیسی ، کشمش سبز ، مویز ، باسلـُق ، پسته و بادام ، فندق بو نداده ، نقل ، شکر ، پنیر ، و مغز گردو هم اضافه می کنند. تهیه این آجیل را برای استجابت یک مراد نذر می کنند . خوردن این آجیل در شب چهارشنبه سوری ، به اعتقاد مردم باعث شگون و خوش یمنی است.

 

فالگوش ایستادن ،یکی از مراسم چهارشنبه سوری

دیگر از مراسم مربوط به چهارشنبه سوری ، فالگوش ایستادن است ؛ بدین معنی که کسانی که حاجتی دارند ، نیت می کنند و سر چهار راه یا در معبری فالگوش می ایستند و به حرف نخستین عابری ، که از کنارشان می گذرد توجه می کنند و هر کلام که از دهان او درآید در استجابت مراد خود به فال بد یا خوب می گیرند ، اگر گفته عابری موافق با آرزوی صاحب حاجت باشد آن آرزو را برآورده شده می دانند.

 

بعضی ها به جای رفتن به چهارراه و معابر ، این کار را در پشت در اطاق هم انجام می دهند و نخستین سخنی که از پشت در اطاق شنیدند به فال بد و یا خوب در اجابت حاجتشان فرض می کنند.

 

بوته افروزي

در ايران رسم است كه پيش از پريدن آفتاب، هر خانواده بوته هاي خار و گزني را كه از پيش فراهم كرده اند روي بام يا زمين حياط خانه و يا در گذرگاه در سه يا پنج يا هفت «گله» كپه مي كنند. با غروب آفتاب و نيم تاريك شدن آسمان، زن و مرد و پير و جوان گرد هم جمع مي شوند و بوته ها را آتش مي زنند. در اين هنگام از بزرگ تا كوچك هر كدام سه بار از روي بوته هاي افروخته مي پرند، تا مگر ضعف و زردي ناشي از بيماري و غم و محنت را از خود بزدايند و سلامت و سرخي و شادي به هستي خود بخشند. مردم در حال پريدن از روي آتش ترانه هايي مي خوانند.

 

زردي من از تو ، سرخي تو از من

 

غم برو شادي بيا ، محنت برو روزي بيا

 

اي شب چهارشنبه ، اي كليه جاردنده ، بده مراد بنده

 

خاکستر چهارشنبه سوري، نحس است، زيرا مردم هنگام پريدن از روي آن، زردي و ييماري خود را، از راه جادوي سرايتي، به آتش مي دهند و در عوض سرخي و شادابي آتش را به خود منتقل مي کنند. سرود "زردي من از تو / سرخي تو از من"

 

هر خانه زني خاكستر را در خاك انداز جمع مي كند، و آن را از خانه بيرون مي برد و در سر چهار راه، يا در آب روان مي ريزد. در بازگشت به خانه، در خانه را مي كوبد و به ساكنان خانه مي گويد كه از عروسي مي آيد و تندرستي و شادي براي خانواده آورده است.


در اين هنگام اهالي خانه در را به رويش مي گشايند. او بدين گونه همراه خود تندرستي و شادي را براي يك سال به درون خانه خود مي برد. ايرانيان عقيده دارند كه با افروختن آتش و سوزاندن بوته و خار فضاي خانه را از موجودات زيانكار مي پالايند و ديو پليدي و ناپاكي را از محيط زيست دور و پاك مي سازند. براي اين كه آتش آلوده نشود خاكستر آن را در سر چهارراه يا در آب روان مي ريزند تا باد يا آب آن را با خود ببرد.

 

بی گمان چهارشنبه سوری از رسم های کهن پیش از اسلام نیست. در آن زمان هر یک از روزهای ماه را نامی بود، نه روزهای هفته را. استاد پورداود در این باره می نویسد : آتش افروزی ایرانیان در پیشانی نوروز از آیین های دیرین است ( ... ) شک نیست که افتادن این آتش افروزی به شب آخرین چهارشنبه ی سال، پس از اسلام رسم شده است. چه ایرانیان شنبه و آدینه نداشتند ( ... ) روز چهارشنبه یا یوم الاربعاء نزد عرب ها روز شوم و نحسی است. جاحظ در المحاسن و الاضداد آورده : والاربعاء یوم ضنک و نحس. این است که ایرانیان آیین آتش افروزی پایان سال خود را به شب آخرین چهارشنبه انداختند تا پیش آمدهای سال نو از آسیب روز پلیدی چون چهارشنبه بر کنار ماند.

 

در باورهای عامیانه، چهارشنبه روزی نامبارک است. سفر نبایستی کردن شب چهارشنبه، به احوال پرسی مریض نبایستی رفتن. و منوچهری گوید:

 

چهارشنبه که روز بلاست باده بخور                    به ساتکین می خور تا به عافیت گذرد

 

آتش افروختن شب چهارشنبه ی آخر سال، یا چهارشنبه آخر صفر را، برخی به قیام مختار نسبت می دهند : مختار سردار معروف عرب وقتی از زندان خلاصی یافت و به خونخواهی شهیدان کربلا قیام کرد، برای این که موافق و مخالف را از هم تمیز دهد و بر کفار بتازد، دستور داد شیعیان بر بام خانه خود آتش روشن کنند و این شب مصادف با شب چهارشنبه آخر سال بود. و از آن به بعد مرسوم شد.

 

چهار شنبه سوری در برخی از شهر ها

در برخی از شهرهای آذربایجان چون ارومیه، اردبیل و زنجان، همه چهارشنبه های ماه اسفند هر یک نقش و نام معینی دارند، که از جمله در منطقه ی زنجان بدین شرح است: نخستین چهارشنبه را موله گویند و به شستن و تمیز کردن فرش های خانه اختصاص دارد. دومین چهارشنبه را سوله گویند، در این روز به خرید وسیله ها و نیازمندیهای عید می روند. سومین چهارشنبه را گوله گویند و به خیس کردن و کاشتن گندم و عدس و غیره برای سبزه های نوروزی اختصاص دارد. چهارمین و آخرین چهارشنبه سال ( چهارشنبه سوری ) را کوله گویند؛ ( کوله در ترکی به معنی کهنه و فرسوده است). در برخی از شهرهای ایران، از جمله ایلام (نوروز آباد)، تویسرکان، کاشان، زاهدان (قصبه مود) و ... مراسم چهارشنبه سوری را آخرین چهارشنبه ماه صفر برگزار می کنند. و آخرین آتش نیز از رسم ها است. بنابر نوشته تذکره صفویه کرمان نیز، چهارشنبه سوری در ماه صفر بوده است.
 

چهار شنبه سوری در اصفهان -در اصفهان چهارشنبه سوری را «چهار شنبه سرخی» نیز می گویند.

 

یکی از دلیل ها و سندهای دیگری که نشان می دهد چهارشنبه سوری از آیین های پیش از اسلام نیست، می تواند این باشد که مراسم آن در غروب آفتاب روز سه شنبه برگزار می شود. در گاهشماری قمری آغاز بیست و چهار ساعت یک شبانه روز از غروب آفتاب روز پیش است؛ و چهارشنبه سوری، مانند بسیاری از آیین ها، جشن ها و سوگواری های مذهبی همچون عید غدیر، نیمه شعبان، رحلت حضرت پیامبر ( ص ) که بر اساس گاهشماری قمری است، در غروب روز پیش برگزار می شود. نحس بودن چهارشنبه در باورهای عامیانه باعث شده، که هنوز بعدازظهر سه شنبه ( یعنی شب چهارشنبه ) به احوال پرسی بیمار نمی روند، و پنجشنبه را عامه «شب جمعه» می گویند.

 

در صورتی که آیین های کهن مثل نوروز، مهرگان، سده و ... که بر اساس گاهشماری خورشیدی است، آغاز بیست و چهار ساعت روز، از سپیده دم و یا از نیمه شب است. آن چه که چهارشنبه سوری را به جشن ها و آیین های کهن ایران پیوند می زند، می تواند برگزاری رسم و جشنی به نام «سور»، در روز پنجه ( خمسه مسترقه  ) باشد که از آن تا سده ی چهارم، دوره سامانیان، آگاهی در دست است: صاحب تاریخ بخارا از برگزاری رسمی که «عادت قدیم» و با افروختن آتش در «شب سوری» ( پیش از نوروز ) همراه بوده خبر می دهد : ... آنگاه امیر سدید ( منصور بن نوح ) به سرای نشست، هنوز سال تمام نشده بود که چون شب سوری، چنان که عادت قدیم است، آتشی عظیم افروختند و پاره ای آتش بجست و سقف سرای در گرفت و دیگر باره جمله سرای بسوخت و ...

 

 

حوادث چهارشنبه سوری

هرگونه بی توجهی به نکات ایمنی و سهل انگاری در برپایی مراسم چهارشنبه سوری می تواند زیان های جانی و مالی سنگین و غیر قابل جبرانی را در پی داشته باشد.حادثه برای هرکسی اتفاق میافتد. در برخی حوادث افرادی کشته شده یا به شدت آسیب میبینند. اما از بروز اغلب حوادث از جمله حوادث چهارشنبه سوری میتوان جلوگیری کرد.

 

نکاتی جهت پیشگیری از حوادث ناشی از چهارشنبه سوری:

 *والدین در تهیه وسایل آتشبازی بی خطر فرزندانشان را همراهی نمایند. کودکان به هیچ عنوان شخصاَ نباید از مواد آتش بازی و محترقه استفاده نمایند.
 


*از نگهداری مواد محترقه، تهیه و ساخت وسایل آتش بازی به خصوص در منزل،زیر زمین،محل کار و ... جداً جلوگیری کنید.
 


*از حمل مواد محترقه و آتش گیر و انفجاری حتی به مقادیر بسیار کم، در جیب لباس و کیف جداًً خودداری کنید.
 


*در صورت نگهداری مواد آتش بازی، حتی کم خطر حتماً آن را در جای خشک و خنک نگهداری کنید.
 


*مواد آتش بازی (محترقه و انفجاری) را از محل هایی که مطمئن هستند خریداری کنید. این مواد را از دست فروش تهیه نکنید.

 

*همیشه در مواقع آتش بازی جهت اطفاء حریق، آب، کپسول اطفاء حریق و حتی الامکان جعبه کمکهای اولیه در دسترس باشد.
 


*مواد آتش بازی (منفجره و محترقه) را به طرف افراد دیگر پرت نکنید.

 

*هیچگاه مواد آتش بازی (منفجره و محترقه) را در ظروف شیشه ای یا فلزی قرار ندهید، زیرا در صورت انفجار ذرات شیشه یا فلز، به اطراف پرتاپ شده و سبب صدمات و خطرات جانی خواهد شد.

 

*هیچگاه از الکل برای آتش گیری مواد استفاده نکنید.


 

*از آتش زدن لاستیک، هیزم، کارتن خالی و امثال آن چه در واحدهای مسکونی و چه در معابر ، کوچه و خیابان خودداری نمایید.

 

*از پرتاب مواد آتش زا مانند فشفشه و موشک بر روی درخت ها، بام و بالکن منازل که از عوامل عمده بروز آتش سوزی است جداً خودداری کنید.

 

 

 

سایر مطالب درباره چهارشنبه سوری

 • سرایدار بدشانس مدرسه,حادثه برای سرایدار بدشانس مدرسه

  ۲ حادثه وحشتناک برای سرایدار بدشانس مدرسه

   «۶۰ درصد سوختگی داشت. پزشک‌ها از او قطع امید کرده بودند. من نمی‌دانستم چه کنم. داشتم همسرم را از دست می‌دادم، آن هم به خاطر اشتباه خودم. ای کاش آن کار را نمی‌کردم...» اینها را با صدای لرزانش می‌گوید و اشکش سرازیر می‌شود. دائم می‌گوید که اگر آن کار را نمی‌کرد همسرش...

 • فیلم/ نخستین قربانیان چهارشنبه سوری

  چهارشنبه سوری سال ۹۷، هنوز نیامده ۸ نفر از قربانیان خود را راهی بیمارستان کرد. در ادامه گزارشی از حادثه را مشاهده می‌کنید. فیلم انفجار در ساختمان دو طبقه,ویدیو انفجار یک منزل در حال ساخت ترقه در تهران,ویدیو انفجار ترقه در منزل مسکونی خبایان وحدت اسلامی...

 • معرفی جشن‌های باستانی ایران توسط دیزنی/ «میکی‌ماوس» نوروز را تبریک گفت

  شرکت دیزنی با انتشار ویدیویی از «میکی ماوس»، شخصیت کارتونی خلق شده در این شرکت رسانه‌ای، نوروز را به عنوان جشن ملی ایرانیان تبریک گفت و آیین‌های مربوط به چهارشنبه سوری، نوروز و سیزده بدر را در این ویدیو توضیح داد. فیلم معرفی جشن‌های باستانی ایران توسط دیزنی,ویدیو تبریک...

 • مصدومان چهارشنبه آخرسال,تلفات چهارشنبه سوری

  افزایش ۱۴ درصدی مصدومان چهارشنبه آخرسال/ ۲۷ نفر فوت شدند

  رئیس سازمان اورژانس کشور، از افزایش ۱۴ درصدی مصدومان حوادث چهارشنبه سوری خبر داد. جعفر میعادفر، با اشاره به فوت ۲۷ نفر در حوادث چهارشنبه سوری، گفت: ۴۰۹۵ نفر از هموطنان در حوادث مربوط به چهارشنبه سوری مصدوم شدند. رئیس سازمان اورژانس کشور ادامه داد: در حال حاضر ۲۸۷...

 • شعرخوانی ریتمیک عبدلی: آی، اسم من آقا حاجی فیروزه! | ارباب خودم سلام و علیکم...

  چهارشنبه سوری از دیرباز جشن اتحاد و همدلی حفظ محیط زیست و بروز سجایای اخلاقی و انسانی بود. «جواد انصافی»، بازیگر،نویسنده ،کارگردان و پژوهشگر نمایش‌های آیینی و سنتی از رسوم زیبای این شب زمستانی روایت می‌کند. فیلم شعرخوانی ریتمیک عبدلی,ویدیو شعرخوانی جواد انصافی,غففیلم...

 • آمار مصدومان حوادث چهارشنبه سوری,تلفات چهارشنبه سوری 1401

  ۴۰۹۵ نفر در حوادث چهارشنبه سوری مصدوم شدند/ تهران در صدر مصدومان

  بنابر اعلام سازمان اورژانس کشور، آمار مصدومان حوادث چهارشنبه سوری به ۴۰۹۵ نفر رسید. به گزارش مهر، تا ساعت ۶ بامداد ۲۴ اسفند ۱۴۰۱، کل مصدومین و فوتی به ۴۰۹۵ رسید. موارد بستری به ۲۷۸ افزایش یافت که ۲۵ نفر به بخش مراقبت‌های ویژه منتقل شدند. همچنین، از مجموع...

 • آمار تلفات چهارشنهب سوری 1401/12/23,مرگ های چهارشنبه سوری

  آخرین آمار حوادث چهارشنبه سوری (۱۴۰۱/۱۲/۲۳)؛ ۱۹ فوتی و ۲۵۶۲ مصدوم

  چهارشنبه‌سوری یکی از جشن‌های ایرانی است که در شب آخرین چهارشنبه سال (سه‌شنبه شب) برگزار می‌شود.در گذشته جشن چهارشنبه سوری مانند امروز نبود و در آن خبری از حوادث تلخ بازی با مواد محترقه وجود نداشت. ایرانیان به رسم پیشینیان خود در این روز آتش کوچکی برپا کرده و از روی آن می...

 • تصاویر چهارشنبه سوری 1401,عکس های چهارشنبه سوری 1401,تصاویری از چهارشنبه سوری 1401

  تصاویر/ چهارشنبه سوری ۱۴۰۱

  چهارشنبه سوری یکی از جشن‌های اصیل ایرانیان است که در آخرین سه شنبه سال با آداب و رسوم خاصی برگزار می‌شود. چهارشنبه سوری یا جشن سوری که در زبان عامیانه به آن چارشنبه سوری میگویند، یکی از آئین‌های قدیمی و اصیل...

 • تصاویر مصدومین چهارشنبه سوری 1401 ,عکس های مصدومین چهارشنبه سوری 1401 ,تصاویری از حوادث چهارشنبه سوری سال 1401

  تصاویر/ مصدومین چهارشنبه سوری ۱۴۰۱

  بنابراعلام رئیس سازمان اورژانس کشور، از ابتدای اسفندماه تا ساعت ۲۳و۳۰ دقیقه امشب ۲۳ اسفند، ۲۵۶۲ نفر در حوادث چهارشنبه سوری مصدوم شده‌اند و ۱۹ نفر فوت شدند...

 • فیلم/ جشن چهارشنبه سوری ۱۴۰۱ در سراسر کشور

  جشن چهارشنبه سوری ۱۴۰۱ در سراسر کشور برگزار شد. فیلم جشن چهارشنبه سوری ۱۴۰۱ در سراسر کشور,ویدیو جشن چهارشنبه سوری,فیلم چهارشنبه سوری ۱۴۰۱,ویدیو مراسم قاشق زنی در ‏محله سنایی تهران,فیلم چهارشنبه سوری در شیراز,ویدیو چهارشنبه سوری در کرمانشاه ...

 • فیلم/ رسم قاشق زنی قزوینی ها در شب چهارشنبه سوری ۱۴۰۱

  چمچه زنی (قاشق زنی) یکی از رسوم قزوینی‌ها در چهارشنبه آخر سال به شمار می‌رود. فیلم رسم قاشق زنی قزوینی ها در شب چهارشنبه سوری ۱۴۰۱,ویدیو چهارشنبه سوری ۱۴۰۱,فیلم رسم قاشق زنی در چهارشنبه سوری سال ۱۴۰۱,ویدیو از قاشق زنی قزوینی ها در چهارشنبه سوری در این مراسم...

 • فیلم/ وضعیت عجیب تهران در چهارشنبه‌سوری ۱۴۰۱

  در برخی محلات تهران در شب چهارشنبه‌سوری اتفاقاتی عجیبی رخ داد. همچنین فردی از پنجره هواپیما از شهر تهران در شب چهارشنبه‌سوری فیلمبرداری کرد.  فیلم وضعیت عجیب تهران در چهارشنبه‌سوری ۱۴۰۱,ویدیو حوادث چهارشنبه سوری,ویدیو از چهارشنبه سوری ۱۴۰۱ در تهران,فیلم حادثه چهارشنبه...

 • کنایه ابطحی,دفاع از چهارشنبه سوری

  آقای امام جمعه! چهارشنبه‌سوری مال شما نیست

   کانال خبری «بامداد نو» توییتی از ابطحی درباره چهارشنبه سوری را به اشتراک گذاشته است: ...

 • مدیرعامل سازمان آتش نشانی

  مدیرعامل آتش‌نشانی تهران: هنوز چهارشنبه سوری شروع نشده، ۱۹ نفر فوتی داشته‌ایم/ درخواست از سازمان‌ها برای تعطیلی زودتر

  مدیرعامل سازمان آتش نشانی گفت: هنوز چهارشنبه سوری سالجاری شروع نشده، امسال تا این لحظه ۱۹ نفر فوتی داشته‌ایم؛ عمده این تلفات بخاطر انبار مواد محترقه و نگهداری از آنهاست. برنا: مدیرعامل سازمان آتش نشانی گفت: هنوز چهارشنبه سوری سالجاری شروع نشده، امسال تا این لحظه ۱۹ نفر...

 • حوادث چهارشنبه آخر سال, فوتی‌ها چهارشنبه سوری

  فوت ۱۵ نفر به دلیل حوادث چهارشنبه آخر سال | آمار تهران: ۴۱ مصدوم و ۴ فوتی

  رئیس سازمان اورژانس کشور:۱۵ نفر از اول تا بیست و دوم اسفند جاری به دلیل حوادث چهارشنبه آخر سال فوت کردند و بیشتر فوتی‌ها در استان‌های تبریز، تهران، همدان، ارومیه و قزوین بوده است. در این مدت، ۵۱ نفر قطع عضو، ۸۶ نفر دچار آسیب به چشم، ۱۳۰ نفر دچار سوختگی شدند همچنین...

 • چهارشنبه سوری,۱۴ فوتی در حوادث چهارشنبه سوری

  ۱۴ فوتی در حوادث چهارشنبه سوری امسال/ ۴۲ نفر دچار قطع عضو شدند

  رئیس سازمان اورژانس کشور آخرین آمار مصدومان و فوتی‌های حوادث مرتبط با چهارشنبه سوری را اعلام کرد. به گزارش تسنیم، دکتر جعفر میعادفر درباره حوادث مرتبط با چهارشنبه آخر سال در کشور از تاریخ اول تا ۲۲ اسفندماه سال جاری اظهار کرد: تا ساعت ۱۸ امروز ۲۲ اسفند ۱۴۰۱ تعداد کل...

 • پرتاب ترقه به بدنه پل خواجو,واکنش اداره کل میراث فرهنگی اصفهان

  پرتاب ترقه به بدنه پل خواجو | واکنش اداره کل میراث فرهنگی اصفهان

  فیلمی شب گذشته در فضای مجازی منتشر شد که در آن چند نوجوان اقدام به پرتاب ترقه به بدنه پل خواجو می‌کنند و اداره کل میراث فرهنگی اصفهان اعلام کرد که این موضوع را پیگیری حقوقی خواهد کرد. به گزارش ایرنا، در حالی که به شب آخرین چهارشنبه سال نزدیک می شویم، فیلمی در شبکه های...

 • انفجار ترقه,جان باختن هفت نفر

  مواد محترقه علت تخریب منازل مسکونی در تبریز

  مدیر کل مدیریت بحران آذربایجان شرقی گفت: بررسی های اولیه و شواهد موجود نشان می دهد که تخریب منازل مسکونی حادثه روز گذشته در خیابان منظریه کوی اسلامی تبریز ناشی از انفجار مواد محترقه پرخطر بوده است. محمد هنربر روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا با اشاره به جان باختن هفت نفر...

 • مصدومان احتمالی چهارشنبه پایان سال,تلفات چهارشنبه سوری

  آماده‌باش بیمارستان‌ها برای چهارشنبه آخر سال/ ۱۹ فوتی و ۱۷۲ قطع اندام در چهارشنبه‌سوری ۱۴۰۰

  معاون درمان وزارت بهداشت ضمن تشریح بخش‌هایی از دستورالعمل معاونت درمان به بیمارستان‌ها برای آمادگی جهت ارائه خدمت به مصدومان احتمالی چهارشنبه پایان سال، گفت: در سال گذشته مجموعا ۱۹ نفر فوتی به دلیل حوادث مرتبط با چهارشنبه آخر سال داشتیم. دکتر سعید کریمی در گفت‌وگو با...

 • حوادث چهارشنبه سوری 1402,چهارشنبه سوری

  حوادث چهارشنبه سوری؛ مرگ ۶ تن به دلیل انفجار موادمحترقه تاکنون

  رئیس سازمان اورژانس کشور از مرگ شش تن به دلیل استفاده از مواد محترقه تا به امروز خبر داد. به گزارش ایسنا، جعفر میعادفر با اشاره به آمار فوتی‌ها و آسیب‌دیدگان حوادث مرتبط با چهارشنبه‌سوری در کشور گفت:‌ از اول بهمن تا پایان چهارشنبه سوری سال گذشته ۱۹ نفر فوتی داشتیم که ۹...

 • انفجار در حین ساخت موادمحترقه,تلفات چهارشنبه سوری

  ۶ فوتی و ۱۸۲ مصدوم برای چهارشنبه‌سوریِ نیامده!

  مدیر آموزش سازمان اورژانس کشور گفته: ۴ نفر از مصدومان به‌علت وخامت حالشان در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند  انفجار در حین ساخت موادمحترقه/ دو مرد ۴۲ و ۴۵ ساله جان باختند  رئیس پلیس پیشگیری پایتخت از جانباختن دو شهروند که در اثر ساخت مواد محترقه دچار جراحات و...

 • چهارشنبه سوری,اولین قربانیان چهارشنبه سوری سال 1401

  اولین قربانیان چهارشنبه سوری‌/ سوختگی شدید دو نوجوان قمی

  سرپرست اورژانس ۱۱۵ قم گفت: بر اثر انفجار مواد محترقه و نارنجک، دو نوجوان قمی دچار حادثه و سوختگی شدید شدند. به گزارش ایسنا، امیر بهزادی‌نیا طی گفت‌وگویی در خصوص حادثه پیش آمده برای دو نوجوان قمی، اظهار کرد: متاسفانه بی‌احتیاطی و عدم توجه به مشکلاتی که مواد محترقه می‌...

 • چهارشنبه سوری,فوتی های چهارشنبه سوری

  یک فوتی و هشت قطع عضو در پیشواز چهارشنبه سوری

  رئیس سازمان اورژانس کشور گفت: در مراسم چهارشنبه سوری باید مراقبت کنیم و تا الان یک نفر فوت و هشت مصدوم قطع عضو داشته ایم. جعفر میعادفر رئیس سازمان اورژانس کشور گفت: تا به امروز در۳۰ کیلومتری ورودی شهر ها بیشترین آمار حوادث را داریم. آماده‌باش اورژانس در  برنامه های سلامت...

