کد مقاله: ۹۷۱۰۰۰۰۶۳

'طالع‌ بینی' دانشی مردود از منظر علم

دانش طالع‌ بینی,طالع‌ بینی از منظر علم,طالع‌ بینی
'طالع‌بینی' یک دانش باستانی و پرطرفدار است که همچنان شواهد کافی برای اثبات آن از منظر علم وجود ندارد. اما با این وجود این دانش باستانی همچنان علاقه‌مندان فراوانی را سرگرم می‌کند.

به گزارش ایسنا، به طور کلی طالع‌بینی بررسی ارتباط میان روز تولد افراد و ویژگی‌های شخصیتی آنها از طریق یافتن رابطه با اجرام کیهانی است. طالع‌بینی علم محسوب نمی‌شود، چرا که اطلاعات ورودی و خروجی آن از منظر علم نه تنها قابل اثبات نیست، بلکه ممکن است در شرایط مشخص خروجی آن نیز متفاوت باشد.

 

مهمترین دلیل برای توضیح محبوبیت دانش طالع‌بینی، علاقه مردم نسبت به آگاهی از آینده و سرنوشت خودشان است. در واقع طالع‌بینی به علت گره خوردن به باورها و اعتقادات مردم همچنان بدون هیچ جایگاه علمی، طرفداران بیشماری در جهان دارد.

 

واژه طالع‌بینی یا astrology یکی از مشتقات واژه اولیه لاتین  astrologia مربوط به یونان باستان است. به طور کلی طالع‌بینی و آداب و رسوم آن در بسیاری از فرهنگ‌های کهن و باستانی مثل تمدن‌های هند، چین و مایا پذیرفته شده و به عنوان جزء اساسی از فرهنگ و باورهای عمومی این جوامع شناخته می‌شود.

 

از دیگر دلایل محبوبیت طالع‌بینی در بین مردم، علاقه مشترک انسان‌ها برای کشف اسرار ناشناخته آسمان مرموز شب است. تماشای آسمان و حرکت اجرام آسمانی همیشه برای بشر حیرت انگیز و البته اسرارآمیز بوده است.

 

شرایط زندگی مردم در تمدن‌های باستانی با مردم پیشرفته امروز کاملا متفاوت بوده است. آنها در دنیایی به دنیا آمدند که هر شب شاهد آسمانی آبی و به دور از آلودگی‌های نوری و شیمیایی و همواره مجذوب این زیبایی بودند.

 

انسان در دوران باستان با داشتن ویژگی مثل احساس کنجکاوی، با چشمانی حیرت زده به آسمان شب خیره شده و  وضعیت و حرکت اجرام آسمانی را همواره نظاره‌گر بوده است. انسان‌ عصر کهن با ثبت و مطالعه چگونگی این تغییرات و یافتن ارتباط بین آنها و اتفاقات زمینی شاخه‌ای از علوم باستانی را پدید آورد که امروزه علاقه‌مندان زیادی را برای پیش‌بینی آینده جذب کرده است.

 

امروزه طالع‌بینی و فرهنگ استفاده از آن و همچنین تعمیم یافته‌های موجود در آن به زندگی واقعی حتی در جوامع پیشرفته نیز مشاهده می‌شود. مثلا در انگلستان متخصصان طالع‌بینی با استفاده از جدول صور فلکی سرنوشت ازدواج و سرانجام آن را پیش‌بینی می‌کنند.

 

متخصصان طالع‌بینی حتی در کشورهای پیشرفته نیز با بررسی و آنالیز تاریخ، زمان و محل مراسم عروسی و مقایسه آن با وضعیت ستارگان به نتایج جالب توجهی می‌رسند. از نظر کارشناسان این حوزه وضعیت سیاره ونوس یا زهره بیشترین تاثیر را در سرانجام ازدواج دارد، چرا که این سیاره در بین تمام فرهنگ‌ها به عنوان سبمل عشق و محبت شناخته شده است.

 

در فرهنگ انگلیسی نیز مشابه فرهنگ ایرانی طالع‌بینی تشخیص بهترین زمان برای انجام کارهای مهم نیز وجود دارد،طالع‌بینی Electional astrology  با تمرکز بر وضعیت سیارات بهترین زمان برای انجام یک کار مهم را پیشنهاد می‌کند.

 

در انگلستان شرکت‌هایی هستند که با مجوز قانونی، طالع‌بینی ازدواج را برای افراد علاقه‌مند انجام می‌دهند.

 

لیزا شیام، مدیر یکی از شناخته‌شده ترین شرکت‌های طالع‌بینی در بریتانیا است که خدمات طالع‌بینی و فرجام هر ازدواج را برای زوج‌های علاقه‌‌مند انجام می‌دهد.

 

وی با دریافت اطلاعات معمولی از نامزدهای جوان در مورد زمان برگزاری مراسم عروسی و موقعیت آن و مقایسه این اطلاعات با وضعیت سیاره زهره یا سمبل عشق و علاقه متوجه می‌شود که آیا وضعیت انرژی و نوع آن برای روز تعیین شده عروسی مناسب است یا خیر. در غیر اینصورت وی یک روز مناسب را پیشنهاد می‌دهد.

 

با وجود تمام تناقض‌های موجود در صحت و دقت پیش‌بینی‌های دانش طالع‌بینی برخی از کارشناسان بر این باورند که حرفه سنتی و باستانی طالع‌بینی از دقت مطلوبی برخوردار بوده، اما با رشد فناوری و علم نجوم در قرن ۲۰، یافته‌های طالع‌بینی تحت تاثیر سایر رشته‌های علوم انسانی مثل روانشناسی کمرنگ‌تر شده است.

 

دانشمندان معتقدند که ریشه یا خاستگاه اصلی طالع‌شناسی مربوط به فرهنگ‌ها و تمدن‌هایی است که با توجه به تغییرات در صور فلکی و ثبت آنها و همچنین مقایسه آنها با رویدادهای آن زمان به طور تدریجی تبدیل به یک ابزار برای پیش‌بینی آینده شده است.

 

در واقع طالع‌بینی یک دانش تحول یافته در زمانی کوتاه نیست، بلکه این علم حاصل مشاهدات و ثبت وضعیت ستارگان و سیارات در طول بیش از ۲۳۰۰ سال یعنی از زمان مرگ اسکندر مقدونی در سال ۳۲۳ قبل از میلاد معروف به دوره هلنیستی است.

 

با گسترش روانشناسی مدرن در قرن ۱۹، دوران جدید در عرصه علوم انسانی شکل گرفت. امروزه اکثر روانشناسان معتقدند که طالع‌بینی یا طالع‌شناسی تنها یک علم خیالی است که بر اساس باورهای گذشتگان در مورد نقش صور فلکی در زندگی بشر بنیان‌گذاری شده است.

 

با وجود تمام تناقض‌ها و کشمکش‌های بین علم نوین و طالع‌بینی هنوز هستند کسانی که به طور جدی این دانش را دنبال می‌کنند، اما از نظر دانشمندان و یافته‌های به دست آمده در طول چند دهه تحقیق و پژوهش ثابت شده است که صرفا تولد در یک ماه مشخص تاثیر ثابت‌ شده‌ای روی شخصیت انسان ندارد، چرا که دانشمندان توانسته‌اند با شبیه‌سازی فصول در آزمایشگاه، شرایط را به گونه‌ای کنترل کنند که موش‌هایی که در بهار دنیا می‌آیند دارای خصوصیات موش‌های متولد شده در پائیز باشند.

 

طبق آخرین یافته‌های علمی، بیشترین تاثیر در سرنوشت و آینده انسان درست در زمان تشکیل و رشد اولیه انسان در رحم مادر شکل می‌گیرد.

 

اطلاعات به دست آمده حاصل از یکی از بزرگترین پروژه‌های موسسه ملی سلامت آمریکا نشان می‌دهد که وضعیت اتصالات نورولوژیک مغز و عملکرد بخش‌های مختلف بدن مانند قلب،کلیه و پانکراس، سیستم ایمنی و احتمال ابتلا به برخی از بیماریها مثل آلرژی، آسم و همچنین عملکرد و توانایی شناختی مغز  تابع شرایط ۹ ماه بارداری هستند.

 

بر اساس این تحقیقات عوامل خارجی مثل موسیقی، هوا، غذا، نوشیدنی‌ها، مواد شیمیایی موجود در محیط و حتی احساساتی که مادر در طول دوره بارداری خود تحمل می‌کند، فاکتورهایی هستند که مستقیما بر روی جنین تاثیر می‌گذارند. بنابراین توجه به کیفیت  دوران بارداری بهترین روش علمی برای تضمین سلامت روحی و روانی کودک و آینده او است.

 

منابع

https://www.nih.gov

 

http://uk.businessinsider.com

 

https://qz.com

 

https://www.theatlantic.com

 

https://www.nytimes.com

 

isna​.‎​ir
  • 17
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.3 stars from 20 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
آندره آ استراماچونی,بیوگرافی آندره آ استراماچونی,استراماچونی بیوگرافی آندره آ استراماچونی، سرمربی جدید استقلال (+عکس همسر)

نام کامل: آندره آ استراماچونی

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۷۶

محل تولد: رم، ایتالیا

حرفه: مربیگری فوتبال

باشگاه فعلی: استقلال تهران

 

ادامه
مارک ویلموتس,بیوگرافی مارک ویلموتس,ویلموتس بیوگرافی مارک ویلموتس (+سوابق فوتبالی)

گزیده‌ای از بیوگرافی مارک ویلموتس

نام کامل: مارک روبر ویلموتس

تاریخ تولد: ۲۲ فوریهٔ ۱۹۶۹ ‏(۵۰ سال)

محل تولد: ژودوآنی، بلژیک

قد: ۱ متر و ۸۳ سانتی متر

 

ادامه
فرهاد مجیدی,بیوگرافی فرهاد مجیدی،اخبار فرهاد مجیدی بیوگرافی فرهاد مجیدی + مصاحبه جدید فرهاد مجیدی (عکس همسر و فرزندانش)

نان کامل: فرهاد مجیدی قادیکلایی

تاریخ تولد: ۱۳ خرداد ۱۳۵۵ (۳ ژوِئن ۱۹۷۷)

محل تولد: تهران

پیشه: فوتبالیست

پست: مهاجم 

باشگاه :استقلال

ادامه
ترلان پروانه,بیوگرافی ترلان پروانه,عکس های ترلان پروانه بیوگرافی ترلان پروانه و حواشی جنجالی ازدواجش + جدیدترین عکس‌های ترلان پروانه

نام کامل: ترلان پروانه

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۷۷

محل تولد: شیراز

حرفه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تلویزیون و تئاتر

تحصیلات:  لیسانس رشته گرافیک

ادامه
مهرداد صدیقیان,بیوگرافی مهرداد صدیقیان,عکس های مهرداد صدیقیان بیوگرافی مهرداد صدیقیان + عکس‌های جدید و جذاب مهرداد صدیقیان

نام کامل: مهرداد صدیقیان

تاریخ تولد:۳۰ بهمن ماه ۱۳۶۷

محل تولد: شهر تهران

تحصیلات: دیپلم ریاضی

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تئاتر و تلویزیون

ادامه
نوید محمدزاده,بیوگرافی نوید محمدزاده,عکس های نوید محمدزاده بیوگرافی نوید محمدزاده + جدیدترین عکس‌ها و مصاحبه جذاب او

نام کامل:نوید محمدزاده

تاریخ تولد: ۱۷ فروردین ۱۳۶۵

محل تولد: ایلام

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما و تئاتر

مدت فعالیت: ۱۳۸۷ تاکنون

ادامه
شیلا خداداد,بیوگرافی شیلا خداداد,عکس های شیلا خداداد بیوگرافی شیلا خداداد + جدیترین عکسهای خانواده ۴ نفره‌اش

نام کامل: شیلا خداداد

تاریخ تولد: ۱۴ آبان ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

مدرک تحصیلی: لیسانس شیمی محض

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما و تلویزیون

ادامه
نیما شعبان نژاد,بیوگرافی نیما شعبان نژاد,عکس های نیما شعبان نژاد بیوگرافی نیما شعبان نژاد (بازیگر و کمدین) + جدیدترین تصاویر

نام کامل: نیما شعبان نژاد

زمینه فعالیت: تئاتر و تلویزیون

تاریخ تولد: ۲۱ اردیبهشت ۱۳۶۶ 

محل تولد: شهر کلن در آلمان

محل زندگی: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته کارگردانی

ادامه
سوگل طهماسبی,بیوگرافی سوگل طهماسبی,عکسهای سوگل طهماسبی بیوگرافی سوگل طهماسبی + مصاحبه و علت ازدواج نکردنش

نام کامل: سوگل طهماسبی

تاریخ تولد: ۲۵ بهمن ۱۳۶۴ 

محل تولد: اهواز

پیشه :بازیگر

زمینه فعالیت: تئاتر، سینما و تلویزیون

سال‌های فعالیت: ۱۳۸۱ تا کنون

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید