۱۴:۴۵ - ۰۷ مرداد ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۵۰۱۷۷۵
اخبار افغانستان

۸۰۰ هزار افغانستانی از ایران رفتند

آمار خروج افغانستانی ها از ایران,اخبار افغانستان,خبرهای افغانستان,تازه ترین اخبار افغانستان

از سال گذشته و با كاهش ارزش ريال در برابر ارزهاي خارجي موضوع خروج مهاجران افغانستاني همواره مورد بحث بوده است.آمارهاي ارايه شده توسط سازمان بين‌المللي مهاجرت (IOM) نشان مي‌دهد كه در سال ۲۰۱۸ تعداد هزار و ۹۶۴ پناهنده افغانستاني از ايران به كشور خود بازگشته‌اند و تعداد ۷۷۳هزار و ۱۲۵ نفر مهاجر فاقد مدرك افغانستاني ايران را ترك كرده‌اند.

همچنان‌كه اشاره شد ميزان خروج مهاجران افغانستاني از ايران در سال ۲۰۱۸ براساس آمار ارايه شده توسط IOM نزديك به ۸۰۰ هزار نفر بوده است كه در مقايسه با سال‌هاي گذشته افزايش بيش از ۳۰۰ هزار نفري (حدود ۴۵۰ هزار مهاجر فاقد مدرك بازگشتي در سال ۲۰۱۷) را نشان مي‌دهد. البته پيش‌بيني اين سازمان براي سال ۲۰۱۹ بازگشت حدود ۵۷۰ هزار مهاجر افغانستاني از ايران است كه در مقايسه با سال ۲۰۱۸ روند كاهشي خواهد داشت.اين بدين معنا است كه خروج مهاجران افغانستاني از ايران در سال‌هاي گذشته نيز وجود داشته است كه اين موضوع حدود كمتر از ۵۰۰ هزار نفر در سال‌هاي گذشته بوده است.

مطالعات صورت گرفته در سال ۱۳۹۸ در رصدخانه مهاجرت ايران نشان مي‌دهد كه به‌‌رغم كاهش ارزش ريال در برابر ارزهاي خارجي و صرفه پايين اشتغال مهاجران افغانستاني در ايران نسبت به سال‌هاي گذشته- به دليل وابستگي بخشي از مهاجران به وجوه ارسالي به كشور افغانستان- همچنان شاهد ورود مهاجران نامتعارف (فاقد مدرك) جديد در ماه‌هاي اخير به ايران هستيم.

اين موضوع نشانگر آن است كه همچنان اشتغال در ايران براي بخشي از مهاجران افغانستاني اهميت زيادي دارد.اين موضوع به خصوص با شرايط نامناسب اقتصادي كشور افغانستان و ناامني در برخي مناطق آن در ارتباط بوده است؛ به‌طوري كه برخي مهاجران خارج شده به سمت كشور افغانستان پس از ناتواني در يافتن شغل مناسب در اين كشور يا ناامني اقدام به مهاجرت مجدد به ايران يا ساير كشورها مي‌كنند.همچنين افزايش دستمزد نيروي كار مهاجران افغانستاني پس از كاهش ارزش ريال در ماندگاري بخشي از نيروي كار يا ورود نيروي كار جديد افغانستاني به ايران بي‌تاثير نبوده است. در مجموع شاهد نوعي از «جابه‌جايي» مهاجران افغانستاني بين سه كشور افغانستان، ايران و تركيه هستيم.

etem​adnewspaper.‎​ir
  • 10
  • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید