صوت و فیلم گزارش تصویری کاریکاتور
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳
sarpoosh
نگارخانه > چهارشنبه سوری

چهارشنبه سوری

چهارشنبه‌سوری

چهارشنبه‌سوری

چهارشنبه‌سوری یکی از جشن‌های ایرانی است که در شب آخرین چهارشنبه سال (سه‌شنبه شب) برگزار می‌شود.

 

در شاهنامه فردوسی اشاره‌هایی درباره بزم چهارشنبه‌ای در نزدیکی نوروز وجود دارد که نشان دهنده کهن بودن جشن چهارشنبه‌سوری است. مراسم سنتی مربوط به این جشن ملی، از دیرباز در فرهنگ سنتی مردمان ایران زنده نگاه داشته شده‌ است.

 

واژه «چهارشنبه‌سوری» از دو واژه چهارشنبه که نام یکی از روزهای هفته‌است و سوری که به معنی سرخ است ساخته شده‌است.

 

طبق آیین باستان در این رو آتش بزرگی بر افروخته می شود که تا صبح زود و برآمدن خورشید روشن نگه داشته می‌شود که این آتش معمولاً در بعد از ظهر زمانی که مردم آتش روشن می‌کنند و از روی آن می‌پرند آغاز می‌شود و در زمان پریدن می‌خوانند: «زردی من از تو، سرخی تو از من». این جمله نشانگر مراسمی برای تطهیر و پاک‌سازی مذهبی است که واژه «سوری» به معنی «سرخ» به آن اشاره دارد.
 

به بیان دیگر مردم خواهان آن هستند که آتش تمام رنگ پریدیگی و زردی، بیماری و مشکلاتشان را بگیرد و بجای آن سرخی و گرمی و نیرو به آنها بدهد. چهارشنبه‌سوری جشنی نیست که وابسته به دین یا قومیّت افراد باشد و در میان بیشتر ایرانیان رواج دارد.

 

جشن مبارزه با تاریکی
 

جشن «سور» از گذشته بسیار دور در ایران زمین مرسوم بوده‌است که جشنی ملی و مردمی است و «چهارشنبه سوری» نام گرفته‌است که طلایه‌دار نوروز است.
 

در ایران باستان در پایان هر ماه جشن و پای‌کوبی با نام سور مرسوم بوده‌است و از سوی دیگر چهارشنبه نزد اعراب «یوم الارباع» خوانده می‌شد و از روزهای شوم و نحس بشمار می‌رفت و بر این باور بودند که روزهای نحس و شوم را باید با عیش و شادمانی گذراند تا شیاطین و اجنه فرصت رخنه در وجود آدمیان را نیابند.

 

 

آداب و رسوم مراسم چهارشنبه سوری :
 

چهارشنبه آخر سال ( چهار شنبه سوری ) یکی از آیین های نوروزی امروز - که بایستی آمیزه ای از چند رسم متفاوت باشد - «مراسم چهارشنبه سوری» است که در برخی از شهرها آن را چهارشنبه آخر سال گویند. درباره ی چهارشنبه سوری، کتاب ها و سندهای تاریخی، مطلبی یا اشاره ای نمی یابیم و تنها در این قرن اخیر، یا دقیق تر، در این نیم قرن اخیر است که مقاله ها و پژوهشهای متعددی در این باره منتشر شده و یا در نوشته های مربوط به نوروز به چهارشنبه سوری نیز پرداخته اند.


برگزاری چهارشنبه سوری، که در همه ی شهرها و روستاهای ایران سراغ داریم، بدین صورت است که شب آخرین چهارشنبه ی سال (یعنی نزدیک غروب آفتاب روز سه شنبه)، بیرون از خانه، جلو در، در فضایی مناسب، آتشی می افروزند، و اهل خانه، زن و مرد و کودک از روی آتش می پرند و با گفتن : «زردی من از تو، سرخی تو از من»، بیماری ها و ناراحتی ها و نگرانی های سال کهنه را به آتش می سپارند، تا سال نو را با آسودگی و شادی آغاز کنند.از باورها و رسم های چهارشنبه سوری که هنوز به کلی فراموش نشده اند ودر برخی از شهرها و روستا ها هنوز این

 

مراسم ها برگزار میشوند عبارتند از:

 
کوزه شکنی یکی از مراسم چهارشنبه سوری

یکی دیگر از مراسم مخصوص چهارشنبه سوری آن بوده که کوزه کهنه ای را برمی داشتند و در آن مقداری نمک و ذغال و سکه ده شاهی می انداختند و هر یک از افراد خانواده یک بار کوزه را دور سر می چرخاند و نفر آخری آن کوزه را از پشت بام ، به کوچه می افکند و می گفت :درد و بلای ما بـِرَه توی کوزه و بـِرَه توی کوچه

 

آجیل چهارشنبه سوری

رسمی که از قدیم در ایران متداول است ، تهیه و خوردن آجیل چهارشنبه سوری است . این آجیل شور و شیرین ، مانند آجیل مشگل گشاست؛ یعنی علاوه بر مواد اصلی بو داده ی شور و شیرین، مانند آجیل، برگه هلو و زردآلو ، قیسی ، کشمش سبز ، مویز ، باسلـُق ، پسته و بادام ، فندق بو نداده ، نقل ، شکر ، پنیر ، و مغز گردو هم اضافه می کنند. تهیه این آجیل را برای استجابت یک مراد نذر می کنند . خوردن این آجیل در شب چهارشنبه سوری ، به اعتقاد مردم باعث شگون و خوش یمنی است.

 

فالگوش ایستادن ،یکی از مراسم چهارشنبه سوری

دیگر از مراسم مربوط به چهارشنبه سوری ، فالگوش ایستادن است ؛ بدین معنی که کسانی که حاجتی دارند ، نیت می کنند و سر چهار راه یا در معبری فالگوش می ایستند و به حرف نخستین عابری ، که از کنارشان می گذرد توجه می کنند و هر کلام که از دهان او درآید در استجابت مراد خود به فال بد یا خوب می گیرند ، اگر گفته عابری موافق با آرزوی صاحب حاجت باشد آن آرزو را برآورده شده می دانند.

 

بعضی ها به جای رفتن به چهارراه و معابر ، این کار را در پشت در اطاق هم انجام می دهند و نخستین سخنی که از پشت در اطاق شنیدند به فال بد و یا خوب در اجابت حاجتشان فرض می کنند.

 

بوته افروزي

در ايران رسم است كه پيش از پريدن آفتاب، هر خانواده بوته هاي خار و گزني را كه از پيش فراهم كرده اند روي بام يا زمين حياط خانه و يا در گذرگاه در سه يا پنج يا هفت «گله» كپه مي كنند. با غروب آفتاب و نيم تاريك شدن آسمان، زن و مرد و پير و جوان گرد هم جمع مي شوند و بوته ها را آتش مي زنند. در اين هنگام از بزرگ تا كوچك هر كدام سه بار از روي بوته هاي افروخته مي پرند، تا مگر ضعف و زردي ناشي از بيماري و غم و محنت را از خود بزدايند و سلامت و سرخي و شادي به هستي خود بخشند. مردم در حال پريدن از روي آتش ترانه هايي مي خوانند.

 

زردي من از تو ، سرخي تو از من

 

غم برو شادي بيا ، محنت برو روزي بيا

 

اي شب چهارشنبه ، اي كليه جاردنده ، بده مراد بنده

 

خاکستر چهارشنبه سوري، نحس است، زيرا مردم هنگام پريدن از روي آن، زردي و ييماري خود را، از راه جادوي سرايتي، به آتش مي دهند و در عوض سرخي و شادابي آتش را به خود منتقل مي کنند. سرود "زردي من از تو / سرخي تو از من"

 

هر خانه زني خاكستر را در خاك انداز جمع مي كند، و آن را از خانه بيرون مي برد و در سر چهار راه، يا در آب روان مي ريزد. در بازگشت به خانه، در خانه را مي كوبد و به ساكنان خانه مي گويد كه از عروسي مي آيد و تندرستي و شادي براي خانواده آورده است.


در اين هنگام اهالي خانه در را به رويش مي گشايند. او بدين گونه همراه خود تندرستي و شادي را براي يك سال به درون خانه خود مي برد. ايرانيان عقيده دارند كه با افروختن آتش و سوزاندن بوته و خار فضاي خانه را از موجودات زيانكار مي پالايند و ديو پليدي و ناپاكي را از محيط زيست دور و پاك مي سازند. براي اين كه آتش آلوده نشود خاكستر آن را در سر چهارراه يا در آب روان مي ريزند تا باد يا آب آن را با خود ببرد.

 

بی گمان چهارشنبه سوری از رسم های کهن پیش از اسلام نیست. در آن زمان هر یک از روزهای ماه را نامی بود، نه روزهای هفته را. استاد پورداود در این باره می نویسد : آتش افروزی ایرانیان در پیشانی نوروز از آیین های دیرین است ( ... ) شک نیست که افتادن این آتش افروزی به شب آخرین چهارشنبه ی سال، پس از اسلام رسم شده است. چه ایرانیان شنبه و آدینه نداشتند ( ... ) روز چهارشنبه یا یوم الاربعاء نزد عرب ها روز شوم و نحسی است. جاحظ در المحاسن و الاضداد آورده : والاربعاء یوم ضنک و نحس. این است که ایرانیان آیین آتش افروزی پایان سال خود را به شب آخرین چهارشنبه انداختند تا پیش آمدهای سال نو از آسیب روز پلیدی چون چهارشنبه بر کنار ماند.

 

در باورهای عامیانه، چهارشنبه روزی نامبارک است. سفر نبایستی کردن شب چهارشنبه، به احوال پرسی مریض نبایستی رفتن. و منوچهری گوید:

 

چهارشنبه که روز بلاست باده بخور                    به ساتکین می خور تا به عافیت گذرد

 

آتش افروختن شب چهارشنبه ی آخر سال، یا چهارشنبه آخر صفر را، برخی به قیام مختار نسبت می دهند : مختار سردار معروف عرب وقتی از زندان خلاصی یافت و به خونخواهی شهیدان کربلا قیام کرد، برای این که موافق و مخالف را از هم تمیز دهد و بر کفار بتازد، دستور داد شیعیان بر بام خانه خود آتش روشن کنند و این شب مصادف با شب چهارشنبه آخر سال بود. و از آن به بعد مرسوم شد.

 

چهار شنبه سوری در برخی از شهر ها

در برخی از شهرهای آذربایجان چون ارومیه، اردبیل و زنجان، همه چهارشنبه های ماه اسفند هر یک نقش و نام معینی دارند، که از جمله در منطقه ی زنجان بدین شرح است: نخستین چهارشنبه را موله گویند و به شستن و تمیز کردن فرش های خانه اختصاص دارد. دومین چهارشنبه را سوله گویند، در این روز به خرید وسیله ها و نیازمندیهای عید می روند. سومین چهارشنبه را گوله گویند و به خیس کردن و کاشتن گندم و عدس و غیره برای سبزه های نوروزی اختصاص دارد. چهارمین و آخرین چهارشنبه سال ( چهارشنبه سوری ) را کوله گویند؛ ( کوله در ترکی به معنی کهنه و فرسوده است). در برخی از شهرهای ایران، از جمله ایلام (نوروز آباد)، تویسرکان، کاشان، زاهدان (قصبه مود) و ... مراسم چهارشنبه سوری را آخرین چهارشنبه ماه صفر برگزار می کنند. و آخرین آتش نیز از رسم ها است. بنابر نوشته تذکره صفویه کرمان نیز، چهارشنبه سوری در ماه صفر بوده است.
 

چهار شنبه سوری در اصفهان -در اصفهان چهارشنبه سوری را «چهار شنبه سرخی» نیز می گویند.

 

یکی از دلیل ها و سندهای دیگری که نشان می دهد چهارشنبه سوری از آیین های پیش از اسلام نیست، می تواند این باشد که مراسم آن در غروب آفتاب روز سه شنبه برگزار می شود. در گاهشماری قمری آغاز بیست و چهار ساعت یک شبانه روز از غروب آفتاب روز پیش است؛ و چهارشنبه سوری، مانند بسیاری از آیین ها، جشن ها و سوگواری های مذهبی همچون عید غدیر، نیمه شعبان، رحلت حضرت پیامبر ( ص ) که بر اساس گاهشماری قمری است، در غروب روز پیش برگزار می شود. نحس بودن چهارشنبه در باورهای عامیانه باعث شده، که هنوز بعدازظهر سه شنبه ( یعنی شب چهارشنبه ) به احوال پرسی بیمار نمی روند، و پنجشنبه را عامه «شب جمعه» می گویند.

 

در صورتی که آیین های کهن مثل نوروز، مهرگان، سده و ... که بر اساس گاهشماری خورشیدی است، آغاز بیست و چهار ساعت روز، از سپیده دم و یا از نیمه شب است. آن چه که چهارشنبه سوری را به جشن ها و آیین های کهن ایران پیوند می زند، می تواند برگزاری رسم و جشنی به نام «سور»، در روز پنجه ( خمسه مسترقه  ) باشد که از آن تا سده ی چهارم، دوره سامانیان، آگاهی در دست است: صاحب تاریخ بخارا از برگزاری رسمی که «عادت قدیم» و با افروختن آتش در «شب سوری» ( پیش از نوروز ) همراه بوده خبر می دهد : ... آنگاه امیر سدید ( منصور بن نوح ) به سرای نشست، هنوز سال تمام نشده بود که چون شب سوری، چنان که عادت قدیم است، آتشی عظیم افروختند و پاره ای آتش بجست و سقف سرای در گرفت و دیگر باره جمله سرای بسوخت و ...

 

 

حوادث چهارشنبه سوری

هرگونه بی توجهی به نکات ایمنی و سهل انگاری در برپایی مراسم چهارشنبه سوری می تواند زیان های جانی و مالی سنگین و غیر قابل جبرانی را در پی داشته باشد.حادثه برای هرکسی اتفاق میافتد. در برخی حوادث افرادی کشته شده یا به شدت آسیب میبینند. اما از بروز اغلب حوادث از جمله حوادث چهارشنبه سوری میتوان جلوگیری کرد.

 

نکاتی جهت پیشگیری از حوادث ناشی از چهارشنبه سوری:

 *والدین در تهیه وسایل آتشبازی بی خطر فرزندانشان را همراهی نمایند. کودکان به هیچ عنوان شخصاَ نباید از مواد آتش بازی و محترقه استفاده نمایند.
 


*از نگهداری مواد محترقه، تهیه و ساخت وسایل آتش بازی به خصوص در منزل،زیر زمین،محل کار و ... جداً جلوگیری کنید.
 


*از حمل مواد محترقه و آتش گیر و انفجاری حتی به مقادیر بسیار کم، در جیب لباس و کیف جداًً خودداری کنید.
 


*در صورت نگهداری مواد آتش بازی، حتی کم خطر حتماً آن را در جای خشک و خنک نگهداری کنید.
 


*مواد آتش بازی (محترقه و انفجاری) را از محل هایی که مطمئن هستند خریداری کنید. این مواد را از دست فروش تهیه نکنید.

 

*همیشه در مواقع آتش بازی جهت اطفاء حریق، آب، کپسول اطفاء حریق و حتی الامکان جعبه کمکهای اولیه در دسترس باشد.
 


*مواد آتش بازی (منفجره و محترقه) را به طرف افراد دیگر پرت نکنید.

 

*هیچگاه مواد آتش بازی (منفجره و محترقه) را در ظروف شیشه ای یا فلزی قرار ندهید، زیرا در صورت انفجار ذرات شیشه یا فلز، به اطراف پرتاپ شده و سبب صدمات و خطرات جانی خواهد شد.

 

*هیچگاه از الکل برای آتش گیری مواد استفاده نکنید.


 

*از آتش زدن لاستیک، هیزم، کارتن خالی و امثال آن چه در واحدهای مسکونی و چه در معابر ، کوچه و خیابان خودداری نمایید.

 

*از پرتاب مواد آتش زا مانند فشفشه و موشک بر روی درخت ها، بام و بالکن منازل که از عوامل عمده بروز آتش سوزی است جداً خودداری کنید.

 

 

 

سایر مطالب درباره چهارشنبه سوری

 • پل خواجو,واکنش میراث فرهنگی اصفهان به آسیب رسیدن به شاه نشین پل خواجو

  واکنش میراث فرهنگی اصفهان به آسیب رسیدن به شاه نشین پل خواجو

  مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اصفهان در واکنش به موضوع برخورد یک قطعه ترقه بزرگ به سقف شاه‌نشین پل تاریخی خواجو، گفت: این حادثه فردای آخرین چهارشنبه سال اتفاق افتاده است. به گزارش ایرنا، حمیدرضا محققیان شامگاه جمعه پس از گذشت ۲ روز از انتشار فیلم و اخبار مربوط...

 • تصاویر پل خواجو اصفهان قربانی چهارشنبه‌سوری,عکس های پل خواجو اصفهان,تصاویری از پل خواجو در اصفهان

  تصاویر/ پل خواجو اصفهان قربانی چهارشنبه‌سوری

  ایسنا | چهارشنبه‌سوری یکی از جشن‌های کهن ایرانی است که در آخرین چهارشنبه هر سال برگزار می‌شود، اما متاسفانه افرادی سودجو و نادان، در اقدامی نادرست و ضد فرهنگی، با پرتاب نارنجک دست‌ساز به پل تاریخی خواجو، باعث به وجود آمدن خسارت جبران‌ناپذیری به این پل تاریخی شده‌اند، آن‌ هم پلی...

 • پل خواجو,آسیب به پل خواجو اصفهان با نارنجک دستی

  آسیب به پل خواجو اصفهان با نارنجک دستی

  انتخاب نوشت: پس از انتشار تصاویری از تخریب کتبیه‌های هخامنشی در استان همدان در شب چهارشنبه‌سوری، حال تصاویری از آسیب رساندن به پل خواجو با نارنجک دستی منتشر شده است. ...

 • کتیبه خشایارشا در گنج نامه همدان,آسیب کتیبه خشایارشا در گنج نامه همدان در چهارشنبه سوری

  کتیبه خشایارشا در گنج نامه همدان از چهارشنبه سوری آسیب دید

  عصرایران | صفحه فلات ایران در ایکس با انتشار عکسی خبر داد که متاسفانه فردی ناشناس با نارنجک دستی به کتیبه‌‌ی خشایارشا هخامنشی در گنج‌نامه‌ی همدان صدمه وارد کرده است. ...

 • قتل,نزاع مرگبار به خاطر ترقه بازی در مشهد

  نزاع مرگبار به خاطر ترقه بازی در مشهد

  طی ۳ نزاع دسته‎ جمعی در نقاط مختلف مشهد،۳ جوان در حالی با ضربات چاقو وقمه به قتل رسیدند که این حوادث تکان دهنده فقط در ۱۲ ساعت رخ داد. روزنامه خراسان نوشت: اولین جنایت حدود ساعت۲۲ شب چهارشنبه گذشته هنگامی رخ داد که چند نفر در منطقه خواجه ربیع مشهد گرداگرد شعله های آتش...

 • چهارشنبه سوری 1403,حوادث چهارشنبه‌سوری 1403

  حوادث چهارشنبه‌سوری ۱۴۰۲ | ۶۲۳ مصدوم و ۱۲ فوتی تاکنون؛ قطع عضو ۴۳ نفر

  یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: با توجه به تلاقی ماه مبارک رمضان و عید نوروز و اوج مصرف کالا‌های اساسی، انتظار می‌رود دولت محترم با دقت نظر بسیار بالاتر نسبت به کنترل بازار و قیمت‌ها و مبارزه با گران فروشی اقدام کند. به گزارش تسنیم، "چهارشنبه‌سوری" یکی...

 • فیلم | ویدیوی جنجالی سفارت انگلیس در تهران برای چهارشنبه‌سوری؛ سفیر حافظ خواند و از روی آتش پرید

  خبرآنلاین | سایمون شرکلیف سفیر انگلیس در ایران به مناسب چهارشنبه‌سوری، دیوان حافظ خواند، قاشق‌زنی کرد و از روی آتش پرید. ویدیو سفارت انگلیس از چهارشنبه سوری,فیلم سفارت انگلیس برای چهارشنبه سوری ۱۴۰۲,ویدیوی جنجالی سفارت انگلیس در تهران برای چهارشنبه‌سوری,فیلم سفارت...

 • افزایش مصدومان چهارشنبه سوری,تلفات 4شنبه سوری

  افزایش مصدومان چهارشنبه سوری به ۱۷۹۰ نفر تا ساعت ۲۲/ مرگ ۱۴ تن

  رئیس سازمان اورژانس کشور از افزایش شمار مصدومان حوادث چهارشنبه سوری به ۱۷۹۰ نفر خبر داد. جعفر میعادفر در گفت‌وگو با ایسنا، در تشریح آخرین وضعیت حوادث مرتبط با چهارشنبه سوری در کشور گفت: از ابتدای اسفندماه تا ساعت ۲۲ امشب مجموعا ۱۷۹۰ نفردچار مصدومیت شده‌اند که از این تعداد...

 • ترقه و چهارشنبه سوری,ترقه در اصفهان

  ترقه، جان یک مادر و فرزند اصفهانی را گرفت

  سخنگوی سازمان آتش‌نشانی شهرداری اصفهان گفت: انفجار تَرقه دست‌ساز سبب مرگ یک نوجوان و یک زن و مجروح شدن یک نفر در ملک‌شهر اصفهان شد. ایرنا: سخنگوی سازمان آتش‌نشانی شهرداری اصفهان گفت: انفجار تَرقه دست‌ساز سبب مرگ یک نوجوان و یک زن و مجروح شدن یک نفر در ملک‌شهر اصفهان شد...

