صوت و فیلم گزارش تصویری کاریکاتور
کافه سیاست > نقد ادبی

نقد ادبی

سرپوش - نقد ادبی

«فوران»؛ قصه نسل‌ سوخته نفت قباد آذرآیین (۱۳۲۷- مسجدسلیمان) نزدیک به نیم قرن است که قلم می‌زند.

نقدی بر تازه‌های نشر در پاييز و زمستان ۹۷ روزها از پس هم مي گذرد و در پيچ و خم اين گذران، فناوري روز به روز فراگيرتر مي شود، روز به روز زندگي مردمان با رايانه و تلفن همراه عجين‌تر و فضاي مجازي به صدرنشيني سرگرمي‌هاي اكثريت مردم نزديك‌تر مي‌شود، اما هنوز هم كتاب و كتاب‌خواني عضو جدايي‌ناپذير لحظه‌ها و اوقات فراغت بسياري است.

طنزهای مطبوعاتی شلخته شده‌اند یک طنزنویس معتقد است که «مطالعات نسل جدید طنزنویسان وسعتی ندارد و بعضا نه تنها کتاب‌های مهم، بلکه حتی کتاب‌های معمولی همانند بوستان و گلستان سعدی را هم نخوانده‌اند.» اسماعیل امینی در گفت‌وگویی با ایسنا، درباره شرایط طنز مطبوعاتی در فضای رسانه‌ای جدید و تغییراتی که نسبت به دهه‌های گذشته داشته است، ب

نقدی بر رمان «مردی به‌نام اُوه» نوشته فردریک بکمن «مردی به‌نام اُوه» رمانی نوشته فردریک بکمن نویسنده سوئدی است که طی یکی دو سال اخیر در زمره پرفروش‌ترین کتاب‌های خیلی از کشورها از جمله ایران قرار گرفته است.

بررسی علت‌های پایین بودن سرانه مطالعه در ایران سرانه مطالعه در ایران همواره بحث برانگیز بوده و آمار مطالعه روزانه در کشور از ۲ تا ۷۹ دقیقه متغیر است و به تازگی نیز به علت نوسانات و ناپایداری‌های اقتصادی بیش از پیش مورد هجوم قرار گرفته و سیر نزولی خود را ادامه می‌دهد.

نقدی بر مجموعه داستان «خواب‌های مشکوک» نوشته مصطفی علیزاده می‌گویند «عشق» حسی به معنای دوست‌داشتن است. احساسی عمیق، علاقه‌ای لطیف یا جاذبه‌ای شدید که می‌تواند در حوزه‌هایی غیرقابل تصور ظهور کند. عشق اگر چه می‌تواند به احساس خوشبختی و شادی منجر شود، اما گاهی نیز می‌تواند شکلی سخت، غیرعادی، پلید یا زیان‌آور و خطرناک هم بگیرد.

زنی كه در مه محو شد پشت زيبايي‌هاي هر شهر بزرگي، شهري چرك و تاول‌زده با آسماني كيپِ ابر است كه سياهي چسبناك شبش به روز چسبيده. تاول‌ها مي‌تركند، خون جاري مي‌شود، شهر روز به روز آلوده‌تر و مُردارتر.

نقد روان شناختی کتابی که خواندنش برای افراد ۴۰ سال به بالا توصیه می شود کتاب «مردی به نام اوه» اثر «فردریک بکمن»، پرفروش ترین کتاب سال سوئد، از پر فروش ترین های سایت آمازون در سال ۲۰۱۶ و رتبه یک پرفروش ترین کتاب دنیا برای چند ماه متوالی است که توسط نیویورک تایمز به صورت رسمی اعلام شد.

