صوت و فیلم گزارش تصویری کاریکاتور
کافه سیاست > گزارش علمی

گزارش علمی

سرپوش - گزارش علمی

در روز جهانی باد، پتانسیل‌های باد را بشناسیم به مناسبت روز جهانی باد، یک اقلیم‌شناس ضمن تعریف باد و با تاکید بر اینکه ایران منبع غنی از انرژی باد است، مهم‌ترین معضلات زیست محیطی کشور را که با استفاده از ظرفیت انرژی باد قابل کنترل هستند، تشریح کرد.  امروز (۱۵ ژوئن -۲۵ خرداد)، روزجهانی باد است؛ رویدادی بین‌المللی که به‌صورت جدی از سال ۲۰۱۲، هر

چرنوبیل تکرار می‌شود؟ خیلی‌ها با مشهور شدن یک مینی‌سریال در جهان، درباره واقعیت‌های علمی بدترین فاجعه هسته‌ای جهان کنجکاو شده‌اند شهرها را ساکنان و آدم‌ها می‌سازند نه برج‌ها و ساختمان‌ها؛ این جمله ۳۳سال است که در شعاع ده‌ها کیلومتری اطراف نیروگاه چرنوبیل ثابت شده است.

بازگشت شیر ایرانی به ایران؛ برای «کامران» خوشحال باشیم یا نگران؟ چهارشنبه گذشته ساعت ۱۰ شب «کامران»،یک شیر نر ایرانی یا آسیایی در پوشش «طرح احیای نسل شیر ایرانی» از باغ وحش بریستول بریتانیا به تهران منتقل شد و دیروز در باغ وحش ارم تهران به نمایش گذاشته شد.

حیوانات باغ‌وحش‌های ایران افسردگی گرفته‌اند  در کلیپی که زیر نظر مجمع فعالان محیط‌زیست منتشر شده گفته می‌شود که حیوانات در باغ‌وحش‌ها با بیماری‌های روحی و روانی دست و پنجه نرم می‌کنند، علاوه بر این استرس، خودزنی حیوانات، نا امیدی، تنهایی و دیوانگی از جمله مواردی هستند که درباره حیواناتی که در باغ‌وحش زندگی می‌کنند ذکر شده است.

سهم ایران در رصد سیاهچاله؛ صفر کشفی که اخیرا با عنوان نخستین تصویربرداری از ابرسیاه‌چاله‌ در کهکشان «مسیه ۸۷» توسط تلسکوپ افق رویداد اعلام شد، یک کشف منحصربه فرد بود؛ به این معنا که نخستین‌بار بعد از نیم قرن که با مفهوم سیاه‌چاله آشنا هستیم، چنین شیء آسمانی با جزئیات مورد تصویربرداری قرار گرفته است که کار بسیار پیچیده فنی بوده ا

روند از بین رفتن حشرات ایران؛ زوال کفشدوزک‌ها تابستان‌ سال پیش که دوباره سفیدبالک‌ها در تهران طغیان کردند، اعضای شورای شهر گفته بودند کفشدوزک راه نجات است زارع، کفشدوزک‌شناس: گونه‌ای خاص از کفشدوزک می‌تواند ، با آفت سفیدبالک‌ها مقابله کند و اگر چه کشورهای پیشرفته به اهمیت حشرات پی برده‌اند اما ایران هنوز اول راه است کفشدوزک‌ها از مراتع کم شده‌

جولان خشکسالی و آفات در جنگل های بلوط طبق بررسی‌های صورت گرفته در استان‌های زاگرس‌‌نشین کشور، بالغ بریک میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار از سطح جنگل‌های زاگرس تاکنون براثر بیماری زوال بلوط خشکیده یا در معرض خشکیدگی است.

طولانی‌ترین مهاجرت‌ها در دنیای حیوانات مهاجرت جانوران به سفر منظم و غریزی جانوران از جایی به جایی دیگر گفته می‌شود. این سفر‌ها اغلب با تغییر فصل‌ها ارتباط دارند. هر سال، بسیاری از جانوران برای فرار از زمستان‌های سرد، هنگامی که یافتن غذا دشوار است، صد‌ها و بلکه هزاران کیلومتر سفر می‌کنند.

قد بلندترین فضانورد جهان کیست؟ محدودیت فضای صندلی سفینه‌های فضایی از یک سو و فشارهایی که در زمان پرتاب و بازگشت به بدن فضانورد وارد می‌شود باعث گردیده که برای بلندی قد داوطلبان سفر به فضا محدویت قایل شوند.

این خانه ها انرژی مثبت دارند/ سرپناهی از جنس خورشید با توجه به فراگیر شدن روند استفاده از انرژی های تجدیدپذیر و معماری خورشیدی نمونه های متعددی از ساختمان هایی در سراسر جهان ساخته شده اند که انرژی خود را از نور خورشید تامین می کنند.

نگاهی به مقاومت آنتی‌بیوتیک در جهان و ایران مقاومت آنتی‌بیوتیکی یکی از بزرگترین معضلات در حوزه سلامت جهان است. به‌طوری‌که از آن به عنوان یک تهدید بزرگ جهانی یاد می‌شود و خطر آن با تروریسم مقایسه می‌شود. متأسفانه ایران نیز در مسیر حرکت به سوی این کابوس جهانی است.

تجسم آینده محیط‌ زیست اسفبار است بیژن فرهنگ دره‌شوری بوم‌شناسی که زبان طبیعت را به ساده‌ترین شکل برای انسان بازگو می‌کند، از سال ۱۳۵۰ همان سال‌هایی که سازمان محیط زیست در ایران تاسیس شد، شروع به فعالیت حرفه‌ای خود کرده است؛ وجب به وجب ایران را می‌شناسد.

فروش یک میلیون تومانی چوب سرخدار برای قلیان به موازات تلاش یک دهه‌ای کارشناسان برای ثبت جهانی جنگل‌های باستانی هیرکانی، تنه درختان سرخدار گلستان قطع می‌شوند تا به قلیان تبدیل شوند.

حال و روز گورهای خبر ساز در اسارت (+تصاویر)  احیای زیستگاه‌ها و انتقال حیات وحش در دنیا و حتی در ایران سابقه زیادی دارد. یکی از موفق‌ترین طرح‌های انتقال و احیای حیات‌وحش در ایران به دهه ۴۰ برمی‌گردد که طی آن تعداد محدودی گوزن زرد زنده‌گیری و در یک برنامه در اسارت تکثیر و سپس به چند زیستگاه منتقل شدند.

کشف یک سیاره کوتوله جدید در منظومه شمسی کشف سیاره کوتوله جدید در منظومه شمسی باعث شد تا پژوهشگران، منجمان و علاقمندان به حوزه نجوم، بیش از پیش به وجود سیاره ایکس در منظومه امیدوار شوند.

تهدیداتی که جان مرجان‌های خلیج فارس را نشانه‌ گرفته است سرپرست مرکز اقیانوس‌شناسی چابهار با بیان اینکه شکوفایی جلبکی (کشند قرمز) هر ساله از اواخر خرداد آغاز می‌شود و تا اواخر شهریور ادامه دارد، گفت: روش "رس‌پاشی" تنها منجر به کنترل رشد جلبک می‌شود، نه کاهش آن و بعد از مدتی رشد جلبک مجددا آغاز خواهد شد.

فرصت‌ها و تهديدهای محصولات ترا ريخته در ایران اسمش محصولات تراریخته است. شاید کسانی که اولین بار این اسم را بشنوند، یاد موجودات تخیلی یا فضایی بیفتند اما درواقع شاید این محصولات مانند اسم‌شان ترسناک نباشند. درست است که سال‌ها مافیایی برای جلوگیری از واردات این محصولات به کشور شکل گرفته و مردم را ترسانده اما آنقدرها هم ترس ندارد.

کشف نوعی آنزیم که می‌تواند انقلابی در فرآیند بازیافت ایجاد کند متخصصان محیط زیست یک آنزیم طبیعی که می‌تواند بعضی از رایج ترین مواد پلاستیکی راه یافته به طبیعت را هضم کند تقویت کرده‌اند.

آخرین‌ نفس‌‌های آب‌های زیرزمینی تداوم خشکسالی و کاهش روان آب‌ها در سال های اخیر و روند رو به رشد برداشت از آب های زیرزمینی هم اکنون ایران را با بحران از دست دادن سفره های زیرزمینی رو به رو کرده است.   آب های زیرزمینی به عنوان یکی از منابع اصلی آب برای شرب در سرتاسر دنیا به حساب می آید.

ایران و ترکیه لرزه‌ خیزترین کشورهای منطقه براساس نتایج مطالعات لرزه‌خیزی جنوب شرقی آسیا محققان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی، ایران و ترکیه به ترتیب لرزه‌خیرترین کشورهای منطقه هستند و استان‌های کرمانشاه و ایلام در لرزه‌خیزترین منطقه ایران واقع شده‌اند.

۱۲۳۴۵آرشیو
شاهرخ فاتح,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست
نیروگاه چرنوبیل,اخبار علمی,خبرهای علمی,پژوهش
شیر ایرانی,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست
حیوانات باغ‌وحش‌های ایران,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست
رضا منصوری,اخبار علمی,خبرهای علمی,نجوم و فضا
زوال کفشدوزک‌ها,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست
جنگل های بلوط,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست
طولانی‌ترین مهاجرت‌ها در حیوانات,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست
فضانوردان,اخبار علمی,خبرهای علمی,نجوم و فضا
ساختمان های خورشیدی,اخبار علمی,خبرهای علمی,اختراعات و پژوهش
آنتی‌بیوتیک,اخبار علمی,خبرهای علمی,پژوهش
بیژن فرهنگ دره‌شوری,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست
قلیان چوب سرخدار,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست
بازگشت گورخرها,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست
شف سیاره کوتوله,اخبار علمی,خبرهای علمی,نجوم و فضا
خلیج فارس,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست
محصولات تراريخته,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست
زباله های اقیانوس,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست
اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست
کشورهای زلزله خیز منطقه,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست
شاید از دست داده باشید
آسوشیتدپرس: محموله قطعات موشکی ایران در راه یمن توقیف شد
اعزام یک جفت آدمک زن به ماه توسط ناسا
وال استریت ژورنال: آمریکا ۱۴ هزار نیروی نظامی به خاورمیانه اعزام می‌کند/ پنتاگون تکذیب کرد
سازمان ملل: ۴۰۰ معترض عراقی کشته شدند
اردوغان: برخلاف دیگران ما هیچ چشم داشتی به سوریه نداریم
حضور دو جودوکار پناهنده ایرانی در اسرائیل
ارتباط میان چاقی و بیماری‌های لثه کشف شد
ویروس تبخال چه نقشی در در ابتلا به ام اس دارد؟
حمله انتحاری به نظامیان ترکیه در شمال سوریه
پیروزی پاری سن ژرمن مقابل نانت/ گلزنی ام‌باپه و نیمار
بادام زمینی چه تاثیری در عدم ابتلا به آلرژی دارد؟
جراحی کاهش وزن موجب افزایش طول عمر و جلوگیری از سکته افراد چاق می‌شود
بیماری‌های مزمن را با نورون‌های مصنوعی درمان کنید
پیتزای سبزیجات مفید است و باعث پیشگیری از سرطان می‌شود!
مورینیو: منچستر شایسته پیروزی بود