جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۸۰۰۵۷

تاریخچه اختراع موبایل های یک کیلوگرمی تا موبایل های هوشمند

تاریخچه موبایل,اختراع موبایل,تاریخچه استفاده از موبایلتاریخچه موبایل
تلفن همراه امروزه به یکی از اعضای مهم زندگی ما تبدیل شده است، به طوری که اگر نباشد بخش بزرگی از امور روزانه مختل خواهد شد. در ادامه این مطلب سرپوش به نحوه ساخت این دستگاه و تاریخچه آن می پردازیم.

تاریخچه موبایل:

حدود ۴۵ سال است که از اختراع موبایل می گذرد، این ابزار به قدری در زندگی هایمان جاگیر شده است که اگر حتی یک لحظه نباشد احساس کمبود آن را کاملا حس می کنیم. شاید شما هم که این مقاله را مطالعه می کنید در جریان سیر پیشرفتی موبایل ها قرار داشته باشید که چگونه از دستگاه هایی بسیار ساده به ابزاری برای برقراری ارتباط تصویری با فردی هزاران کیلومتر آن ظرف تر تبدیل شده اند. در ادامه اطلاعاتی درباره تاریخچه موبایل و نحوه ورود آن به جامعه بشری ارائه می شود:

اختراع و تولید اولین تلفن همراه:

اختراع اولین تلفن همراه توسط فردی به نام مارتین کوپر در بین سال های ۱۹۸۳ تا ۱۹۹۰ انجام شد. این گوشی بی سیم حدود ۲۵ سانتی متر طول و یک کیلوگرم وزن داشت و بعد از گذشت ۲۰ دقیقه شارژ آن تمام می شد و باید مجددا به منبع تغذیه وصل می شد. 

کمپانی موتورولا در سال ۱۹۸۳ این ایده را خریداری کرد و در نهایت مدل DynaTAC 8000X به عرصه فروش رسید. طول این گوشی هم حدود یک فوت تقریبا برابر با ۳۰ سانتی متر بود و به مدت ۳۰ دقیقه هم می توانست شارژ را در خود نگه دارد. 

باوجودی که این تلفن اندازه بسیار بزرگی داشت اما اختراع وسیله ای بی سیم که بتوان به وسیله آن تماس تلفنی برقرار کرد یک تحول بزرگ محسوب می شد. قیمت اولین موبایل موتورولا چهار هزار دلار بود.

پسر صاحب شرکت «راکال وودافون» حدود دو سال بعد در انگلیس دومین تلفن همراه را نیز اختراع کرد که وزنی تقریبا برابر با ۵ کیلوگرم داشت. در آن سال ها شرکت های  «راکال وودافون» و «بی‌تی سل‌نت» مجوزی برای راه اندازی تلفن همراه در انگلیس داشتند و تنها ۹ روز بعد از ثبت اولین تماس تلفنی با تلفن همراه وودافون، شرکت بی‌تی‌ سل‌نت هم توانست اولین تماس با تلفن همراه خود را انجام دهد.

کمپانی موتورولا در سال ۱۹۸۹ مدل دیگری از تلفن همراه را به اسم ۹۸۰۰X یا MicroTAC طراحی و سپس راهی بازار کرد. این موبایل اندازه کوچک تری نسبت به مدل های قبلی داشت و روی آن از صفحه کلید پوشانده شده بود. 

تاریخچه موبایل,اختراع موبایل,مخترع موبایلتاریخچه موبایل؛ مخترع اولین تلفن همراه

سامانه ارتباطی سیار GSM:

در بین سال های ۱۹۹۱۱ تا ۱۹۹۴ سامانه جهانی ارتباطات سیار GSM توسط کمپانی اربیتال در انگلیس راه اندازی شد. تا قبل از سال ۱۹۹۲ تلفن همراه را فقط برای تجار و بازرگانان می ساختند اما بعد از آن مصرف کنندگان عادی با کاهش قیمت موبایل مشتاق شدند تا این کالا را داشته باشند. 

نوکیا این فرصت را غنیمت شمرد و تولید گوشی های مقرون به صرفه در بازار را آغاز کرد، در همین سال مدل نوکیا ۱۰۱۱ به دست مردم رسید که با استقبال زیادی هم روبرو شد. 

در این دوره موبایل ها علاوه بر برقراری تماس صوتی امکان ارسال پیام های کوتاه و بازی های موبایلی را نیز داشتند. 

رنگی شدن موبایل ها:

در بین سال های ۱۹۹۵ تا ۱۹۹۸ موبایل ها ظاهری رنگی به خود گرفتند، البته منظور از رنگی تنها ۴ رنگ است. کمپانی زیمنس مدل S10 را در سال ۱۹۹۷ که رنگ های رنگ‌های قرمز، سبز، آبی و سفید داشت وارد بازار کرد. در این دوره اولین موبایل بدون آنتن توسط کمپانی Hagenuk نیز تولید شد. 

درحقیقت می توان مدگرایی در صنعت ساخت موبایل را در همین دوره مشاهده کرد. در این دوره سونی اریکسون هم گوشی موبایل رنگی خود را وارد بازار کرد و نوکیا قاب های قابل تعویضی را برای مدل های سری ۵۱۰۰ ساخت و به دست مردم رساند. 

در این دوره همزمان با بهبود ظاهر موبایل قابلیت ها نیز افزایش پیدا می کردند به طوری که امکان ارسال ایمیل، ویبره، نمایشگرهای رنگی نیز به تلفن همراه اضافه شد. 

تاریخچه موبایل,اختراع موبایل,تاریخچه تلفن همراهتاریخچه موبایل؛ رنگی شدن موبایل ها

موبایل زیمنس:

کمپانی زیمنس مدل S10 را در سال ۱۹۹۷ که در چهار رنگ قرمز، سبز، آبی و سفید عرضه می شد وارد بازار جهانی کرد. در بین سال های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۲ قابلیت های جدیدی به موبایل ها اضافه شد. برای مثال در سال ۱۹۹۹ نوکیا مدل ۷۱۱۰ عرضه کرد که به عنوان اولین موبایلی شناخته می شود که از سرویس وپ استفاده می کرد. درحقیقت وپ سیستمی است که در آن پروتکل ارتباطی و محیط برنامه‌نویسی جهت پیاده‌ سازی سیستم‌ های اطلاعاتی مبتنی بر وب، روی موبایل‌ها ارائه می‌شود.

طول و عرض این موبایل ها به ترتیب برابر با ۱۲۷ میلی‌متر و ۳۹ میلی‌متر بود و حدود ۷۴ گرم نیز وزن داشتند. ضخامت حدود ۱۷ میلی متری نیز به عنوان یک قدم بزرگ در طراحی و به روزرسانی موبایل های آن زمان محسوب می شد. 

باوجودی که این موبایل ها در آن زمان تنها در بازارهای ژاپنی عرضه می شدند اما تولیدات آنها نشان می دهد که برخی از کاربران تمایل داشند که با موبایل خود عکاسی کنند. 

در غرب و کشورهای اروپایی موبایل های دوربین دارد برای اولین بار در سال ۲۰۰۲ وارد بازار شدند که اولین نمونه آنها سونی‌ اریکسون مدل T68i بود.

با پیشرفت موبایل ها در طی این دوران بر امکانات آنها نیز اضافه می شد، از جمله این موارد می توان به سرویس وپ، تماس‌های ویدیویی، تقویت‌کننده سیگنال موبایل سه‌ باند، جی‌پی‌اس، دوربین، سامانه انشای هوشمند، زنگ‌های چندصدایی، بلوتوث، MP3 پلیر، کارت حافظه و MMS. اشاره کرد. 

موبایل شارپ:

اولین موبایل مجهز به دوربین توسط کمپانی شارپ به نام J-SH04 تولید شدند. 

انقلاب در موبایل دیتا:

در بین سال های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۶ انقلابی در دیتا موبایل صورت گرفت؛ با راه اندازی نسل سوم شبکه تلفن همراه یعنی همان G3 سرعت دانلودها به طرز قابل توجهی زاد شد و به ۲ مگابایت بر ثانیه ارتقاء پیدا کرد. 

این سرویس برای اولین بار در در ماه مارس ۲۰۰۳ توسط شرکت مخابراتی Three UK به مردم عرضه شد. مدل ۸۱۰۰ پرل را کمپانی بلک بری در این سال ها وارد بازار کرد. باید اشاره کرد در این دوره سونی اریکسون دوربین جلو را هم به مدل Z1010 اضافه کرد که بیشتر برای تماس های ویدیویی استفاده می شد البته در آن زمان این قابلیت چندان مورد توجه قرار نمی گرفت. 

قابلیت های این موبایل ها در این دوره شامل؛ واقعیت افزوده، وای‌فای، تقویت‌کننده سیگنال موبایل چهار باند، استاندارد ضدآب بودن، مرورگر وب بود.

تاریخچه موبایل,اختراع موبایل,تاریخ اختراع موبایلتاریخچه موبایل؛ موبایل های دکمه دار

تولید موبایل های کمی هوشمند:

در بین سال های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۰ موبایل ها مقداری هوشمندتر شدند، به طوری که برای جایگزینی دکمه های معمولی از اسکرول و ضربه زدن بر روی صفحه نمایش استفاده شد. کمپانی LG برای استفاده از این قابلیت پیشرو بود و مدل پرادا را وارد بازار فروش کرد. 

چند ماه بعد یعنی در می سال ۲۰۰۷ اپل با مدیریت استیوجابز با دانشی قوی تر وارد میدان شد و تلفن هایی را با صفحه نمایش لمسی خازنی وارد بازار جهانی کرد. 

قابلیت های موبایل در این دوره شامل مواردی از قبیل؛ صفحه نمایش لمسی خازنی، اضافه شدن اپلیکیشن‌ها، فناوری NFC، شارژ وایرلس می شد. 

تبدیل موبایل به همراه همیشگی:

در سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ محبوبیت موبایل ها به طرز شگفت انگیزی میان مردم افزایش یافت و این دستگاه کوچک نقش محوری تری را در زندگی مدرن به خود اختصاص داد. 

در سال ۲۰۱۲ نسل چهارم شبکه تلفن همراه یعنی ۴G نیز از طرف شرکت EE در انگلستان معرفی و شروع به کار کرد، سرعت دانلود این شبکه به حدود ۱۲ مگابایت بر ثانیه افزایش پیدا کرد. 

قابلیت تشخیص گفتار یا voice recognition نیز در تلفن های همراه استفاده شد، این سرویس در ابتدا برای گوگل وویس و سپس برای Siri، دستیار صوتی شرکت اپل فعال شده بود. در این دوره سامسونگ نیز از دیگر رقیب های تجاری خود عقب نماند و مدل گلکسی S5  را وارد بازار موبایل کرد. این مدل دارای سنسور تشخیص ضربان قلب نیز بود. 

از جمله قابلیت های موبایل ها در این دوره می توان به؛ تشخیص گفتار، دوربین‌های دوگانه، تشخیص چهره، اسکن اثر انگشت، نمایشگرهای Full HD، سنسور تشخیص ضربان قلب اشاره کرد. 

تاریخچه موبایل,اختراع موبایل,هدف از اختراع موبایلتاریخچه موبایل؛ تبدیل موبال به همراه همیشگی

اهمیت پیدا کردن اندازه تلفن همراه:

در بین سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ همزمان با جهانی شدن نسل چهارم شبکه تلفن همراه، تماس‌های تصویری و استریمینگ ویدیو به صورت پیشرفته تری انجام می شدند. برای بهبود کیفیت این موارد لازم بود تا اندازه نمایشگرها بزرگتر شود که این موضوع به تدریج اتفاق افتاد. 

برای مثال کمپانی اپل با ساختن آیفون ۷ پلاس نشان داد که صفحه نمایشگر آن نسبت به اولین تلفن تولید شده در سال ۲۰۰۷ به اندازه ۵۷ درصد بزرگتر شده است. همچنین برای امکان خرید اینترنتی هم سیستم‌های پرداخت موبایلی Apple Pay و Android Pay راه‌اندازی شدند. 

قابلیت موبایل ها در این دوره شامل مواردی مانند؛ اسکنر، پرداخت موبایلی اپل و اندروید، نمایشگرهای بدون حاشیه، تکنولوژی ناچ و سنسور اثر انگشت بود. 

گردآوری: بخش علمی سرپوش

  • 16
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بنجامین فرانکلین بنجامین فرانکلین سیاستمدار تاثیرگذار آمریکایی

تاریخ تولد: ۱۷ ژانویه ۱۷۰۶

محل تولد: بوستون، ماساچوست، آمریکای بریتانیا

ملیت: ایالات متحده آمریکا

حرفه: نویسنده، مخترع، دیپلمات، سیاستمدار و دولتمرد

حزب سیاسی: مستقل

درگذشت: ۱۷ آوریل ۱۷۹۰

ادامه
هانتر لابرادا هانتر لابرادا، بدنساز حرفه ای آمریکایی

تاریخ تولد: ۱۷ مه ۱۹۹۲

محل تولد: تگزاس

ملیت: ایالات متحده آمریکا

حرفه: ورزشکار بدنساز

قد: ۱۷۵

وزن: ۱۱۱ کیلوگرم

ادامه
باریش کیلیچ بیوگرافی باریش کیلیچ بازیگر جذاب ترکی (+تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۱ فوریه ۱۹۷۸

محل تولد: آرگووان مالاتیای ترکیه

حرفه: بازیگر سینما و تلویزیون

شروع فعالیت: ۲۲۰۴ میلادی

تحصیلات: لیسانس رشته اقتصاد از دانشگاه استانبول و مدرک کارشناسی ارشد در رشته زبان از دانشگاه یدی تپه

ادامه
ابوسعید سجزی ابوسعید سجزی دانشمند و ستاره شناس اصیل ایرانی

تاریخ تولد: ۳۴۰ هجری قمری

محل تولد: سیستان

محل زندگی: شیراز 

زمینه فعالیت: دانشمند در زمینه ستاره شناسی و ریاضی

دین: اسلام

آثار: حدود ۳۸ کتاب و رساله که حدود ۲۰ کتاب آن در مساهل ریاضی و بقیه درباره احکام نجوم

ادامه
محمدامین حزباوی بیوگرافی محمدامین حزباوی ستاره نوظهور فوتبال ایران

تاریخ تولد: ۱۶ اردیبهشت ۱۳۸۲

محل تولد: اهواز

حرفه: فوتبالیست

پست: دفاع وسط

باشگاه کنونی: السد قطر

قد: ۱ متر ۸۴ سانتی متر

ادامه
درک لانسفورد شگفتی های زندگی درک لونسفورد: بیوگرافی یکی از برجسته ترین بدنسازان جهان

تاریخ تولد: ۱۴ می ۱۹۹۳

محل تولد: آمریکا

حرفه: بدنساز حرفه ای

قد: ۱۶۷/۵ سانتی متر

وزن: ۱۰۲ تا ۱۰۸ کیلوگرم

ادامه
غلامرضا نیکخواه غلامرضا نیکخواه بازیگر پیشکسوت ایرانی

تاریخ تولد: ۱ فروردین ۱۳۲۷

محل تولد: بوشهر، ایران

حرفه: بازیگر سینما و تلویزیون

شروع فعالیت: ۱۳۴۵، تئاتر مدرسه

تحصیلات: لیسانس علوم سیاسی و لیسانس رشته کارگردانی 

ادامه
حمید الدین بلخی حمید الدین بلخی، شاعر و نویسنده قرن ششم

ملیت: ایرانی

دوران زندگی: قرن ششم هجری قمری

حرفه: نویسنده، ادیت و شاعر ایرانی

اثر: مقامات حمیدی

درگذشت: ۵۵۹ هجری قمری

ادامه
بدیع الزمان جزری بدیع الزمان جزری، دانشمند مسلمان و پدر علم رباتیک

تاریخ تولد: ۱۱۳۶ میلادی

محل تولد: جزیره ابن عمر

حرفه: همه‌چیزدان، مخترع، ریاضی‌دان، صنعت‌گر و مهندس مکانیک

درگذشت: ۱۲۰۶ میلادی

آثار: الجامع بین العلم و العمل النافع فی صناعة الحیل

ادامه
ویژه سرپوش