نگاهی به رمان «هفت گنبد» اثر محمد طلوعی «هفت‌گنبدِ» محمد طلوعي مجموعه‌اي از افسانه‌هاي مدرن است كه تحت تاثير هفت‌پيكرِ نظامي‌گنجوي نوشته‌شده‌. او مرز ميان خيال و واقعيت را محوكرده و اجازه داده شخصيت‌هاي داستان‌هايش تا هركجا كه مي‌خواهند دور از زندگي شهري با هر رويا و آرزويي كه در سر دارند، بتازند و درونيات خود را جست‌وجو كنند.

نگاهی به رمان «روز داوری» اثر سجاد خالقی سجاد خالقی در «روز داوری» تلاش کرده برای ادبیات جنایی یک فضا و مدل بومی پیدا کند تا از طریق آن اثری بیافریند که هر مخاطبی از هر جای جهان که آن را می‌خواند دریابد که با اثری با هویت روبرو است.

نقدی بر «کوچه درختی» حمید امجد حمید امجد را با نمایش‌نامه‌هایش می‌شناسند یا فیلمنامه‌ها یا فیلم‌هایی که ساخته است، نمایش‌هایی که روی صحنه برده، آثارِ نمایشی که بازی کرده، از فیلم تا نمایش و سریال، داستان‌نویسی یا ترجمه‌هایش و انتخاب و ویرایش آثاری درخور در نشر نیلا، تفاوت چندانی برای او ندارد.

درباره کتاب «شتاب و بیگانگی» اثر هارتموت رزا جامعه مدرن پیوسته شتاب بیشتری به خود می‌گیرد. با پیدایش فناوری‌های جدید ارتباطی، هر روز بیشتر احساس می‌کنیم عقب‌مانده‌ایم و در جست‌وجوی راهی برای دستیابی به سرعت بیشتر هستیم. این حس از کجا ناشی می‌شود؟

نگاهی به داستان «آدم‌های خطرناک» اثر آنتوان چخوف تيزبيني نويسنده شهير روسي آنتوان چخوف، بر صاحبان قلم پوشيده نيست. ذهن زاينده او چنان خودماني و بي‌پرده از حقايق اطراف ما سخن مي‌گويد كه پنداري از پنجره اتاقت به بيرون مي‌نگري و از ميان آنچه در داستان‌هايش جاري است، صداي عقايدي به‌گوش مي‌رسد كه براي‌مان آشناست.

نگاهی به کتاب «انسان خداگونه: تاریخ مختصر آینده» انسان خداگونه: تاریخ مختصر آینده» کتابی نوشته یووال نوح هراری است که برای اولین بار در سال ۲۰۱۵ منتشر شد و اخيرا نشر نو با ترجمه زهرا عالی آن را منتشر کرده‌ است.

درباره رمان «مارش رادتسکی» اثر یوزف روت به گزارش شرق، امروزه دیگر اثبات حقانیت این گفته مارکس که تاریخ دوبار تکرار می‌شود، یک‌بار به‌صورت تراژدی و بار دیگر کمدی، شاید چندان کار دشواری نباشد، چنان‌که خود این عبارت مدت‌هاست که از فرط تکرار به یک نقل‌قول‌ کلیشه‌ای بدل شده است.   برای اثبات مدعای مارکس مصداق در طول تاریخ فراوان است.

رمانِ «پرنسس» دیوید هربرت لارنس (دی.اچ.لارنس) منتشر شد اگر بخواهیم فهرستی از ترجمه آثار داستانی دیوید هربرت لارنس (دی.اچ.لارنس)، نویسنده، شاعر، نقاش و مقاله‌نویس بریتانیایی، ارائه دهیم این فهرست چندان پر و پیمان نخواهد بود. تعداد آثار ترجمه‌شده از لارنس به فارسی زیاد نیست و نخستین ترجمه‌ها از آثار داستانی او به سال‌ها پیش بازمی‌گردد.

بررسی کتاب «نفت و هژمونیسم امریکا» اقتصاد نفت از زمان آغاز اكتشاف و استخراج آن در اواخر قرن نوزدهم، پیچیده‌ترین اقتصاد در جهان سرمایه‌داری بوده است. در قرن بيستم، نفت به عنوان مهم‌ترین عامل رشد اقتصادی در جهان، نقشی محوري در مسائل ژئوپلیتیک و سياست‌هاي سلطه‌جويانه آمریکا ایفا کرد.

نگاهی به داستان «شنل» نیکلای گوگول نیکلای واسیلیویچ گوگول، به‌حق، یکی از ژرف‌اندیش‌‌ترین نویسندگان منتقد به‌شمار می‌‌آید و نوشته‌هایش در عین سادگی، راوی ظرایف و نکات عمیق انسانی هستند. او با تبحری خارق‌‌العاده، کالبد خشک و تلخ واقعیات را صیقل داده و آنها را الهام‌‌بخش طنزی گزنده می‌کند.

بررسی رمان «انتخاب سوفی» شاهکار ویلیام استایرن «انتخاب سوفی» شاهکار ویلیام استایرن از همان سال انتشارش ۱۹۷۹ تا به امروز از موفق‌ترین و جنجالی‌ترین آثار ادبی در زمینه هولوکاست است.

درباره «پرده حائل» یان‌‌مک‌‌یوون؛ دانمارک زندان است اندوه و دردِ جداافتادگی از موطنِ اولیه آدمی به‌واسطه گناهِ نخستین و سرگردانی اندوه‌بار انسان روی زمین مضمونی آشنا در ادبیات است. نویسندگان و شاعران بسیاری در طول تاریخ ادبیات از «بهشت گمشده» و دلتنگی و رؤیای بازگشت به آن نوشته‌اند. همچنین است رؤیای بازگشت به لحظه پیش از میلاد.

۱۲۳۴۵آرشیو
قباد آذرآیین,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات
اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات
طنزهای مطبوعاتی,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,رسانه
رمان مردی به‌نام اُوه,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات
سرانه مطالعه,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات
کتاب خواب های مشکوک,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات
رمان بيست زخمِ كاری,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات
کتاب مردی به نام اوه,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات
رمان هفت گنبد,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات
رمان روز داوری,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات
حمید امجد,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات
کتاب هارتموت رزا,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات
آنتوان چخوف,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات
کتاب انسان خداگونه تاریخ مختصر آینده,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات
رمان مارش رادتسکی,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات
دیوید هربرت لارنس,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات
کتاب نفت و هژمونیسم امریکا,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات
داستان شنل,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات
ویلیام استایرن,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات
کتاب پرده حائل,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات
شاید از دست داده باشید
بی‌اطلاعی باشگاه پرسپولیس از پیشنهاد خارجی علیرضا بیرانوند
«هوش مصنوعی» تشنج را پیش‌بینی‌ می‌کند
سورپرایز اپل برای سال ۲۰۲۰؛ از آیفون‌ ۱۲ تا عرضه زودهنگام آیفون SE 2
پرسپولیسی‌ها در روز برفی بازی درون تیمی برگزار کردند+ عکس
خشم مسی: دهنت را ببند تیته !
افزوده شدن ابزار جدید به اخبار گوگل
'اپل' برنامه‌های ویپ را از اپ‌استور برداشت
برخی از سایت‌ها در لیست سیاه گوگل قرار می‌گیرند
بیانیه مراجع درباره افزایش قیمت بنزین/ نمایندگان مجلس لغو این طرح را اعلام کنند
جلالی: ویلموتس یا با مشکلات مالی بسازد یا ایران را ترک کند
۴ نکته درباره مارک ویلموتس و آینده‌اش در تیم ملی
گلایه مجلسی‌ها از معطل ماندن FATF در مجمع تشخیص ادامه دارد
در تیم ویلموتس جایی برای آماده‌ها نیست!
در پیست احساس امنیت بیشتری می‌کنم تا خیابان
سفر جواد نکونام به برزیل برای انتخاب بازیکن