۰۹:۵۹ - ۲۲ دي ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۱۰۰۵۶۵۲
کتاب، شعر و ادب

هشت کتاب در مینای مهتاب

اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات

در نخستین هفته های پاییز ۱۹۷ آلبومی به بازار موسیقی آمد که روایت دیگری است از سروده های سهراب سپهری با اجرای مهرداد محمدپور به صورت موسیقی گفتار که در مدت کوتاهی توانست توجه بسیاری از علاقه‌مندان جدی شعر و موسیقی را به خود جلب كند و با ثبت رکورد فروش ۷۰۰۰ نسخه در ۹۰ روز نخست انتشارش، تحسین مخاطبان را برانگیزد. آلبومی که علاوه بر شیفتگان ادبیات این سرزمین، استقبال کم نظیر دوستداران سهراب را نیز در پی داشت.

 

مهرداد محمدپور گوینده و تهیه کننده آلبوم صوتی مینای مهتاب که پیش از این به عنوان نویسنده، گوینده و تهیه کننده آلبوم صوتی با نیلوفر تا مهتاب، به جامعه معرفی شده است درباره مینای مهتاب می گوید:

 

آبان ۹۲ در پی انتشار آلبوم صوتی با نیلوفرتا مهتاب با موضوع تن آرامی که با استقبال گرم مخاطبان نیز همراه شد؛ همچنین بررسی نتایج حاصل از نظر سنجی های مستمر به عمل آمده، در خصوص میزان اثر بخشی آلبوم صوتی مذکور، در ایجاد حس آرامش روانی و افزایش قدرت تمرکز ذهنی علاقه‌مندانش که بسیار هم رضایت بخش بود؛ به خوبی نشان داد: تعداد مخاطبان این گونه آثار در جامعه، به دلایل مختلف در حال افزایش است که باید برایش فکری کرد! از این رو مهم‌ترین اولویت ادامه فعالیت حرفه ای ام را در تولید آثاری از این دست دیدم که آلبوم صوتی مینای مهتاب نخستین نمونه از این مجموعه به شمار می رود و می کوشد تا با ارائه گزینه‌هایی از آثار شاعران و نویسندگان نام آشنای این سرزمین که با انتخاب مناسب ترین موسیقی متن برای آن‌ها نیز همراه شده است؛ فضای ذهنی امن و آرامی در شنوندگانش ایجاد کند.

 

آیا شهرت سهراب باعث نشد که در تولید مینای مهتاب، ابتدا شعرهای او را انتخاب کنید؟

بدون شک بله، اما صرفا به عنوان فرصتی برای بیشتر شنیده شدن و ارزیابی دقیق تر آن توسط مخاطبان به ویژه صاحب‌نظران در حوزه شعر و موسیقی.

 

چنانچه اثر یاد شده، با سایر آثار مشابهی که سروده های سهراب را دستمایه تولید آثار خود قرار داده اند مقایسه شود؛ مشخص خواهد شد:

 

۱- تعداد شعرهای انتخاب شده از هشت کتاب سهراب که به صورت موسیقی گفتار به دوستدارانش ارائه شده است؛ ۶۰ قطعه است که از نظر کمی، بسیار بیشتر از مجموعه شعرهایی است؛که تا کنون دیگران از وی به علاقه‌مندانش ارائه کرده اند.

 

۲- در گزیده ای که از هشت کتاب او برای علاقه‌مندانش فراهم آمده است؛ فضای کلی حاکم بر شعرها، بیشتر روشن و امیدبخش به نظر می رسد.

 

۳-لحن، زبان و ریتم موسیقی متن آلبوم صوتی مذکور، با لحن، زبان و موسیقی درونی شعرها، کاملا هماهنگ است.

 

۴- کیفیت فنی اثر یاد شده، از نظر ضبط، میکس و مسترینگ، در مقایسه با سایر آثار مشابه موجود، بسیار بهتر است.

 

۵-من هم تلاش کردم با درک صحیح مفاهیم عمیق نهفته در شعرها، با لحن و بیانی باور پذیر، آن‌ها را اجرا کنم تا برای هر شنونده ای دلنشین باشد.

 

با توجه به آنچه گفته شد می توان این‌گونه نتیجه گرفت که شهرت سهراب انگیزه ما را در تولید و ارائه هر چه بهتر آلبوم صوتی مینای مهتاب، بیش از پیش تقویت کرد.

 

آیا همه این ۶۰ قطعه شعر، در یک مجموعه منتشر شده اند؟

مدت زمان قطعه شعرهای مورد نظر، بیش از ۳۰۰ دقیقه است که در ۷۶ قطعه صوتی تولید شده اند و انتشار همه آن‌ها در یک مجموعه، با توجه به برخی ملاحظات فنی مرتبط با حوزه فروش، منطقی به نظر نمی رسید؛بنابراين مقرر شد این شعرها در دو مجموعه مجزا منتشر شود.

 

در نخستین مجموعه که شامل دو حلقه لوح فشرده صوتی و ۴۰ قطعه است،دفتر «صدای پای آب » به طور کامل و نیز ۲۹ قطعه شعر برگزیده دیگر از پنج دفتر «حجم سبز»، «مرگ رنگ»، «زندگی خواب‌ها»، «آوار آفتاب»، « ما هیچ ما نگاه»، به صورت موسیقی گفتار ارائه شده اند که ۱۵ مهر ۱۳۹۷ به بازار موسیقی آمد.

 

در دومین مجموعه که آن هم شامل دو حلقه لوح فشرده صوتی و ۳۶ قطعه است؛ دفتر«مسافر» به طور کامل و نیز ۲۹ قطعه شعر برگزیده دیگر از هفت دفتر«شرق اندوه»،«حجم سبز»«مرگ رنگ»، «زندگی خواب‌ها»،«آوار آفتاب»، « ما هیچ ما نگاه»، به صورت موسیقی گفتار ارائه شده اند که ۱۵ مهر ۹۸ به بازار موسیقی خواهد آمد تا در مجموع، خوانش نیمی از هشت کتاب سهراب به روایت مینای مهتاب، در دسترس دوستدارانش قرار گیرد.

 

آیا هشت کتاب سهراب، در فروش هر چه بیشتر مینای مهتاب موثر خواهد بود؟

بی تردید بله؛ چون بسیاری از آن‌هایی که مینای مهتاب را برای شنیدن انتخاب می کنند مخاطب همیشگی هشت کتاب هستند که تعدادشان کم نیست. البته بسیاری از مخاطبان مینای مهتاب نیز با شنیدن اثر یاد شده، به هشت کتاب سهراب علاقه‌مند خواهند شد.

 

شاخص ترین ویژگی مینای مهتاب که توانست توجه تعداد بیشتری از مخاطبانش را به خود جلب کند، کدام‌است؟

بر اساس نظر سنجی های به عمل آمده که پیش از انتشار نسخه فیزیکی اثر یاد شده صورت گرفت، موسیقی متن آن است؛ به گونه ای که اگر جداگانه نیز منتشر شود فروش بسیار خوبی خواهد داشت.

 

در انتخاب موسیقی متن مینای مهتاب چه نکاتی مورد توجه قرار گرفت که توانست تحسین مخاطبانش را برانگیزد؟

ایجاد هماهنگی در لحن، زبان و فضای حاکم بر شعرها، با لحن، زبان و فضای حاکم بر موسیقی های بسیار زیبایی که برای شعرها انتخاب شده است؛ البته این هماهنگی در لحن، بیان و نحوه اجرای گوینده ای که شعرها را خوانده است نیز باید احساس شود! که ارزیابی آن بر عهده مخاطبان مینای مهتاب است.

 

اجرای کدامیک از شعرهای نخستین مجموعه مینای مهتاب، بیشتر به دل مخاطبانش نشست؟ وکدامیک بیشتر به دل خودتان؟

دلنشین ترین شعر اجرا شده از نظر مخاطبان مینای مهتاب، به اجرای شعر« آب» اختصاص دارد که توانست تحسین بی چون و چرای همه شنوندگانش را برانگیزد.

 

میزان اثربخشی اجرای شعر مذکور، در هر شنونده ای که حتی یک بار آن را می شنود، به حدی است که فضای تصویر شده در شعر را با همه جزيیات، در ذهن او به تصویر می کشد؛ البته با بهره گیری از موسیقی بسیار زیبای Vassilis Saleas و نیز صداهایی که تداعی گر طبیعتی بکر است. جالب است بدانید برخی اظهار نظرها در خصوص اجرای شعر یاد شده، که از سوی اساتید پیشکسوت نام آشنای گویندگی صورت گرفت، آن را به عنوان بهترین اجرایی که تا کنون از شعر آب ارائه شده است، دانسته اند اما من معتقدم علاوه بر اجرای شعر مورد نظرکه خوشبختانه بر دل مخاطبان مینای مهتاب نشست؛ شعرهای دیگری هم در این مجموعه می توان سراغ گرفت که اگر حمل بر خودستایی نشود، اجرای بسیار دلنشینی دارند که برخی از آن‌ها همچون«ندای آغاز»، «واحه ای در لحظه» و«سوره تماشا»در ماه‌های اخیر به صورت دیجیتال منتشر شده اند.

 

هر یک از لوح های فشرده صوتی مینای مهتاب را باید در زمان خاصی شنید؟

در هفته های اخیر گفتاری منتشر شد با عنوان «گزیده هشت کتاب سهراب به روایت مینای مهتاب» که تحلیل محتوای آلبوم صوتی مذکور است و نیز پاسخ دقیقی به سوال شما.

 

پخش صوتی مینای مهتاب در اماکن عمومی، چه تاثیری در ایجاد آرامش روانی افرادی که به صورت ناخودآگاه آن را می شنوند، خواهد داشت؟

هدف از تولید اثر یاد شده، چیزی نیست جز کاهش اضطراب، استرس، کنترل خشم و شوک های عصبی ناشی از تنش های روزمره در افراد که حتی با گوش سپردن اتفاقی آن‌ها به آن در اماکن عمومی نیز محقق می‌شود، البته چنانچه آلبوم صوتی مذکور در محوطه پارک ها، تفرج گاه‌ها، موزه ها، نگارخانه ها، گالری ها، نمایشگاه‌های فرهنگی- آموزشی، سالن انتظار مراکز درمانی، آسایشگاه‌های اعصاب و روان، سرای سالمندان، حتی داخل اتومبیل، مورداستفاده قرار گیرد به مراتب تاثیر بهتری درایجاد آرامش روانی شنوندگانش خواهد داشت.

 

چنانچه تولید این مجموعه ادامه یابد، انتخاب بعدی شما کدام نویسنده یا شاعر خواهد بود؟

دوست هم روزگار سهراب «احمد رضا احمدی».

 

تولید کتاب های صوتی که در سال های اخیر خوشبختانه از رشد قابل ملاحظه ای نیز برخوردار بوده است در افزایش سرانه مطالعه افراد جامعه چه تاثیری خواهد داشت؟

کتاب صوتی عبارت‌است از متن کتاب، به اضافه حسی که ارائه دهنده آن، با لحن و بیان خود به شنونده منتقل می‌کند که اگر این حس، با درک صحیحی از محتوای اثر نیز همراه باشد، بی تردید نتیجه ای جز تحریک قاعده مند حس تخیل و قدرت تفکر شنونده نخواهد داشت وگوش سپردن به آن برای وی دلنشین خواهد بود.

 

بنا براین می تواند به عنوان رسانه ای فراگیر و همیشه در دسترس، نقش بسیار موثری در ارائه هر چه بهتر آثار مکتوب منتشر شده به علاقه‌مندانش ایفا کند؛ البته مشروط بر اینکه توسط افراد مجرب و با کیفیت مطلوب، تولید شده باشد.

 

در پایان گفت‌وگو به عنوان جمع بندی بحث، نکته ناگفته ای اگر هست بفرمایید.

با وجود اینکه برای همه وزارتخانه ها، سازمان‌ها، نهادهای دولتی، خصوصی، خصولتی، حتی واحدهای تولیدی-صنعتی و زیرمجموعه های‌شان، علاوه بر انتصاب شخصی به عنوان متولی امور فرهنگی- آموزشی، بودجه سالانه قابل ملاحظه ای نیز به منظور حمایت موثر از آثار شاخص فرهنگی- آموزشی، اختصاص می یابد چرا كه اغلب حمایت شایسته ای از این گونه آثار، توسط آن‌ها صورت نمی گیرد.

 

وقتی صلاحیت انتشار اثری، توسط نهادهای فرهنگی- آموزشی ذی‌صلاح تايید می شود بر اساس چه منطقی، معاونت فرهنگی- آموزشی فلان وزارتخانه، سازمان یا حتی یک واحد تولیدی- صنعتی کوچک، صلاحیت آن را رد می‌کند؟ دلیلش را هم که می پرسی می گویند ما ضوابط خاص خودمان را داریم.

 

اما از همه این‌ها جالب تر، شیوه هزینه کرد بودجه فرهنگی- آموزشی در نهادهایی است که اقتضای‌ذات شان، همواره حمایت مستمر موثر از تولیدات موفق فرهنگی- آموزشی بوده، هست و خواهد بود.

 

در نهادهای مورد نظر، هر ساله همایش های متعددی، آن هم بر حسب عادت، نه بنا به ضرورت، برگزار می شود که فرصت بسیار مناسبی است جهت تازه شدن دیدار شرکت‌کنندگان آن با یکدیگر و مهم‌ترین بخش های اغلب این همایش‌ها عبارتند از:

 

-ارائه گزارش عملکرد در خصوص پروژه های در دست اقدام، همراه با جداول آماری

 

-معرفی ایده های برتر، در زمینه نانو فن آوری آموزشی که قرار است روزی تجاری سازی شوند

 

-تقدیر از شرکت های دانش بنیان پیشرو در عرصه های مختلف علمی،، فرهنگی و، هنری به منظور تبعیت آگاهانه از مد روز

 

- تجلیل از مدیران همیشه افتخار آفرین

 

-رونمایی از یک کتاب، با کلی آب و تاب

 

-اجرای چند قطعه موسیقی و ترانه شاد امروزی، جهت رفع خستگی حضار محترم.

 

-گرفتن عکس یادگاری به صورت گروهی و امضای دفتر یادبود

 

البته در حاشیه برگزاری همایش نیز، برپایی نمایشگاهی از توانمندی‌های اعجاب انگیز دوستان و رفقا و همچنین قرعه‌کشی سفرهای سیاحتی به نقاط خوش آب و هوای داخلی و خارجی، جلب توجه می کند.

 

در پایان مراسم هم علاوه بر دعوت مهمانان گرامی به ضیافت ناهار یا شامی که برای‌شان تدارک دیده شده است؛ به همگی این عزیزان ، بسته هایی اهدا می شود که معمولا داخل شان ، برخی از این اقلام قرار دارد: کارت هدیه، اتو، پتو و....

 

هر چه بگندد نمکش می زنند، وای به روزی که بگندد، نمک!

 

ghan​oondaily.‎​ir
  • 19
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.0 stars from 24 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
علیرضا طلیسچی,بیوگرافی علیرضا طلیسچی,عکسهای علیرضا طلیسچی بیوگرافی علیرضا طلیسچی + عکسهای فوق‌العاده جذاب او

نام کامل: علیرضا طلیسچی

تاریخ تولد: ۷ مهر ۱۳۶۴

محل تولد: تهران

فعالیت:خواننده، ترانه سرا و آهنگساز

مدرک تحصیلی: فوق دیپلم عمران و لیسانس موسیقی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
آناهیتا درگاهی,بیوگرافی آناهیتا درگاهی,عکسهای آناهیتا درگاهی بیوگرافی آناهیتا درگاهی + ماجرای طلاق جنجالی‌اش

نام کامل: آناهیتا درگاهی

تاریخ تولد: ۷ بهمن ۱۳۶۵

زمینه فعالیت: نقاشی، بازیگری، تهیه کنندگی

تحصیلات: فوق لیسانس رشته نقاشی

همسر: اشکان خطیبی

همسر سابق: محمد پروین

ادامه
بهنام صفوی,بیوگرافی بهنام صفوی,عکس‌های بهنام صفوی بیوگرافی بهنام صفوی + عکس همسر و پسرش

نام کامل: بهنام صفوی

تاریخ تولد: ۱۵ تیرماه ۱۳۶۲

محل تولد: شیراز

تحصیلات: مدرک کارشناسی رشتهٔ مهندسی عمران

فعالیت: خوانندگی، نوازندگی،تنظیم کننده و آهنگساز

سبک موسیقی: پاپ

ادامه
شیدا یوسفی,بیوگرافی شیدا یوسفی,عکس‌های شیدا یوسفی بیوگرافی شیدا یوسفی، بازیگر نقش نگین در 'ممنوعه'

نام کامل: شیدا یوسفی

تاریخ تولد: ۲۰ آذر ۱۳۶۵

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته کارگردانی

فعالیت: بازیگر، دستیار کارگردان و منشی صحنه

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
محسن ابراهیم‌زاده,بیوگرافی محسن ابراهیم‌زاده,عکس‌های محسن ابراهیم‌زاده بیوگرافی محسن ابراهیم‌زاده + عکس‌های فوق العاده جذاب از او

نام کامل: محسن ابراهیم‌زاده

تاریخ تولد: ۱۷ شهریور ۱۳۶۶

محل تولد: تربت حیدریه

تحصیلات: دیپلم

پیشه: خواننده و آهنگساز و ترانه سرا

سبک: پاپ

ادامه
میلاد کی‌مرام,بیوگرافی میلاد کی‌مرام,عکس های میلاد کی‌مرام بیوگرافی میلاد کی‌مرام + مصاحبه و عکس‌های جدید

نام کامل: میلاد کی مرام

تاریخ تولد: ۴ اردیبهشت ۱۳۶۵ 

زادگاه: بندر انزلی، گیلان 

سال های فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون 

مدرک تحصیلی: مهندس الکترونیک 

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
بهنام بانی,بیوگرافی بهنام بانی,عکس‌های بهنام بانی بیوگرافی بهنام بانی + رمز موفقیت او در عرصه موسیقی

نام کامل: بهنام بانی

تولد: ۱۱ مهر ۱۳۶۶  

ملیت: ایران

سبک‌: پاپ

حرفه: خوانندگی

سال‌های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

ادامه
فاطمه گودرزی,بیوگرافی فاطمه گودرزی,عکس فاطمه گودرزی بیوگرافی فاطمه گودرزی + مصاحبه

نام کامل: فاطمه گودرزی

تاریخ تولد:۱۳۴۲/۴/۱۹

محل تولد:تهران

تحصیلات: دیپلم اقتصاد

فعالیت: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

همسر:عبدالرضا گنجی

ادامه
بیوگرافی شهره سلطانی,شهره سلطانی,عکس‌های شهره سلطانی بیوگرافی شهره سلطانی + ماجرای کافه پر حاشیه‌اش

نام کامل: شهره سلطانی

سال تولد: ۱۳۴۸

محل تولد :بجنورد

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر، خواننده، نوازنده سنتور و پیانو

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
بهنوش بختیاری,بیوگرافی بهنوش بختیاری,عکس بهنوش بختیاری بیوگرافی بهنوش بختیاری + جزئیاتی از زندگی شخصی

نام: بهنوش

نام خانوادگی: بختیاری

تاریخ تولد: ۱۳۵۴/۲/۲۹

محل تولد: تهران

مدرک تحصیلی: لیسانس زبان فرانسه

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
الیزابت دوم,ملکه سلطنتی بریتانیا,ملکه انگلیس الیزابت دوم (ملکه انگلیس)

نام کامل: الیزابت الکسندرا مری

سلطنت: ۶ فوریه ۱۹۵۲ – تاکنون

تاجگذاری: ۲ ژوئن ۱۹۵۳

همسر: شاهزاده فیلیپ، دوک ادینبرو

پدر: جرج ششم

 

ادامه
اندیشه فولادوند,بیوگرافی اندیشه فولادوند,عکس های اندیشه فولادوند بیوگرافی اندیشه فولادوند + مصاحبه

نام کامل: اندیشه فولادوند

تاریخ تولد: ۷ /۷/ ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

زمینه فعالیت: بازیگر، شاعر، موسیقی‌دان

مدرک تحصیلی: لیسانس فلسفه 

نام پدر: فرهاد فولادوند (شاعر)

ادامه
پرستو صالحی,بیوگرافی پرستو صالحی,عکس‌های جدید پرستو صالحی بیوگرافی پرستو صالحی + عکس‌های جدید

نام: پرستو صالحی

نام اصلی: الهام صالحی سیاوشانی

تاریخ تولد: ۹/۹/۱۳۵۶

محل تولد: تهران

زمینه فعالیت: بازیگری

تحصیلات: دانشجوی انصرافی رشته نمایش

ادامه

دلم خواسته بود بگویم نرو ، به تو نه ، به همه آدم های کوچه ، به پرنده هایی که می نشستند روی درخت های تازه برگ داده ، به گربه هایی که توی حیاط می دویدند، به کلاغی که بلند می پرید و صدای قارقارش تو را یاد حیاط مادربزرگ می انداخت .

...[ادامه]
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید