شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۳۰۳۰۰۰۲

بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

نیلوفر اردلاننیلوفر اردلان
نیلوفر اردلان یکی از ورزشکاران نمونه ایرانی است که در حیطه فوتبال و فوتسال فعالیت دارد. ایشان به عنوان کاپیتان تیم ملی فوتبال و فوتسال زنان فعالیت دارند. ایشان به صورت رسمی از سال ۱۳۹۶ از بازی در فوتبال و فوتسال کناره گیری کرد و رسما وارد مربیگری شد. در ادامه این مقاله از سرپوش به بیوگرافی این ورزشکار موفق می پردازیم.

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

تحصیلات: فوق لیسانس مدیریت ورزشی

عکس نیلوفر اردلانبیوگرافی نیلوفر اردلان

بیوگرافی نیلوفر اردلان

نیلوفر اردلان در ۸ خرداد ۱۳۶۴ در تهران به دنیا آمد. ایشان فرزند اول خانواده اش است و فقط یک خواهر دارد که در سال ۱۳۶۹ به دنیا آمد. ایشان از یازده سالگی فوتسال را شروع کرد و به عنوان خانم گل این رشته بسیار خوش درخشید به طوریکه اکنون به عنوان مربی فعالیت دارد. مادر نیلوفر اردلان خانه دارد و پدرش؛ اسماعیل اردلان دروازه بان سابق تیم اکتابان است. 

عکس کودکی نیلوفر اردلان و پدرشکودکی نیلوفر اردلان

آغاز فعالیت ورزشی حرفه ای نیلوفر اردلان

نیلوفر اردلان از سال ۱۳۷۵ زمانی که ۱۱ ساله بود فعالیت ورزشی خود را از سالن حجاب آغاز کرد و تا امروز هم ادامه داده است. وی برای اولین بار جهت ثبت نام در رشته والیبال به سالن مراجعه کرده بود که متوجه شد برای اولین بار در رشته فوتسال اسم نویسی می کنند درنتیجه تصمیم گرفت در این رشته هم ثبت نام کند. 

از آنجایی که پدرش دروازه بان بود مشکلی بابت حضور در این رشته نداشت، البته مادرش نگران درسش بود اما سعی می کرد مادرش را راضی کند. 

مربیگری نیلوفر اردلانتصاویر نیلوفر اردلان

ادامه فعالیت حرفه ای نیلوفر اردلان در تیم ملی

تیم ملی فوتسال بانوان در سال ۱۳۷۸ برای اولین شکل گرفت و توانست در بازی های کشورهای اسلامی شرکت کند که یکی از اعضا؛ نیلوفر اردلان بود. بعد از چند سال از تشکیل تیم ملی فوتسال بانوان هیچ لیگی نبود و بازی ها در حد همان مسابقات کشوری برگزار می شدند. 

زمانی که لیگ برتر در سال ۱۳۸۷ شکل گرفت؛ نیلوفر اردلان به تیم راه آهن تهران پیوست و بعد از یکسال پیشنهاد ۵ هزار دلار ماهانه را از باشگاه ابوظبی امارات دریافت کرد. شرط این باشگاه جهت حضور نیلوفر اردلان در باشگاه های عربی برداشتن حجابش بود به همین دلیل پذیرفته نشد و مجددا برای یک فصل دیگر وارد تیم راه آهن تهران شد. 

ایشان در سال ۱۳۸۹ وارد تیم تجارت خانه بندرعباس شد و برای مدت دوسال در این تیم حاضر بود تا اینکه در سال ۱۳۹۲ وارد تیم پرسپولیس شد و برای مدت ۳ سال به عنوان یک چهره عالی حضور داشت. 

آخرین تیمی که نیلوفر اردلان به عنوان یک بازیکن در آن بازی کرد تیم دانشگاه آزاد در سال ۱۳۹۵ بود تا اینکه بعد از دوسال با پیراهن همین تیم به فعالیت خود پایان داد. 

بازی فوتسال نیلوفر اردلانفعالیت حرفه ای نیلوفر اردلان

دوران باشگاهی نیلوفر اردلان

راه‌آهن تهران:

آغاز فعالیت حرفه ای فوتبال نیلوفر اردلان با باشگاه راه آهن تهران آغاز شد، البته در همین زمان وی پیشنهادات دیگری از سایر تیم ها دریافت کرد اما از آنجایی که محل زندگی اش در تهران بود، ترجیح داد تا پیشنهاد راه آهن را قبول کند و به همین واسطه رسما فعالیت حرفه ای خود را در فوتبال زنان آغاز کرد.

در دوران حضور اردلان در راه آهن وی تجربه حضور در مسابقات فوتبال زنان کشورهای اسلامی را کسب کرد و توانست در این دوره از مسابقات همراه با تیم راه آهن در جایگاه سوم قرار بگیرد. ایشان در بخش جوایز انفرادی هم توانست عنوان خانم گل مسابقات را از آن خود کند. 

تجارت‌خانه بندرعباس:

اولین تجربه حضور در باشگاه فوتسال نیلوفر اردلان به تیم تجارت خانه بندرعباس برمی گردد. وی بعد از اینکه شهرت خوبی در عرصه فوتبال کسب کرد، تصمیم گرفت فوتسال را نیز به برنامه تمرینی خود اضافه کند و در اولین قدم با مسئولان تجارت خانه بندرعباس توافق کرد تا رسما فعالیت فوتسالی خود را آغاز کند. 

در آن زمان شهرزاد مظفر سرمربی مشهور فوتسال در این تیم حاضر بود و ستارگان تاریخ ساز دیگر فوتسالی نیز به عنوان اعضای ملی حاضر بودند که درنهایت باعث شد اردلان برای توافق با تیم هرمزگانی بیشتر تمایل پیدا کند. 

در طول دو فصل حضور نیلوفر اردلان در این تیم وی توانست طعم شیرینی قهرمانی لیگ برتر فوتسال زنان ایران را بچشد تا اینکه شروعی درخشان در عرصه فوتسال مانند فوتبال رقم زد. 

پرسپولیس تهران:

نیلوفر اردلان از همان زمان کودکی به پرسپولیس علاقه زیادی داشت و درنهایت هم توانست در شروع دهه ۹۰ به رویای دوران کودکی اش رنگ ببخشد. او در مدت کوتاهی وارد باشگاه پرسپولیس شد و برای مدت سه فصل پیراهن این تیم را به تن داشت. او نتوانست عنوان قهرمانی لیگ را با پرسپولیس به دست بیاورد اما نایب قهرمانی و جایگاه سومی لیگ را در دوران حضورش در جمع سرخ‌پوشان به دست آورد. نمی توان روزهای خوبی که نیلوفر اردلان به عنوان مهره کلیدی در فوتسال در این تیم حضور داشت را نادیده گرفت و درنهایت توانست به عنوان یک عضو اصلی در تیم ملی فوتسال ایران هم خوش بدرخشد. 

دانشگاه آزاد اسلامی تهران:

حضور سرمربی موفق تیم ملی فوتسال زنان در دانشگاه آزاد اسلامی و عدم قانون محدودیت به کارگیری ملی پوشان در پوشان در تیم لیگ برتری سبب شد تا اردلان مجددا فرصتی برای همکاری با مظفر را در عرصه باشگاهی نیز کسب کند. ایشان توانست در اوج آمادگی در ترکیب تیم دانشگاه آزاد اسلامی همراه با افرادی نظیر فرشته کریمی حاضر شود. 

تیم ملی فوتسال زنان:

نیلوفر اردلان مانند روزهایی که در باشگاه داشت، با چالش های متفاوتی در عرصه ملی روبرو بود. وی توانست با تیم ملی فوتبال زنان ایران در تورنومنت های بین المللی حاضر شود و همچنین در تیم ملی فوتسال زنان بدرخشد. زمان المپیک لندن در مرحله مقدماتی تیم ملی زنان نتوانست موفق شود اما در حضورشان در تورنمنت آسیا که در سال ۲۰۱۲ با میزبانی کره جنوبی انجام شد، تیم ملی فوتسال زنان توانست به عنوان نایب قهرمانی دست پیدا کند. 

آنها در دو دوره مسابقات قهرمانی فوتسال جهان در سال ۲۰۱۲ به میزبانی پرتغال به جایگاه هفتم دست پیدا کردند و در جام جهانی کوچک سال ۲۰۱۳ اسپانیا هم جایگاه پنجم جهان را به دست آوردند. در هردوی این افتخارات نیلوفر اردلان نقش بسیار مهمی در بازی ها ایفا کرد. 

جوایز و افتخارات نیلوفر اردلاندوران باشگاهی نیلوفر اردلان

خداحافظی نیلوفر اردلان از دنیای فوتسال

نیلوفر اردلان یکی از اعضای تیم ملی فوتسال زنان برای شرکت در مسابقات جام ملت های آسیا در سال ۲۰۱۵ مالزی بود اما به دنبال مخالفت های همسرش نتوانست در این دوره از مسابقات شرکت کند و برای همیشه از میدان مسابقات خداحافظی کرد. در آن زمان دستگاه های مختلفی از ایشان حمایت کردند تا بتواند مشکلش را رفع کرده و به جام جهانی کوچک گواتمالا در سال ۲۰۱۷ برسد به همین دلیل موقتا منصرف شد و تا اواخر سال ۱۳۹۶ نیز تصمیم خود را به تعویق انداخت اما بعد از آن فعالیت رسمی خود را در مربیگری آغاز کرد. 

عکس های اینستاگرامی نیلوفر اردلانعکس های اینستاگرامی نیلوفر اردلان

دوران مربیگری نیلوفر اردلان

مربیگری در فوتبال:

نیلوفر اردلان از جمله ورزشکارانی بود که بلافاصله بعد از خداحافظی از بازی در میدان مسابقه وارد عرصه مربیگری شد و تلاش های خود را با کلاس های مربیگری آغاز کرد. او خیلی سریع توانست پله های ترقی را در این عرصه طی کند و به مدرک مربیگری A در فوتبال آسیا و مدرک مربیگری سطح یک فوتسال آسیا رسید. 

اولین تجربه حضور فوتبالی نیلوفر اردلان به عنوان مربی و دستیار به تیم ملی فوتبال زنان زیر ۱۴ سال ایران برمی گردد، تیم ایشان توانست در مسابقات فوتبال زنان آسیای مرکری همراه با دختران جوان ملی پوش در جایگاه سوم قرار بگیرد. 

مربیگری فوتسال:

حضور درخشان نیلوفر اردلان در عرصه مربیگری فوتبال سبب شد تا وی چند پیشنهاد در عرصه سرمربیگری فوتسال نیز دریافت کند که درنهایت تصمیم گرفت فعالیت خود را در تیم فوتسال زنان سایپا از سر بگیرد و رسما اولین تجربه سرمربیگری خود را به دست آورد. این تجربه بسیار موفقیت آمیز بود و ایشان توانست در اولین سال حضورش در لیگ برتر فوتسال زنان ایران در نقش سرمربی، نایب قهرمان شود اما در فینال نتوانست جام قهرمانی را بالا ببرد.

بعد از اینکه به مدت یک فصل و تیم در سایپا حضور داشت، پیشنهاد همزمان سرمربیگری تیم ملی فوتسال زنان و سرمربیگری سایپا مطرح شد که درنهایت پیشنهاد تیم ملی را پذیرفت و اولین جام او در نقش سرمربی با تیم ملی فوتسال زنان زیر ۲۰ سال ایران در تورنمنت مسابقات فوتسال زنان آسیای مرکزی به دست آمد.

نیلوفر اردلاندوران مربیگری نیلوفر اردلان

ازدواج تا طلاق نیلوفر اردلان

نیلوفر اردلان با مهدی توتونچی ازدواج کرده بود که حاصل این ازدواج یک فرزند بود. ایشان با همسرش مشکلاتی داشتند که تصمیم به طلاق گرفتند به طوریکه ایشان در مهر ۱۳۹۴ زمانی که می خواستند برای مسابقات قهرمانی آسیا از کشور خارج شوند به دلیل مخالفت همسرش نتوانستند در مسابقات حاضر شوند. تیم ملی بانوان فوتسال درخشید و به قهرمانی آسیا رسید اما زندگی کاپیتان در نهایت این اختلاف به جدایی ختم شد.

مهدی توتونچی بعد از طلاق در سال ۱۳۹۹ با مبینا نصیری ازدواج کرد اما نیلوفر اردلان حضانت فرزندش را خود برعهده گرفت و تاکنون هم مجرد مانده است.

نیلوفر اردلان و پسرشنیلوفر اردلان و پسرش

افتخارات نیلوفر اردلان

- در تیم تجارت‌خانه بندرعباس، قهرمانی لیگ برتر فوتسال زنان ایران شد.

- در تیم دانشگاه آزاد اسلامی تهران، قهرمانی لیگ برتر فوتسال زنان ایران شد.

- در تیم راه‌آهن تهران، مقام سوم در مسابقات فوتبال زنان کشورهای اسلامی را کسب کرد.

- نایب قهرمانی در مسابقات فوتبال زنان غرب آسیا (به میزبانی اردن)

- مقام هفتم در مسابقات فوتبال زنان دانشجویان جهان (به میزبانی برزیل)

- نایب قهرمانی در مسابقات فوتسال زنان داخل آسیا ۲۰۱۲ کره جنوبی

- مقام هفتم جهان در جام جهانی کوچک فوتسال زنان ۲۰۱۲ پرتغال

- مقام پنجم جهان در جام جهانی کوچک فوتسال زنان ۲۰۱۳ اسپانیا

- مقام هفتم جهان در جام جهانی کوچک فوتسال زنان ۲۰۱۵ گواتمالا

- به عنوان مربی توانست قهرمانی در لیگ برتر فوتسال زنان ایران ۱۴۰۰ به همراه تیم پیکان تهران کسب کند.

- به عنوان مربی توانست قهرمانی در سوپرلیگ فوتسال زنان ایران ۱۴۰۱ به همراه تیم پیکان تهران کسب کند.

- به عنوان مربی توانست قهرمانی در مسابقات فوتسال زنان آسیای مرکزی به همراه تیم تیم ملی فوتسال زنان زیر ۲۰ سال ایران را کسب کند.

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 17
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش