صوت و فیلم گزارش تصویری کاریکاتور
یکشنبه ۰۶ خرداد ۱۴۰۳
sarpoosh
کافه اسپرت > باشگاه میلان

باشگاه میلان

باشگاه میلان

درباره باشگاه میلان

اَسوچیاتزیونه کالچو میلان که عموماً با نام آ. ث. میلان یا میلان شناخته می‌شود، باشگاه حرفه‌ای فوتبال است که در شهر میلان ایتالیا پایه‌گذاری شده‌است. در ۱۶ دسامبر ۱۸۹۹ با نام «باشگاه کریکت میلان» به وسیلهٔ آلفرد ادواردز و هربرت کیلپین انگلیسی تأسیس شد و به دلیل انگلیسی بودن مؤسسان، اسم باشگاه به جای میلانو (تلفظ ایتالیایی)، میلان نام گرفت.

 

میلان با ۱۸ عنوانِ قهرمانی در یوفا و فیفا، چهارمین باشگاهِ موفق در جهان است.۵ قهرمانی در جام حذفی ایتالیا و ۶ قهرمانی در سوپر جام ایتالیا و در مجموع ۲۹ جام، یکی از پرافتخارترین تیم‌های ایتالیاست. همچنین با ۷ قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا، ۲ قهرمانی در جام برندگان جام اروپا، ۵ قهرمانی در سوپر جام اروپا، ۳ قهرمانی در جام بین قاره‌ای و یک جام باشگاه‌های فوتبال جهان[۸] و در مجموع ۱۸ جام، پس از رئال مادرید پرجام‌ترین تیم‌های اروپایی است و در عرصهٔ بین‌المللی، بعد از رئال مادرید در رده دوم قرار دارند.

 

ورزشگاه خانگی آن‌ها سن سیرو است که با گنجایش ۸۰٬۰۱۸ نفری، بزرگترین ورزشگاه ایتالیا، و یکی از بزرگترین ورزشگاه‌های اروپاست.

 

میلان این استادیوم با اینتر میلان مشترکاً استفاده می‌کند. اینتر میلان بزرگ‌ترین رقیب آن‌هاست و رقابت این دو تیم شهرآورد دلا مادونینا نام دارد که یکی از مهم‌ترین شهرآوردهای فوتبالی در جهان است.

 

سیلویو برلوسکونی نخست‌وزیر سابق ایتالیا، مالک سابق باشگاه بود که این ریاست این باشگاه را به مدت ۳۱ سال بر عهده داشت. این باشگاه از اعضای بنیانگذار گروه ۱۴ است که پس از فروپاشی توسط اتحادیه باشگاه‌های فوتبال اروپا جایگزین شد.

 

ورزشگاه باشگاه میلان

سن سیرو (یا جوزپه مه آتزا) (به ایتالیایی: Stadio San Siro) ورزشگاه تیم‌های آ. ث میلان و اینتر میلان است. سن‌سیرو بزرگترین ورزشگاه ایتالیا و یکی از بزرگترین ورزشگاه‌های اروپاست. در سال ۱۹۲۵ شهرداری میلان شروع ساخت این ورزشگاه را آغاز کرد و کار ساخت آن یک سال به طول انجامید. گنجایش ابتدایی این ورزشگاه ۷۰ هزار نفر بود و سن سیرو نام داشت. تیم‌های اینتر میلان و آث میلان از همان ابتدا اجاره‌نشین این ورزشگاه بودند و بازی‌های خود را در آنجا برگزار می‌کردند.

 

در سال ۱۹۷۲ برترین گلزن تاریخ اینتر و کاپیتان سابق میلان یعنی جوزپه مه آتزا درگذشت. شهرداری میلان برای تجلیل از این ستاره ورزشگاه سن سیرو را به ورزشگاه جوزپه مه آتزا تغییر نام داد. در سال ۱۹۸۹ این ورزشگاه برای نوسازی مدت کوتاهی تعطیل شد و پس از بازگشایی ظرفیت آن به حدود ۸۳ هزار نفر رسید. بسیاری از بازی‌های ایتالیا در همین ورزشگاه برگزار می‌شود. یوفا به تمامی ورزشگاه‌های اروپا بر اساس کیفیت آن‌ها امتیاز می‌دهد. ورزشگاه سن سیرو نمره ۵ از ۵ را دریافت کرده‌است. ۲۸ مه ۲۰۱۶ رئال مادرید و اتلتیکو مادرید شصت و یکمین فینال لیگ قهرمانان اروپا را در این ورزشگاه برگزار کردند.

 

رکوردهای باشگاه میلان

پائولو مالدینی با ۹۰۲ بازی در مجموع و ۶۴۷ بازی در سری آ، رکورددار تعداد بازی برای میلان است. او همچنین رکورددار تعداد بازی در سری آ است.

 

یکی از رأس‌های مثلث سوئدی میلان، گونار نوردال با ۲۲۱ گل، بهترین گلزن تاریخ میلان است. بعد از او آندری شوچنکوی اوکراینی با ۱۷۵ گل قرار دارد و جیانی ریورا کاپیتان سابق میلان با ۱۶۴ گل جایگاه سوم را در اختیار دارد. ریورا همچنین با ۱۷ سال و ۸۰ روز سن، جوان‌ترین گلزن تاریخ میلان است.

 

مربی اسطوره‌ای میلان نرئو روکو، که میلان را به یکی از غول‌های دهه شصت اروپا تبدیل کرده بود، اولین جام قهرمانی اروپا را برای میلان کسب کرد. طولانی‌ترین دوران مربیگری میلان با ۴۵۰ بازی، در اختیار اوست.

 

سیلویو برلوسکونی، طولانی‌ترین دوران ریاست باشگاه را با ۲۸ سال ریاست در اختیار دارد.

 

میلان بهمراه رئال مادرید، بیشترین جام بین‌المللی را در بین تیم‌های اروپایی برده‌اند و پرافتخارترین باشگاه‌های فوتبال اروپا هستند.

در فصل ۹۲–۱۹۹۱، میلان بدون شکست اسکودتو را فتح کرد و تبدیل به اولین تیمی شد که بدون شکست فاتح سری آ می‌شود. با ۵۸ بازی بدون شکست، میلان رکورددار ایتالیاست و در اروپا بعد از استوا بخارست و سلتیک، در رده سوم قرار دارد.

 

بزرگترین پیروزی باشگاه در برابر مودنا بدست آمده‌است. میلان در یکی از دیدارهای فصل ۱۵–۱۹۱۴، مودنا را با نتیجه ۱۳–۰ شکست داده‌است.

 

بولونیا در فصل ۲۳–۱۹۲۲، سنگین‌ترین شکست را با ۸ گل به میلان تحمیل کرده‌است.

 

افتخارات باشگاه میلان
میلان افتخاراتی را هم در ایتالیا و هم در اروپا کسب کرده‌است.۱۸ اسکودتو، ۵ کوپا ایتالیا و ۶ سوپرکوپا ایتالیانا افتخارات میلان در داخل ایتالیا می‌باشند. آن‌ها اولین اسکودتوی خود را در دومین سال پس از تأسیس باشگاه کسب کردند و آخرین اسکودتو را در فصل ۲۰۱۰-۲۰۱۱ بدست آوردند. همچنین در پایان فصل ۱۹۷۸-۷۹ دهمین اسکودتو را کسب کردند. پس از آن یک ستاره طلایی به نشانه ۱۰ قهرمانی سری‌ آ بر روی لباس میلان حک شد.

 

میلان با ۲۹ جامی که در داخل ایتالیا در قالب لیگ(۱۸)، جام حذفی(۵) و سوپرجام(۶) کسب کرده بعد از یوونتوس(۴۴) و اینتر(۳۰) در رده سوم تیم‌های ایتالیایی قرار دارد.

 

سری آ: میلان با هجده اسکودتو بهمراه اینتر میلان در رده دوم قرار دارد.


قهرمان (۱۸): ۱۹۰۱؛ ۱۹۰۶؛ ۱۹۰۷؛ ۵۱-۱۹۵۰؛ ۵۵-۱۹۵۴؛ ۵۷-۱۹۵۶؛ ۵۹-۱۹۵۸؛ ۶۲-۱۹۶۱؛ ۶۸-۱۹۶۷؛ ۷۹-۱۹۷۸؛ ۸۸-۱۹۸۷؛ ۹۲-۱۹۹۱؛ ۹۳-۱۹۹۲؛ ۹۴-۱۹۹۳؛ ۹۶-۱۹۹۵؛ ۹۹-۱۹۹۸؛ ۰۴-۲۰۰۳؛ ۱۱-۲۰۱۰

 

نایب قهرمان (۱۴): ۱۹۰۲؛ ۴۸-۱۹۴۷؛ ۵۰-۱۹۴۹؛ ۵۲-۱۹۵۱؛ ۵۶-۱۹۵۵؛ ۶۱-۱۹۶۰؛ ۶۵-۱۹۶۴؛ ۶۹-۱۹۶۸؛ ۷۱-۱۹۷۰؛ ۷۲-۱۹۷۱؛ ۷۳-۱۹۷۲؛ ۹۰-۱۹۸۹؛ ۹۱-۱۹۹۰؛ ۰۵-۲۰۰۴

 

سری بی:
قهرمان (۲): ۸۱-۱۹۸۰؛ ۸۳-۱۹۸۲

 

جام‌ها


کوپا ایتالیا: میلان با ۵ قهرمانی بهمراه تورینو در رده هفتم قرار دارد.


قهرمان (۵): ۶۷-۱۹۶۶؛ ۷۲-۱۹۷۱؛ ۷۳-۱۹۷۲؛ ۷۷-۱۹۷۶؛ ۰۳-۲۰۰۲

 

نایب قهرمان (۷): ۴۲-۱۹۴۱؛ ۶۸-۱۹۶۷؛ ۷۱-۱۹۷۰؛ ۷۵-۱۹۷۴؛ ۸۵-۱۹۸۴؛ ۹۰-۱۹۸۹؛ ۹۸-۱۹۹۷

 

سوپرکوپا ایتالیانا: میلان با ۷ قهرمانی در رتبه یک قرار دارد.


قهرمان (۶): ۱۹۸۸؛ ۱۹۹۲؛ ۱۹۹۳؛ ۱۹۹۴؛ ۲۰۰۴؛ ۲۰۱۱؛۲۰۱۶

 

نایب قهرمان (۳): ۱۹۹۶؛ ۱۹۹۹؛ ۲۰۰۳

 

لیگ قهرمانان اروپا: میلان با ۷ قهرمانی بعد از رئال مادرید در رده دوم قرار دارد.


قهرمان (۷): ۶۳-۱۹۶۲؛ ۶۹-۱۹۶۸؛ ۸۹-۱۹۸۸؛ ۹۰-۱۹۸۹؛ ۹۴-۱۹۹۳؛ ۰۳-۲۰۰۲؛ ۰۷-۲۰۰۶

 

نایب قهرمان (۴): ۵۸-۱۹۵۷؛ ۹۳-۱۹۹۲؛ ۹۵-۱۹۹۴؛ ۰۵-۲۰۰۴

 

سوپر جام اروپا: میلان با ۵ قهرمانی رکورددار سوپر جام اروپاست.


قهرمان (۵): ۱۹۸۹؛ ۱۹۹۰؛ ۱۹۹۴؛ ۲۰۰۳؛ ۲۰۰۷

 

نایب قهرمان (۲): ۱۹۷۳؛ ۱۹۹۳

 

جام در جام اروپا: میلان با ۲ قهرمانی و ۱ نائب قهرمانی پایین‌تر از بارسلونا(۴) و اندرلخت(۲|۲) در رده سوم قرار دارد.


قهرمان (۲): ۶۸-۱۹۶۷؛ ۷۳-۱۹۷۲

 

نایب قهرمان (۱): ۷۴-۱۹۷۳

 

بین‌المللی
میلان در مجموع با ۱۸ جام معتبر اروپایی و بین‌المللی بهمراه بوکا جونیورز پرافتخارترین باشگاه‌های دنیا و به تنهایی پرافتخارترین تیم اروپاست.

 

جام بین قاره‌ای:
قهرمان (۳): ۱۹۶۹؛ ۱۹۸۹؛ ۱۹۹۰

 

نایب قهرمان (۴): ۱۹۶۳؛ ۱۹۹۳؛ ۱۹۹۴؛ ۲۰۰۳

 

جام باشگاه‌های جهان:


قهرمان (۱): ۲۰۰۷

در عرصه بین‌المللی، میلان با کسب ۱۸ جام پر افتخارترین باشگاه فوتبال جهان محسوب می‌شود:

 

جام بین قاره‌ای (۳ بار) در سال‌های ۱۹۶۹، ۱۹۸۹، ۱۹۹۰

 

جام جهانی باشگاه‌ها (۱ بار) در سال ۲۰۰۷

 

لیگ قهرمانان اروپا (۷ بار) در سال‌های ۱۹۶۳، ۱۹۶۹، ۱۹۸۹، ۱۹۹۰، ۱۹۹۴، ۲۰۰۳، ۲۰۰۷

 

جام در جام اروپا (۲ بار) در سال‌های ۱۹۶۸، ۱۹۷۳

 

سوپر جام اروپا (۵ بار در) سال‌های ۱۹۸۹، ۱۹۹۰، ۱۹۹۴، ۲۰۰۳، ۲۰۰۷

 

جام‌های اروپایی
سوپر جام اروپا (۵ بار) در سال‌های ۱۹۸۹، ۱۹۹۰، ۱۹۹۴، ۲۰۰۳، ۲۰۰۷

 

جام‌های داخلی
سوپر جام ایتالیا (۶ بار) در سال‌های ۱۹۸۸، ۱۹۹۲، ۱۹۹۳، ۱۹۹۴، ۲۰۰۵، ۲
 

 

 

 

 

سایر مطالب درباره باشگاه میلان