پنجشنبه ۰۸ خرداد ۱۳۹۹
۱۵:۲۹ - ۱۱ شهریور ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۶۰۳۰۰۷
حوادث طبیعی

پیش‌روی وگان ها در جهان/ وقتی چرم مصنوعی ارزشمند می‌شود

"وگانیسم" ترند جدید دوستداران محیط زیست در سبک زندگی است. وگان‌ها از خوردن و استفاده  محصولاتی که دارای عناصر حیوانی مانند چرم یا پوست بوده دوری کرده و با استفاده از محصولاتی که از آزمایش بر روی حیوانات ساخته شوند مخالفند.

به گزارش عصر ایران،  وگان یک روش تغذیه و زندگی با هدف حذف هر نوع محصول حیوانی چه در غذا و چه در مواد مصرفی است. مهم‌ترین دلایل وگان شدن افراد (کسانی که به وگانیسم اعتقاد دارند) مسائل اخلاقی یا رعایت حقوق حیوانات، حفاظت از محیط زیست و حفظ سلامتی است.

این روند برخلاف سبک زندگی گذشته محسوب می شود. در گذشته محدودیت مالی یا اضطرار باعث خرید محصولاتی با چرم طبیعی می‌شد، اما اینک تفکر "حمایت از حیوانات" و طبیعت  تقاضای استفاده از محصولات غیرچرمی را افزایش داده و ارزش محسوب می‌شود.

چرم مصنوعی,اخبار حوادث,خبرهای حوادث,حوادث طبیعی کفش‌های وگان دکتر مارتین/ این کفش‌ها با افزایش تقاضا روبه‌رو هستند/ این کفش قیمتی برابر با نوع چرمی آن دارد- بی‌بی‌سی

این روزها مصنوعی بودن لباس و لوازم جانبی به نقطه عطف فروش تبدیل شده است. لباس و محصولات بزرگی که عاری از پوست گاو یا هر حیوان دیگری باشند توسط خرده فروشان بزرگی مانند "های استریت"، "مارک اند اسپنسر"،"زارا" و "نیولوک" به فروش می‌رسند.

این روزها کت‌های خز "وگان" به وفور وجود دارند. کمربندهایی با الیاف و پلاستیک، کیف‌هایی ساخته شده از فیبر  نارگیل و پلاستیک و کفش‌هایی با الیاف درخت در شمار "وگان" محسوب می‌شوند.

وگان در ابتدا با حذف محصولات حیوانی از رژیم غذایی شروع شد اما اینک این روند از آشپزخانه به کمد خانه‌ها کشیده شده است. براساس آخرین تحقیقات مردم توجه بیشتری به رفاه حیوانات در لیست محصولات مصرفی خود نشان می‌دهند.  ۴۲ درصد از مردم اعلام کرده‌اند که آرامش حیوانات و محصولات مصرفی عاری از عناصر حیوانی برای آنها اهمیت زیادی دارد.

 براساس پیش‌بینی "مینتل" موسسه جهانی تحقیقات بازار، شاهد رونق بسیار زیاد مجموعه‌ای از کفش‌های بدون محصولات حیوانی با برچسب وگان در سال ۲۰۱۹   خواهیم بود.

"پتسی پری" مدرس ارشد بازاریابی مد در دانشگاه منچستر در این خصوص گفت: به نظر می‌رسد وگان به زودی به کلمه پرآوازه‌ای در جهان تبدیل شود.

چرم مصنوعی,اخبار حوادث,خبرهای حوادث,حوادث طبیعی استلا مک‌کارتی- طراح پیشرو مد وگانیسم/ او برای حمایت از حیوانات از موادی مانند چرم طبیعی یا پوست حیوانات استفاده نمی‌کند/ بی‌بی‌سی

او بر این باور این که وگان روند رو به رشدی از خود نشان خواهد داد و نسبت به واژه "چرم مصنوعی" مزیت‌های زیادی دارد.

"پری" افزود: زمانی که بر روی یک محصول برچسب وگان نصب شود، تمامی اجزای تشکیل دهنده آن باید از مجموعه وگان‌ها انتخاب شوند. در این شرایط تمامی محصولات مانند چسب یا دیگر ترکیبات شیمیایی نیز باید وگان باشند.

