شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۳۰۳۰۰۱۴

بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

یاشار سلطانییاشار سلطانی
یاشار سلطانی یکی از روزنامه نگاران اصلاح طلب ایرانی است که به عنوان مدیرمسئول وبگاه معماری نیوز نیز شناخته می شود. وی به دنبال انتشار برخی از اسناد جنجالی دستگیر و سپس با تبدیل قرار آزاد شد. در ادامه این مقاله از سرپوش به بیوگرافی این شخصیت فرهنگی سیاسی بیشتر می پردازیم.

چکیده بیوگرافی یاشار سلطانی

نام کامل: یاشار سلطانی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

بیوگرافی یاشار سلطانی

یاشار سلطانی یکی از چهره های فرهنگی - سیاسی ایران است که با روزنامه نگاری و برملا کردن ماجراهای جنجالی به شهرت رسید. وی از جمله افرادی است که به افشای تخلفات، رانت و اسناد مهم کشوری می پردازد که بسیاری معتقد هستند وی در برابر انتشار این اسناد پول دریافت می کند البته این موضوع هیچگاه از سمت وی یا نهاد دیگری تایید نشد. 

یاشار سلطانی در سال ۱۳۹۵ اسنادی را از طریق سایت معماری نیوز منتشر کرد که نشان از تخلف شهرداری تهران داشت. این پرونده با شکایت دولتمردان همراه بود که درنهایت سبب دستگیری ایشان شد. 

یاشار سلطانی باوجود پرونده ای که در سال ۱۳۹۵ در دادگاه داشت در انتخابات شورای شهر تهران ثبت نام کرد و تایید صلاحیت نیز شد اما نتوانست رای کافی را دریافت کند. 

روزنامه نگار ایرانی یاشار سلطانیعکس یاشار سلطانی

افشاری اسناد و تخلفات توسط یاشار سلطانی

یاشار سلطانی در سال ۱۳۹۵ به عنوان مدیر این وبگاه خبری از یک نامه سازمانی خبر داد و شهرداری تهران را به ارتشا، اختلاس و کلاهبرداری متهم کرد. این مدارک با واکنش های گسترده ای مواجه شد که از جمله آنها می توان به شکایت محمدباقر قالیباف و مهدی چمران، شهردار و رئیس شورای شهر تهران از یاشار سلطانی اشاره کرد. 

تعداد ۷۰۱ روزنامه نگار و خبرنگار از نشریه و خبرگزاری های مختلف در آبان همین سال از یاشار سلطانی حمایت کدند و خواستار آزادی ایشان شدند. از طرفی چهل تشکل دانشجویی نیز در بیانیه مشترک دستگیری یاشار سلطانی را محکوم کردند و خواهان آزادی ایشان از قوه قضاییه شدند. 

۱۴ عضو شورای شهر تهران در نامه ای به رئیس قوه قضاییه اعلام کردند که هیچ شکایتی از سایت معماری نیوز و مسئول آن یعنی یاشار سلطانی ندارد و آنها نیز خواستار آزادی این روزنامه نگار شدند. در اواخر آبان ۱۳۹۵ دادستان تهران اعلام کرد که پرونده یاشار سلطانی تکمیل شده و وی می تواند با قرار تعیین شده آزاد شود. 

مناظره یاشار سلطانیحواشی یاشار سلطانی

محکومیت یاشار سلطانی

یاشار سلطانی در ۳ بهمن ۱۳۹۷ به پنج سال زندان محکوم شد. اتهامات وی به شرح زیر هستند:

- جمع‌آوری و انتشار اطلاعات طبقه‌بندی شده مربوط به سازمان بازرسی کشور

- نشر مطالب خلاف واقع به قصد تشویش اذهان عمومی

- افترا نسبت به شرکت عمران تکلار

- تهدید نسبت به شرکت عمران تکلار

علاوه بر این پنج سال حبس، وی به مدت ۲ سال از عضویت در احزاب، گروه‌ها، دسته جات سیاسی، فعالیت در فضای مجازی و رسانه‌ها و مطبوعات و خروج از کشور محروم شد. 

یاشار سلطانیاخبار یاشار سلطانی

حواشی سال ۱۴۰۳ یاشار سلطانی

حاشیه سازی اصلی یاشار سلطانی با انتشار اخبار درباره املاک نجومی آغاز شد که در سال ۱۴۰۳ این موضوع مجددا تکرار شد و سلطانی اخباری درباره نقل انتقالات زمین در منطقه ازگل تهران و حوزه علمیه امام خمینی حاشیه ساز شد. طبق آنچه در سایت یاشار سلطانی آمده، حوزه علمیه امام خمینی در منطقه ازگل تهران که تحت تولیت آیت الله صدیقی اداره می شود، باغی به مساحت ۴۲۰۰ متر داشته است که قیمت روز آن، حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان برآورد می شود.اما آبان سال ۱۴۰۲، شرکتی به نام "موسسه غیر تجاری پیروان اندیشه های قائم" ثبت می شود و بعد از آن، اسناد مالکیت این باغ گرانبها به نام این شرکت می شود. مالکان این شرکت آیت الله صدیقی و چند تن از پسران و دوستان او هستند و عروسش نیز بازرس شرکت است.


طبق اخبار منتشر شده درباره آخرین وضعیت پرونده زمین ۱۰۰۰ میلیاردی حوزه علمیه ازگل؛ موسسه پیروان اندیشه‌های قائم برابر سند اقاله ثبت شده به شماره ۲۳۵۱۴ به تاریخ ۹ فرودین ۱۴۰۳ دفتر اسناد رسمی ۶۷، ۱۴ تهران مورد خریداری شده را به حوزه علمیه امام خمینی (ره) اقاله کرده است.

یاشار سلطانی بعد از رسانه‌ای کردن اسناد مربوط به جنجال خانه‌های نجومی و خبر سوء استفاده شهرداری تهران از پارک لویزان در جریان مراسم عروسی دختر محمدباقر قالیباف بازداشت شد. در پی این بازداشت وبگاهِ معماری نیوز فیلتر شد.

به طورکلی یاشار سلطانی را می توان یکی از منتقدان محمدباقر قالیباف معرفی کرد که با وجود چندین شاکی در خرداد ۱۴۰۳ راهی زندان شد. به طورکلی سه شکایت سبب احضار ایشان به دادگاه شد که شامل موارد زیر هستند:

- شکایت ادارهٔ حقوقی شهرداری تهران مبنی بر نشر اکاذیب با انتشار خبر قرق پارک لویزان برای مراسم عروسی دختر آقای محمد باقر قالیباف

- شکایت معاونت قضایی شورای شهر تهران مبنی بر نشر اکاذیب با انتشار خبر انتصاب پسر آقای مهدی چمران در معاونت شهرسازی شرکت نوسازی عباس‌آباد

- نامهٔ آقای محمد باقر قالیباف به دادستان تهران در خصوص انتشار گزارش سازمان بازرسی کل کشور در خصوص نحوهٔ واگذاری املاک شهرداری تهران

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 14
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش