صوت و فیلم گزارش تصویری کاریکاتور
کافه سیاست > گزارش علمی

گزارش علمی

سرپوش - گزارش علمی

سهم ایران در رصد سیاهچاله؛ صفر کشفی که اخیرا با عنوان نخستین تصویربرداری از ابرسیاه‌چاله‌ در کهکشان «مسیه ۸۷» توسط تلسکوپ افق رویداد اعلام شد، یک کشف منحصربه فرد بود؛ به این معنا که نخستین‌بار بعد از نیم قرن که با مفهوم سیاه‌چاله آشنا هستیم، چنین شیء آسمانی با جزئیات مورد تصویربرداری قرار گرفته است که کار بسیار پیچیده فنی بوده ا

روند از بین رفتن حشرات ایران؛ زوال کفشدوزک‌ها تابستان‌ سال پیش که دوباره سفیدبالک‌ها در تهران طغیان کردند، اعضای شورای شهر گفته بودند کفشدوزک راه نجات است زارع، کفشدوزک‌شناس: گونه‌ای خاص از کفشدوزک می‌تواند ، با آفت سفیدبالک‌ها مقابله کند و اگر چه کشورهای پیشرفته به اهمیت حشرات پی برده‌اند اما ایران هنوز اول راه است کفشدوزک‌ها از مراتع کم شده‌

جولان خشکسالی و آفات در جنگل های بلوط طبق بررسی‌های صورت گرفته در استان‌های زاگرس‌‌نشین کشور، بالغ بریک میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار از سطح جنگل‌های زاگرس تاکنون براثر بیماری زوال بلوط خشکیده یا در معرض خشکیدگی است.

طولانی‌ترین مهاجرت‌ها در دنیای حیوانات مهاجرت جانوران به سفر منظم و غریزی جانوران از جایی به جایی دیگر گفته می‌شود. این سفر‌ها اغلب با تغییر فصل‌ها ارتباط دارند. هر سال، بسیاری از جانوران برای فرار از زمستان‌های سرد، هنگامی که یافتن غذا دشوار است، صد‌ها و بلکه هزاران کیلومتر سفر می‌کنند.

قد بلندترین فضانورد جهان کیست؟ محدودیت فضای صندلی سفینه‌های فضایی از یک سو و فشارهایی که در زمان پرتاب و بازگشت به بدن فضانورد وارد می‌شود باعث گردیده که برای بلندی قد داوطلبان سفر به فضا محدویت قایل شوند.

این خانه ها انرژی مثبت دارند/ سرپناهی از جنس خورشید با توجه به فراگیر شدن روند استفاده از انرژی های تجدیدپذیر و معماری خورشیدی نمونه های متعددی از ساختمان هایی در سراسر جهان ساخته شده اند که انرژی خود را از نور خورشید تامین می کنند.

نگاهی به مقاومت آنتی‌بیوتیک در جهان و ایران مقاومت آنتی‌بیوتیکی یکی از بزرگترین معضلات در حوزه سلامت جهان است. به‌طوری‌که از آن به عنوان یک تهدید بزرگ جهانی یاد می‌شود و خطر آن با تروریسم مقایسه می‌شود. متأسفانه ایران نیز در مسیر حرکت به سوی این کابوس جهانی است.

تجسم آینده محیط‌ زیست اسفبار است بیژن فرهنگ دره‌شوری بوم‌شناسی که زبان طبیعت را به ساده‌ترین شکل برای انسان بازگو می‌کند، از سال ۱۳۵۰ همان سال‌هایی که سازمان محیط زیست در ایران تاسیس شد، شروع به فعالیت حرفه‌ای خود کرده است؛ وجب به وجب ایران را می‌شناسد.

فروش یک میلیون تومانی چوب سرخدار برای قلیان به موازات تلاش یک دهه‌ای کارشناسان برای ثبت جهانی جنگل‌های باستانی هیرکانی، تنه درختان سرخدار گلستان قطع می‌شوند تا به قلیان تبدیل شوند.

حال و روز گورهای خبر ساز در اسارت (+تصاویر)  احیای زیستگاه‌ها و انتقال حیات وحش در دنیا و حتی در ایران سابقه زیادی دارد. یکی از موفق‌ترین طرح‌های انتقال و احیای حیات‌وحش در ایران به دهه ۴۰ برمی‌گردد که طی آن تعداد محدودی گوزن زرد زنده‌گیری و در یک برنامه در اسارت تکثیر و سپس به چند زیستگاه منتقل شدند.

کشف یک سیاره کوتوله جدید در منظومه شمسی کشف سیاره کوتوله جدید در منظومه شمسی باعث شد تا پژوهشگران، منجمان و علاقمندان به حوزه نجوم، بیش از پیش به وجود سیاره ایکس در منظومه امیدوار شوند.

تهدیداتی که جان مرجان‌های خلیج فارس را نشانه‌ گرفته است سرپرست مرکز اقیانوس‌شناسی چابهار با بیان اینکه شکوفایی جلبکی (کشند قرمز) هر ساله از اواخر خرداد آغاز می‌شود و تا اواخر شهریور ادامه دارد، گفت: روش "رس‌پاشی" تنها منجر به کنترل رشد جلبک می‌شود، نه کاهش آن و بعد از مدتی رشد جلبک مجددا آغاز خواهد شد.

فرصت‌ها و تهديدهای محصولات ترا ريخته در ایران اسمش محصولات تراریخته است. شاید کسانی که اولین بار این اسم را بشنوند، یاد موجودات تخیلی یا فضایی بیفتند اما درواقع شاید این محصولات مانند اسم‌شان ترسناک نباشند. درست است که سال‌ها مافیایی برای جلوگیری از واردات این محصولات به کشور شکل گرفته و مردم را ترسانده اما آنقدرها هم ترس ندارد.

کشف نوعی آنزیم که می‌تواند انقلابی در فرآیند بازیافت ایجاد کند متخصصان محیط زیست یک آنزیم طبیعی که می‌تواند بعضی از رایج ترین مواد پلاستیکی راه یافته به طبیعت را هضم کند تقویت کرده‌اند.

آخرین‌ نفس‌‌های آب‌های زیرزمینی تداوم خشکسالی و کاهش روان آب‌ها در سال های اخیر و روند رو به رشد برداشت از آب های زیرزمینی هم اکنون ایران را با بحران از دست دادن سفره های زیرزمینی رو به رو کرده است.   آب های زیرزمینی به عنوان یکی از منابع اصلی آب برای شرب در سرتاسر دنیا به حساب می آید.

ایران و ترکیه لرزه‌ خیزترین کشورهای منطقه براساس نتایج مطالعات لرزه‌خیزی جنوب شرقی آسیا محققان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی، ایران و ترکیه به ترتیب لرزه‌خیرترین کشورهای منطقه هستند و استان‌های کرمانشاه و ایلام در لرزه‌خیزترین منطقه ایران واقع شده‌اند.

خطر فوران دماوند جدی است پژوهشگران اعلام کرده‌اند که دور جدید فعالیت‌های آتش‌فشانی کره زمین در مقیاسی وسیع و با قدرتی عظیم در راه است. آن‌ها فهرستی از قله‌های آتش‌فشانی پرخطر تهیه کرده‌اند که قله دماوند، یکی از آن‌هاست.

گردن حیات وحش زیر ساتور تغییر اقلیم دانشمندان از افزایش وقایع مرگ و میر گونه‌های در حال انقراض خبر می‌دهند. خبری که موجب هراس دوستداران حیات‌وحش شده است. اما آیا این اتفاق به تغییرات آب و هوایی ارتباط دارد؟   کل سکایی، یک نوع بز کوهی است که در مناطقی که پوشش استپ دارند در اوراسیا زندگی می‌کند.

پلاستیک بخوریم یا ماهی در ٥٠‌ سال گذشته میزان استفاده از پلاستیک ٢٠ برابر بیشتر شده است ٦ درصد از نفت جهان برای تولید محصولات پلاستیکی مصرف می‌شود   توده‌های زباله‌ای شناور همچون وصله‌های بزرگی در اقیانوس آرام جابه‌جا می‌شوند.

سایه سنگین انقراض بر سر گوزن زرد ایرانی  گوزن زرد ایرانی از گونه های مهم و منحصر به فرد در دنیا است که هم اکنون در خطر انقراض قرار دارد خطری که اگر چاره اندیشی نشود تبدیل به فاجعه زیست محیطی خواهد شد.

۱۲۳۴۵آرشیو
رضا منصوری,اخبار علمی,خبرهای علمی,نجوم و فضا
زوال کفشدوزک‌ها,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست
جنگل های بلوط,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست
طولانی‌ترین مهاجرت‌ها در حیوانات,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست
فضانوردان,اخبار علمی,خبرهای علمی,نجوم و فضا
ساختمان های خورشیدی,اخبار علمی,خبرهای علمی,اختراعات و پژوهش
آنتی‌بیوتیک,اخبار علمی,خبرهای علمی,پژوهش
بیژن فرهنگ دره‌شوری,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست
قلیان چوب سرخدار,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست
بازگشت گورخرها,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست
شف سیاره کوتوله,اخبار علمی,خبرهای علمی,نجوم و فضا
خلیج فارس,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست
محصولات تراريخته,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست
زباله های اقیانوس,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست
اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست
کشورهای زلزله خیز منطقه,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست
دماوند,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست
بز کوهی,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست
پلاستیک درون اقیانوس‌ها,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست
انقراض گوزن زرد ایرانی,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست
شاید از دست داده باشید
مارکا: ادن هازارد به رئال مادرید پیوست
بایدن: کشور را باز پس می گیریم
زنگ خطر برای مستاجران به صدا در آمد
بنی‌تمیم: با امیر خادم ائتلاف نکرده‌ام
ساری: مشکل بزرگ در تیم من هنوز وجود دارد
باران به زودی به آغوش خانواده باز می گردد
قسمت ویژه پایتخت به عید فطر هم نمی‌رسد/ خواب‌زده‌ها در دستورکار
اکوادور دستور بازداشت یک وزیر سابق مرتبط با آسانژ را صادر کرد
گزارش جدید دولت آمریکا چه ادعاهایی درباره ایران مطرح می‌کند؟
نظر رئیس کمیسیون انرژی مجلس درباره سهمیه‌بندی بنزین
۵ زن که کارهای ارزشمندی برای پیشرفت علم فضا انجام دادند
رئیس قوه قضائیه: مردم نگران جبران خسارات سیل نباشند
سالروز آغاز عملیات کربلای ۱۰
در مناطق سیل‌زده از ماسک‌ استفاده کنید
آخرین وضعیت آزادسازی سهام عدالت