وی در خصوص طراحان صنعت مد در حوزه وگان می‌گوید: "استلا مک‌کارتی" طراح مد یکی از پیشگامان این حوزه است و از موادی مانند چرم و خز استفاده نمی‌کند. "خانه مد" این طراح در حال جایگزین کردن  نوعی قارچ گیاهی به جای چرم است و تلاش دارد از طریق مخمرهای پروتئینی جایگزینی برای ابریشم بیابد.

 بسیاری از برندهای بزرگ جهان  نیز در حال گام برداشتن در این مسیر هستند. آنها با تقاضای رو به رشد "وگانیسم" در دنیا روبه‌رو بوده و تلاش دارند از این تقاضا به نفع فروش خود استفاده کنند.

 مسئول فروش چکمه‌های چرمی با کیفیت "دکتر مارتین" در این باره گفت: در یک سال گذشته فروش چکمه‌های وگان و غیرچرمی این برند بیش از ۳۰۰ درصد افزایش یافته است.

کفش‌های وگان دکتر مارتین از ترکیب پارچ‌های پلی استر و پلی‌اورتان ساخته می‌شوند.

انجمن وگان نیز در این باره اعلام کرد: آنها از سال گذشته تا کنون رونق بیشتری را در تولید محصولات ثبت شده وگان مشاهده کرده‌اند.

"دومنیکا پیاسیسکا" یکی از اعضای انجمن وگان‌ در این باره گفت: هر روزه محصولات جدید به بازار وگان‌ها افزوده می‌شوند،  بسیاری از برندها نیز بررسی ساخت محصولاتی از وگان را  آغاز کرده‌اند. یکی از معروف‌ترین این برندها " هایلی استریت" است.

چرم مصنوعی,اخبار حوادث,خبرهای حوادث,حوادث طبیعی گیاه خواران و وگان‌ها در بریتانیا- دایره بزرگ، گیاه‌خواران و وگان‌ها/دایره وسط، رژیم غذایی وگان/دایره کوچک، سبک زندگی وگان

این محصولات در حال حاضر در همه  شعبات یا حوزه‌ها وجود ندارد و مشتریان ملزم به پرداخت هزینه‌های بیشتر برای محصولات وگان هستند.

محصولات وگان کفش‌های دکتر مارتین، قیمتی برابر با نوع چرمی آن دارد. "نیولوک" نیز از اولین برندهایی است که کفش‌های تخت رقص "باله"  و کیف دستی لپ‌تاپ با برچسب وگان را با کیفیتی رقابتی به فروش می‌رساند.

"کیت هاردکستل" تحلیلگر بازار خرده فروشی در این باره گفت: وگان علامت یک تغییر است.

فرض دیگر در مورد نحوه قیمت‌گذاری این اجناس است. فرض عمومی این است که یک کیف وگان مشابه چرم باید هزینه‌ای کمتر از نوع چرمی خود داشته باشد.

هاردکستل در این باره گفت: شارژ قیمت مشابه با انواع چرمی در دامنه کلی تولید قابل توجیه است. زیرا هزینه مواد وگان  و تولید آن با انواع غیروگان آن برابری می‌کند.

البته او در راستای تولید اخلاق‌مدار توجه تولیدکنندگان را به یک هشدار بزرگ جلب می‌کند.

وی دوام، تکنیک‌های تولید، اثرات تولید محصول در طبیعت، تجزیه‌پذیری، بازیافت مجدد و شرایط کاری کارگران را در شمار عوامل تولید اخلاق‌مدار می‌داند.

با این وجود بسیاری از فعالان محیط زیست بهترین رویکرد برای حفاظت از حیوانات و محیط زیست را خرید کمتر می‌دانند و اهمیت زیادی برای مواد اولیه محصولات قائل نیستند.

هاردکستل افزود: بسیاری از برندها با برچسب وگان در حال تولید لباس هستند اما این محصولات فاصله  زیادی با معیارهای اخلاقی و دوستدار محیط زیست دارند.

برخی از برندهای آرایشی مواد اولیه و آزمایش نشده خود را در چشم یا روی پوست حیوانات آزمایش می‌کنند. با وجود اینکه این مواد حاوی عناصر حیوانی نیست اما آزار و آسیب حیوانات باعث شده تا بسیاری از وگان‌ها از مصرف این مواد آرایشی و بهداشتی خودداری کنند.

هاردکستل در این باره گفت: به همین دلیل نباید تصور کرد اگر محصولی حاوی عنصری حیوانی نیست می‌توان آن را یک وگان به شمار آورد.

  • 17
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش