شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۳۰۳۰۰۱۵

بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

صبا آذرپیکصبا آذرپیک
صبا اذرپیک روزنامه نگار و خبرنگار ایرانی که در گروه سیاسی روزنامه اعتماد مشغول به کار بوده است. وی در سال ۱۳۹۳ به دلیل اقدام علیه امنیت ملی با حکم قضایی در منزل خود بازدداشت شد. در ادامه این مقاله از سرپوش به بیوگرافی ایشان می پردازیم.

چکیده بیوگرافی صبا آذرپیک

نام کامل: صفورا آذرپیک

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

عکس صبا آذرپیکبیوگرافی صبا آذرپیک

بیوگرافی صبا آذرپیک

صفورا آذرپیک با نام مستعار صبا آذرپیک در سال ۱۳۶۰ به دنیا آمد. ایشان به عنوان خبرنگار و روزنامه نگار ایرانی در بخش سیاسی روزنامه اعتماد مشغول به کار بوده است. صبا آذرپیک در ماه رمضان سال ۱۳۹۹ به عطالله حافظی یکی از فعالان سیاسی اجتماعی ازدواج کرد.

تصاویر صبا آذرپیکعکس صبا آذرپیک

ماجرای دستگیری های صبا آذرپیک

بازداشت سال ۱۳۹۱ و ۱۳۹۳:

اولین دستگیری صبا آذرپیک به بهمن سال ۱۳۹۱ برمی گردد که بعد از گذشت مدتی آزاد شد اما در ۷ خرداد سال ۱۳۹۳ به جرم اقدام علیه امنیت ملی با حکم قضایی در منزل خود بازداشت شد و بعد از ۴۰ روز از بازداشت ایشان هیچ خبری از محل نگهداری یا ارگان بازداشت کننده همچنین اتهامات وی منتشر نشده بود. در نهایت وی در ۱۵ تیر ۱۳۹۳ توانست اولین تماس را با خانواده اش بگیرد. 

در مدت نگهداری ایشان در زندان وی وضعیت جسمی و روحی نابسامانی داشت و به شدت لاغر شده بود از طرفی اطلاعات چندانی در اختیار وکیل وی قرار داده نمی شد. 

صبا آذرپیک در اواخر مرداد ۱۳۹۳ بعد از ۸۵ روز بازداشت در یک سلول انفرادی با سپردن وثیقه ۲۰۰ میلیونی آزاد شد، این درحالی بود که تا آن زمان تفهیم اتهام نشده بود. 

خبرنگاری صبا آذرپیکصبا آذرپیک خبرنگار سیاسی

بازداشت سال ۱۳۹۹:

در ۱۹ بهمن ۱۳۹۹ همسر صبا آذرپیک از بازداشت ایشان اطلاع دادند و در توییتی این موضوع را غیرقانونی اعلام کرد. این موضوع در زمانی اتفاق افتاد که آقای رئیسی؛ رئیس سابق قوه قضاییه در تهران حضور نداشت. 

با گذشت کمتر از ۲۴ ساعت از دستگیری این فعال سیاسی با قید کفالت از زندان آزاد شد. 

صبا آذرپیک و یاشار سلطانیصبا آذرپیک و یاشار سلطانی

بازداشت سال ۱۴۰۳:

صبا آذرپیک در ۲۱ خرداد ۱۴۰۳ مجددا بازداشت شد و خبر از سمت مرکز رسانه قوه قضاییه نیز تایید شد. ایشان جهت اجرای حکم قطعی دو ساله حبس تعیزی به دادسرا احضار و سپس بازداشت شد. از جمله مواردی که در پرونده ایشان وجود دارد می توان به پنج فقره شکایت با اتهام انتسابی نشر اکاذیت و بی توجهی به مقررات قانونی اشاره کرد. 

از طرفی خبرگذاری های پوشش دهنده اخبار قوه قضاییه ایران اطلاع داده اند که روند قضایی پرونده ایشان با ۸ شاکی خصوصی نیز در حال بررسی است. بعد از گذشت چند روز از انتشار حکم زندان صبا آذرپیک همسرش اطلاعات خصوصی پرونده پزشکی اش را در فضای مجازی منتشر کرد. بر اساس این اطلاعات صبا آذرپیک در روند رسیدگی به پرونده دچار سقط جنین شده است.

عطالله حافظی در توئیت خود اینگونه نوشت:

«دیروز همسرم صبا آذرپیک به دلیل خونریزی شدید از زندان به بیمارستان منتقل شد و بارداری این ماهش را از دست داد. بهمن (ماه)، نیز بعد از جلسه ۹ ساعته دادگاه، جنین دو ماهه ما سقط شد.»

البته این اطلاعات منتشر شده همه ماجرا نیست زیرا صبا آذرپیک در مدت اخیر IVF ( روشی برای بارداری) انجام داده است و هر بار که برای اجرای حکم یا شرکت دادگاه فراخوانده می‌شود، اعلام می‌کند که باردار است.

محمد باقر قالیباف در ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ در برنامه های تبلیغاتی ۱۴ امین دوره انتخابات ریاست جمهوری که از رسانه ملی پخش می شد در میزگرد فرهنگی برنامه خود درباره صبا آذرپیک و یاشار سلطانی اینگونه تشریح می کند:

«وقتی وارد نیروی انتظامی شدم، تمامی شکایت‌های فرمانده سابق از رسانه‌ها را پس گرفتم. این دو فرد شاکی خصوصی دارند اگر نیاز باشد با شکات آنها صحبت میکنم.»

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 19
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش