دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۳۰۱۰۰۳۳

بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

رضا داوودنژادرضا داوودنژاد
رضا داوودنژاد یکی از هنرمندان ایرانی است که در یک خانواده کاملا هنرمند بزرگ شد. ایشان در ۶ سالگی در فیلم بی پناه بازی کرد و تا سال ۱۴۰۲ فعالیت خود را ادامه داد، اما در فروردین ۱۴۰۳ از دنیا رفت. در ادامه این مقاله از سرپوش به بیوگرافی این هنرمند می پردازیم.

چکیده بیوگرافی علیرضا داوودنژاد

نام کامل: رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

علت مرگ: عفونت خون پس از پیوند کبد

عکس رضا داوودنژادعکس رضا داوودنژاد

بیوگرافی رضا داوودنژاد

رضا داوودنژاد در ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹ در تهران به دنیا آمد. ایشان فرزند علیرضا داوودنژاد کارگردان است و خواهرش زهرا نیز به عنوان فرزند دوم خانواده بازیگر می باشد، وی همچنین یک برادر کوچکتر از خود به نام علی دارد. 

خانواده این هنرمند نیازی به معرفی ندارند زیرا هرکدام از آنها به نحوی به سینما و تلویزیون مربوط هستند و در میان مردم شناخته شده اند. رضا داوودنژاد از ۱۵ سالگی تصمیم گرفت که به صورت مستقل و تنها زندگی خود را بگذراند و برای گذراندن امور زندگی و هزینه هایش به شیرینی پزی و آشپزی مشغول شد.

این هنرمند تحصیلات خود را تا مقطع دیپلم ادامه داد اما ترجیح داد تا به تحصیلات دانشگاهی نپردازد، به همین دلیل جزء بازیگرانی محسوب می شود که تحصیلات دانشگاهی ندارد. 

ایشان در مصاحبه ای که با رضا رشیدپور داشته است اعلام کرد؛ برای اینکه از سربازی معاف شود تصمیم می گیرد تا وزن خود را افزایش دهد، البته از این کارش بسیار پشیمان است زیرا این موضوع به اندازه ده سال سربازی برایش گران تمام شد. 

عکس کودکی رضا داوودنژادعکس های کودکی رضا داوودنژاد

شروع بازیگری رضا داوودنژاد

رضا داوودنژاد فعالیت هنری خود را از دوران کودکی و ۶ سالگی با فیلم بی پناه آغاز کرد و که به سال ۱۳۶۵ برمی گردد و به کارگردانی پدرش ساخته شد. بعد از این فیلم وی تا سن ۱۸ سالگی تصمیم گرفت تا بر روی درس و تحصیل تمرکز کند و در هیچ اثر هنری حاضر نشد. 

شهرت رضا داوودنژاد

شهرت این بازیگر به سال ۱۳۷۷ زمانی که ۱۸ ساله بود و فیلم مصائب شیرین برمیگردد. مصائب شیرین به کارگردانی پدرش ساخته شد و توانست وی را به عنوان یکی از کاندیدهای دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد در جشنواره فیلم فجر بالا ببرد، به همین دلیل این فیلم را می‌توان نقطه اوج شهرت رضا داوود نژاد دانست.

عکس های اینستاگرامی رضا داوودنژادعکس های اینستاگرامی رضا داوودنژاد

ازدواج و همسر رضا داوود نژاد

رضا داوودنژاد سالها پیش با غزل بدیعی خواهر بازیگر مرحوم؛ عسل بدیعی ازدواج کرد. درباره همسر ایشان اطلاعات چندانی در دسترس نیست اما می توان گفت که ایشان در زمینه فعالیت هنری همسرش کار نمی کرد.

عکس عروسی رضا داوودنژادازدواج رضا داوودنژاد

ماجرای بیماری رضا داوودنژاد

چندسال پیش خبری درباره بیماری رضا داوودنژاد منتشر شد که حتی با شایعاتی درباره فوت ایشان همراه بود. سرانجام این بیماری وی را زیر تیغ جراحی برد و و کبد ایشان پیوند خورد. ایشان در یکی از برنامه های شبکه سوم سیما شفاف‌سازی کرد که دلیل لاغری و بیماری‌اش نه مصرف قرص‌های لاغری بوده و نه رژیم‌های سخت بلکه عمل جراحی بای پس معده سرآغاز تمام این مشکلات برای آقای بازیگر بوده است.

در ۹ آذر ۱۳۹۳ اعلام شد که داوودنژاد در شیراز تحت عمل جراحی (در مراحل درمانی پس از پیوند کبد) قرار گرفته است، در ۲۵ آذر اعلام شد که به دلیل وخامت حالش دوباره ناچار به پیوند کبد شده است. او در این باره گفت: «به علت اینکه خون در کبدم لخته شده بود و حالم وخیم شد تیم پزشکی مجبور شدند، کبد دیگری به من پیوند بزنند.»

رضا داوودنژاد در بیمارستانبیماری رضا داوودنژاد

درگذشت رضا داوودنژاد

در اسفند ماه ۱۴۰۲ اعلام شد که رضا داوودنژاد بیشتر از ۳ ماه است که با عفونت خونی می جنگد و به همین دلیل در تهران و سپس در شیراز تحت مراقبت های پزشکان خود قرار گرفته و بستری شده است. سرانجام در ۱۴ فروردین ۱۴۰۳ رضا داوودنژاد در سن ۴۳ سالگی از دنیا رفت. 

بیمارستان دلیل فوت این هنرمند را بهم‌ریختگی‌های آنزیم‌های کبدی و عفونت خون اعلام کرد و جنازه وی در ۱۸ فروردین ۱۴۰۳ در کنار مادر بزرگشان؛ احترام‌السادات حبیبیان به خاک سپرده شد. 

رضا داوودنژاد و همسرشرضا داوودنژاد و همسرش

کارنامه هنری رضا داوودنژاد

از سرنوشت:

رضا داوودنژاد در سریال پرطرفدار از سرنوشت گه درباره دو جوان به نام های هاشم و سهراب بود، به ایفای نقش پرداخت. این سریال به کارگردانی  محمدرضا خردمندان و به تهیه ‌کنندگی اکبر تحویلیان از شبکه سه سیما منتشر می شد. 

از جمله دیگر بازیگران این سریال می توان به؛ دارا حیایی و کیسان دیباج، مجید واشقانی، حسین پاکدل، لیلا بلوکات، ساناز سعیدی، سیدمهرداد ضیایی، نگین صدق‌گویا، سولماز غنی، مائده طهماسبی، رضا بنفشه‌خواه، شاهو رستمی و... اشاره کرد.

رضا داوودنژاد و غزل بدیعیزندگی خصوصی رضا داوودنژاد

شهباز:

شهباز از جمله دیگر آثار رضا داوودنژاد بود که به کارگردانی حمید رضا لوافی ساخته شد و درباره یک گروه سایبری است که دنبال هکری بین المللی هستند. این بازیگر در نقش یک مامور اطلاعاتی به اسم مجید حاضر شد. از جمله دیگر بازیگران این سریال می توان به رش مجیدی، علیرضا آرا، رضا داودنژاد، میلاد میرزایی، مهدخت مولایی، نیما نادری، فاطیما بهارمست، غزال نظر و... اشاره کرد.

رضا داوودنژاد در سریال شهبازرضا داوودنژاد در سریال شهباز

فراموشی:

فراموشی که به کارگردانی سعید سلطانی ساخته شد درباره مردی بازاری روایت می کند که ثروت زیادی دارد و به تنهایی در شهرستان زندگی می کند. در زمان فیلمبرداری این سریال رضا داوودنژاد عمل بای پس معده انجام داد که با مشکلات کبدی همراه بود و درنهایت سبب انتقال ایشان به بیمارستان و پیوند کبد شد. 

از جمله دیگر بازیگران این سریال می توان به محمد کاسبی، رضا داوودنژاد، برزو ارجمند، مهران رجبی، سحر جعفری جوزانی، فلامک جنیدی، فرهاد بشارتی و... اشاره کرد.

رضا داوودنژاد در فیلم فراموشیرضا داوودنژاد در فیلم فراموشی

آثار هنری رضا داوودنژاد

تلویزیونی:

پشت کنکوری‌ها۱۳۸۱
باغچه مینو۱۳۸۲
زندگی به شرط خنده۱۳۸۴
متهم گریخت۱۳۸۴
من نه منم۱۳۸۵
نون و ریحون۱۳۸۹
زندگی شگفت‌انگیز است۱۳۹۸
پنچری۱۳۹۶
بعد از آزادی۱۴۰۰
از سرنوشت ۴۱۴۰۱
شهباز۱۴۰۱
نیکان۱۴۰۲

سینمایی:

بیرو۱۴۰۰
لب خط۱۳۹۹
لامینور۱۳۹۸
رضا۱۳۹۶
مصائب شیرین ۲۱۳۹۶
فراری۱۳۹۴
کلاس هنرپیشگی۱۳۹۰
روبیت۱۳۹۰
خیابان‌های آرام۱۳۸۹
دردسر بزرگ۱۳۸۹
زن‌ها شگفت انگیزند۱۳۸۹
کنسرت روی آب۱۳۸۹
مرهم۱۳۸۹
همه چی آرومه۱۳۸۹
نیش زنبور۱۳۸۸
تیغ زن۱۳۸۷
چپ دست۱۳۸۴
هوو۱۳۸۴
هشت پا۱۳۸۳
روایت سه‌گانه (اپیزود دوم، شوخی‌های خدا)۱۳۸۲
بانوی کوچک۱۳۸۰
بچه‌های بد۱۳۷۹
مصائب شیرین۱۳۷۷
بی‌پناه۱۳۶۵

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 10
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش