۱۲:۲۴ - ۱۸ آبان ۱۳۹۵ کد خبر: ۹۵۰۸۰۰۵۶۳
اخبار افغانستان

نماینده سابق پارلمان افغانستان خبر داد:

مجاهدین افغان برای صلح با طالبان ارتباط برقرار کرده‌اند اما دولت کابل همکاری نمی‌کند

اخبار افغانستان,خبرهای افغانستان,تازه ترین اخبار افغانستان,طالبان
سید اسحق گیلانی نماینده سابق پارلمان افغانستان، گفت که ۱۵ نفر از سیاستمداران و مجاهدین سابق این کشور با برقراری ارتباط با طالبان تلاش برای فراهم کردن زمینه آغاز مذاکرات صلح افغانستان را آغاز کرده‌اند.

به گزارش میزان، سید اسحق گیلانی نماینده سابق پارلمان و رهبر جنبش همبستگی ملی افغانستان، گفت: ۱۵ نفر از سیاستمداران و مجاهدین سابق افغانستان با دفتر سیاسی طالبان افغان در قطر در ارتباط هستند و این ارتباطات در آینده بیشتر نیز خواهد شد. 

 

وی افزود: عبدالقیوم کوچی عموی اشرف‌غنی رئیس‌جمهور افغانستان، «احمد شاه احمدزی» نخست وزیر سابق و رئیس حزب اقتدار اسلامی، «عمر داودزی» و «انورالحق احدی» وزرای سابق، و حاجی فرید و زمان موزامیل نمایندگان سابق پارلمان افغانستان، در میان افراد مذاکره‌کننده با طالبان حضور دارند. 

 

نماینده سابق پارلمان افغانستان اظهار داشت: آنها در تلاش هستند تا برای ترغیب دو طرف (طالبان و دولت کابل) حمایت دیگر رهبران را جلب کنند. 

 

گیلانی به اکسپرس تریبون گفت که ما با طالبان ارتباط برقرار کردیم، اما دولت افغانستان هنوز با ما همکاری نکرده است. 

 

اکسپرس تریبون گزارش داد که رهبران سیاسی افغان حتی به چین، عربستان سعودی و ترکیه نزدیک شدند که از طریق این کشورها دولت افغانستان و طالبان را برای آغاز مذاکرات متقاعد کنند. 

 

منبع آگاهی به رسانه پاکستانی گفت که ترکیه پس از کودتا در این خصوص اعلام ناتوانی کرد. 

 

براساس این گزارش، چین که با دفتر سیاسی طالبان در قطر در ارتباط است و عربستان نیز در خصوص افغانستان غیرمؤثر عمل کرده‌اند. 

 

این در حالی است که چندی قبل گزارش‌هایی مبنی بر آغاز مذاکرات صلح پنهانی دولت کابل و طالبان افغان نیز توسط رسانه‌های پاکستانی منتشر شده بود. 

 

 

 

  • 15
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید