۱۰:۲۷ - ۰۷ مرداد ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۵۰۱۶۶۶
اخبار افغانستان

مبارزات انتخاباتی افغانستان ۲ ماه مانده به رای گیری آغاز شد

۶۷ میلیارد تومان سقف هزینه هر ستاد انتخاباتی!

نامزدهای افغانی,اخبار افغانستان,خبرهای افغانستان,تازه ترین اخبار افغانستان

بالاخره کارزار انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بامداد روز گذشته و درست دو ماه مانده به انتخابات آغاز به کار کرد. انتخاباتی که تاکنون دوبار در ۲۰ آوریل (۳۱ فروردین) و ۲۰ ژوئیه (۲۹ تیر) به تاخیر افتاده و قرار است در تاریخ ششم مهر آینده برگزار شود.

عبدالعزیز ابراهیمی معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات در مصاحبه با آوا گفته که برای هر نامزد ٤٤٢ میلیون افغانی (۶۷ میلیارد و ۱۸۴ میلیون تومان) تعیین شده است و هیچ نامزدی بیشتر از سقف تعیین شده نمی تواند هزینه کند. هرچند منابع آگاه داخل افغانستان گفته اند که رقم واقعی هزینه ستاد انتخاباتی هر نامزد حداقل پنج برابر رقم اعلام شده خواهد بود. سقف تعیین شده هزینه کارزارهای انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری پیش‌رو در مقایسه با انتخابات پیشین در سال ۲۰۱۴ افزایش بیش از ۴۴ برابر را نشان می‌دهد. این رقم در انتخابات پیشین ریاست جمهوری حدود ۱۰میلیون افغانی اعلام شده بود. عبدالعزیز ابراهیمی تاکید کرده است که هیچ نامزدی در دوره کمپین نمی تواند از امکانات دولتی استفاده کند.

با این حال، نامزدهای ریاست جمهوری از تیم حاکم هراس دارند و از زمان ثبت نام تا کنون اشرف غنی، رئیس جمهور این کشور را به سوء استفاده از ظرفیت های حکومتی برای کمپین انتخاباتی متهم کرده اند. «بشیر بیژن» از منتقدان حکومت وحدت ملی که مشروعیت ساختار و نوع فعالیت مسئولان دولت را زیر سوال می برد، به عنوان معاون اول دسته انتخاباتی نور الحق علومی،  در گفت وگو با آوا، اظهارکرد: «غنی که با کودتا هنوز در کرسی حضور دارد بدون شک از امکانات دولتی برای کمپین استفاده می کند.» تنور انتخاباتی افغانستان در سایه آتش های طالبان و دیگر گروه های مسلح تروریستی و خرابکار در حالی داغ شده که براساس ماده ۷۶ قانون انتخابات، نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری می‌توانند تا ۴۸ ساعت قبل از شروع روز انتخابات به کارزارهای انتخاباتی خود بپردازند.

نامزدهای انتخابات همچنان مکلف اند که در جریان کارزارهای شان، گزارش‌های منظم از مصارف مالی شان را به شکل ماهانه، به کمیسیون شکایات ارائه کنند، هرچند که وجود فساد در لایه های دستگاه های اجرایی، نظارت بر هزینه انتخابات را دشوار کرده است. در این دور از انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، محمد اشرف غنی، دکتر عبدا... عبدا...، گلبدین حکمتیار، احمد ولی مسعود ، حکیم تورسن، شیدا محمد ابدالی، عنایت ا... حفیظ، عبداللطیف پدرام، غلام فاروق نجرابی، نورالحق علومی، محمد حنیف اتمر، فرامرز تمنا، محمد شهاب حکیمی، رحمت ا... نبیل، محمد ابراهیم الکوزی، نورالرحمان لیوال، زلمی رسول و سید نورا... جلیلی برای به دست آوردن سمت ریاست جمهوری با هم رقابت می‌کنند. جدااز هزینه نامزدهای انتخاباتی که توسط حامیان داخلی و دولت های حامی هر نامزد در خارج تامین می شود، کمیسیون انتخابات افغانستان گفته که برگزاری این انتخابات ۱۴۹ میلیون دلار (یک تریلیون و ۷۸۸ میلیارد تومان) هزینه خواهد داشت که به گفته این کمیسیون ۹۰ میلیون دلار آن توسط دولت افغانستان و ۵۹ میلیون آن توسط نهادهای بین‌المللی تامین می‌شود.

نبی شریفی

khorasann​ews.‎​com
  • 19
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید