۱۲:۵۴ - ۲۲ شهریور ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۶۰۶۳۶۰
تاپ طنز

طنز/ تورم، تورم تورمت مبارک

بروید سرچ کنید Serge Djiehoua و ویدیویی که در نتیجه می‌آید را ببینید. آقای Serge دقیقه ۸۲ یک بازی فوتبال وارد زمین شد و بعد از سوت داور برای تصاحب توپ جنگید؛ هفت ثانیه بعد، او بدون لمس توپ از زمین اخراج شد. عمق فاجعه به حدی بود که Serge کاری به جز نگاه هاج‌وواج و خندیدن نکرد.

 

حالا من را با همان قیافه تصور کنید: اول همین هفته بعد از مدت‌ها برنامه‌ریزی، بالاخره یک ستون دنباله‌دار را شروع کردم؛ حالا آخر همین هفته است و قسمت دوم را می‌نویسم، در حالی که از فردا می‌خوریم به قرعه استراحت و معلوم نیست قسمت سومی در کار باشد یا نه. شاید آیندگانی که این تاریخ‌نگار را می‌خوانند خیلی جاها به حال ما گریه کنند اما من خودم اعتراف می‌کنم که روزهای پایانی قرن چهاردهمِ شمسی را همیشه با قیافه Serge Djiehoua می‌نویسم، مخصوصا وقتی که از زمین بیرون می‌رفت و خدا را شکر می‌کرد!

 

یکی از مهم‌ترین ایرادهای روزهای پایانی قرن چهاردهمِ شمسی غیرقابل پیش‌بینی بودن یا آن‌طور که در زمان ما می‌گویند «سورپرایز»هایش است. این قرن برای ما مثل رفیقی است که چند بار به سورپرایزهایش خندیدیم و فکر کرده سورپرایز دوست داریم، دیگر نمی‌شود جلویش را گرفت. فقط می‌توانم بعضی از شیرین‌کاری‌هایش را برای‌تان بنویسم، مخصوصا سورپرایزدستی‌هایش.

 

نمی‌دانم در زمان شما خرید و فروش چطور انجام می‌شود. سال‌ها قبل از ما، روش کالا‌به‌کالا رواج داشت که چون مردم کالا به عزراییل هم نمی‌دادند منسوخ شد. حالا فقط به جهیزیه‌ای که پسر به خانه دختر می‌برد کالا می‌گویند. نکته مهم در این روش، برابر بودن کالای اول با کالای دوم بود.

 

بعد از روش کالابه‌کالا، چیزی به نام پول اختراع شد که فقط کاغذبازی قضیه را زیاد کرد. مردم کالا را می‌دادند و پول می‌گرفتند، بعد دوباره پول را می‌دادند تا کالا بگیرند، برای همین من اسم این روش را می‌گذارم کالابه‌پول‌پول‌به‌کالا، همچنان کالای اول با کالای دوم برابر بود. حالا در زمان ما چیزهایی درست کرده‌اند به اسم حساب بانکی که پول‌مان را در آن می‌ریزیم، بعد یک کارت می‌دهند دست‌مان که هرجا پول خواستیم آن را بکِشیم.

 

انصاف می‌دهید که روزبه‌روز داریم پسرفت می‌کنیم، از روش کالابه‌کالا رسیدیم به روش  کالابه‌پول‌به‌کارت‌کارت‌به‌پول‌به‌کالا. یکی از سورپرایزهای روزهای پایانی قرن چهاردهمِ شمسی این است که دیگر کالای اول با کالای دوم برابر نیست، یعنی شما اگر چیزی را فروختید و به پول تبدیل کردید چند ثانیه بعد همان را نمی‌توانید بخرید. البته اینجوری که من گفتم شاید خیلی عجیب به نظر برسد اما در روزهای پایانی قرن چهاردهمِ شمسی ما به خیلی چیزهای عجیب عادت داریم، مخصوصا تورم دورقمی.

 

پدرام پاشائيان

 

ghanoondail​y.‎​ir
  • 24
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.4 stars from 27 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر

مجلس

دولت

ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید