صوت و فیلم گزارش تصویری کاریکاتور
کافه سیاست > گفتگو فرهنگی

گفتگو فرهنگی

سرپوش - گفتگو فرهنگی

ما هیچ‌وقت تاریخ را به‌روشنی نمی‌بینیم دهه نود، دهه روی‌ کارآمدن نسلی از داستان‌نویسان فارسی است که سعی کردند از فضای آپارتمانی و شهری غالب بر ادبیات داستانی خارج شوند و فضاهای دیگری تجربه کنند.

هوشنگ مرادی‌کرمانی: وقتی برای اثرت صف می کشند، بگو خداحافظ! لابه‌لای قفسه کتاب‌های مخصوص نوجوانانِ کتاب فروشی، دنبال کتابی برای هدیه دادن بودم و عناوین کتاب‌ها را مرور می‌کردم که نگاهم به پیرمردی مهربان و دوست داشتنی افتاد که به تنهایی داشت کتاب‌ها را نگاه می‌کرد. در اولین نگاه او را شناختم، اصلا مگر می‌شود اهل کتاب خواندن باشی و او را نشناسی؟

فروغ الگوی فمينيسم ايرانی است؟ نه... كتاب «پنج آبتني و مقالات ديگر درباره فروغ فرخزاد» مجموعه‌اي از مقالات سايه اقتصادي‌نيا است كه با موضوع زندگي شعر و انديشه فروغ فرخزاد نوشته شده است. او در اين اثر كوشيده زوايايي از زندگي فرخزاد را نشان بدهد كه تاكنون در نظر پژوهشگران و علاقه‌مندان به ادبيات مغفول مانده.

گپ‌و‌گفتی با محمدکاظم کاظمی به مناسبت انتشار گزیده رباعیات بیدل هرچه پیش‌تر می‌آییم شمار مخاطبان شعر بیدل دهلوی و سبک هندی بیشتر می‌شود. شاعری که تا چند دهه پیش اندکی از فارسی‌زبانان او را می‌شناختند حالا طرفداران بسیار دارد که در جست‌و‌جوی شعرها و حل مشکله‌های دیوان او برآمده‌اند.

ماجرای ممیزی بیش از حد بزرگ شده است! صادق سمیعی، مدیر انتشارات «کتابسرا» ‌سال ٥٨ خورشیدی بعد از سال‌ها فعالیت به‌عنوان کارمند بانک، پس از مشورت با یکی از همکاران بانکی‌اش یعنی فریده خلعتبری -که درحال حاضر او نیز در جرگه ناشران است- قدم به دنیای نشر گذاشته و تا امروز آن را ترک نگفته است.

داستان فوتبال و این ۴دختر در غوغای هفدهمین دوره جام ملت‌ها و در همایشی که علاوه بر فوتبالیست‌ها و مربیان ۲۴کشور آسیایی، جمع زیادی از خبرنگاران و عکاسان را نیز گرد هم آورده است حضور چند بانوی ایرانی در این جمع از نکات برجسته‌ای است که مورد توجه دوربین‌ها و رسانه‌های خارجی قرار می‌گیرد.

هشت کتاب در مینای مهتاب در نخستین هفته های پاییز ۱۹۷ آلبومی به بازار موسیقی آمد که روایت دیگری است از سروده های سهراب سپهری با اجرای مهرداد محمدپور به صورت موسیقی گفتار که در مدت کوتاهی توانست توجه بسیاری از علاقه‌مندان جدی شعر و موسیقی را به خود جلب كند و با ثبت رکورد فروش ۷۰۰۰ نسخه در ۹۰ روز نخست انتشارش، تحسین مخاطبان

اگر کتاب از ما انسان بهتری نسازد، بیچاره می‌شویم اگر کتاب از ما انسان بهتری نسازد و موجب اعتلای فرهنگی ما نشود، ما را انسان باسواد بی‌فرهنگ می‌کند و بیچاره می‌شویم.

هیچ گزینه قطعی در مورد مرگ تختی را نمی توان پذیرفت آداب پهلوانی و منش وخلق و خوی غلامرضا تختی بیشتر از تعداد و رنگ مدال‌هایش برای او مهم است. امیر طیرانی نویسنده کتاب « خاموشی یک پهلوان» است.

«مینای مهتاب» شنیده می‌شود در نخستین هفته‌های پاییز ۱۳۹۷ آلبومی به بازار موسیقی آمد‌ که روایت دیگری است از سروده‌های سهراب سپهری، با اجرای مهرداد محمدپور به صورت موسیقی گفتار‌ که در مدت کوتاهی توانست توجه بسیاری از علاقه‌مندان جدی شعر و موسیقی ر‌ا به خود جلب کند و با ثبت رکورد فروش ۷۰۰۰ نسخه، طی نود روز نخست انتشارش، تحسین م

نمی‌توان به مردم تکلیف کرد که شعر بخوانند/ شعر در غرب تا حد زیادی نخبه‌گراست علیرضا آبیز معتقد است در فضای امروز شعر خوب به چشم نمی‌آید، فضا از شبهِ شعر آکنده شده و مخاطب گیج و گمراه و دلزده می‌شود.

اين كتاب نمونه سرگردانی نويسندگان در اداره ارشاد است «هزار اسب سیاه، هزار شب رنگ، تاخت زنان دل تونل سیاه را می‌شکافتند. هزار هیکل داغ افسارگسیخته‌ به‌هم‌فشرده‌ خیس عرق می‌تاختند و سیاهی‌شان با شب عجین شده بود.

تاثیر وضعیت نامساعد اقتصاد بر کاهش عناوین کتاب ناشران مدیر انتشارات رود معتقد است که وضعیت نامساعد اقتصادی آثار تالیفی نویسندگان ایرانی را قربانی می‌کند.  در چند ماه اخیر هیچ بازار و حوزه‌ای نیست که وضعیت نامساعد اقتصادی به نوعی از خجالتش درنیامده  باشد و تاثیر منفی روی آن نگذاشته باشد، از بازار مسکن، خودرو و کالاهای ضروری گرفته تا لوازم خانگی و...

چه سیاست‌گذاری‌هایی منجر به قاچاق کتاب می‌شود؟ مهدی غبرایی با بیان این‌که سیاست‌گذاری‌ها به قاچاقچیان کتاب مجال می‌دهد و اراده‌ای برای مبارزه با آن‌ها وجود ندارد، می‌گوید: وزارت ارشاد به قاچاقچیان کتاب مجال می‌دهد تا کتاب‌ها را به شکل نامطلوب ارائه دهند.

متأسفانه وضعیت زبان فارسی چندان خوب نیست این روزها حال زبان فارسی چندان خوب نیست، زبان نوشتاری و گفتاری مردم به سمت و سویی رفته که موجب نگرانی کارشناسان فرهنگی شده و اغلب آنان از ضرورت برنامه‌ریزی برای حفظ این بخش مهم از فرهنگ و هویتمان خبر می‌دهند.

فیاضی: امروزه رمان‌های اجتماعی جای خود را به آثار سرگرم کننده داده‌اند رضا فیاضی معتقد است که امروزه در بازار کتاب آثاری مورد توجه قرار می‌گیرند که بیشتر جنبه سرگرم کننده دارند.  رضا فیاضی بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون مدتی است که از دنیای بازی و تصویر فاصله گرفته است، با مهاجرت از تهران، در جزیره کیش زندگی می‌کند.

محمدرضا خاکی: مردم مترجمان را نمی‌شناسند این روزها محمدرضا خاکی برای جدیدترین پروژه تئاتری خود با عنوان «آتش سوزی‌ها» به نویسندگی «وجدی مُعَوَد» فراخوان بازیگری منتشر کرده است.

بخش‌هایی از کتاب تجربه شخصی‌ام بود/ «عموجان استالین» برای همه مطلب دارد ابراهیم رها که در کتاب «عموجان استالین» سراغ طنز ورزشی رفته و از جام جهانی نوشته می‌گوید نام این کتاب به گونه‌ای با «دایی‌جان ناپلئون» شوخی می‌کند و مانند آن کتاب‌ بر اساس «توهم توطئه» شکل می‌گیرد.

زندگی خیابانی آقای هنرمند «گورم را کنار گورستان «نیاکان» پارک کرده‌ام، زیر تابلوی حمل با جرثقیل. آمرزیده خواهم شد، می‌دانم.» «گور»، خانه است؛ خانه یک وانت سفید درب‌وداغان است که گوشه خیابان فرهنگسرا، خشکش زده.

برنده بوکر چگونه انتخاب شد؟ ول مک‌درمید جنایی نویس مطرح بریتانیایی که از گروه داوران این دوره جایزه من بوکر بود، از تجربیاتش در این باره حرف زد. به گزارش مهر به نقل از نیویورک تایمز، صبح روز ۱۶ اکتبر (سه شنبه ۲۴ مهر) ۶ داور جایزه من بوکر گرد هم آمدند تا در نشستی مخفیانه برنده این دوره را انتخاب کنند.

۱۲۳۴۵آرشیو
علی‌اکبر حیدری,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات
هوشنگ مرادی‌کرمانی,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات
سايه اقتصادی نيا,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات
محمدکاظم کاظمی,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات
صادق سمیعی,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات
دختران عکاس در جام ملت های آسیا 2019,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,رسانه
اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات
محمد صالح علا,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات
غلامرضا تختی,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات
مهرداد محمدپور,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات
علیرضا آبیز,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات
محمود حسینی‌زاد,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات
کتاب,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات
مهدی غبرایی,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات
محمدجعفر یاحقی,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات
رضا فیاضی,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات
محمدرضا خاکی,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات
ابراهیم رها,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات
ناصر ثانی,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات
ول مک‌درمید,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات
شاید از دست داده باشید
حمله خونین به یک طلبه در کرج
جنایت تکان دهنده در بامداد پایتخت
انگلیس علیه ایران به شورای امنیت شکایت کرد
مصادره دارایی‌ها و تحریم ایران، واکنش احتمالی انگلیس به توقیف نفتکش
اصرار ۳ دختر برای قصاص خواهرپدرکش
ظریف: نمی‌توان با هر دولت جدید آمریکا مذاکره کرد/ زمان صرف‌شده برای برجام قابل مذاکره نیست
کیفیت فدای تولید؟
مسابقه؛ چالش سود و زیان
تبادل سیگنال ریاض و تهران
پایان خودتحریمی صادراتی
بازار خودروهای وارداتی - ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
اوج گیری اطلاعات در بازار سهام
وضعیت قیمتی بازار آپارتمان‌های اجاری
احمدی‌نژاد ،عشقش مذاکره با آمریکا بود؛ آن هم توسط خودش نه تیم هسته ای
تازه‌ترین جزئیات از حادثه واژگونی اتوبوس زائران عراقی؛ ۳۹ نفر از زائران مصدوم شدند