 • جشن های باستانی ایران,جشن های ایرانیان

  امان‌الله قرایی مقدم، جامعه‌شناس: حاکمیت نسبت به گذشته و هویت ملی بی‌توجه است

  درد ما این‌جاست که جوانان ما از اصالت فرهنگی و میراث فرهنگی و ملی دور شده‌اند. تقصیر ما و حاکمیت است که در این زمینه کاری نکرده‌ایم. روزنامه توسعه ایرانی نوشت: آخرهای سال که می‌رسد، موسم برپایی سنت‌هایی چون نوروز و چهارشنبه‌سوری است. متأسفانه افراد و تفکراتی هستند که چنین...

 • چهارشنبه‌سوری,حوادث چهارشنبه‌سوری

  چهارشنبه‌سوری نیامده ۷ قربانی گرفت

  هویت افراد حادثه انفجار مواد محترقه در ارومیه مشخص شد. به گزارش رکنا، همیشه در هنگام نزدیک شدن به پایان سال متأسفانه شاهد وقوع حوادث تلخ در برخی از استان‌های کشور، به‌خصوص کلانشهر‌ها هستیم، در تعدادی از شهر‌ها وقوع انفجار به تخریب منازل مسکونی منجر شده و بیشتر این حادثه‌...

 • چهارشنبه سوری,حوادث چهارشنبه‌سوری آذربایجان غربی

  ۴ فوتی و ۲۴ نفر مصدوم در حوادث چهارشنبه‌سوری آذربایجان غربی

  رئیس اورژانس آذربایجان غربی گفت: تعداد مصدومین مرتبط با حوادث چهارشنبه‌سوری در استان از ابتدای اسفند امسال ۲۸ نفر است. فرزین رضازاده در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: از ابتدای اسفند سال جاری تا به امروز تعداد تلفات چهارشنبه سوری ۲۸ نفر است که متاسفانه ۴ نفر از این تعداد،...

 • چهارشنبه سوری,حوادث چهارشنبه سوری 1402

  چهارشنبه سوری شروع نشده ۵ قربانی گرفت | ۱۵ نفر قطع عضو شدند

  سخنگوی سازمان اورژانس کشور از فوت ۵ نفر در آستانه مراسم چهارشنبه سوری خبر داد و گفت: از ابتدای اسفندماه تاکنون ۱۵ نفر بر اثر انفجار مواد محترقه دچار قطع عضو شده‌اند. بابک یکتاپرست در گفت‌وگو با تسنیم، از رشد ۵۷ درصدی آسیب دیدگان حوادث مرتبط با چهارشنبه آخر سال خبر داد و...

 • چهارشنبه سوری,نارنجک‌های چهارشنبه‌سوری در تهران

  نارنجک‌های چهارشنبه‌سوری در تهران قربانی گرفت

  رئیس مرکز اورژانس استان تهران از مرگ یک تن درحین ساخت موادمحترقه دست‌ساز در جنوب تهران خبر داد. محمد اسماعیل توکلی در گفت‌وگو با ایسنا، به دو ماموریت اورژانس استان تهران در روز گذشته اشاره کرد و گفت:‌ در هر دوی این ماموریت‌ها بالگرد اورژانس به پرواز درآمد و مصدومان را به...

 • چهارشنبه سوری 1402,اولين حادثه چهارشنبه سورى امسال در اروميه

  اولين حادثه چهارشنبه سورى امسال در اروميه/ ۴ نفر جان باختند

  مدیرعامل جمعیت هلال احمر آذربایجان غربی از انفجار مواد محترقه در یک خانه مسکونی در ارومیه خبر داد. به گزارش ایسنا، حمید محبوبی گفت: امروز (جمعه، چهارم اسفند ماه) به‌دنبال رسیدن گزارشی در ساعت ۱۶:۴۲ به مرکز کنترل و هماهنگی عملیات EOC این جمعیت، انفجار مواد محترقه در یک...

 • ضرغامی,واکنش ضرغامی به تغییر نام شب یلدا و چهارشنبه سوری

  ضرغامی: شب یلدا و چهارشنبه سوری سر جای خود هستند/ اینها تغییرپذیر نیستند

  وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: فکر می‌کنم آن چیزی که در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شده این بوده که یک مقدار فلسفه شب یلدا و چهارشنبه‌سوری را توضیح داده‌اند که چیز بدی هم نیست. به گزارش ایلنا، عزت‌الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در...

 • شب یلدا و چهارشنبه سوری,واکنش‌ها به تغییر نام شب یلدا و چهارشنبه سوری

  واکنش‌ها به تغییر نام شب یلدا و چهارشنبه سوری/ هویت‌زدایی ایران از آیین‌های باستانی

  تغییر نام ۲ جشن بزرگ ایرانی از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی با واکنش های بسیاری روبرو شد. روزنامه شرق نوشت: «بر اساس تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، از سال ۱۴۰۳ در تقویم رسمی، آخرین شب پاییز (شب یلدا) و سه‌شنبه آخر سال (چهارشنبه‌سوری) به «روز ترویج فرهنگ میهمانی و پیوند...

 • شب یلدا,تغییر نام شب یلدا و چهارشنبه سوری

  یلدا و چهارشنبه‌سوری حذف شدنی هستند؟!

  روز گذشته خبری مبنی بر تغییر دو نام «چهارشنبه سوری» و «شب یلدا» در تقویم رسمی کشور توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی، خوانندگان و شنوندگان این خبر را به هم ریخت. روزنامه آرمان ملی نوشت: روز گذشته خبری مبنی بر تغییر دو نام «چهارشنبه سوری» و «شب یلدا» در تقویم رسمی کشور...

 • مهراب قاسم خانی,واکنش مهراب قاسم‌خانی به تغییر نام شب یلدا و چهارشنبه‌سوری

  واکنش مهراب قاسم‌خانی به تغییر نام شب یلدا و چهارشنبه‌سوری

  مهراب قاسم‌خانی با انتشار یک متن طنز به تغییر نام شب یلدا و چهارشنبه سوری در تقویم واکنش نشان داد. به گزارش اعتمادآنلاین، مهراب قاسمخانی درباره تغییر نام شب یلدا و چهارشنبه‌سوری استوری طنزی منتشر کرد. در تقویم ۱۴۰۳ از نام جدید شب یلدا و چهارشنبه سوری رونمایی شد...

 • سرایدار بدشانس مدرسه,حادثه برای سرایدار بدشانس مدرسه

  ۲ حادثه وحشتناک برای سرایدار بدشانس مدرسه

   «۶۰ درصد سوختگی داشت. پزشک‌ها از او قطع امید کرده بودند. من نمی‌دانستم چه کنم. داشتم همسرم را از دست می‌دادم، آن هم به خاطر اشتباه خودم. ای کاش آن کار را نمی‌کردم...» اینها را با صدای لرزانش می‌گوید و اشکش سرازیر می‌شود. دائم می‌گوید که اگر آن کار را نمی‌کرد همسرش...

 • فیلم/ نخستین قربانیان چهارشنبه سوری

  چهارشنبه سوری سال ۹۷، هنوز نیامده ۸ نفر از قربانیان خود را راهی بیمارستان کرد. در ادامه گزارشی از حادثه را مشاهده می‌کنید. فیلم انفجار در ساختمان دو طبقه,ویدیو انفجار یک منزل در حال ساخت ترقه در تهران,ویدیو انفجار ترقه در منزل مسکونی خبایان وحدت اسلامی...

 • معرفی جشن‌های باستانی ایران توسط دیزنی/ «میکی‌ماوس» نوروز را تبریک گفت

  شرکت دیزنی با انتشار ویدیویی از «میکی ماوس»، شخصیت کارتونی خلق شده در این شرکت رسانه‌ای، نوروز را به عنوان جشن ملی ایرانیان تبریک گفت و آیین‌های مربوط به چهارشنبه سوری، نوروز و سیزده بدر را در این ویدیو توضیح داد. فیلم معرفی جشن‌های باستانی ایران توسط دیزنی,ویدیو تبریک...

 • مصدومان چهارشنبه آخرسال,تلفات چهارشنبه سوری

  افزایش ۱۴ درصدی مصدومان چهارشنبه آخرسال/ ۲۷ نفر فوت شدند

  رئیس سازمان اورژانس کشور، از افزایش ۱۴ درصدی مصدومان حوادث چهارشنبه سوری خبر داد. جعفر میعادفر، با اشاره به فوت ۲۷ نفر در حوادث چهارشنبه سوری، گفت: ۴۰۹۵ نفر از هموطنان در حوادث مربوط به چهارشنبه سوری مصدوم شدند. رئیس سازمان اورژانس کشور ادامه داد: در حال حاضر ۲۸۷...

 • شعرخوانی ریتمیک عبدلی: آی، اسم من آقا حاجی فیروزه! | ارباب خودم سلام و علیکم...

  چهارشنبه سوری از دیرباز جشن اتحاد و همدلی حفظ محیط زیست و بروز سجایای اخلاقی و انسانی بود. «جواد انصافی»، بازیگر،نویسنده ،کارگردان و پژوهشگر نمایش‌های آیینی و سنتی از رسوم زیبای این شب زمستانی روایت می‌کند. فیلم شعرخوانی ریتمیک عبدلی,ویدیو شعرخوانی جواد انصافی,غففیلم...

 • آمار مصدومان حوادث چهارشنبه سوری,تلفات چهارشنبه سوری 1401

  ۴۰۹۵ نفر در حوادث چهارشنبه سوری مصدوم شدند/ تهران در صدر مصدومان

  بنابر اعلام سازمان اورژانس کشور، آمار مصدومان حوادث چهارشنبه سوری به ۴۰۹۵ نفر رسید. به گزارش مهر، تا ساعت ۶ بامداد ۲۴ اسفند ۱۴۰۱، کل مصدومین و فوتی به ۴۰۹۵ رسید. موارد بستری به ۲۷۸ افزایش یافت که ۲۵ نفر به بخش مراقبت‌های ویژه منتقل شدند. همچنین، از مجموع...

 • آمار تلفات چهارشنهب سوری 1401/12/23,مرگ های چهارشنبه سوری

  آخرین آمار حوادث چهارشنبه سوری (۱۴۰۱/۱۲/۲۳)؛ ۱۹ فوتی و ۲۵۶۲ مصدوم

  چهارشنبه‌سوری یکی از جشن‌های ایرانی است که در شب آخرین چهارشنبه سال (سه‌شنبه شب) برگزار می‌شود.در گذشته جشن چهارشنبه سوری مانند امروز نبود و در آن خبری از حوادث تلخ بازی با مواد محترقه وجود نداشت. ایرانیان به رسم پیشینیان خود در این روز آتش کوچکی برپا کرده و از روی آن می...

 • تصاویر چهارشنبه سوری 1401,عکس های چهارشنبه سوری 1401,تصاویری از چهارشنبه سوری 1401

  تصاویر/ چهارشنبه سوری ۱۴۰۱

  چهارشنبه سوری یکی از جشن‌های اصیل ایرانیان است که در آخرین سه شنبه سال با آداب و رسوم خاصی برگزار می‌شود. چهارشنبه سوری یا جشن سوری که در زبان عامیانه به آن چارشنبه سوری میگویند، یکی از آئین‌های قدیمی و اصیل...

 • تصاویر مصدومین چهارشنبه سوری 1401 ,عکس های مصدومین چهارشنبه سوری 1401 ,تصاویری از حوادث چهارشنبه سوری سال 1401

  تصاویر/ مصدومین چهارشنبه سوری ۱۴۰۱

  بنابراعلام رئیس سازمان اورژانس کشور، از ابتدای اسفندماه تا ساعت ۲۳و۳۰ دقیقه امشب ۲۳ اسفند، ۲۵۶۲ نفر در حوادث چهارشنبه سوری مصدوم شده‌اند و ۱۹ نفر فوت شدند...

 • فیلم/ جشن چهارشنبه سوری ۱۴۰۱ در سراسر کشور

  جشن چهارشنبه سوری ۱۴۰۱ در سراسر کشور برگزار شد. فیلم جشن چهارشنبه سوری ۱۴۰۱ در سراسر کشور,ویدیو جشن چهارشنبه سوری,فیلم چهارشنبه سوری ۱۴۰۱,ویدیو مراسم قاشق زنی در ‏محله سنایی تهران,فیلم چهارشنبه سوری در شیراز,ویدیو چهارشنبه سوری در کرمانشاه ...

 • فیلم/ رسم قاشق زنی قزوینی ها در شب چهارشنبه سوری ۱۴۰۱

  چمچه زنی (قاشق زنی) یکی از رسوم قزوینی‌ها در چهارشنبه آخر سال به شمار می‌رود. فیلم رسم قاشق زنی قزوینی ها در شب چهارشنبه سوری ۱۴۰۱,ویدیو چهارشنبه سوری ۱۴۰۱,فیلم رسم قاشق زنی در چهارشنبه سوری سال ۱۴۰۱,ویدیو از قاشق زنی قزوینی ها در چهارشنبه سوری در این مراسم...