 • انفجار مواد محترقه,آغاز چهارشنبه سوری

  جزئیات انفجار بوکان با ۶ قربانی؛ زنگ خطر چهارشنبه سوری به صدا در آمد

  به گزارش همشهری، این انفجار حوالی ساعت ۱۹پنجشنبه شب در خانه‌ای واقع در کوچه بهار ۸بوکان اتفاق افتاد و شدت آن به حدی بود که خانه‌ای یک طبقه در دم ویران شد. همچنین دیوارهای خانه‌ای که در مجاورت آنجا قرار داشت نیز فروریخت و شیشه خانه‌هایی که در آن کوچه قرار دارد نیز شکست...

 • فیلم/ چهارشنبه سوری ۹۸؛ مصدومیت ۵۴۰ نفر و ۲ فوتی

  سخنگوی سازمان اورژانس کشور، از افزایش آمار مصدومان حوادث چهارشنبه سوری به ۵۴۰ نفر خبر داد که ۴۴۷ مرد و ۹۳ زن هستند. فیلم حوادث چهارشنبه سوری ۹۸,ویدیو مصدومان و کشته شدگان در چهارشنبه سوری سال ۹۸,ویدیو صحبت های سخنگوی اورژانس در مورد تلفات چهارشنبه سوری وی با...

 • اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,جامعه,جشن باستانی چهارشنبه سوری

  برگزاری چهارشنبه سوری چقدر آب می خورد؟/ از آجیل ۵۵ هزار تومانی تا ترقه ۲۷ هزار تومانی

  قیمت آجیل چهارشنبه سوری ۵۵ هزار تومان؛ آجیل شیرین مغز ۷۰ هزار تومان، انجیر شیراز ۷۰ هزار تومان، آلبالوی خشک ۲۲ هزار تومان، توت خشک ۲۵ هزار تومان؛ پشمک ۱۹ هزار تومان، گز ۲۵ هزار تومان است. «چهارشنبه سوری»؛ گرامی داشت شب آخرین چهارشنبه سال است که از ایران باستان به جا مانده...

 • فیلم/ دور گرداندن ۸ نفر از اراذل و اوباش در سطح شهر اصفهان

  به گفته مسئولان انتظامی این افراد در شب چهارشنبه سوری با نارنجک‌های دست ساز باعث وحشت مردم شده و با پلیس درگیر و اقدام به قمه‌کشی کرده بودند. فیلم دور گرداندن ۸ نفر از اراذل و اوباش در سطح شهر اصفهان,ویدیو گرداندن اراذل و اوباش در شهر اصفهان,ویدیو اراذل و اوباش در...

 • حوادث چهارشنبه سوری ۱۴۰۰,چهارشنبه سوری

  حوادث چهارشنبه سوری (۱۴۰۰/۱۲/۲۴)؛ ۱۹ نفر فوت شدند

  رئیس سازمان اورژانس تهران از جان باختن یک شهروند در رابطه با استفاده از مواد محترقه در شهر قدس که هویتش هم مشخص نیست خبر داد. یحیی صالح طبری در گفتگو با مهر گفت: حادثه انفجار خودرو به دنبال استفاده از مواد محترقه در شهر قدس در ساعت ۱۲:۳۹ دقیقه به سامانه ۱۱۵ اعلام شد...

 • چهارشنبه سوری 1400,حوادث چهارشنبه‌سوری

  مصدومان چهارشنبه‌سوری رکورد زد/ ۲۸۱۷ مجروح و ۱۹ فوتی

  سخنگوی سازمان اورژانس کشور آخرین آمار حوادث چهارشنبه آخر سال را اعلام کرد. به گزارش تسنیم، "مجتبی خالدی" سخنگوی سازمان اورژانس کشور درباره حوادث چهارشنبه آخر سال اظهار داشت: از ابتدای بهمن تا ساعت ۱۲ امشب (۲۴ اسفندماه) ۲۰۳۸ نفر در حوادث چهارشنبه‌سوری مصدوم شدند که از...

 • تصاویر مصدومین چهارشنبه سوری 1400,عکس های حوادث چهارشنبه سوری 1400,تصاویر مصدومان چهارشنبه سوری سال 1400

  تصاویر/ مصدومین چهارشنبه سوری ۱۴۰۰

  هر ساله با وجود هشدارهای اعلام شده از سوی مسئولین و همچنین مشاهده عواقب جبران ناپذیر تفریحات خطرناک چهارشنبه سوری برخی عوامل دخیل در این رفتار خطرناک و حتی ناظران و شاهدان این ضد رفتارهای اجتماعی با صدمه دیدن در این شب به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند. چهارشنبه سوری ۱۴۰۰...